Oslavy historika Josefa Pekaře proběhly na Malém Rohozci

30.09.2020 19:15:41 | Autor: Jaroslav Kříž | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Oslavy historika Josefa Pekaře proběhly na Malém Rohozci

V sobotu 26. září proběhly oslavy profesora Josefa Pekaře (1870-1937), významného rodáka z Malého Rohozce. I přes nepřízeň počasí se dopoledne na Dlaskově statku v Dolánkách sešlo na padesát osob, kde byla v 10 hodin oficiálně otevřena naučná stezka Josefa Pekaře.

Ta vede z Dolánek přes Malý Rohozec až do Jenišovic. Pod vedením jednoho z tvůrců, Pavla Mlejnka, učitele Gymnázia Turnov a radního města Turnov, bylo možné si stezku projít s komentářem týkajícím se jejího vývoje. Vzhledem k vydatnému dešti tuto etapu podstoupilo pouhých dvacet odvážlivců. Finančně se na stezce podílelo Ministerstvo kultury České republiky, město Turnov, Liberecký kraj, obec Jenišovice a firma Zikuda - vodohospodářské stavby spol. s r.o.

V 11.30 proběhlo odhalení pomníku profesoru Josefu Pekařovi na Malém Rohozci. Tohoto významného aktu se účastnilo necelých padesát osob. Zavítali sem však osobnosti z akademické obce, kulturní sféry i politici. Velice si vážíme toho, že akci podpořili dva rektoři předních českých univerzit. Jednalo se o profesora Tomáše Zimu, rektora Univerzity Karlovy, a profesora Bohumila Jirouška, rektora Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Oslavy 150. výročí narození historika Josefa Pekaře<br />Autor: Petr Houšková Akce se zúčastnili i poslanci Petr Beitl (ODS), profesor Ivan Jáč (ANO) a David Pražák (ANO). Za Liberecký kraj dorazili radní Květa Vinklátová (SLK) a Michal Kříž (ANO). Z oblasti kultury uveďme alespoň Blanku Konvalinkovou, ředitelku Krajské vědecké knihovny v Liberci, Petru Hejralovou, ředitelku muzea v Železném Brodě, a Jana Prostředníka, budoucího ředitele Muzea Českého ráje v Turnově. Odhalení pomníku profesora Josefa Pekaře se ujal starosta Turnova Tomáš Hocke za asistence rektora Tomáše Zimy, liberecké radní Květy Vinklátové a Lukáše Berndta, předsedy Rohozeckého okrašlovacího spolku, jenž stál za ideou těchto oslav. Poté zazněla ve světové premiéře skladba Martina Hyblera věnovaná panu profesorovi k tomuto výročí s názvem Pohled do starobyla. Skladbu zahrál soubor Absolute Brass Quintet pod vedením Pavla Jeníčka.

Ve 13.30 proběhl pietní akt u hrobu profesora Josefa Pekaře na hřbitově v Jenišovicích. Byl zahájen recitací básně Návrat, kterou na počest profesora Pekaře napsal Jaroslav Seifert, pozdější držitel Nobelovy ceny za literaturu a také velký milovník Českého ráje. Báseň přednesla studentka Gymnázia Turnov Anna Hodíková. Poté se slova ujal starosta obce Jenišovice pan Bohumil Bradáč. Následně na svého slavného strýce zavzpomínal pan Josef Pekař st. Krátké shrnutí Pekařova vědeckého díla přednesl u rodinné hrobky profesor Zdeněk Beneš z Ústavu českých dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Důstojná pieta byla zakončena položením květin a věnců na hrob.

V areálu Pivovaru Rohozec se od 15 hodin promítal za účasti režisérky a producentky Jany Tomsové dokument z roku 2005 Historik Josef Pekař. Následně ještě proběhla diskuze s návštěvníky, které se ujali zejména profesor Zdeněk Beneš a samozřejmě režisérka dokumentu. Na oslavách bylo také možno zakoupit pamětní minci k 150. výročí Josefa Pekaře, turistickou vizitku ke vzniklé naučné stezce a speciální číslo regionálního časopisu Od Ještěda k Troskám 1/2020 věnované této osobnosti Českého ráje.

Oslavy se konaly pod záštitou Ministerstva kultury České republiky a hejtmana Libereckého kraje. Za organizátory akce děkujeme všem sponzorům, bez kterých by tato akce nemohla proběhnout. Velké poděkování také patří účastníkům, kteří dorazili i přes nepřízeň počasí. Soudíme, že oslavy proběhly ve velmi důstojném duchu.

Za výbor oslav Jaroslav Kříž

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Na druhý pokus oslaví 150. výročí narození profesora Josefa Pekaře
Nehistorická výstava k výročí narození známých historiků

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Vybrané lékárny v kraji budou mít otevřeno i v neděli 1. listopadu

Vláda České republiky zakázala od tohoto týdne maloobchodní prodej v neděli. V souvislosti s tím budou uzavřena obchodní centra, a tedy i lékárny v těchto zařízeních. Proto se lékárny a Oblastní lékárnická komora dohodly na tom, jak a které provozovny budou pro ty, kteří tuto službu potřebují, otevřeny. V Libereckém kraji bude otevřeno pět lékařských pohotovostí. Po jedné v Liberci, Turnově, Jablonci nad Nisou a dvě v České Lípě. Jedna lékárna bude otevřena v Mladé Boleslavi, městě, jež s krajem sousedí a někteří obyvatelé regionu do něj mají blíže než do uvedených měst. Tento přehled platí pro neděli 1. listopadu 2020.

Projekt zelené infrastruktury Krkonoš dospěl ke svému zdárnému konci

V těchto dnech se chýlí ke konci závěrečné práce v rámci více než tříletého mezinárodního projektu MaGICLandcapes (Managing Green infrastructure in Central European Landscapes), který ve svém akronymu ukrývá „management zelené infrastruktury v krajinách střední Evropy". Projekt MaGICLandscapes se snažil zelenou infrastrukturu, tento u nás relativně mladý a legislativně neukotvený termín, její základní funkce a benefity představit zejména regionálním a lokálním aktérům ve všech případových regionech. Cílem projektu byla také podpora udržitelného využívání půdy pomocí celé řady vytvořených manuálů a nástrojů posuzujících zelenou infrastrukturu. Ty lze využít k plánování, ochraně a zlepšení stavu zelené infrastruktury v různých regionech.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Turnov bude letos bez tradičních adventních akcí
Policisté varují řidiče před krádežemi v čase dušiček
Středověk i baroko. Výlet údolím Kamenice umožní cestovat v čase
FOTO: Stará Bítouchovská lávka najde nové využití
Kamion v Liberci prorazil svodidla a zabrzdil až před plynovou stanicí

Nejčtenější články

28.10.: V Roztokách u Jilemnice hoří průmyslová hala
27.10.: Obrazem: Nutrie se zabydlely na březích Jizery v Semilech
27.10.: Největší rekonstrukce silnic na Turnovsku je hotová!

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

KP Papír -papírnictví a kancelářské potřeby nabízí široké spektrum papírnických potřeb pro Vaši kancelář, domácnost i do školy.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT