Adventní čas naplno přichází i do Železného Brodu

25.11.2015 11:47:09 | Autor: Alena Matějková | Rubrika: KULTURA | Obce: Železný Brod

Adventní čas naplno přichází i do Železného Brodu

Adventní čas zahájí v Železném Brodě již v pátek 27. listopadu. Na náměstí budou od 9 hodin probíhat Vánoční trhy s nejrůznějším zbožím a dekoracemi. Rozsvícení stromu za zpěvu vánočních písní a koled proběhne po 16. hodině.

V programu vystoupí děti z mateřských škol za hudebního doprovodu Žesťového souboru ZUŠ Železný Brod. K vánoční pohodě a svařáku budou znít nejenom swingové melodie Tanečního a swingového orchestru ZUŠ Železný Brod pod taktovkou R. Müllera.

Vánoční strom, který zkrášlí město po dobu adventní, bude opět ozdoben skleněnými koulemi, které se zrodily v huti zdejší sklářské školy. Tyto „obří" koule byly vyrobeny ručním tvarováním z volné ruky a technikou foukání. Každá obří koule (některé dosahují průměru až 30 cm) je svým způsobem originál - její barevnost určuje obalování skleněné baňky v barevných drtích a sklářských pudrech.

Na každou adventní neděli je připraven krásný koncert. První s názvem „Ave Maria" v podání mezzosopranistky Edity Adlerové a Marcely Šestákové (klavír) je pro všechny milovníky klasické sakrální hudby opravdovým dárkem. Koncert s melodiemi od světových skladatelů Bacha, Handela, Dvořáka, Verdiho a dalších se od 19 hodin uskuteční v Městském divadle. Následující tři koncerty rozezní prostor kostela sv. Jakuba Většího vždy od 16 hodin. Druhou adventní neděli k nám zavítá z nedalekého Jablonec nad Nisou sbor Janáček, vystoupí společně s brodským dětským sborem Řetízek. Pěvecký sbor Janáček vznikl v roce 1949 a v současné době má šedesát členů. Sílu hlasu takto velikého sboru si můžete vychutnat při Rybově mši vánoční Hej, mistře! Třetí koncert bude celý v režii talentované a hudebně nadané rodiny Lédlových. Adventní koncerty zakončí čtvrtou neděli vystoupení místního dětského pěveckého sboru Řetízek pod vedením Josefa Hlubučka z místní Základní umělecké školy.

Advent v Železném Brodě je opravdu nabitý. Z tradičních akcí se opět uskuteční Vánoční trhy na Bělišti v termínu 2. až 6. prosince (podrobnosti zde). Nakoupit rozličné zboží si budete moci po všechny dny vždy v čase od 9 do 17 hodin. Ve čtvrtek 3. 12. bude slavnostně zahájen již 7. ročník výstavy Skleněných betlémů v Městské galerii Vlastimila Rady. V letošním roce uvidíte celou sbírku (přes padesát exponátů), které ve své soukromé sbírce vlastní paní Alena Kortanová. Výstava bude otevřena běhen všech vánočních svátků vždy od 13-16 hodin.

Náměstí 3. května zdobí po celou dobu vánoční malovaný betlém od místního malíře Standy Pelikána. V sobotu 19. 12. budete mít možnost spatřit betlém „živý". Společně s Ochranovským sborem při ČCE (Jednotou bratrskou) se za zpěvu koled vydáte do „Betléma". Akce začíná na náměstí 3. května v 17 hodin a končí v kapli jednoty na Brodci. Na cestu si můžete posvítit Betlémským světlem, které budou při akci rozdávat místní skauti.

Tradičně si v Železném Brodě také budete moci zazpívat se sborem Řetízek a Hvězdičky pod rozsvíceným vánočním stromem a to 22. 12. od 16.30 hodin. Hudební doprovod při akci zajistí dechová hudba Broďanka. Na Štědrý den si zase budete moci od 12 hodin vyzkoušet zazvonit na zvony ve zvonici u kostela sv. Jakuba Většího. Na svátek sv. Štěpána se budete moci vydat na tradiční Svatoštěpánské koledování ke kostelíku sv. J. Nepomuckého Na Poušti.

Kulturní akce v Pojizeří a v Krkonoších od adventu až do Nového roku

Přehled akcí: Náměstí v Pojizeří o víkendu rozzáří vánoční stromky

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Přehled kulturních akcí v Železném Brodě v prosinci
Vánoční trhy na Bělišti propuknou na začátku prosince
Přehled podzimních výstav v Železném Brodě
Přehled kulturních akcí v Železném Brodě v listopadu

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Český ráj dětem je nový hravý web Sdružení Český ráj

Sdružení Český ráj na přelomu roku spustilo novou podobu dětského webu www.ceskyrajdetem.cz. Internetovými stránkami provází malé návštěvníky a jejich rodiče postavičky známé z Pověstí Českého ráje, které namalovala akademická malířka Barbora Kyšková. Setkáte se tu tedy například s obrem Drábem, vodníkem Čeperkou, vílou Jizerýnou nebo Černým rytířem z Hrubé Skály. „Nové stránky jsme koncipovali skutečně pro děti. I ty menší, které ještě neumí číst, si na stránkách mohou samy poslechnout pověst, vybarvit omalovánku, zahrát pexeso nebo ne úplně lehkou posunovačku," říká Jitka Kořínková, ředitelka Sdružení Český ráj.

Kraj poskytne Severočeskému muzeu dotaci na restaurování sbírek

Dotaci na restaurování exponátů ze sbírek poskytne Severočeskému muzeu v Liberci Liberecký kraj. Schválili to na svém zasedání 12. ledna krajští radní. Kromě toho se muzeum dočká také lepšího zabezpečení sbírek v depozitářích, vybavení pro uložení sbírkových předmětů a zařízení a vybavení konzervátorské dílny a digitálního pracoviště. Výdaje na celý projekt přesahují 47 milionů, krajský příspěvek je deset procent. „Z Evropské unie a státního rozpočtu poputuje devadesát procent, což činí 42,4 miliony korun, podíl Libereckého kraje je deset procent - 4,7 milionu. Pro Severočeské muzeum je to třetí projekt, podpořený Integrovaným regionálním operačním programem," uvedl Jiří Ulvr, krajský radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Výstava semilského muzea se objeví v programu České televize
Inovační centrum za rok 2020 pomohlo 300 firmám a podnikatelům
FOTO: Do Jilemnice se po dvou letech vrátil Krakonoš
Sníh, radost i starost na turnovských sportovištích
Každý kilometr pomáhá aneb florbalisté chtějí nasbírat 5 tisíc kilometrů

Nejčtenější články

19.01.: Obrazem: Na jilemnickém náměstí vzniká sněhový Krakonoš
20.01.: FOTO: Sněhový Krakonoš v Jilemnici je těsně před dokončením
21.01.: FOTO: Do Jilemnice se po dvou letech vrátil Krakonoš

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Jablonecká Lékárna U Anděla nabízí široký sortiment léků, potravin pro zvláštní výživu, dermokosmetiky, homeopatických přípravků a další.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT