Ohlédnutí za 90. výročím házené v Turnově

28.11.2016 20:31:00 | Autor: Miloš Podzimek, Iva Šulcová, Vlaďka Ševrová | Rubrika: SPORT | Obce: Turnov

Ohlédnutí za 90. výročím házené v Turnově

Házená zapustila své kořeny v Turnově ve 20. letech minulého století. Nejstarším dochovaným dokladem je fotografie z roku 1920, kdy družstvo žen hrálo v Mnichově Hradišti (ještě v sukních). V roce 1926 pak došlo k oficiálnímu založení oddílu, a tím patří házená k nejstarším sportům v Turnově. V podobě české házené ji znali příznivci a početní fanoušci až do roku 1963. V tomto roce se mužské i ženské složky přeorientovaly na házenou mezinárodní, která se v Turnově hraje dodnes.

V letošním roce slaví turnovská házená 90 let od svého založení a shodou okolností se družstvo žen dostalo v Českém poháru ČSH až do 3. kola - do osmifinále. Na utkání bylo vylosováno našemu týmu družstvo DHC Slavia Praha, které je účastníkem nejvyšší soutěže WHIL. Tuto soutěž hrají nejlepší týmy České a Slovenské republiky. Poprvé v historii našeho oddílu jsme mohli v Turnově přivítat extraligový tým.

Český pohár žen v házené, osmifinále TJ Turnov - DHC Slavia Praha a oslavy 90 let házené v Turnově<br />Autor: Zdeněk Matura Této skutečnosti se oddíl rozhodl využít ke spojení s malou oslavou jubilea a v den utkání - 17. listopadu 2016 - v sále Sportbaru sportovní haly TJ ve Skálově ul. byla připravena výstava trofejí, panely s fotografiemi a byla možnost si prohlédnout historické dokumenty, diplomy a také sedm ručně psaných kronik ze 70. - 90. let minulého století. Dokumenty zachycují důležité přelomy, úspěchy a mnohdy nedoceněnou „mravenčí práci" členů oddílu, díky kterým se podařilo obstát v konkurenci množství nabízených sportovních aktivit ve městě až do dnešních dnů. Lze si jen přát, aby stejný elán vydržel i nastupující generaci, která štafetu a tradici turnovské házené zdárně ponese i do dalších let, do stého výročí v roce 2026.

Rekordní návštěva utkání, téměř 200 diváků, byla milým překvapením. Nejstarším přítomným bylo přes 70 let (cca 74 - 76), což byli někdejší bývalí hráči a hráčky české házené. Právě oni byli v roce 1963 u toho, když se přecházelo z házené české na mezinárodní, takže opravdoví pamětníci. Pro zpříjemnění posezení bývalých a současných hráčů, hráček, trenérů a přátel házenkářského sportu připravily hráčky družstva žen bohaté občerstvení.

 Na setkání chyběla, bohužel, řada velkých osobností jako například - Jaroslav Jelínek „nestor" oddílu házené a významná osobnost 50. let minulého století, Eduard Šubrt (hráč a trenér české házené), Josef Pluhař (hráč a rozhodčí), Lubomír Franc (hráč, trenér a rozhodčí), Michael Prudič (hráč, trenér, rozhodčí), Mirek Stránský (hráč a trenér) atd.

Český pohár žen v házené, osmifinále TJ Turnov - DHC Slavia Praha a oslavy 90 let házené v Turnově<br />Autor: Zdeněk MaturaPři vzpomínání různých generací padla jména mnoha dalších bývalých rozhodčích a trenérů, kteří v oddíle házené působili: Jan Perný, Renek Střebovský, Josef Fajgl, Vladimír Tománek, Milan Hottmar, Ivan Janoušek, František Tichý, Iva Šulcová, Marcela Erlerová, František Šulc, Václav Stěhulka, Saša Brejšová, Miloš Podzimek, Pavel Novotný, Aleš Podzimek, Jan Vološčuk, Václa Ouvín, Jan Těhník, Bedřich Těšina, Soňa Hušková, Petr Ouvín. V současné době působí jako trenéři: Lenka Víšková, Jan Holubka, Marek Novák, Jan Möller, Vlaďka Ševrová, Marian Hanuš, Petr Hataš.

Domníváme se, že oslava jubilea 90. výročí házené v Turnově měla důstojný průběh a věříme, že přispěla k propagaci tohoto sportu a k rozvoji i pro další léta.

Děkujeme všem sponzorům za podporu házené v Turnově, děkujeme i všem zástupcům médii, že přijali pozvání a tento mimořádný zážitek mohl být zdokumentován pro další generaci. Poděkování patří i celému týmu, který akci připravil a jakýmkoli způsobem se na ni podílel.

Miloš Podzimek, Iva Šulcová, Vlaďka Ševrová

Podrobnosti a rozsáhlá fotografie z pohárového zápasu i oslav klubu:

FOTO: Házenkářky Turnova v poháru vyzvaly pražskou Slavii

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Ztracenou osobu našli v lese poblíž Viničné cesty v Jizerských horách

Skoro po třech dnech bylo úspěšně ukončeno pátrání po pohřešované osobě v jizerskohorských lesích. Společně s Policií ČR a dalšími složkami IZS se postupně do pátrání zapojilo i 11 jednotek hasičů a jeden kynologický tým HZS Libereckého kraje. Osoba byla v pondělí odpoledne nalezena v lese poblíž Viničné cesty a následně předána do péče zdravotníků. Více podrobností

Podzimní provoz kompostárny na Malém Rohozci

Kompostárnu na Malém Rohozci mohou Turnováci využívat v měsíci říjnu i v listopadu 2019. S příchodem podzimu a podzimních prací na zahradách, je dobré připomenout, že kompostárnu mohou občané využívat v měsíci říjnu každé pondělí, středu a pátek od 9 do 17 hodin. V sobotu od 9 do 12 hodin. Kompostárna bude uzavřena ve státní svátek v pondělí 28. října. Kompostárna bude otevřena i v měsíci listopadu, a to ve stejné dny, avšak jen do 16 hodin. Sobota zůstává stejná od 9 do 12 hodin. Pokud vlastníte biopopelnice, jejich svoz proběhne vždy ve středu a ve čtvrtek, dle jednotlivých lokalit ve městě Turnov.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jak nevyschnout se pokusí v Semilech vysvětlit Josef Šedlbauer
Ligové ženy Turnova v Jablonci bez bodů
Turnovské naděje získaly 16 medailí z domácí Samurajské katany
Oslabený Dalmach proti Chotěboři odehrál vyrovnaně jen poločas
První krajskou Babičkou roku se stala Bedřiška Klíchová

Nejčtenější články

20.10.: Přehled fotbalových výsledků 11. podzimního kola
19.10.: FOTO: Do Bozkova přijela i na podzim 2019 zahrát kapela Tři sestry
19.10.: Policisté kontrolovali řidiče v celém Libereckém kraji

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

ABcomp.cz, s.r.o. - již 16 let se staráme o Vaše problémy s výpočetní technikou.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT