Město Semily renovovalo náhrobek vynálezce Fr. Adama Petřiny

30.03.2020 17:20:47 | Autor: rc, ls | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

Město Semily renovovalo náhrobek vynálezce Fr. Adama Petřiny

Rada města Semily v závěru února 2019 schválila záměr adopce opuštěného hrobu semilského rodáka Františka Adama Petřiny na Olšanských hřbitovech v Praze včetně renovace náhrobku. Adopční smlouva byla uzavřena na dobu 10 let. Renovaci se podařilo dokončit ještě před Štědrým dnem, kdy uplynulo 220 let od narození tohoto významného Čecha.

„Renovaci provedla firma Ing. Miroslav Liederhaus z Želíz, přičemž cena díla činí 39 300 Kč bez DPH. V rámci renovace byl opískován a následně několika vrstvami natřen litinový kříž, figura Krista včetně paprsků a nápisu INRI byla pozlacena, byla opravena nápisová tabulka a obnoven samotný nápis, v neposlední řadě byly vyspraveny spáry v pískovcovém soklu a provedena jeho závěrečná hydrofobizace," uvedla za odbor rozvoje a správy majetku MěÚ Semily Lenka Soukupová.

Pokud se někdy vypravíte na Olšanské hřbitovy v Praze, najdete náhrobek semilského rodáka Fr. A. Petřiny přibližně 15 m od náhrobku dalšího slavného Čecha, Karla Havlíčka Borovského.
František (Franz) Adam Petřina se narodil 24. 12. 1799 v Semilech do rodiny krejčího. Po absolvování jičínského gymnázia vystudoval filozofii, matematiku a astronomii na Karlo-Ferdinandově univerzitě a následně zde působil jako adjunkt matematiky a fyziky.

Následoval Linz, kde byl profesorem matematiky a fyziky na lyceu, od roku 1844 se stal řádným profesorem fyziky na pražské univerzitě a později i děkanem, těsně před smrtí byl zvolen rektorem.

Působil v Muzeu Království českého, stal se řádným členem Královské české společnosti nauk. Je autorem několika vynálezů z oboru fyziky, jako například Petřinovy spirály, elektrické harmoniky, magnetoelektrického strojku a řady dalších. Spolupracoval na konstrukci duplexního telegrafu. Je autorem řady prací o elektřině, magnetismu a telegrafii.

Fr. Adam Petřina je považován za prvního moderního českého fyzika a jeho jméno je uvedeno mezi 72 jmény významných osobností pod okny Národního muzea v Praze. Jeho vynálezy jste mohli vidět na loňské výstavě v semilském muzeu nazvané Vynálezci a šikulové ze Semil a okolí

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Město Semily adoptovalo hrob slavného rodáka F. A. Petřiny
Vynálezy v semilském muzeu: Šedifon, nekradex i předchůdce kopírky

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Program asistenčních voucherů podpoří podnikatele částkou 1,5 milionu korun

Vyhlášení programu s názvem Asistenční vouchery Libereckého kraje schválili krajští zastupitelé. Úspěšným žadatelům dotace pomohou připravit jejich vlastní projektové žádosti, které následně podají do vhodných výzev operačních programů. K rozdělení je 1,5 milionu, přičemž maximální výše dotace je 300 tisíc korun. „Jsem rád, že můžeme podpořit podnikatele v regionu a pomoci jim při uskutečňování jejich plánů, vizí a nápadů," prohlásil Michal Kříž, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a územního plánování. Program mohou využít veřejnoprávní subjekty i soukromoprávní právnické osoby, které mají sídlo či pracoviště na území Libereckého kraje. Žádosti se přijímají od 27. června tohoto roku do 31. ledna 2022.

Město Turnov podpořilo výstavbu Naučné stezky J. Pekaře

Zastupitelstvo města Turnov rozhodlo o poskytnutí individuální dotace z rozpočtu města Turnov ve výši 30 tisíc korun pro Rohozecký okrašlovací spolek z. s.. Dotace má být určena na doplatek nově vzniklé naučné stezky turnovského rodáka prof. Josefa Pekaře, zároveň by byla využita na výrobu propagačních letáků a k úhradě části nákladů za texty na panely naučné stezky.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Obrazem: Jak pokračuje stavba pumptracku v Turnově
Červen přináší na hrady a zámky kulturní akce
Prestižní vzdělávací program podpoří také žáky z Libereckého kraje
Policie žádá o pomoc při pátrání po dvojčatech ze Železného Brodu
Ulice Boženy Němcové v Turnově se také dočká kompletní rekonstrukce

Nejčtenější články

05.06.: Policie žádá o pomoc při pátrání po dvojčatech ze Železného Brodu
03.06.: FOTO: Město Turnov chce zabezpečit zchátralý areál uhelných skladů
03.06.: Uzavřeli lávku v Bítouchově, začali stavět novou

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT