FOTO: Bílá místa konce války odkrývají v semilském muzeu

23.07.2020 22:30:40 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

FOTO: Bílá místa konce války odkrývají v semilském muzeu

V Muzeu a Pojizerské galerii Semily v pátek 17. července vernisáž otevřela výstavu Bílá místa konce války 1944-45. Po zahájení v Pojizerské galerii za přítomnosti zástupce z ministerstva kultury i pamětnice paní Siebertové následoval přesun do 1. patra muzea, kde už návštěvníci mohli vidět zajímavé kulisy představující vývoj válečných dní, ale hlavně spoustu zajímavostí o semilské továrně Zittwerke.

„V roce 1944 se do Semil přesunula část tajné válečné výroby leteckých motorů Junkers. V továrně pracovalo několik tisíc nuceně nasazených českých dělníků," odhalil nepříliš známou skutečnost autor výstavy Tomáš Chvátal.

Hledání podrobností o samotné výrobě a osudech dělníků trvalo muzejnímu historikovi několik let a podle něj se nepotvrdila výroba tajných raket V2, tedy prvních bojově nasazených kapalinově balistických střel s inerciální navigací, kterými chtěl Hitler zvrátit vývoj války. Přesto zde výroba byla tajná, protože vývoj letadel nebyl dostatečně rychlý a motory byly poruchové, takže bylo třeba je vyrábět ve velkém množství a mimo území Německa, které už v té době bylo bombardované spojenci.

Vernisáž výstavy Bílá místa konce války 1944-45<br />Autor: Petr Ježek V semilském závodě se vyráběly třeba i motory Junkers Jumo 004, u kterých byla odstraněna pomalá vrtule a namísto toho se k pohybu letounu poprvé využila reaktivní síla horkých spalin. Zažehnutím směsi se uvolnila tepelná energie a ve výstupní trysce se pak změnila na kinetickou, která dokázala dodat letadlu tehdy nepřekonatelnou rychlost. Dále i úspěšné motory Jumo 213 E, kterých se vyrobilo 9000 kusů a byly jedněmi z nejvýkonnějších pístových motorů 2. světové války.

Tomáš Chvátal se věnoval i jednotlivým lidem, jejichž osudy za války šly dohledat v archivech. Ale leccos návštěvník zjistí o vývoji továrny po válce, když je poměrně známé, že se nacházela v areálu pozdější Kolory 01, ale navázala na ni i pozdější Technometra výrobou kovových součástí do letadel.

Dále si pamětníci mohou připomenout také osud osvoboditele Semil poručíka Olega Penkovského, který byl později jako špion upálen zaživa pro výstrahu ostatním, protože v době Karibské krize předal Američanům informace o přesunu sovětských raket na Kubu. Návštěvníci se dozví i jména nuceně nasazených a podmínky jejich ubytování, děti určitě zaujmou efektní kulisy projíždějícího tanku.

„Pro muzeum je to jeden z nejvýznamnějších výstavních počinů nejen v rámci letošního výstavního plánu," dodal ředitel muzea Miroslav Šnaiberk. Na realizaci výstavy získalo muzeum grant Ministerstva kultury ČR, díky kterému se připravuje také dokumentární film v režii Jana Chlebouna, který bude nabídnut k licencování České televizi. Výstava vznikla ve spolupráci s Česko-německým fondem budoucnosti a Státním okresním archivem v Semilech a za podpory města Semily.


Výstavu Bílá místa konce války 1944-45 můžete v semilském muzeu navštívit do 15. ledna 2021. Na výstavu bude muzeum zvát návštěvníky filmovým trailerem vysílaným v místním kině, který je již vložen do našeho článku. Součástí projektu je i podrobná kniha Tomáše Chvátala, která vychází v muzejní edici Paměti Semilska v nákladu 500 kusů a už od května je ke koupi v semilském muzeu a knihkupectví Křižovatka.

Související články: 

Semilské muzeum natočilo film o tajném válečném projektu

FOTO: Takto dnes vypadá areál Kolora 01, o němž se chystá výstava

Semilské muzeum chystá výstavu o konci války

Výstava v semilském muzeu získala záštitu ministra kultury

Program semilského muzea o prázdninách

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 50 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Liberecký kraj zveřejnil dopravní plán, připomínky lze zasílat do konce března

Plány na rozvoj integrovaného dopravního systému, dílčí rozvoj odbavovacího systému a mobilní aplikace či plány v nabídce dopravní obslužnosti. I to obsahuje Plán dopravní obslužnosti Libereckého kraje pro období 2024-28. Zasílat náměty či připomínky, a to konkrétně k jednotlivým kapitolám či stranám, lze do 31. března letošního roku na adresu pdou@korid.cz. „V současnosti máme připraven a zveřejněn návrh dopravního plánu, který jsme odeslali našim partnerům, tedy obcím i objednatelům, kteří přímo či nepřímo participují na provozu integrovaného dopravního systému IDOL," uvedl Jan Sviták, statutární náměstek hejtmana pověřený řízením resortu dopravy.

Začátek března přinese změny jízdních řádů

Od neděle 3. března dojde ke změnám v jízdních řádech autobusových linek v Libereckém kraji. V Turnově se změny dotknou například spoje 311 Turnov - Bukovina nebo 358 Turnov - Rovensko p. Tr.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

1 + 1 = 3 aneb komedie o záletném taxikáři
Doga vycení zuby v rámci své tour i v Semilech
Zahajují druhou část opravy mostů na silnici I/35 u obce Žďárek
Semilské muzeum převzalo do správy další objekt
Knihovna Liberec slaví 100/120

Nejčtenější články

16.03.: S blížícím se jarem pokračují rekonstrukce silnic a mostů
18.03.: Semilské muzeum převzalo do správy další objekt
18.03.: Zahajují druhou část opravy mostů na silnici I/35 u obce Žďárek

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT