Na druhý pokus oslaví 150. výročí narození profesora Josefa Pekaře

25.09.2020 18:11:55 | Autor: Klára Preislerová | Rubrika: KULTURA | Obce: Dolánky,Český ráj,Turnov

Na druhý pokus oslaví 150. výročí narození profesora Josefa Pekaře

Odložené oslavy 150. výročí narození historika Josef Pekaře proběhnou v sobotu 26. září 2020. V rámci tohoto dne bude oficiálně otevřena nová naučná stezka Josefa Pekaře, která vede z Dolánek přes Malý Rohozec do Jenišovic.

Program slavnostního dne:
9:00 Otevření areálu Dlaskova statku v Dolánkách s možností prohlídek
10:00 Slavnostní odhalení naučné stezky Josefa Pekaře na Dlaskově statku
11:30 Odhalení pomníku Josefa Pekaře na Malém Rohozci - Na Černavě u dětského hřiště
13:30 Pietní akt u hrobu Josefa Pekaře v Jenišovicích
15:00 Promítání dokumentu Historik Josef Pekař, na který naváže přednáška dr. Marka Fapša z FF UK - Pivovar Malý Rohozec

Otevření naučné stezky a připomenutí 150. výročí narození historika Josef Pekaře<br />Autor: Archiv města Turnov Akce se koná pod záštitou Ministerstva kultury ČR a hejtmana Libereckého kraje Martina Půty. K výročí byla vydána pamětní mince, kterou vytvořila absolventka turnovské SUPŠ Rozálie Poslušná.

Přípravný výbor, který na akci spolupracuje, již od jara 2018 tvoří: Pekařova společnost Českého ráje, z. s., Městská knihovna Antonína Marka Turnov, Muzeum Českého ráje v Turnově, Město Turnov, Obec Jenišovice, Rohozecký okrašlovací spolek, z. s., Spolek rodáků a přátel Turnova z. s., Gymnázium Turnov, Gymnázium Dr. J. Pekaře v Mladé Boleslavi, Paměť Českého ráje a Podještědí, z. s.

Přípravný výbor děkuje všem partnerům a sponzorům za jejich služby, finanční příspěvky či nezištnou pomoc při realizaci této akce.

Od 10. 9. do 15. 11. probíhá také spřízněná výstava Josef Pekař a Josef Vítězslav Šimák v zajetí múz. Nehistorická výstava k výročí narození známých historiků bude k vidění v Kamenářském domě. Jejich osobnosti si připomeneme z poněkud netradičního úhlu. Je poměrně známo, že Josef Vítězslav Šimák psal básně, ale už méně se ví, že Josef Pekař byl nadšeným fotografem. A právě tyto dva jejich koníčky naše výstava návštěvníkům přiblíží. Podrobnosti o výstavě

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Posvícení na Dlaskově statku je kvůli koronaviru zrušeno
Nehistorická výstava k výročí narození známých historiků

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Vybrané lékárny v kraji budou mít otevřeno i v neděli 1. listopadu

Vláda České republiky zakázala od tohoto týdne maloobchodní prodej v neděli. V souvislosti s tím budou uzavřena obchodní centra, a tedy i lékárny v těchto zařízeních. Proto se lékárny a Oblastní lékárnická komora dohodly na tom, jak a které provozovny budou pro ty, kteří tuto službu potřebují, otevřeny. V Libereckém kraji bude otevřeno pět lékařských pohotovostí. Po jedné v Liberci, Turnově, Jablonci nad Nisou a dvě v České Lípě. Jedna lékárna bude otevřena v Mladé Boleslavi, městě, jež s krajem sousedí a někteří obyvatelé regionu do něj mají blíže než do uvedených měst. Tento přehled platí pro neděli 1. listopadu 2020.

Projekt zelené infrastruktury Krkonoš dospěl ke svému zdárnému konci

V těchto dnech se chýlí ke konci závěrečné práce v rámci více než tříletého mezinárodního projektu MaGICLandcapes (Managing Green infrastructure in Central European Landscapes), který ve svém akronymu ukrývá „management zelené infrastruktury v krajinách střední Evropy". Projekt MaGICLandscapes se snažil zelenou infrastrukturu, tento u nás relativně mladý a legislativně neukotvený termín, její základní funkce a benefity představit zejména regionálním a lokálním aktérům ve všech případových regionech. Cílem projektu byla také podpora udržitelného využívání půdy pomocí celé řady vytvořených manuálů a nástrojů posuzujících zelenou infrastrukturu. Ty lze využít k plánování, ochraně a zlepšení stavu zelené infrastruktury v různých regionech.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Práce na cyklostezce Odra-Nisa pokračují, hotovo bude na jaře
Turnov bude letos bez tradičních adventních akcí
Policisté varují řidiče před krádežemi v čase dušiček
Středověk i baroko. Výlet údolím Kamenice umožní cestovat v čase
FOTO: Stará Bítouchovská lávka najde nové využití

Nejčtenější články

28.10.: V Roztokách u Jilemnice hoří průmyslová hala
27.10.: Obrazem: Nutrie se zabydlely na březích Jizery v Semilech
27.10.: Největší rekonstrukce silnic na Turnovsku je hotová!

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

E-shop se sportovním oblečením a vybavením

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT