FOTO: Výstavou Páni kluci vzdávají hold režisérce Plívové-Šimkové

05.03.2012 07:09:08 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

FOTO: Výstavou Páni kluci vzdávají hold režisérce Plívové-Šimkové

V neděli 4. března proběhlo v Muzeu a Pojizerské galerii v Semilech slavnostní zahájení výstavy Páni kluci!, jenž mapuje tvorbu legendární režisérky dětských filmů Věry Plívové-Šimkové, která bydlí v Chuchelně u Semil.

Výstavu otevřeli úvodním slovem ředitelka muzea Jana Hájková a také vedoucí kina Jitřenka Ondřej Šír, protože semilské kino se k výstavě připojilo promítáním retrospektivy filmů režisérky. „Promítat v kině začínáme od 31. března a budeme uvádět filmy Věry Plívové Šimkové každý druhý víkend. Jako vstupenka na tyto filmy poslouží jednorázově také vstupenka z muzea, která byla zakoupena v době konání výstavy a zároveň vstupenka do kina obráceně poslouží i jako vstupenka do kina," upřesnil Ondřej Šír.

Poté přítomní zhlédli v Pojizerské galerii dokument o režisérce z roku 2001 Něžný buldozer, ve kterém na ni vzpomínají například herci Jan Kraus a Miroslav Vladyka, ale také jej průpovídkami prokládá sama režisérka při natáčení svého posledního filmu Kruh. V dalším dnech výstavy se bude návštěvníkům promítat jiný dokument o režisérce z dílny semilských autorů Vladimíra Kubíka a Romana Friese. 

Výstavu ještě v pátek 16. března od 18 hodin doplní program pod názvem Historky z natáčení. Půjde o unikátní promítání jinak nedostupných dvou studentských filmů Věry Plívové - Šimkové a debutu Chlapci, zadejte se spojené s besedou s místními pamětníky a amatérskými herci z jejích filmů. Film Než se rozhrne opona zase zachycuje peripetie ochotnického divadla v Chuchelně. Výstava bude probíhat až do 27. května, s výjimkou období od 13. do 29. dubna.

Věra Šimková-Plívová se narodila v květnu 1934 v Lomnici nad Popelkou, dětství a většinu života prožila v Chuchelně u Semil. Do svých filmů obsazovala populární režisérka i zdejší obyvatele a také zdejší kraj. Do její filmografie patří například filmy Lišáci, Myšáci a Šibeničák (1970), Přijela k nám pouť (1973), Páni kluci (1975), Jak se točí rozmarýny (1977), Krakonoš a lyžníci (1980), Mrkáček Čiko (1982), Veverka a kouzelná mušle (1988), Nefňukej Veverko (1988), Houpačka (1990), Artuš, Merlina prchlíci (1995), Kruh (2001).

Související články o semilském muzeu:

Kompletní program semilského muzea v březnu

Smrt obcházela v Olbrachtově rodném domě

Obrazem: Zahájení třicáté výstavy Malíři Pojizeří

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 27 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Uzavírka v horní části Nádražní ulice v Turnově

Firma STRABAG a. s. žádá občany horní části Nádražní ulice a Ohrazenic o spolupráci při pokládce asfaltových vrstev vozovky. Od 17. do 18. srpna 2020 v čase od 6 do 20 hodin se bude pracovat na vozovce a nebude umožněn vjezd ani výjezd. Turnovská radnice proto žádá občany o přeparkování vozidel mimo dotčený úsek ulice Nádražní. Jedná se o úsek od Pyrámu směrem k Turnovu.

Hledání vánočního stromu pro Prahu pokračuje

Největší Vánoční trhy v České republice 2020 začnou za čtyři měsíce - hledání vánočního stromu pro Staroměstské náměstí v Praze je proto v plném proudu. Organizátor trhů, společnost Taiko vyhlásilo už podesáté soutěž Hledá se strom, zájemci mohou zasílat svoje tipy na jehličnany, které jsou vhodné pro největší trhy v centru české metropole do 15. září 2020. Vítěz obdrží symbolickou finanční odměnu. Podrobnosti a kritéria v předchozím článku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

ZasTenRock bude, ale rozdělený na dva díly
Tip na výlet: za pohanskou historií k Bílé skále
Obrazem: Módní přehlídka v rámci výstavy Křehká krása 2020
Hygienici kontrolovali zmrzliny a provozovny v rekreačních oblastech
Klub SCC Semily pořádal letos poprvé pro děti příměstský tábor

Nejčtenější články

12.08.: FOTO: Memoriál Oldy Nývlta již podvanácté, letos jako maraton družstev
12.08.: USAR tým je zpět, jaké jsou dojmy z jejich první zahraniční mise?
13.08.: Situace s Covidem je v kraji pod kontrolou, aktuálně 123 nakažených

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Termosol je distributorem termodynamických a solárních systémů od španělské společnosti EnergyPanel, S.L.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT