Ester Ledecká šokovala sjezdařský svět a má olympijské zlato!
17.02.2018 09:19:41 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: SPORT | Obce: Liberecký kraj
Česká favoritka olympijského paralelního slalomu na snowboardu si na seznámení s korejským sněhem střihla závod v obřím slalomu, kde dojela na 23. místě. V sobotu nad ránem závodnice Dukly Liberec měla zajet něco podobného i v lyžařské super-G, ale ona z 26. místa na startu zaskočila v cíli čekající favoritky a i přes drobné chyby na trati zajela senzačně nejrychlejší čas!
Ten už pak žádná ze závodnic nepřekonala a šokovaná Ester Ledecká získala olympijské zlato v jiné disciplíně, než si doposud všichni mysleli. Ester cílovou pásku proťala s náskokem pouhé jediné setiny na do té doby vedoucí Annu Veithovou z Rakouska, obhájkyně zlata ze Soči.
Video Eurosportu z dojezdu Ester Ledecké s komentáři v různých jazycích:
Jde o pátou českou medaili na těchto olympijských hrách po bronzu biatlonistky Veronika Vítkové a snowboardcrossařky Evy Samkové a stříbrech biatlonisty Michala Krčmáře a rychlobruslařky Martiny Sáblíkové. Ve sjezdovém lyžování doposud pamatuje česká historie bronz ze sjezdu Olgy Charvátové Křížové v Sarajevu 1984 a také bronz Šárky Strachové ve slalomu ve Vancouveru 2010.
Ester Ledecká se stala první závodnicí na zimních olympijských hrách, která startovala ve dvou odlišných sportech (ne jen disciplínách) a nyní se směle může pokusit být i první sportovkyní, která ve dvou sportech získá i medaili. Paralelní snowboardový závod v obřím slalomu, kde je hlavní favoritkou, se pojede v sobotu 24. února opět brzy ráno ve 4.00 našeho času.
Legendární americký sjezdař Ted Ligety měl po trénincích Ester říci trenérovi Ondřeji Bankovi: „Jo, ta je dobrá, to je hustý." Po jejím senzačním olympijském zlatě už jistě nebude jediný ze sjezdařů, kdo něco podobného bude říkat.
Související články
Eva Samková vyjela na korejském sněhu bronzovou medaili
Biatlon má druhou medaili. Krčmář je stříbrný
První medaili na olympiádě získala Veronika Vítková
V Pchjongčchangu je 93 českých olympioniků, 34 je z Libereckého kraje
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Přihlášky na střední školy: Klíčové jsou priority, ne rychlost
Období podávání přihlášek na střední školy se blíží. Od 1. do 20. února 2026 budou moci žáci 9. tříd podávat přihlášky ke studiu a pro mnoho rodin to znamená zvýšenou nejistotu a tlak na rozhodování. Kraj proto shrnuje základní informace k přijímacímu řízení a zároveň chce uklidnit rodiče i žáky, že není potřeba spěchat ani zbytečně taktizovat. Přihlášky není nutné podávat hned první den. Pořadí odeslání přihlášek nemá vliv na přijetí, rozhodující jsou správně zvolené priority škol. Každý uchazeč může podat až tři přihlášky na střední školy a dvě na střední školy s talentovou zkouškou. U každé z nich je pak nezbytné stanovit pořadí (tzv. prioritu) podle toho, kam chce skutečně nastoupit. Toto pořadí je po podání přihlášek neměnné a má přímý vliv na výsledek přijímacího řízení. Systém přijímacího řízení je nastaven tak, aby co nejvíce respektoval skutečné preference žáků. Doporučujeme tedy řadit školy podle opravdového zájmu, nikoli podle obav, zda má žák „dostatečnou šanci". Taktizování s pořadím přihlášek se může naopak obrátit proti původnímu záměru.
Místní poplatek z pobytu v Turnově 2026
Městský úřad Turnov, odbor finanční informuje o výši a splatnosti místního poplatku z pobytu pro rok 2026. Od roku 2025 platí Obecně závazná vyhláška č. 7/2023 o místním poplatku z pobytu. Ubytovatel vybírá za osobu a noc 30 Kč za úplatný pobyt trvající nejvýše 60 po sobě jdoucích dnů u jednoho poskytovatele pobytu bez ohledu na to, kde je poskytnut nebo jaký má účel. Tedy vedle hotelů, motelů a penzionů se jedná také o soukromé domy, byty, ateliéry, karavany, stany apod. Ubytovatelé vybraný poplatek odvádí pololetně v hotovosti nebo na účet města, a to vždy do 15 dnů po skončení příslušného pololetí.
Nejnovější články
Festival Žlutomodrý kocour slaví 30 let!
Kafe u Osmanyho zajíždí i do Semil
V Jilemnici několika akcemi připomenou Jaroslava Havlíčka
Zásada se promění 7. a 8. února v centrum mushingu
Odešel Tomáš Rothröckl
Nejčtenější články
01.02.: Mimořádné změny jízdních řádů od 1. února na Turnovsku a Semilsku
02.02.: Odešel Tomáš Rothröckl
02.02.: Zásada se promění 7. a 8. února v centrum mushingu
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.