Čtrnáctiletá Gabriela Jakoubková z Víchové si plní sen knihou rozhovorů

25.10.2015 09:05:15 | Autor: redakce | Rubrika: KULTURA | Obce: Víchová nad Jizerou,Jilemnice

Čtrnáctiletá Gabriela Jakoubková z Víchové si plní sen knihou rozhovorů

Teprve čtrnáctiletá Gabriela Jakoubková z Víchové nad Jizerou se zařadila mezi nejmladší autorky knih v České republice. Od svých třinácti let oslovovala známé osobnosti mající vztah ke Krkonoším a nyní ve spolupráci s nakladatelkou Helenou Rezkovou vydává knihu nazvanou Rozhovory z Krkonoš a Podkrkonoší.

Ač se to zdá až neuvěřitelné, o vydání vlastní knížky snila Gabča, žákyně 9. třídy Základní školy v Jilemnici, od svých osmi let. A ve čtrnácti si svůj sen splnila. „Napadlo mě, že mnozí lidé ani netuší, jaké významné a zajímavé osobnosti z našeho kraje pocházejí nebo k němu mají blízký vztah. Nejprve jsem si chtěla napsat knížku jen pro sebe - teď bych si ale přála, aby si ji s chutí přečetli i ostatní čtenáři. Psaní knížky pro mě byla úžasná zkušenost a z každého rozhovoru jsem si odnesla jedinečný zážitek," říká o své prvotině mladá autorka.

Sepsat knížku nebylo vůbec jednoduché - Gabriela samozřejmě od samého začátku počítala s tím, že ne každý bude ochoten věnovat svůj čas neznámé třináctileté dívce. Velmi ji ale překvapilo, že ze tří desítek oslovených nereagovali jen dva. „Vážím si toho, že hrdinové mé knihy mi rozhovor nejen poskytli, ale spolupracovali se mnou i při autorizaci, výběru fotografií apod. Mnozí přidali i radu a pár povzbudivých slov, která pro mě byla obrovskou motivací," dodává.

„S Gabčou jsem se poprvé setkala před rokem při křtu jiné knihy, kdy se mnou točila rozhovor do regionálního vysílání. Když mě letos zjara oslovila jako vydavatelku, trochu mě to nejprve zarazilo. Po přečtení několika kapitol jsem se ale rozhodla velice rychle - v téhle knížce si počte opravdu každý. Rozhodla jsem se tedy podpořit mladou autorku, která přípravě věnovala velké úsilí a nadšení, a kniha je na světě - má 192 stran, v pevné vazbě, celobarevná, každý rozhovor doplněný fotografiemi a ilustracemi," popisuje tvorbu knihy vydavatelka Helena Rezková.

A na koho se můžete mezi třemi desítkami osobností těšit? Gabriela vedla rozhovory například se sportovci Květou Jeriovou-Peckovou, Veronikou Vítkovou, Jaroslavem Soukupem, Blankou Paulů, Stanislavem Henychem, dále s herci a zpěváky Janem Kanyzou, Bohumilem Kleplem, Stanislavem Zindulkou, Marií Doležalovou, Naďou Urbánkovou, Lou Fanánkem Hagenem, ale třeba i se sexuoložkou Hanou Fifkovou, kardiochirurgem Janem Pirkem, meteoroložkou Alenou Zárybnickou, moderátorkou Marcelou Augustovou, lékařkou Alenou Schmoranzovou a s mnoha dalšími osobnostmi. A jak jinak, v knize nechybí ani úvodní rozhovor s vládcem hor - Krakonošem.

Mnozí z nich již přislíbili účast na křtu knihy, který se uskuteční v úterý 27. října 2015 od 17 hodin ve Sloupové síni čp. 1 v Jilemnici. Součástí akce bude i autogramiáda autorky a těch, s nimiž vedla rozhovory.

Článek a fotogalerie ze slavnostního křtu knihy:

Obrazem: Křest knihy rozhovorů Gabriely Jakoubkové

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Liberecký kraj podpoří hospodaření v lesích

Liberecký kraj dlouhodobě podporuje hospodaření v lesích, a proto před několika lety zřídil Lesnický fond. V roce 2020 ho doplňuje o 2 miliony korun na celkovou částku 6 223 000 korun. Peníze pomohou žadatelům - vlastníkům lesů vyjma státu - v boji proti hmyzím škůdcům a k ochraně lesa před škodami způsobenými zvěří. „V rámci Lesnického fondu Libereckého kraje chceme zejména ochránit lesy proti hmyzím škůdcům pokládáním a asanací lapáků a použitím feromonových odparníků. Chceme také zabezpečit mladé lesní porosty, a proto podpoříme výstavbu nového oplocení. Peníze půjdou i na výchovné zásahy u stromů do stáří 40 let. Zde nám pomáhá i stát, který první zákroky dotuje z vlastních prostředků," uvedl Jiří Löffelmann, člen rady kraje pro resort životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova. Kraj dotacemi reaguje i na současnou situaci v lesnictví, kdy se nejen v regionu šíří kůrovcová kalamita. Vloni posuzoval kraj v rámci Lesnického fondu celkem 98 žádostí o dotaci v celkové výši 3 350 840 korun.

Zemřel předseda senátu Jaroslav Kubera. Pietní místo bude i v Jablonci

Jablonecký magistrát zřizuje v přízemí radnice pietní místo, jímž chce uctít památku předsedy Senátu Parlamentu ČR Jaroslava Kubery. Ten zemřel v pondělí 20. ledna dopoledne ve věku 72 let. K dispozici bude od úterý kondolenční kniha, místo bude přístupné v době úředních hodin magistrátu. Další informace


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Gólem v poslední minutě Lomničtí zdolali Varnsdorf
V dalším kole nadstavby Turnov vyhrál v České Lípě
Medaili starosty města Turnov obdržel novinář Jindřich Šídlo
Pořad Jilemnická ohlédnutí připomene 670. výročí města
Obrazem: Skvělé sprinty na Jablonecké hale 2020

Nejčtenější články

20.01.: Fotbalisté SK Studenec absolvovali zimní soustředění na Mallorce
21.01.: Hasiči zasahovali u požáru přístřešku na dřevo v Jenišovicích
20.01.: Přepravu seniorů v Rokytnici nad Jizerou urychlí nový výtah

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Dedra nabízí širokou řadu nářadí a příslušenství.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT