Květnový program Kulturního centra Střelnice Turnov

06.05.2017 15:41:48 | Autor: KC Střelnice Turnov | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Květnový program Kulturního centra Střelnice Turnov

Přinášíme vám kulturní nabídku v Turnově v květnu 2017. Můžete zavítat na několik divadelních představení, koncertů a besedy. K nejzajímavějším akcím patří další díl seriálu diskuzních pořadů Pohovka s kreslířem Štěpánem Marešem a publicistou Josefem Klímou, dále třeba koncerty kapel Laxigal a Ivan Hlas Trio.

To ale zdaleka není vše, tady najdete aktuální program turnovského kina.

Kultura v Turnově v květnu 2017:

středa 3. května

KALABIS QUINTET
Poslední koncert v rámci cyklu Turnovských hudebních večerů bude hostit dechový kvintet pěti mladých dam a především špičkových muzikantek, které toto kvinteto založily v Praze v roce 2012 pod pedagogickým vedením Štěpána Koutníka. Zuzana Bandúrová (flétna) je absolventkou konzervatoře v Bratislavě a Akademie múzických umění v Praze. Interpretuje klasickou i soudobou hudbu, ve světové či české premiéře provedla asi desítku komorních i sólových děl. Jarmila Vávrová (hoboj) v současné době studuje na HAMU v Praze ve třídě Jany Brožkové. Absolvovala půlroční stáž na Conservatoire National Supérieur de Musique et Danse de Lyon (2015). Anna Sysová (klarinet) absolvovala středoškolská studia na Hudebním gymnáziu Jana Nerudy. V roce 2013 se na soutěži Pro Bohemia v Ostravě stala držitelkou ceny Nadace Bohuslava Martinů. V květnu 2015 obdržela cenu pro nejúspěšnějšího nejmladšího účastníka soutěže Pražské jaro. Denisa Beňovská (fagot) je absolventkou Pražské konzervatoře, a nyní studuje na HAMU ve třídě Františka Hermana a Jiřího Seidla. Je členkou úspěšných komorních souborů, jako orchestrální hráčka hostovala např. v Talichově komorní filharmonii, Českém národním symfonickém orchestru, Orchestru Berg ad. Adéla Triebeneklová (lesní roh) po absolvování středoškolských studií pokračuje v současné době v magisterském cyklu na HAMU a pravidelně se zúčastňuje hudebně interpretačních kurzů u André Cazaleta.
Turnovský hudební večer. Městské divadlo Turnov, začátek v 19.30 hodin, vstupné v předprodeji 100 Kč, na místě 120 Kč.

čtvrtek 4. května

KAVÁRENSKÝ KVÍZ
Také si u televizních soutěží říkáte, že je to jednoduché a že byste určitě vyhráli? Přijďte si to vyzkoušet živě a následujte tak desítky těch, kteří si již tuto jedinečnou zábavu vyzkoušeli. V kavárně KUS na Střelnici se každý první čtvrtek v měsíci koná Kavárenský kvíz. Jedná se o zábavnou vědomostní soutěž, v níž dvou až čtyřčlenné týmy v pěti kolech odpovídají celkem na padesát pět otázek z různých okruhů. V minulých kvízech došla řada na otázky ze zeměpisu, dějepisu ale i perličky ze světa parfémů, motocyklů či života Harryho Pottera. Přijďte si i vy ověřit své vědomosti. Třeba se přiučíte něčemu novému. Kavárna KUS, začátek od 19 hodin, vstupné zdarma.

pátek 5. května

KOČIČÍ HRA
Hradečtí divadelníci přicházejí v rámci abonmá s proslulou tragikomedií Istvána Örkenyho s Pavlou Tomicovou a Zorou Valchařovou-Poulovou v hlavních rolích. Erži Orbánová, hubatá, živelná a svérázná hrdinka, prožívá svá každodenní dobrodružství v komunistickém Maďarsku mezi sdíleným bytem v budapešťském činžáku, mňoukáním „kočičí hry" se sousedkou Myškou a hašteřením ve frontě v mlékárně. Její elegantní a klidná sestra Gizela žije zase už šestnáct let upoutaná na své kolečkové křeslo v Mnichově ve svobodném západním Německu a nezbývá jí než po telefonu a v dopisech často marně usměrňovat sestřiny eskapády. Je tu totiž Pavla, Eržina nová kamarádka, která má na ni „báječný vliv", a samozřejmě Viktor Molnár, obžerný a kdysi slavný operní pěvec, jehož způsoby u stolu jsou sice mimořádně nesnesitelné, ale Erži mu s radostí každý čtvrtek vaří večeře...
Užijte si s námi životní příběh sester Szkallových, nejkrásnějších dívek z městečka Leta, okres Szolnok, v této hře o stárnutí, lásce, vášni k životu, sesterské blízkosti a hlavně nezdolném optimismu!
Abonentní divadelní představení + veřejnost. Městské divadlo Turnov, začátek v 19.30 hodin, vstupné v předprodeji 380 Kč, na místě 420 Kč.

úterý 9. května

ŠTĚPÁN MAREŠ
V květnu usedne na pohovku Štěpán Mareš, český kreslíř komiksů, veřejnosti známý především z časopisu Reflex. Kromě Reflexu, kde publikoval seriálový komiks Zelený Raoul, můžete jeho tvorbu znát z Lidových novin (dříve vycházející seriál Dlouhý nos) a zábavných pořadů na TV Prima (Dementi). Štěpán Mareš je zároveň ilustrátorem řady knih, obalů na CD (např. Tři sestry - Průša se vrací). Již v letech 1984 a 1985 vyhrál výtvarnou soutěž Děti pozor červená, v roce 1989 byl členem stávkového výboru na Gymnáziu Třebíč, kde studoval. Ve svých začátcích ilustroval časopis Zvonek Gymnázia Třebíč. V letech 1990-1992 kreslil komiksy pro časopisy Kometa, Stadión a Pivní kurýr, v letech 1993-1995 pro Nedělní Blesk a deník Práce, od roku 1995 spolupracuje s časopisem Reflex. Večerem provází Josef Klíma, který se svou kapelou obstará i hudební doprovod.
Pohovka. Městské divadlo Turnov, začátek v 19 hodin, vstupné 200 Kč, seniorská sleva na OSV 140 Kč.

středa 10. května

URBEX - KRÁSA ZÁNIKU
Další sezóna Cestovatelského klubu bude uzavřena netradiční přednáškou. Pozvání přijala ikona českého Urbexu DiverZant, který podá Svědectví o kráse zániku. K objevování těchto krás je potřeba často najít notnou odvahu. Přednáška, která nás čeká, mapuje jeden z nejprogresivnějších fenoménů dneška - Urbex (Urban Exploration), tedy průzkum moderních ruin. Snímky přibližují místa nahánějící hrůzu a hypnotizují svou dekadentní estetikou. Historie Urbexu sahá až do roku 1793, kdy se Philibert Aspairt, pravděpodobně první moderní průzkumník a katafil, ztratil v pařížských katakombách při průzkumu se svíčkou. Jeho tělo bylo nalezeno o jedenáct let později. Český Urbex pronikl na světlo světa o mnoho let později, v roce 1995 vznikl první česky psaný web a až v roce 2010 vznikl web urbex.cz, na kterém se dodnes aktivně podílí právě DiverZant. „Fotografuji přes deset let a už je to nedílná součást mého života. Fotím vše zajímavé, nevšední, ale i tajemné a bizarní, právě jako třeba opuštěné stavby a vše, co v nich lze nalézt. Užívám si tu atmosféru samoty, rozpadu, vůni zatuchliny a záhadné zvuky, ozvěny dávné minulosti, otisky lidí a jejich osudů, které zanechaly ve starých fabrikách, rozpadajících se nemocnicích, zapomenutých zámcích nebo opuštěných vojenských základnách," komentuje svou vášeň. Vydejte se s námi na strhující cestu napříč Českou republikou okořeněnou i výletem do zahraničí.
Cestovatelský klub. Kino Sféra, začátek v 18 hodin, vstupné 90 Kč.

pátek 12. května

LAXIGAL
Rockeři původem nejen z Turnova vystoupí v kavárně KUS, těšit se můžete kromě převzatých věcí i na jejich vlastní tvorbu. Laxigal se s pokorou řadí mezi skupiny amatérských muzikantů. Svůj vznik datuje do minulosti před jedenácti lety. Od té doby se v kapele vystřídalo mnoho členů, kromě Jožina a Franty, kteří dodnes tvoří pevné jádro uskupení. V dnešní době hrají ve čtyřčlenném složení. Zpěv a kytaru obstarává Martin, vokály a druhou kytaru Franta, basu Jožo a za bicí usedá Honza. Hrají převážně převzaté věci, ale v repertoáru jsou i jejich vlastní kousky a na dalších skupina pracuje. „Děkujeme všem fanouškům, kteří se dostaví na jakékoliv vystoupení, a za jejich podporu," sdělují všem. Malá (domácí) scéna. Kavárna KUS, začátek ve 20 hodin, vstupné dobrovolné.

čtvrtek 18. května

IVAN HLAS TRIO
Pražský rodák, písničkář a hudebník navštíví Turnov krátce po svých třiašedesátých narozeninách (10. května 1954). Proslavila ho především spolupráce na filmu Šakalí léta, za kterou získal ocenění Český lev za nejlepší filmovou hudbu. Dřív, než se Ivan Hlas začal věnovat hudbě, prošel nesčetnými povoláními. Tím vůbec prvním byl knihkupec - obor, který vystudoval. Přesto, že se živil i jako pošťák, zelinář nebo kulisák, byl srdcem vždy muzikant. V lidové škole umění se naučil hrát na kytaru a v šedesátých letech (1968) založil svou první, tehdy školní kapelu The Mice. Později hrál například i s kapelou Yo Yo Band a Ondřejem Hejmou. Jeden z největších úspěchů přichází v roce 1993, kdy Ivan dostává nabídku ke spolupráci na muzikálové komedii Jana Hřebejka Šakalí léta. Každý určitě zná rock´n´rollové vypalovačky Na kolena či Jednou mi fotr povídá. V současné době společně s kytaristou Norbi Kovácsem a violoncellistou Olinem Nejezchlebou tvoří Ivan Hlas Trio, s kterým vystupuje. V roce 2016 vyšlo triu zatím poslední album s názvem Krásnej dar. Písně z tohoto alba určitě také na turnovském koncertě zaznějí.
KC Střelnice, začátek od 19 hodin, vstupné v předprodeji 170 Kč, na místě 210 Kč.

pátek 19. května

NORDIC V NEPŘÍTOMNOSTI
Druhým květnovým koncertem Malé (domácí scény) bude rockově-punkový nářez od kapely z Mnichova Hradiště, zkráceně nazývaných NvN. Přijďte si poslechnout převzaté české i zahraniční písně, ale i jejich vlastní tvorbu s českými texty. V čele kapely stojí zpěvák Jarda, sólovou kytaru dle vlastních slov „drtí" Troolix, s doprovodnou kytarou se oproti tomu „mazlí" Lexll. V kapele najdeme i baskytaristu Washara, klávesistu Dachmha a o bicí se postará Wenny. Kapela letos oslavuje pětileté působení na scéně, přijďte je podpořit i vy.
Malá (domácí) scéna. Kavárna KUS, začátek ve 20 hodin, vstupné dobrovolné.

Dáša Bláhová přiveze do Turnova Monology vagíny

neděle 21. května

MONOLOGY VAGÍNY
Monology vagíny jsou dojemnou a rozpustilou exkurzí do poslední neprobádané oblasti, do poslední zakázané zóny, zároveň jsou oslavou ženské sexuality ve vší své složitosti a tajemnosti. Nenechte si ujít činohru, kterou do Turnova přiveze Intimní divadlo Bláhové Dáši z Prahy. Monology, které diváci uslyší, jsou zhutněnými, víceméně doslovně ze života opsanými soukromými dějinami žen. Různých žen typově i povahově, žen s různými osudy a různou schopností čelit osudu. Některé z příběhů jsou na první pohled banální, jiné tančí na vratkém laně nad propastí citového kýče. Jiné zase přicházejí jakoby z onoho světa násilí, brutality, sprostoty, bezcitnosti, světa, kde lidský život obecně má pramalou cenu a ženský život skoro žádnou. Hrají: Dagmar Bláhová, Michaela Sajlerová, Jitka Asterová a Anna Polívková. Volné divadelní představení.
Městské divadlo Turnov, začátek v 19.30 hodin, vstupné v předprodeji 350 Kč, na místě 380 Kč. Samostatná pozvánka

středa 21. května

RADKA DENEMARKOVÁ
Spisovatelka, literární historička, scenáristka, překladatelka, dramaturgyně. Na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy vystudovala germanistiku a bohemistiku, působila jako vědecká pracovnice Ústavu pro českou literaturu Akademie věd ČR, též jako lektorka a dramaturgyně v Divadle Na zábradlí, externě vyučovala tvůrčí psaní na Literární akademii Josefa Škvoreckého (2009-2014), od roku 2004 spisovatelka na volné noze. Vedle řady monografií, odborných studií, článků, recenzí, divadelních her a scénářů je též autorkou románů A já pořád kdo to tluče, Peníze od Hitlera, rozsáhlého dokumentárního románu Smrt, nebudeš se báti aneb Příběh Petra Lébla, dvojrománu Kobold, Přebytky něhy / Přebytky lidí, románu Příspěvek k dějinám radosti. Publikuje česky a německy a z němčiny též překládá odborné studie, prózu a divadelní. Její texty byly dosud přeloženy do sedmnácti jazyků. Má syna Jana a dceru Ester. Žije v Praze.
O literatuře. Kavárna KUS, začátek od 19 hodin, vstup zdarma.

Samostatné pozvánky a články o nedávných akcích:

Dáša Bláhová přiveze do Turnova Monology vagíny

Květnová nabídka kina Sféra v Turnově

Program turnovské knihovny Antonína Marka v květnu

Co jste zmeškali z turnovské kultury v dubnu?

Aktuální kultura ve městech Pojizeří:

Přehled kulturních akcí v Železném Brodě v květnu

Akce Kulturního centra Golf Semily v květnu

Další kulturní nabídka v rubrice KULTURA

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Prameny vody v Turnově podrobeny kontrole a Boží voda není pitná

Z poslední rozborů vody, provedených 14. října 2020, vyplývá, že pramen Boží voda v Turnově není pitný, naopak pramen pod Valdštejnem zůstává i nadále pitný.

Zdravotníci a hasiči zasahovali při pádu muže z výšky v Desné

Zdravotníci a hasiči zasahovali při pádu muže z výšky v DesnéPosádka Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje si v neděli 18. října odpoledne vyžádala spolupráci krajských hasičů v Desné. Po pádu muže z výšky 5 metrů byl potřeba jeho transport k vrtulníku Letecké záchranné služby. Na místo vyjela jednotka HZS LK stanice Tanvald a JSDHO Desná. Po nezbytném ošetření pacienta byly jednotky nápomocné s jeho transportem.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Novým šéfem opery Divadla F. X. Šaldy se stane Linda Keprtová
Liberecký kraj zajistí provoz speciálních činností LZS do roku 2028
Tři nemocnice v kraji dostanou přístroje na kyslíkovou terapii
Pomoc seniorům v izolaci obstará Anděl na drátě
Vláda vyhlásila nová opatření: Omezen pohyb a uzavřené obchody

Nejčtenější články

19.10.: Nejnižší Cimrmanova rozhledna na Nouzově slaví 15 let
18.10.: Zámek v Horní Branné přežil i třicetiletou válku. Dnes je v něm muzeum
20.10.: Aktuální stav koronaviru v Turnově

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Jablonecká Lékárna U Anděla nabízí široký sortiment léků, potravin pro zvláštní výživu, dermokosmetiky, homeopatických přípravků a další.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT