Defibrilátorem zachránili život v Libštátě policisté Famfulík a Dvořák

05.01.2019 21:41:10 | Autor: redakce | Rubrika: KRIMI | Obce: Libštát,Lomnice nad Popelkou

Defibrilátorem zachránili život v Libštátě policisté Famfulík a Dvořák

Když prap. Zdeněk Famfulík a pprap. Jan Dvořák z obvodního oddělení policie v Lomnici nad Popelkou nastupovali 31. prosince do služby, vůbec netušili, jaký důležitý úkol na ně v jejich posledním pracovním dnu starého roku čeká. Na výsledku jejich zásahu totiž závisel jeden lidský život.

Šlo o život 75letého muže z Libštátu, kterého na Silvestra vpodvečer postihla srdeční zástava. Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje si prostřednictvím tísňového volání vyžádala výjezd policejní hlídky s defibrilátorem. Operační důstojník Krajského ředitelství policie Libereckého kraje zjistil, že jsou od bydliště pacienta nejblíže prap. Zdeněk Famfulík a pprap. Jan Dvořák a na místo je vyslal. Dojeli tam za osm minut po přijetí telefonátu zdravotníků.

Jeden z nich okamžitě převzal ruční masáž srdce pacienta z rukou už vyčerpaného příbuzného, který mu první pomoc poskytoval do jejich příchodu. Jeho kolega mezitím připravil přístroj a muže v bezvědomí na něj napojil. Po chvíli přístroj doporučil provést výboj, po něm policisté pokračovali v masáži a výboj na doporučení přístroje ještě jednou zopakovali později. Jeho srdeční činnost se jim podařilo obnovit ještě před příjezdem zdravotníků zdravotnické záchranné služby, která si pak muže převzala do své péče a převezla ho do Krajské nemocnice v Liberci.

„Pětasedmdesátiletý muž je nyní hospitalizovaný na specializovaném pracovišti. Svou druhou šanci dostal i díky profesionálnímu zákroku lomnických policistů, kteří ho do příjezdu zdravotnické záchranné služby udrželi při životě," dodala tisková mluvčí Policie ČR Ivana Baláková.

Od roku 2017, kdy policisté Libereckého kraje získali do užívání defibrilátory, zachránili už tři lidské životy. Díky jejich včasnému a profesionálnímu zásahu přežili srdeční zástavu i 76letý muž, který zkolaboval na návštěvě příbuzných v Mimoni a 12letá dívenka z Kuřívod, kterou postihla srdeční zástava bez jakéhokoliv předchozího varování doma v noci ve spánku.

Zásahy policie na Silvestra 2018: Petarda vzala prsty v Poniklé, infarkt v Libštátě zvládli policisté

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Liberecký kraj poskytne tři miliony na další defibrilátory
Kraj koupí do sanitek nové defibrilátory a transportní ventilátory
Hasiči zachraňují životy pomocí defibrilátorů AED
Hasiči převzali na krajském úřadě celkem 36 defibrilátorů

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj poskytne Severočeskému muzeu dotaci na restaurování sbírek

Dotaci na restaurování exponátů ze sbírek poskytne Severočeskému muzeu v Liberci Liberecký kraj. Schválili to na svém zasedání 12. ledna krajští radní. Kromě toho se muzeum dočká také lepšího zabezpečení sbírek v depozitářích, vybavení pro uložení sbírkových předmětů a zařízení a vybavení konzervátorské dílny a digitálního pracoviště. Výdaje na celý projekt přesahují 47 milionů, krajský příspěvek je deset procent. „Z Evropské unie a státního rozpočtu poputuje devadesát procent, což činí 42,4 miliony korun, podíl Libereckého kraje je deset procent - 4,7 milionu. Pro Severočeské muzeum je to třetí projekt, podpořený Integrovaným regionálním operačním programem," uvedl Jiří Ulvr, krajský radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Dotace z městského rozpočtu zatím v Turnově na rok 2021 nevyhlašují

Žádný z odborů Městského úřadu Turnov proto nebude vypisovat prozatím žádnou dotační výzvu pro podávání žádostí, jak tomu vždy na přelomu roku bývalo. „Důvodem jsou restrikce Poslanecké sněmovny, změny v superhrubé mzdě i pokles rozpočtového určení daní kvůli Covid-19," řekl starosta Tomáš Hocke. Problematiku výše rozpočtu a možné vypsání dotací, případně ve sníženém rozsahu, budou řešit turnovští zastupitelé na lednovém zasedání zastupitelstva.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

VIDEO: Sestřih podzimních zápasů FK Přepeře
Nejhezčí kapesní kalendářík je znovu z Turnova!
Očkovací centra v pěti nemocnicích, hejtman upozornil na méně vakcín
Víkend v Bedřichově byl o poznání klidnější než před týdnem
Podzemní chodba i loupežníci. Skalní hrad v Oldřichově halí tajemno

Nejčtenější články

16.01.: Hasiči po novém sněhu řešili nehody, ve Vítkovicích sjelo auto do řeky
17.01.: Policie žádá o pomoc při pátrání po patnáctileté Elišce z Liberce
17.01.: Obrazem: Zimní Semily v lednu 2021

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT