Podvodník řádil: Seniorku v Lomnici okradl o 87 tisíc, na další to zkoušel

26.01.2021 11:34:00 | Autor: redakce | Rubrika: KRIMI | Obce: Semily,Lomnice nad Popelkou

Podvodník řádil: Seniorku v Lomnici okradl o 87 tisíc, na další to zkoušel

Policie opakovaně upozorňuje seniory, aby si do svých obydlí nepouštěli cizí osoby, stejně k tomu nedávno několikrát došlo. V úterý 19. ledna krátce před polednem přijali policisté na lince 158 oznámení od 83leté ženy z Lomnice nad Popelkou, která uvedla, že jí byla neznámý pachatelem odcizena finanční hotovost ve výši 87 tisíc korun.

„Provedeným šetřením policisté a kriminalisté zjistili, že v tento den v době kolem jedenácté hodiny seniorka nechala vstoupit do domu neznámého muže, který jí sdělil, že jde zkontrolovat elektrospotřebiče. Během fiktivní kontroly ženě naúčtoval za provedené úkony 3000 Kč. Seniorka bohužel tuto částku vyndala před zraky neznámého muže předstírajícího kontrolu elektrospotřebičů z obálky uložené v obývacím pokoji a ve které měla své úspory - celkem 90 000 Kč. Následně stále s neznámým mužem v zádech a třemi tisíci v ruce přešla do kuchyně. V tomto okamžiku jí muž sdělil, že musí ještě venku na domě zkontrolovat elektroměr. Do domu se ovšem již nevrátil. Po jeho odchodu seniorka zjistila, že tři tisíce, které měla pro něho připravené, v kuchyni zůstaly, ale obálka s finanční hotovostí 87 000 Kč uložená v zásuvce v obýváku „zmizela". Policisté z Oddělení obecné kriminality v Semilech, kteří nyní velmi intenzivně tento případ šetří, již ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zločinu krádež, za jehož spáchání hrozí pachateli trest odnětí svobody až na osm let," popsala podrobně tisková mluvčí Policie ČR Dagmar Sochorová.

Na další seniorky v Lomnici to zkoušel

Ve stejný den policisté ovšem v půl třetí odpoledne přijali ještě jedno oznámení od ženy také z Lomnice nad Popelkou, která uvedla, že její devadesátiletá maminka dopoledne pustila do domu neznámého muže, jenž uváděl, že má dvě nezaplacené faktury za elektřinu a dvě nezaplacené faktury za plyn, kdy od bude muset demontovat elektroměr. Seniorka následně pustila do domu. Neznámý muž po ní požadoval podepsání nezjištěných dokumentů, což žena odmítla s tím, že není majitelkou domu a nic mu tedy podepisovat nebude. Během chvíle zřejmě naštěstí přišla do domu dcera seniorky, která muži sdělila, že žádné dluhy nemají a ať počká na manžela, že ten mu to vysvětlí. Na tuto situaci muž reagoval tím, že si něco zapomněl, jede mu autobus a z domu odešel. Je pravděpodobné, že muž mohl mít v úmyslu dopustit se nějakého protiprávního jednání, čemuž se zřejmě příchodem dcery seniorky a jejím duchapřítomným jednáním zabránit.

Občané Lomnice nad Popelkou o těchto případech byli informováni prostřednictvím městského rozhlasu. Druhý den na základě této relace lomnické policisty o dalším podobném případu informovala 79letá seniorka. „Žena uvedla, den předem u jejího domu zazvonil neznámý muž, který uvedl, že jde provést revizi elektřiny a elektrospotřebičů. Seniorka ho sice pustila do chodby, ale po té co jí sdělil, že tato revize bude stát 1290 Kč, chtěla vidět průkaz společnosti, kterou muž zastupuje, jinak mu žádné peníze nedá. Muž samozřejmě ženě žádný průkaz nepředložil a z místa odešel," upřesnila Sochorová.

K jinému případu došlo v Semilech

Tyto tři případy z Lomnice nad Popelkou ovšem musela policejní mluvčí ještě doplnit o jeden s podobným scénářem, který se ve stejný den dopoledne kolem jedenácté hodiny stal také v Semilech. Pod záminkou zapisování elektřiny se neznámý muž dostal do domu 76leté ženy, po které požadoval přeložení faktury za elektřinu a zpřístupnění elektroměru. Poté si začal cosi zapisovat do desek a za „provedené úkony" požadoval od seniorky zaplacení částky 1350 Kč. Jelikož tuto částku neměla žena u sebe v peněžence, musela před mužem tisícikorunovu bankovku sáhnout do obálky uložené pod talířkem v kuchyni. Připravené peníze na zaplacení revize ponechala v peněžence v kuchyni. Na to jí muž požádal, zda by šla ven a rozsvítila světla na dvoře a na chodbě s tím, že bude uvnitř poslouchat, zda neslyší nějaké jiskření...

Poté se žena vrátila a neznámý muž již stál venku a sdělil jí, že vyúčtování za odvedenou práci jí přijde poštou. Následně ovšem seniorka zjistila, že sice peněženka s penězi jí v kuchyni zůstala, ale obálka uložená pod talířkem je pryč. V odcizené obálce měla žena uložené dvě tisícové bankovky. V tomto případě byl skutek vzhledem k výši způsobené škody kvalifikován sice jako přestupek, ale vzhledem k dosud zjištěným skutečnostem se jím a všemi případy z Lomnice nad Popelkou samozřejmě zabývají semilští kriminalisté.

„Na základě dosud provedeného šetření nemůžeme vyloučit to, že uvedené případy mají mezi sebou určitou spojitost. Vzhledem k tomu, že se jedná o protiprávní jednání zaměřené na jednu z nejohroženějších skupin obyvatelů - seniorů, intenzivně prověřujeme veškeré poznatky k jednotlivým případům. Popisy jednotlivých neznámých mužů jsou odlišné. Pravděpodobně se jedná o více osob, které se tímto způsobem snaží dostat do obydlí seniorů. To co mají tyto osoby společné je to, že se snaží vystupovat důvěryhodně a chovají se slušně - a právě prostřednictvím tohoto chování využívají důvěřivost osaměle žijících starších lidí," doplnila Dagmar Sochorová.

Policie žádá o pomoc veřejnost

V souvislosti s těmito případy nyní žádá policie o spolupráci i širokou veřejnost. Pokud má někdo z občanů jakékoliv poznatky k výše uvedeným případům, ať je sdělí policistům na kterékoliv služebně nebo telefonicky na bezplatnou linku 158.

„Současně upozorňujeme všechny starší spoluobčany, aby si do svých obydlí nevpouštěli cizí osoby. Pokud se mají setkat s cizím člověkem, je nezbytně nutné, aby u takové schůzky nebyli nikdy sami a požádali o přítomnost na ní někoho blízkého, známého či souseda," dodala policejní mluvčí.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Podvodník místo do vězení zamířil do krkonošských penzionů
Podvodníci se na internetu vydávají za americké vojáky i ruské krásky
Podvodníci se snaží vymámit z podnikatelů platby za údajné reklamy
Policie žádá veřejnost o pomoc při pátrání po podvodníkovi
Z kominíka se na Semilsku vyklubal podvodník

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Materiály do rady kraje a zastupitelstva od listopadu už pouze elektronicky

Stohy papíru a doslova stovky podpisů. To ještě donedávna bylo nutné pro odsouhlasení materiálů pro jednání krajské rady a zastupitelstva. Od poloviny letošního listopadu se to změní - Liberecký kraj zavádí schvalování dokumentů elektronicky. „Krajský úřad Libereckého kraje se snaží využívat možností moderních technologií dlouhodobě a průběžně. V současné době máme snahu fungování úřadu zlepšit a zejména snížit množství fyzického papíru, který používáme. Budeme postupně přecházet na plně elektronickou verzi oběhu dokladů, elektronizace smluv a celé řady dalších dokladů a papírů, které v úřadě dnes a denně vznikají a obíhají. Od listopadu letošního roku tedy již budeme například schvalovat materiály předkládané do rady kraje a zastupitelstva pouze elektronicky," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Cestovní ruch podpoří dotace z ministerstva. Žádat lze do prosince

Dvě stě milionů korun. Taková je částka, z níž mohou nyní žádat zájemci o dotaci z Národního programu podpory cestovního ruchu. Výzvu vyhlašuje ministerstvo pro místní rozvoj a uzávěrka žádostí je 17. prosince. „Cestovní ruch je oborem, který během koronavirové pandemie kvůli masivnímu úbytku turistů silně utrpěl. Dnes je již sice situace lepší, přesto je každá podpora směřovaná k poskytovatelům služeb v tomto odvětví vítaná," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu. Žádosti budou přijímány nejpozději do 17. prosince 2021, do 12 hodin.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Programy na Krkonošské železnici zvedly zájem o Pojizerský Pacifik
Dalmach byl proti Chotěboři blízko první výhře, nakonec má jen bod
MMN zahájila provoz nové magnetické rezonance
Krajský přebor: Rovensko veze nečekaně výhru z Višňové
Liberecký kraj se stal akcionářem jilemnické a semilské nemocnice

Nejčtenější články

24.10.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek 13. podzimního kola
24.10.: Turnovští basketbalisté se v nové sezoně vezou na vítězné vlně
24.10.: Na 27. ročníku Jilemnického krosu byl nejrychlejší Ondřej Pilař

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Dedra nabízí širokou řadu nářadí a příslušenství.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT