Nechte se vánočně naladit jubilejní lomnickou výstavou betlémů

07.12.2011 11:47:41 | Autor: redakce | Rubrika: KULTURA | Obce: Lomnice nad Popelkou

Nechte se vánočně naladit jubilejní lomnickou výstavou betlémů

Lomnicko je tradiční betlémářskou oblastí, a tak není divu, že již po desáté se ve výstavních prostorách muzea v Lomnici nad Popelkou koná přehlídka, ať už historických, či současných výrobků především podkrkonošských řezbářů.

Tradičně nechybí ani zástupci jiných regionů, v minulosti například z oblasti Orlických hor, Hradecka a své ovoce přinesla i několikaletá plodná spolupráce se Spolkem českých betlemářů. Avizovaná výstava je otevřena od soboty 3. prosince v rámci Mikulášských slavností konaných na lomnickém Husově náměstí. Výstava pod názvem Betlémy se koná až do 6. ledna.

„K vidění jsou asi tři desítky betlémů vyrobené zručnými tvůrci z různých materiálů a velikostí. Například z lipového dřeva, perníku, taveného taženého skla, z moduritu, z tvrzeného papíru, keramiky, kovu, překližkové a další," upozornil ředitel lomnického muzea Jan Drahoňovský.

Premiéry se dočkal Lomnický betlém

Hlavní dominantu tvoří dva kostelní betlémy, první řezbáře Františka Ulrycha z Čisté u Horek a druhý rovenského faráře Josefa Kocmana. Velikost jednotlivých figur těchto rozměrných prací dosahuje až půl metru. Premiéry se dočkal zcela nový „Lomnický betlém" obsahující modely významných stavebních objektů Lomnice, jako je například radnice, zámek, Hrubý dům, kostel, zvonice, Tichánkova rozhledna na Táboře atd. Autorem tohoto netradičního díla je pan Buchart z Jičína.

„Po letech je opět vystaven historický betlém tvůrce pana Hraby, jenž byl dlouholetým zdejším kostelníkem a hrobníkem. Rodinný klenot, jehož nejstarší části jsou z 90. let 19. století, letos lomnickému muzeu věnovala paní Sýkorová z městské části Nové Město v Lomnici nad Popelkou. Tři a půl metru dlouhý betlém v současné době prochází restaurováním tak, aby mohl být na vánoční výstavě předveden v celé své kráse. Ke kuriozitám se jistě zařadí malý betlémek vytvořený z dětské kamenné stavebnice firmy Richter, přes sto let staré hračky, z období Rakousko - uherské monarchie. Chybět nebudou ani různé typy papírových betlémů," doplnil novinky k výstavě Drahoňovský.

Betlémy doplňují obrazy a plastiky

Výstavu zpestřují nově restaurované historické obrazy a plastiky s náboženskými motivy. Samostatnou kapitolu budou tvořit vyšívané gobelíny paní Dany Mihálikové z Lomnice nad Popelkou především s vánočními motivy. Návštěvníci si podobně jako v minulosti budou moci i letos zakoupit drobné suvenýry s vánoční a novoroční tematikou, ať už pohlednice nebo vystřihovací a skleněné betlémky, kalendáře, obrázky z paličkované krajky, kované zvonky, zdobené perníčky, vánoční dekorace a výzdobu například z dílny „stružineckých tvořilek", které se mohou stát i vhodným vánočním dárkem.

Otevírací doba včetně svátků od úterý do neděle vždy od 9 do 16 hodin. Zavřeno bude pouze ve dnech 24. a 31. prosince 2011 a 1. ledna 2012. „Výstava potrvá do 6. ledna a jako každý rok ji v tento den v 18 hodin zakončí „Tříkrálový koncert" jičínského souboru Fidle. Pracovníci muzea velmi ocení zapůjčení jakýchkoliv betlémů ze soukromých sbírek, které by tak po dobu konání akce přispěly k obohacení vánoční výstavy. Přijďte se k nám vánočně naladit a inspirovat," zakončil ředitel muzea Jan Drahoňovský.

Nedávné akce lomnického muzea:

V lomnickém muzeu otevřeli novou expozici loveckých trofejí

Libor Drahoňovský bude v Lomnici vyprávět o Gruzii

Výstavou v muzeu připomenou 100 let rozhledny na Táboře

Předchozí akce muzea v Lomnici nad Popelkou

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Hledá se jubilejní desátá Alej roku. Nominace běží do konce října

V celostátní anketě Alej roku spolku Arnika je dosud nominováno 22 alejí, z Libereckého kraje zatím žádná. Loni v kraji bodovala alej na Křížový vrch u Cvikova, za celou republiku památná alej u Rakovnického potoka. Která se stane desátou Alejí roku? Nominujte ji na www.alejroku.cz. Podrobnosti v předchozím článku zde

Do Přepeř přijede prvoligová Plzeň

Ve 3. kole Mol cupu přijede do Přepeř prvoligová Viktoria Plzeň! Tohoto soupeře přiřkl mužstvu z Českého ráje čtvrteční los, termín zápasu je sice určen na středu 30. září, ale je možné posunutí na 7. října nebo jiný den. Článek o posledním zápase Mol cupu Přepeř


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Dny architektury v kraji představí Baťu, horolezce i železniční depo
V Libereckém kraji hlasovalo na stanovištích drive-in 191 voličů
Oslavy historika Josefa Pekaře proběhly na Malém Rohozci
Odběrová místa rozšiřují provozní dobu. Na test se objednejte online
Policisté hledají ztracenou třináctiletou dívku z Liberce

Nejčtenější články

28.09.: Rovensko porazilo Stráž a Turnov potvrdil první místo proti Skalici
29.09.: I.A třída: Lomnice i Bělá si připsaly jasné výhry
28.09.: Semilsko si zaslouží kvalitní napojení na okolní regiony

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Informace z oblasti tvorby, údržby a podpory webových stránek.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT