Hasiči radí, jak prožít bezpečně pálení čarodějnic

28.04.2016 08:08:02 | Autor: Zdenka Štrauchová | Rubrika: KRIMI | Obce: Jablonec nad Jizerou,Paseky nad Jizerou,Bělá,Vyskeř,Stružinec,Nová Ves nad Popelkou,Libštát,Košťálov,Benecko,Horka u Staré Paky,Vítkovice,Víchová nad Jizerou,Studenec,Roztoky u Jilemnice,Poniklá,Mříčná,Martinice,Kruh,Horní Branná,Vysoké nad Jizerou,Slaná,Příkrý,Jesenný,Chuchelna,Bozkov,Benešov u Semil,Všeň,Tatobity,Sychrov,Svijany,Rovensko pod Troskami,Příšovice,Pěnčín u Turnova,Mírová pod Kozákovem,Karlovice - Sedmihorky,Kacanovy,Jenišovice,Hrubá Skála,Dolánky,Železný Brod,Vrchlabí,Malá Skála,Český ráj,Radvánovice,Hostinné,Přepeře,Záhoří,Jilemnice,Semily,Turnov,Lomnice nad Popelkou,Rokytnice nad Jizerou,Harrachov,Liberecký kraj,Krkonoše,Pojizeří

Hasiči radí, jak prožít bezpečně pálení čarodějnic

Za několik dní opět vzplanou čarodějnické ohně. Pro hasiče to však leckde znamená zvýšený počet požárů. Pálení čarodějnic patřívalo a stále patří k oblíbeným lidovým zvykům. Aby si tento starý lidový svátek zachoval své kouzlo, připomínáme několik pravidel pro pálení ohňů.

• V prvé řadě dobře vyberte místo na pálení. Mělo by být vzdáleno minimálně 50 metrů od okraje lesa a na dostatečný odstup pamatujte i od obytných nebo hospodářských budov, neboť kvůli odletujícím jiskrám z vysoké vatry může hrozit třeba zapálení střechy. Ohniště pak bezpečně oddělte od okolí například kameny nebo pískem. Ideálním místem pro vytvoření ohniště je hliněný podklad dostatečně vzdálený od hořlavých materiálů.

• Připravte si jen tak velké ohniště, jaké dokážete zvládnout. Při stavění vatry dejte pozor, aby byla polena poskládána do stabilní pyramidy. Jinak se může zhroutit do okolí a někoho popálit nebo způsobit požár.

• Určitě si při rozdělávání ohně nepomáhejte hořlavými kapalinami jako jsou nafta, benzin nebo líh. Při jejich odpařování dochází k vytvoření oblaku hořlavých par a plynů a při následném zapálení dochází k explozivnímu hoření. Použití hořlavých látek je tak velmi riskantní, požár se snadno může vymknout kontrole a způsobit vážné popáleniny. Taktéž do ohně nikdy neházejte neznámé materiály, zejména plechovky se zbytky barev, chemikálie, uzavřené nádoby, spreje, apod. Nebezpečným zlozvykem je také spalování pneumatik. Pálení "nepřírodních" materiálů je zákonem přísně zakázáno!

• Při pálení věnujte pozornost aktuální povětrnostní situaci, tedy jaký je směr a síla větru a zvažte, jaká doba uběhla od posledních dešťových srážek. I slabý vítr může způsobit rozšíření ohně na okolní porosty nebo domy. Při silném větru a v době velkého sucha oheň venku raději vůbec nerozdělávejte.

• Oheň nikdy neponechávejte bez dozoru a pro případ, že by se vymkl kontrole, mějte nachystané jednoduché hasební prostředky jako vodu, písek, hlínu, lopatu apod.

• Při pálení ohňů by měla být neustále přítomna alespoň jedna osoba starší osmnácti let. Pokud z hlediska požární bezpečnosti zanedbají rodiče nad svými ratolestmi dohled, mohou být dle §78 zákona o požární ochraně postiženi pokutou až do výše 25.000 korun.

• Pozor také na konzumaci alkoholu. Oslava čarodějnic mnohde bývá již "tradičně" spojena s jeho nadměrnou konzumací. Kombinace ohně a alkoholu je však velice nebezpečná a člověk nedomýšlí, že jeho jednání může skončit tragédií.

• Po skončení pálení ohniště vždy důkladně uhaste a přesvědčte se, že nemůže dojít k opětovnému vznícení. I ve zdánlivě zcela vyhaslém ohništi se mohou skrývat žhavé oharky, které může vítr znovu rozdmýchat a oheň roznést do okolí. V období sucha se může na rizikových místech oheň znovu rozhořet i za několik dní po ukončení pálení. Hasiči tak musejí každý rok dohašovat ohniště, která byla po oslavě ponechána svému osudu.

• Nikdy nezapomínejte na zákon o požární ochraně, který hovoří o tom, že všichni občané si musejí při pálení počínat tak, aby nedošlo ke vniku požáru. V případě nedodržení zásad požární bezpečnosti při používání otevřeného ohně, mohou být lidé postiženi pokutou do výše 20 000 Kč, pokud svým jednáním způsobí požár, mohou dostat pokutu až ve výši 25 000 Kč.

• Navíc i pro pálení čarodějnických ohňů platí stejná ohlašovací povinnost jako při běžném pálení. Právnické osoby a podnikající fyzické osoby tak musejí každé spalování hořlavých látek na volném prostranství předem oznámit na Operační a informační středisko HZS Libereckého kraje na číslo 950 471 100 nebo přes internetový formulář na stránkách www.hzslk.cz. Při nesplnění této povinnosti jim může být udělena pokuta až do výše 500 000 Kč.

• Při ohlášení je třeba uvést místo, čas pálení a osobu odpovědnou za pálení včetně telefonického kontaktu. Předběžným ohlášením se zamezí zbytečným výjezdům k domnělým požárům, neboť během čarodějnic hasičům obvykle narůstá počet planých poplachů.

Přehled pálení čarodějnic v Pojizeří a okolí

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

FOTO: V Kundraticích pálili čarodějnice na fotbalovém hřišti
Čáry u arény v Liberci navštívilo 2500 lidí
Pálení čarodějnic se koná v Turnově Na Lukách i v dalších částech města
Čarodějnice se Sborem dobrovolných hasičů Semily I.

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj hledá Památku roku pro letošek. Nominace přijímá do 30. dubna

Již jen několik dní je možné přihlásit se do devátého ročníku soutěže Památka roku 2023 Libereckého kraje; termín vyprší 30. dubna. Soutěž, jejímž cílem je upozornit na úspěšné obnovy kulturních památek a poukázat na ojedinělé stavby v našem regionu, vypisuje Liberecký kraj. „Skutečně velice stojíme o to, aby se nám hlásilo co nejvíce majitelů úspěšných obnov památek. Jejich obnovy jsou inspirací příkladem pro ostatní majitele," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovního ruchu Libereckého kraje. Předchozí článek

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Den otevřených dveří pořádají na stanicích HZS Libereckého kraje
Přehled fotbalových výsledků a tabulek šestého jarního kola
Mistrovství České republiky v ROB se koná v okolí Turnova
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 26. dubna do 1. května
V Turnově se odehraje 17. ročník festivalu Kytara v Českém ráji

Nejčtenější články

28.04.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek šestého jarního kola
27.04.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 26. dubna do 1. května
27.04.: Mistrovství České republiky v ROB se koná v okolí Turnova

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT