Drak ze Šťastné země je zapsán do České knihy rekordů

29.08.2013 15:26:33 | Autor: TvA, Pavel Charousek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Radvánovice,Turnov

Drak ze Šťastné země je zapsán do České knihy rekordů

Vloni to byl dinosaurus, letos slaměný drak. Šťastná země v Radvánovicích u Turnova se začíná pravidelně zapisovat do české verze Guinnessovy knihy rekordů.

„Draka jsme zapsali jako největší objekt ze slámy tohoto druhu, který zatím vznikl na našem území. Naměřili jsme délku 23 metrů, výšku sedm metrů a rozpětí křídel 49 metrů. To ale není úplně podstatné. Úžasné je, jak se tvůrcům objekt podařilo zakomponovat do krajiny a samotného areálu Šťastné země. Drak jakoby celý region hlídal," řekl s nadšením Miroslav Marek, prezident Agentury Dobrý den z Pelhřimova. Ten byl osobně draka ve Šťastné zemi zkontrolovat.

„Smyslem naší práce je upozorňovat na lidi a projekty, které přesahují běžný rámec a přinášejí něco navíc. Musím říct, že celý areál Šťastné země je výjimečný a v naší zemi naprosto jedinečný," dodal Marek.

Drak ze Šťastné země se objeví v ryze české verzi Guinnessovy knihy rekordů - České knize rekordů, která vychází jednou za tři roky, což nyní bude v roce 2015. Fotografie se objeví také v Muzeu rekordů a kuriozit v Pelhřimově. Letos zde zapsali třeba obřího losa z proutí, který vypadá jako živý, mezi rarity byl zapsán i šachista, který hrál se zavázanýma očima najednou s 12 hráči. Ročně je zapsáno zhruba 300 rekordů a kuriozit.

„Česká kniha rekordů vznikla z prosté potřeby. Existuje ve známé a populární celosvětové verzi, ale do ní se dostane jen málo věcí z České republiky. My jsme přitom velmi kreativní národ, spousta věcí by zůstala nezapsána, zapomenuta, tak jsme na tom nejdříve spontánně a poté cíleně začali před lety pracovat," vysvětlil Miroslav Marek. Agentura Dobrý den mimo jiné pořádá i oblíbený mezinárodní festival Pelhřimov - město rekordů. Letos se konal již 23. ročník.

Slaměný drak ve Šťastné zemi<br />Autor: Pavel Charousek „Pro nás je samozřejmě pocta, objevit se v České knize rekordů. Ne že bychom se na to připravovali cíleně, je to vždy o nějakém nápadu, který se snažíme realizovat. Se sochami ze slámy v rámci našich tradičních Slavností slámy nám pomáhají studenti uměleckých škol. Co se týká draka na vyhlídce nad Šťastnou zemí, tady musím konstatovat, že tohle se nám opravdu povedlo nad očekávání a jsem rád, že si toho v Agentuře Dobrý den všimli," hodnotil programový manažer Šťastné země Erik Černý.

Před Šťastnou zemí je poslední prázdninový víkend, slaměné sochy v areálu ale zůstanou stát ještě i v září. Funguje také keltská vesnička, kde si vlastnoručně můžete vyzkoušet něco ze života našich předků.

Co ale dělá Šťastnou zemi šťastnou zemí jsou především různé originální houpačky a prolézačky pro děti z akátového dřeva, jejichž výrobcem je mateřská firma Tomovy parky. Různých objektů je v areálu rozeseto víc než sto. Najdete zde dětskou trpasličí vesničku, množství dřevěných domků pro dětské hry, písková rýžoviště s pravými českými granátky, pro rodiče jsou tu lavičky a místa pro odpočinek, je tu odpovídající sociální zázemí a občerstvení. Hitem areálu jsou již několik let vzduchové velkoplošné trampolíny pro děti i dospělé.

Údolím pod Šťastnou zemí také vede naučná stezka Prožitkový geopark Český ráj. Ta je pojata velmi netradičně, děti a dospělé na ní čeká dobrodružství a poznání. Je zde umístěno 16 tabulí s informacemi o Českém ráji, přírodě a geologii, příchozí si na místě mohou vyzkoušet, jak se proplavuje písek, názorně uvidí meandrující koryto Jizery, je tu dřevěný hrad na skále i adrenalinové závěsné lávky a přechod bažinou.

Šťastná země je otevřena od 20. dubna do 29. září denně od 9 do 19 hodin, o prázdninách až do 20 hodin.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Šťastná země se chystá na Slamák a koncert kapely Kryštof
Na Keltský den otevřou ve Šťastné zemi Keltskou vesničku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Z radniční věže v Jablonci se letos turisté rozhlédnou až 13. července

Začátek turistické sezony na radniční věži v Jablonci nejprve zbrzdil koronavirus, poté uznaná reklamace. Oblíbená vyhlídka se tak pro veřejnost poprvé letos otevře až nyní. „První návštěvníky na věži přivítáme v pondělí 13. července, což je oproti původním plánům výrazně později. Vyhlídku jsme chtěli zpřístupnit už v dubnu o Velikonočních slavnostech," upozornil Petr Vobořil, ředitel Jabloneckého kulturního a informačního centra, které výstupy zajišťuje. Letošní rok však zamíchal kartami nejen v cestovním ruchu. Více informací na Našem Jablonecku

Prameny vody v Turnově podrobeny kontrole a Boží voda není pitná

Odbor životního prostředí MěÚ Turnov informuje, že podle posledních rozborů, provedených koncem června 2020 pramen pod Valdštejnem vyhovuje, ale pramen Boží vody nevyhovuje parametrům pro pitnou vodu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Krakonošovy letní podvečery pošestnácté ovládnou jilemnické náměstí
Do Tatobit opět míří osobnosti na Hvězdná setkání
Dny lidové architektury opět představí tradiční řemeslnou výrobu
Bratři Ebenové poprvé zahrají na Sedmihorském létě
Lidí s koronavirem v Libereckém kraji je aktuálně 96

Nejčtenější články

11.07.: Lidí s koronavirem v Libereckém kraji je aktuálně 96
10.07.: Parní vlaky o prázdninách opět vyjíždí na koleje v Českém ráji
11.07.: Fotbalisté Bělé vyzvou starou gardu pražské Bohemky

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Dedra nabízí širokou řadu nářadí a příslušenství.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT