Hokejisté v Turnově chtějí navázat na slavnou tradici

24.09.2015 14:14:56 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: SPORT | Obce: Turnov

Hokejisté v Turnově chtějí navázat na slavnou tradici

V úterý 22. září se konala v Café Kolej v Turnově tisková konference HC Turnov, kde byla poprvé představena struktura klubu, cíle v sezoně i nové informace o zimním stadionu v Maškově zahradě. Byla také naznačena velká tradice hokeje v Turnově, na kterou by chtěl klub navázat.

Tiskové konference se zúčastnilo vedení HC Turnov, další funkcionáři i hráči, dále představitelé Města Turnova (místostarostka Jana Svobodová) a představitelé Městské sportovní Turnov, která bude nový zimní stadion provozovat.

Předseda turnovského hokejového klubu Jan Konejl prozradil, proč došlo ke změně názvu z BHK Turnov na HC Turnov 1931: „Snažíme se i názvem navázat na tradici turnovského hokeje, který zde existoval už na počátku minulého století. Na tu minulost se trochu pozapomnělo a v 70. tých letech došlo k přerušení tradice, kdy někteří hokejisté z Turnova hráli za Železný Brod nebo Rovensko." Dodejme, že k obnovení hokeje v Turnově došlo až znovu v roce 2005, kdy hrál nový klub BHK Turnov krajskou soutěž a v posledních letech pouze Lomnickou hokejovou ligu.

Přes prázdniny se bádalo v archivech 

Tisková konference HC Turnov 1931<br />Autor: Petr Ježek V dohledání archivů a nalezení mnoha informací ze slavných dob hokeje v Turnově má velkou zásluhu Pavel Mlejnek, hráč amatérské Nejvyšší pojizerské ligy, ale také učitel na místním gymnáziu. „V průběhu prázdnin jsem jako člen výkonného výboru HC Turnov 1931 docházel do Muzea Českého ráje, kde jsme ve spolupráci s historikem a archivářem Mgr. Davidem Markem shromažďovali materiály, které se týkají nejstarších dějin hokeje v Turnově. Poté, co jsme na začátku roku oslovili pamětníky a získali od nich spoustu zajímavých vzpomínek a množství byť většinou neutříděných materiálů, se jedná o další etapu bádání, kdy jsou hlavním zdrojem výtisky Pojizerských listů z let 1890 - 1948, pamětní knihy města Turnova z let 1918 - 1948 a 1971 - 1976 a album Sportovního klubu Turnov. Rádi bychom postupně zmapovali historii turnovského hokeje od jeho počátků do 70. let, kdy zde organizovaný výkonnostní hokej skončil. V úvodní fázi se zaměřme na úplné počátky a necelé první dvě dekády ledního hokeje v Turnově," uvedl již dříve Pavel Mlejnek.

Právě i jeho zásluhou nový stadion v Turnově ponese jméno Ludvíka Koška, hokejisty, ale také letce RAF a hrdiny 2. světové války (více o něm zde). Ve 30. tých letech a dále, poslední ročník se konal v roce 1952, totiž probíhal v Turnově hokejový Memoriál Ludvíka Koška. Na něm se tehdy místním fanouškům představili třeba pozdější mistři světa Konopásek, Ctibor nebo Zábrodský. I s obnovením Memoriálu Ludvíka Koška v Turnově počítají, má se jednat o turnaj mládeže, jehož první ročník je naplánován na březen 2016.

Muži nastoupí do krajské ligy 

Tisková konference HC Turnov 1931<br />Autor: Petr Ježek Současné A mužstvo nastoupí po 8 letech opět do Liberecké ligy, kde jejich soupeřem budou mužstva HC Lomnice nad Popelkou, HC Frýdlant, HC VTJ Ještěd Liberec, PSK Liberec a HC Česká Lípa. Cílem pro turnovské hokejisty je účast ve čtyřčlenné play off. „Chceme předvádět atraktivní hokej, aby fanoušci měli na co chodit. V neděli už sehrajeme první přátelský zápas," prozradil trenér mužů HC Turnov 1931 Vítězslav Jankových.

Kádr mužstva budou tvořit hráči z Turnova, ale také z Benátek nad Jizerou a Liberce, což jsou kluby, které Turnovu přislíbily pomoc. Vedoucím mužstva bude Libor Šlechta a manažerem Vladimír Jágr. Z hráčů byli na tiskové konferenci osobně přítomní Petr Jágr, Jan Zákoutský a Lukáš Mizerík.

Do sezony vstupuje i mládež

V Turnově už existuje i mládež, o kterou se bude starat jako hlavní trenér Martin Volf. „Na mládež v klubu klademe důraz, chceme vychovávat dobré hokejisty, ale i dobré lidi," poznamenal Volf.

Družstva druhé a čtvrté třídy budou zatím startovat v miniturnajích spolu s dalšími celky z Libereckého kraje. Družstvo už přes léto trénovalo na hřišti v Daliměřicích a v září proběhl i první doplňovací nábor, ale další zájemci se stále mohou hlásit. Sami děti si také zvolily název Sršni, pod kterým budou hrát. Klub obdržel od hokejového svazu 12 výstrojí  a dalších 10 dokoupil, což prozatím stačí. „Cílem je, aby děti u hokeje zůstaly a dařilo se je za několik let doplňovat i do A týmu. Motivací pro ně může být i případný posun do družstva Liberce, se kterým budeme také spolupracovat," dodal Martin Volf.

Na turnovském stadionu se budou hrát i další soutěže 

Pohled do útrob dokončovaného stadionu Ludvíka Koška v Turnově<br />Autor: Městská sportovní Turnov, Jindřich Kořínek Kromě hokejistů HC Turnov 1931 budou hrát na turnovském ledě amatéři Nejvyšší pojizerskou ligu, jejíž 11. ročníků se dosud hrálo v Lomnici nad Popelkou, ale působily v ní mužstva z Turnova a okolí. Ta se v počtu šesti mužstev bude nyní hrát v Turnově a navíc vznikla i další soutěž Turnovská hokejová nereliga, ve které bude hrát také šest mužstev.

Stadion se bude otevírat 28. října, ale již je podle manažera areálu Tomáše Špinky zaplněný rozpis na každý den odpoledne a víkendy předběžně již celé. Počítá se i s veřejným bruslením, kterému budou vyhrazeny určité hodiny. Areál zaměstnává přímo pět pracovníků a bude provozovat i občerstvení na stadionu. Rozpočet Městské sportovní Turnov, která areál provozuje, bude kvůli tomu navýšen pro tento rok řádově o 500 tisíc korun.

Cena pronájmu stadionu na hodinu je stanovena na 1700 korun, hokejová mládež bude mít od města slevu na nájmu a měla by platit 800 korun. Připravuje se tribuna pro 350 sedících diváků, ale počítá se, že například na otevření se vejde do útrob stadionu až 1000 fanoušků.

Na slavnostní otevření přijedou i legendy českého hokeje

Slavnostní otevření turnovského stadionu Ludvíka Koška se chystá na 28. října od 13 hodin, v rámci něj proběhne i utkání veteránů Česka proti mužům HC Turnov. Přijet by měli nedávné hokejové legendy, mistři světa a olympijští vítězové jako Hosták, Salfický, Janecký, Martinec, Pospíšil, Kaberle nebo Moravec.

Další větší akcí bude 29. října přátelský zápas se švédskou Alvestou a 21. a 22. prosince se bude v Turnově hrát přátelský zápas reprezentací do 16 let Ruska a Česka! Ruští reprezentanti mají přitom v Turnově i bydlet. Počítá se i s dalšími utkáními ve spolupráci s libereckými Bílými Tygry, zvažuje se například, že zde budou hrát některé zápasy liberečtí junioři.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Turnovský stadion pojmenují po letci RAF Ludvíku Koškovi
HC Turnov 1931 hledá nové naděje
Výstavba turnovského areálu Maškova zahrada pokračuje na plný výkon
Obrazem: Zimní stadion v Turnově roste jako z vody
Zimní stadion v Turnově dostává svou tvář
V turnovské Maškovce proběhlo slavnostní poklepání základního kamene
Jindřich Kořínek: Stavba stadionu probíhá, jak má. V říjnu chceme otevřít
FOTO: V turnovské Maškovce se začíná klubat zimní stadion
FOTO: V Turnově podepsali smlouvu na výstavbu areálu Maškova zahrada

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 11 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Státní svátek uzavře turnovský sběrný dvůr a kompostárnu

V pondělí 6. července 2020 bude z důvodu státního svátku uzavřen Sběrný dvůr Vesecko a také Kompostárna na Malém Rohozci. Služby tedy můžete využít opět až v úterý 7. července.

Kraj schválil strategický dokument pro podporu podnikání a výzkumu

Krajský dokument staví na odborných kapacitách místní výzkumné základny a firem v oblasti strojírenství, sklářství, optiky, nanotechnologií, robotiky či umělé inteligence. Své priority opírá o nejpokročilejší znalosti a technologické trendy a formuluje opatření pro jejich maximální využití v regionu. Je úzce propojen s nastavením finančních zdrojů v oblasti výzkumu, vývoje a inovací v období 2021+ na evropské, národní i regionální úrovni. „Jsme si vědomi, že síla nápadů a inovací, na kterých můžeme stavět ekonomickou prosperitu našeho regionu, není závislá ani na počtu obyvatel ani na velikosti území," uvedl Michal Kříž, člen rady kraje pro resort regionálního rozvoje, evropských projektů a rozvoje venkova.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

FOTO: Turn-off rock fest přinesl popáté nálož ostřejší muziky
Obrazem: Bozkovská pouť 2020 nabízela bohatý program
Lidové chaloupky z Železnobrodska představuje výstava Petra Luniaczka
I v Turnově mohou podnikatelé získat snížení nájmu
Tragická nehoda u Horní Branné. Po střetu s autem zemřel motocyklista

Nejčtenější články

05.07.: Tragická nehoda u Horní Branné. Po střetu s autem zemřel motocyklista
06.07.: FOTO: Turn-off rock fest přinesl popáté nálož ostřejší muziky
05.07.: Oslava sto let fotbalu v Lomnici objektivem Zdeňka Matury

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Informace z oblasti tvorby, údržby a podpory webových stránek.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT