Semilské muzeum chystá výstavu o konci války. Otevře koncem května

16.04.2020 09:40:25 | Autor: Renata Coufalová | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

Semilské muzeum chystá výstavu o konci války. Otevře koncem května

Na květen tohoto roku připadá velmi významné výročí - třičtvrtě století od konce druhé světové války. Semilské muzeum se rozhodlo toto významné jubileum uctít výpravnou výstavou a knihou Bílá místa konce války 1944-5, na nichž pracuje historik semilského muzea Tomáš Chvátal již několik let.

Výstava bude pojednávat především o málo známé kapitole semilských dějin, spojené s válečnou výrobou v továrně s krycím jménem Zittwerke. Ohledně této továrny i dalšího dění existují v semilské paměti mnohá bílá místa, která se podařilo více jek dvouletým výzkumem překvapivě dobře zaplnit: Co vyráběla ona tajemná továrna? Na co se soustřeďovalo zdejší tajné oddělení? Opravdu se zde vyráběly i tajné zbraně V1 a V2, jak o tom vyprávějí někteří Semiláci? Jak změnila válečná výroba tvář města? Jaké byly osudy několika tisíců nuceně nasazených chlapců a dívek? Proč začala revoluce v Chuchelně u Semil už 3. května 1945? Jaké byly peripetie osvobození a poválečného vývoje?

Příjezd Rudé armády do Semil 10. 5. 1945 Na nové výstavě bude k vidění mnoho unikátních fotografií, originální dokumentace, virtuální 3D model barákového tábora pro 1200 lidí U Čtrnácti pomocníků, tajné plány semilské výroby a také původní dobové artefakty včetně dvoumetrového monumentálního obrazu nebo částí motorů pocházejících přímo z továrny. Hlavními partnery projektu jsou Česko-německý fond budoucnosti a Státní okresní archiv v Semilech, své materiály však daly k dispozici i další instituce a jednotlivci.

Součástí projektu je i podrobná kniha Tomáše Chvátala, která vychází v muzejní edici Paměti Semilska v nákladu 500 kusů již v květnu a můžete si ji objednat za 220 Kč na e-mailové adrese muzeum@muzeumsemily.cz

Výstava se koná za podpory Ministerstva kultury ČR a pod záštitou ministra kultury Lubomíra Zaorálka. „Dle posledních informací vlády počítáme s otevřením muzea od úterý 26. května," řekl Miroslav Šnaiberk, ředitel Muzea a Pojizerské galerie. „S ohledem na koronavirovou krizi jsme posunuli zahájení výstavy Bílá místa konce války ze 7. května na 17. července. Zároveň prodlužujeme stávající výstavy do 21. června (výstavu Kovozávody hravě i zdravě dokonce do 1. července), abychom umožnili návštěvníků jejich prohlídky."

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V semilském muzeu se pracuje, navštívit ho můžete alespoň virtuálně
Výstava v semilském muzeu získala záštitu ministra kultury

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 6 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Program asistenčních voucherů podpoří podnikatele částkou 1,5 milionu korun

Vyhlášení programu s názvem Asistenční vouchery Libereckého kraje schválili krajští zastupitelé. Úspěšným žadatelům dotace pomohou připravit jejich vlastní projektové žádosti, které následně podají do vhodných výzev operačních programů. K rozdělení je 1,5 milionu, přičemž maximální výše dotace je 300 tisíc korun. „Jsem rád, že můžeme podpořit podnikatele v regionu a pomoci jim při uskutečňování jejich plánů, vizí a nápadů," prohlásil Michal Kříž, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a územního plánování. Program mohou využít veřejnoprávní subjekty i soukromoprávní právnické osoby, které mají sídlo či pracoviště na území Libereckého kraje. Žádosti se přijímají od 27. června tohoto roku do 31. ledna 2022.

Město Turnov podpořilo výstavbu Naučné stezky J. Pekaře

Zastupitelstvo města Turnov rozhodlo o poskytnutí individuální dotace z rozpočtu města Turnov ve výši 30 tisíc korun pro Rohozecký okrašlovací spolek z. s.. Dotace má být určena na doplatek nově vzniklé naučné stezky turnovského rodáka prof. Josefa Pekaře, zároveň by byla využita na výrobu propagačních letáků a k úhradě části nákladů za texty na panely naučné stezky.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Sedmihorské léto 2020 bude!
Turnovská knihovna v červnu opět otevřela všechny své pobočky
Další krok k rekonstrukci Ještědu. Vznikla architektonická studie obnovy
Den dětí 2020 bude v Turnově až 13. června!
Skleněný poklad láká rodiny na řemeslnou a zážitkovou turistiku

Nejčtenější články

01.06.: Nadměrný náklad vyjel z Jablonného a mířil do Červené Vody
02.06.: FOTO: Opět pokračuje rekonstrukce mostu na průtahu městem Turnov
03.06.: Uzavřeli lávku v Bítouchově, začali stavět novou

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Jablonecká Lékárna U Anděla nabízí široký sortiment léků, potravin pro zvláštní výživu, dermokosmetiky, homeopatických přípravků a další.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT