Písničkářky napříč žánry aneb MDŽ poosmé v Turnově

03.03.2020 14:32:35 | Autor: kct, pjs | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Písničkářky napříč žánry aneb MDŽ poosmé v Turnově

Už poosmé se sejdou příznivci hudby v Turnově opět v den MDŽ, tedy v neděli 8. března, na koncertě tří osobitých písničkářek na rozhraní folku, rocku, world music, alternativy, prostě napříč žánry. Letos účinkují Kaya, Ľubica Christophory a Vladivojna La Chia.

KAYA

Večer zahájí Kaya, vlastním jménem Karla Salabová, je písničkářka z podhůří Jizerských hor. Pohybuje se na české folkové scéně, i když rámec folku přesahuje svým projevem, texty i používáním looperu ve své hudbě. Křehká vzhledem, avšak z jejích písní na vás dýchne síla, svoboda a nespoutanost bytí. Studuje Kompletní pěveckou techniku u Lenky Špringlové ve Frýdlantu. Díky tomu nabrala interpretace vlastních písní expresivnější charakter, žánrově asi nejvíc zapadající do folku. Do skladeb často vkládá četné vokální improvizace. V jejích textech se často objevuje téma archetypů Ženy, Muže a Svobody. První samostatný recitál měla v dubnu 2014, od té doby má za sebou přes 150 sólových koncertů. Debutové album „Ze všech stran já" natočila v Českém rozhlase Sever a vydala díky fundraisingovému portálu HitHit.

ĽUBICA CHRISTOPHORY

Druhou vystupující křehká mladá žena ze Slovenska Ľubica Christophory. Autorka, jejíž hlas známe z alba Oldřicha Janoty Ora pro nobis i z jeho stejnojmenné kapely, mohla své album natočit sama. Je autorkou melodií i textů, zpívá, hraje na kytaru, tleská si do rytmu. Tedy písničkářka jako vyšitá. Až jemná, a místy opravdu velmi nenápadná, přesto se na svém posledním albu se rozhodla pro spolupráci s uznávaným hudebníkem Martinem Kyšperským, který její písně posouvá do éterických výšin. Tak jako písničkářka naprosto přirozeně střídá polohy hlasu, stejně nenápadně proplouvá z angličtiny do polštiny a z ukrajinštiny do slovenštiny. A i když nejčastěji zpívá slovensky, její nejvýraznější skladby (Sumuju, Cicho grać, Kobita-ptacha) mají exotičtější nádech.

VLADIVOJNA LA CHIA

Na závěr vystoupí neběžná osobnost naší hudební scény Vladivojna La Chia, česká skladatelka, zpěvačka, textařka, producentka a výtvarnice. Narodila se v roce 1983 v Ostravě. K hudbě se dostala už jako dítě prostřednictvím kreseb, ve kterých znázorňovala své smyšlené kapely a skládala jim fiktivní písničky. Veřejně vystupovat začala už ve 14ti letech s punkovýma kapelama První v předu a Dva bez prvního. V šestnácti se přidala k dívčí big pussy beatové skupině Kočičí číči. V roce 2002 spoluzaložila psychedelic rockovou kapelu Banana, se kterou vydali alba Banana (2003), Trip (2004) a Jungle (2006). Vladivojna své první sólové album Tajemství Lotopu s milostně lyrickými texty, violoncellem, akustickými kytarami a jemnou elektronikou. Album Šraf z roku 2013 se nese v tanečním duchu a částečně bylo natáčeno v San Franciscu. V roce 2014 vydala čtvrté sólové album Tajemství (s)prostěradel, které sama složila a nahrála na jednom opuštěném statku na Vysočině. Ke každému CD také ručně namalovala obal akvarelem (vyšlo číslovaných 400 ks). Od té doby Vladivojna skládá průběžně hudbu pro filmy, divadelní hry nebo audio knihy. V roce 2019 byla s kapelou pozvána do prestižního sálu Kennedyho centra ve Washington D.C. a pak ještě navštivila kluby v San Francisku a L.A.

Hudební minifestival Písničkářky napříč žánry aneb Muzikantky - Dámy - Ženy, KC Střelnice v neděli 8. března od 19 hodin, vstupné v předprodeji 100 Kč/ na místě 160 Kč.

Březnový program Kulturního centra Střelnice Turnov

Aktuální hudební vystoupení v Pojizeří najdete v rubrice KULTURA - Koncerty

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Tipy na výlety po Českém ráji v nové podobě

Období jara a s ním spojené výletování se blíží. Pro snazší orientaci v nabídce regionu Sdružení Český ráj pro zájemce připravuje tipy na výlety v nové formě elektronického flipbooku. Aktuálně jsou k dispozici první z nich, a to je Český ráj ve filmu a pohádkách. „V katalogu najdete deset tipů na pohádkové výlety, v rámci kterých se můžete vypravit například na zámek Sychrov za princeznou Zlatovláskou, za čerty do Klokočských skal nebo loupežníkem Rumcajsem do Jičína. Flipbook si můžete pohodlně otevřít ve svých počítačích i telefonech, tipy jsou doplněny o fotogalerie a také trasu výletu na portálu mapy.cz," přiblížil Jitka Kořínková, ředitelka Sdružení Český ráj.

Hasiči zachránili muže, pod kterým praskl led na jablonecké přehradě

Hasiči zachránili muže, pod kterým praskl led na jablonecké přehradě V Jablonci nad Nisou na přehradě ve čtvrtek po 16. hodině hasiči zachránili muže, pod kterým se prolomil led. V době příjezdu hasičů se muž nacházel již na ledu, kam se dostal vlastními silami. Hasiči muže bezpečně dostali na břeh, který byl vzdálen 20 metrů a poskytli mu tepelný komfort. Více podrobností a krátké video na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Některé podnikatelské nápady studentů z TUL půjdou na trh
Grantové programy Nadace ČEZ jsou v plném proudu
Sčítání lidu, domů a bytů 2021 se blíží
Tulipánový měsíc opět podpoří onkologicky nemocné
Tip na výlet: Polevsko vděčí za svůj rozvoj sklářům

Nejčtenější články

27.02.: Otázky k pohybu mezi okresy i s formuláři ke stažení
26.02.: V Libereckém kraji znovu více pozitivních, očkování už se naplno rozjíždí
25.02.: Jilemnice má nového starostu. Richtera střídá Hlaváč

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Aktivní dovolená s CK TRIP.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT