Lomničtí diváci se dočkají otevření moderního kina

11.10.2018 22:56:09 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Lomnice nad Popelkou

Lomničtí diváci se dočkají otevření moderního kina

Otevření nově zrekonstruovaného a digitalizovaného kina v Lomnici nad Popelkou, aktuálně nejmodernějšího kin v České republice, se bude konat v sobotu 13. října. O premiéru se postará film Všechno bude oceněný na karlovarském festivalu cenou pro nejlepší režii a nominovaný za ČR na Oskara.

První uvedený snímek je totiž spjatý s městem Lomnice nad Popelkou. Projekci uvedou od 17.30 tvůrci filmu - režisér Olmo Olmerzu, scénárista Petr Pýcha, lomnický rodák a obyvatel města a další členové štábu a herci.

Diváci poprvé uvidí vynikající obraz promítaný laserovým projektorem, premiérově v ČR, s vysokým dynamickým rozsahem (systém HDR), který rozšiřuje možnosti zobrazení. Objektově orientovaný zvukový systém DO LBY ATMOS. V ČR je aktuálně instalován v 16 kinosálech, z toho pouze čtyři jsou jednosálová kina. Interiér odkazující svým designem na film Alois Nebel, jehož literární předlohu napsal lomnický rodák Jaroslav Rudiš.

Historie lomnického kina

Kino bylo založeno v roce 1919 pod názvem Bio (válečných) invalidů. Na jaře 1921 byla na zavážce Zámeckého (Pivovarského) rybníka postavena provizorní budova biografu. V roce 1940 byla opravena a sloužila až do roku 1952.

Současné kino bylo postaveno v roce 1953 architektem Červinkou na místě zbouraného Bia válečných invalidů. V roce 1969 bylo přestavěno na širokoúhlý formát.

Od té doby neproběhly žádné zásadnější investice a budova se tedy dostala do špatného stavebně technického stavu. Postupně zastarala i technika. V roce 2012 byla ukončena klasická distribuce filmů na 35mm pásech a tak nebylo možné promítat filmy v premiéře, ale pouze z DVD nosičů a Blue-ray disků. Návštěvnost byla velmi nízká a provoz kina omezen.

Po sedmi letech projektové přípravy, intenzivního hledání dotačních titulů, podpisové akci na podporu rekonstrukce a digitalizace a diskuzích na půdě zastupitelstva města byly na jaře 2017 uskutečněny první reálné kroky vedoucí k zahájení prací.

V neděli 27. srpna 2017 se v prostorech kina uskutečnilo symbolické Loučení se „starým" kinem a na počátku září byla zahájena kompletní rekonstrukce budovy.

Dispoziční úpravy

⦁ zmenšení délky promítacího sálu z důvodu požadavku kinotechniky na přiblížení promítací kabiny k plátnu,
⦁ nové zázemí pro účinkující v prostorech vedle jeviště,
⦁ technické zázemí odpovídající požadavkům na novou kinotechniku,
⦁ nový prostor pro prodej vstupenek a drobného občerstvení ve foyer,
⦁ demolice některých přístaveb z důvodu špatného technického stavu,
⦁ změna křivky hlediště, výměna sedaček za moderní křesla a dvojkřesla s držáky nápojů a další drobnější úpravy.

Celková rekonstrukce budovy

⦁ z důvodu založení budovy na navážkách (v místě původního rybníka) budova nerovnoměrně sedala, všechny stávající základy byly podchyceny mikropilotami,
⦁ zesílení střešních vazníků a kompletní výměna střešního pláště,
⦁ zateplení a nové barevné řešení fasády, výměna oken a dveří, začlenění větších prosklených ploch,
⦁ kompletní výměna technického vybavení stavby (vytápění, vodovod a kanalizace, vzduchotechnika), kompletní rekonstrukce sociálního zázemí,
⦁ nové akustické obklady stěn a stropu kinosálu a všech ostatních vnitřních povrchů (podlahy, podhledy...),
⦁ likvidace původního neužívaného septiku, úpravy okolních zpevněných plocha a zeleně,
⦁ změna venkovního vzhledu budovy - dřevěný obklad fasády, ocelový vstupní přístřešek, venkovní terasa.

Kompletní výměnou prošla také kinotechnika. Do promítací kabiny byl úplně poprvé na území České republiky instalován RGB laserový projektor 4K (Christie CP4325-RGB), který disponuje vysokým dynamickým rozsahem (kontrast 6.000:1 a barevný prostor REC2020). Systém HDR rozšiřuje možnosti zobrazení jasu a kontrastu. Oproti klasickým projektorům s lampami dochází také k provozní úspoře - laser nemá omezenou životnost (odpadají náklady za výměnu lamp).

Ozvučení sází na zvukový systém Dolby Atmos - 3D objektovou technologii pro reprodukci prostorového zvuku. V ČR je aktuálně instalován v 16 kinosálech, z toho pouze čtyři jsou jednosálová kina. Dolby Atmos je unikátní díky 3D objektům ve zvukové složce. Kino zvuk s Dolby Atmos tedy neposkytuje jen více kanálů, ale přiřazuje hlavním objektům ve zvukovém ději souřadnice. Divák pak tento zvukový objekt vnímá přesně umístěný v prostoru. Diváci tak mají možnost poprvé v kině slyšet déšť padající z nebe, kosmonauty hovořící z různých částí kinosálu na vesmírné stanici nebo javorovou nažku, která při pádu ze stromu obíhá celý kinosál. To, aby zmíněné zvuky byly precizně vnímány si vyžaduje i samostatný mix zvuku, který je k filmům s Dolby Atmos vytvářen zvukovým režisérem. 3D objektové ozvučení Dolby Atmos si vyžaduje větší množství kanálů (reproduktorů), které jsou umístěny ne jen na stěnách, ale i na stropě. Každý reproduktor v sále vytváří samostatný kanál. V lomnickém kinosále tedy nemá ani 5.1 ani 7.1, ale 38.3 a nainstalováno je celkem 42 reproduktorů.

Nechybí ani pasivní 3D systém DepthQ s jednorázovými polarizačními 3D brýlemi. Obrazovky systému digital signage (digitální zobrazování filmových plakátů a upoutávek) se objeví nejenom ve foyer, ale i před kinem.

Na digitalizaci byla na základě žádosti města přiznána dotace ze Státního fondu kinematografie ČR ve výši 800 tisíc Kč. V budově je instalována indukční smyčka, určená pro uživatele naslouchadel. Je umístěna v podlaze sálu. Zesilovač indukční smyčky je možné zapojit na výstup mixážního pultu - pro poslech přednášky, nebo se dá zapojit na výstup z audio procesoru kina - pro poslech filmu. Vedle jeviště je zvedací plošina pro přístup imobilních. Bezbariérové řešení celé budovy je samozřejmostí. Kino tak může plně sloužit i hendikepovaným.

Navržené řešení dispozic a interiéru odpovídá požadavku na víceúčelové využití budovy. Bude sloužit nejen jako kino, ale i pro pořádání divadla malých forem, vzdělávacích přednášek, kongresů, koncertů, workshopů apod.

Ve foyer je otevřena kinokavárna s venkovní terasou. Kapacita sálu je 113 míst. Lomnické kino se tak zařadilo mezi nejmodernější kina v ČR i Evropě!

Technické parametry:

Investor: město Lomnice nad Popelkou
Provozovatel: Kulturní a informační středisko p.o., Lomnice nad Popelkou
Zhotovitel stavební části: BREX, spol. s r.o., Liberec
Dodavatel kinotechnologie: AV MEDIA, a.s., Praha
Dodavatel vnitřního vybavení: Radek Tegel - RATEG truhlářství, Nová Paka
Truhlářství JPS s.r.o., Havlíčkův Brod
Projektant: Projektový ateliér DAVID s.r.o., Liberec
Technický dozor investora: Společnost Ing. Hana Uhlířová a Ing. Jaromír Beran
Celková cena: 44,3 mil. Kč
Cena je uvedena včetně DPH a zahrnuje veškeré náklady na rekonstrukci, digitalizaci a ostatní realizační náklady (TDI, PD, koordinátor BOZP apod.).
Termín realizace: 09/2017 - 10/2018

FOTO: Filmem Všechno bude otevřeli zrekonstruované lomnické kino

Říjnová nabídka Městského kina v Lomnici nad Popelkou

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Zámecké letní kino v Lomnici pofrčí především na české filmové vlně
Ahoj kino! přichází potřetí na podporu dosluhujícího kina v Lomnici
Lomnický biograf ožije festivalem Ahoj kino! pro jeho záchranu
Ahoj kino! v Lomnici s premiérou bondovského Spectre
Happening Ahoj kino! podpoří lomnické kino
Lomničtí chtějí urychlit rekonstrukci kina, bojí se, že jinak zanikne

Ke stažení

Plakát Otevření lomnického kina

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj hledá Památku roku pro letošek. Nominace přijímá do 30. dubna

Již jen několik dní je možné přihlásit se do devátého ročníku soutěže Památka roku 2023 Libereckého kraje; termín vyprší 30. dubna. Soutěž, jejímž cílem je upozornit na úspěšné obnovy kulturních památek a poukázat na ojedinělé stavby v našem regionu, vypisuje Liberecký kraj. „Skutečně velice stojíme o to, aby se nám hlásilo co nejvíce majitelů úspěšných obnov památek. Jejich obnovy jsou inspirací příkladem pro ostatní majitele," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovního ruchu Libereckého kraje. Předchozí článek

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Přehled fotbalových výsledků a tabulek šestého jarního kola
Mistrovství České republiky v ROB se koná v okolí Turnova
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 26. dubna do 1. května
V Turnově se odehraje 17. ročník festivalu Kytara v Českém ráji
Na schody v kostele na Krásné přispěje kraj. Zapojit se může každý

Nejčtenější články

25.04.: Turnovská Špéra a Polpur spojily síly a vznikla mísa Opulens
27.04.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 26. dubna do 1. května
27.04.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek šestého jarního kola

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT