Podvodník řádil: Seniorku v Lomnici okradl o 87 tisíc, na další to zkoušel

26.01.2021 11:34:00 | Autor: redakce | Rubrika: KRIMI | Obce: Semily,Lomnice nad Popelkou

Podvodník řádil: Seniorku v Lomnici okradl o 87 tisíc, na další to zkoušel

Policie opakovaně upozorňuje seniory, aby si do svých obydlí nepouštěli cizí osoby, stejně k tomu nedávno několikrát došlo. V úterý 19. ledna krátce před polednem přijali policisté na lince 158 oznámení od 83leté ženy z Lomnice nad Popelkou, která uvedla, že jí byla neznámý pachatelem odcizena finanční hotovost ve výši 87 tisíc korun.

„Provedeným šetřením policisté a kriminalisté zjistili, že v tento den v době kolem jedenácté hodiny seniorka nechala vstoupit do domu neznámého muže, který jí sdělil, že jde zkontrolovat elektrospotřebiče. Během fiktivní kontroly ženě naúčtoval za provedené úkony 3000 Kč. Seniorka bohužel tuto částku vyndala před zraky neznámého muže předstírajícího kontrolu elektrospotřebičů z obálky uložené v obývacím pokoji a ve které měla své úspory - celkem 90 000 Kč. Následně stále s neznámým mužem v zádech a třemi tisíci v ruce přešla do kuchyně. V tomto okamžiku jí muž sdělil, že musí ještě venku na domě zkontrolovat elektroměr. Do domu se ovšem již nevrátil. Po jeho odchodu seniorka zjistila, že tři tisíce, které měla pro něho připravené, v kuchyni zůstaly, ale obálka s finanční hotovostí 87 000 Kč uložená v zásuvce v obýváku „zmizela". Policisté z Oddělení obecné kriminality v Semilech, kteří nyní velmi intenzivně tento případ šetří, již ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zločinu krádež, za jehož spáchání hrozí pachateli trest odnětí svobody až na osm let," popsala podrobně tisková mluvčí Policie ČR Dagmar Sochorová.

Na další seniorky v Lomnici to zkoušel

Ve stejný den policisté ovšem v půl třetí odpoledne přijali ještě jedno oznámení od ženy také z Lomnice nad Popelkou, která uvedla, že její devadesátiletá maminka dopoledne pustila do domu neznámého muže, jenž uváděl, že má dvě nezaplacené faktury za elektřinu a dvě nezaplacené faktury za plyn, kdy od bude muset demontovat elektroměr. Seniorka následně pustila do domu. Neznámý muž po ní požadoval podepsání nezjištěných dokumentů, což žena odmítla s tím, že není majitelkou domu a nic mu tedy podepisovat nebude. Během chvíle zřejmě naštěstí přišla do domu dcera seniorky, která muži sdělila, že žádné dluhy nemají a ať počká na manžela, že ten mu to vysvětlí. Na tuto situaci muž reagoval tím, že si něco zapomněl, jede mu autobus a z domu odešel. Je pravděpodobné, že muž mohl mít v úmyslu dopustit se nějakého protiprávního jednání, čemuž se zřejmě příchodem dcery seniorky a jejím duchapřítomným jednáním zabránit.

Občané Lomnice nad Popelkou o těchto případech byli informováni prostřednictvím městského rozhlasu. Druhý den na základě této relace lomnické policisty o dalším podobném případu informovala 79letá seniorka. „Žena uvedla, den předem u jejího domu zazvonil neznámý muž, který uvedl, že jde provést revizi elektřiny a elektrospotřebičů. Seniorka ho sice pustila do chodby, ale po té co jí sdělil, že tato revize bude stát 1290 Kč, chtěla vidět průkaz společnosti, kterou muž zastupuje, jinak mu žádné peníze nedá. Muž samozřejmě ženě žádný průkaz nepředložil a z místa odešel," upřesnila Sochorová.

K jinému případu došlo v Semilech

Tyto tři případy z Lomnice nad Popelkou ovšem musela policejní mluvčí ještě doplnit o jeden s podobným scénářem, který se ve stejný den dopoledne kolem jedenácté hodiny stal také v Semilech. Pod záminkou zapisování elektřiny se neznámý muž dostal do domu 76leté ženy, po které požadoval přeložení faktury za elektřinu a zpřístupnění elektroměru. Poté si začal cosi zapisovat do desek a za „provedené úkony" požadoval od seniorky zaplacení částky 1350 Kč. Jelikož tuto částku neměla žena u sebe v peněžence, musela před mužem tisícikorunovu bankovku sáhnout do obálky uložené pod talířkem v kuchyni. Připravené peníze na zaplacení revize ponechala v peněžence v kuchyni. Na to jí muž požádal, zda by šla ven a rozsvítila světla na dvoře a na chodbě s tím, že bude uvnitř poslouchat, zda neslyší nějaké jiskření...

Poté se žena vrátila a neznámý muž již stál venku a sdělil jí, že vyúčtování za odvedenou práci jí přijde poštou. Následně ovšem seniorka zjistila, že sice peněženka s penězi jí v kuchyni zůstala, ale obálka uložená pod talířkem je pryč. V odcizené obálce měla žena uložené dvě tisícové bankovky. V tomto případě byl skutek vzhledem k výši způsobené škody kvalifikován sice jako přestupek, ale vzhledem k dosud zjištěným skutečnostem se jím a všemi případy z Lomnice nad Popelkou samozřejmě zabývají semilští kriminalisté.

„Na základě dosud provedeného šetření nemůžeme vyloučit to, že uvedené případy mají mezi sebou určitou spojitost. Vzhledem k tomu, že se jedná o protiprávní jednání zaměřené na jednu z nejohroženějších skupin obyvatelů - seniorů, intenzivně prověřujeme veškeré poznatky k jednotlivým případům. Popisy jednotlivých neznámých mužů jsou odlišné. Pravděpodobně se jedná o více osob, které se tímto způsobem snaží dostat do obydlí seniorů. To co mají tyto osoby společné je to, že se snaží vystupovat důvěryhodně a chovají se slušně - a právě prostřednictvím tohoto chování využívají důvěřivost osaměle žijících starších lidí," doplnila Dagmar Sochorová.

Policie žádá o pomoc veřejnost

V souvislosti s těmito případy nyní žádá policie o spolupráci i širokou veřejnost. Pokud má někdo z občanů jakékoliv poznatky k výše uvedeným případům, ať je sdělí policistům na kterékoliv služebně nebo telefonicky na bezplatnou linku 158.

„Současně upozorňujeme všechny starší spoluobčany, aby si do svých obydlí nevpouštěli cizí osoby. Pokud se mají setkat s cizím člověkem, je nezbytně nutné, aby u takové schůzky nebyli nikdy sami a požádali o přítomnost na ní někoho blízkého, známého či souseda," dodala policejní mluvčí.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Podvodník místo do vězení zamířil do krkonošských penzionů
Podvodníci se na internetu vydávají za americké vojáky i ruské krásky
Podvodníci se snaží vymámit z podnikatelů platby za údajné reklamy
Policie žádá veřejnost o pomoc při pátrání po podvodníkovi
Z kominíka se na Semilsku vyklubal podvodník

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Tipy na výlety po Českém ráji v nové podobě

Období jara a s ním spojené výletování se blíží. Pro snazší orientaci v nabídce regionu Sdružení Český ráj pro zájemce připravuje tipy na výlety v nové formě elektronického flipbooku. Aktuálně jsou k dispozici první z nich, a to je Český ráj ve filmu a pohádkách. „V katalogu najdete deset tipů na pohádkové výlety, v rámci kterých se můžete vypravit například na zámek Sychrov za princeznou Zlatovláskou, za čerty do Klokočských skal nebo loupežníkem Rumcajsem do Jičína. Flipbook si můžete pohodlně otevřít ve svých počítačích i telefonech, tipy jsou doplněny o fotogalerie a také trasu výletu na portálu mapy.cz," přiblížil Jitka Kořínková, ředitelka Sdružení Český ráj.

Hasiči zachránili muže, pod kterým praskl led na jablonecké přehradě

Hasiči zachránili muže, pod kterým praskl led na jablonecké přehradě V Jablonci nad Nisou na přehradě ve čtvrtek po 16. hodině hasiči zachránili muže, pod kterým se prolomil led. V době příjezdu hasičů se muž nacházel již na ledu, kam se dostal vlastními silami. Hasiči muže bezpečně dostali na břeh, který byl vzdálen 20 metrů a poskytli mu tepelný komfort. Více podrobností a krátké video na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Sčítání lidu, domů a bytů 2021 se blíží
Tulipánový měsíc opět podpoří onkologicky nemocné
Tip na výlet: Polevsko vděčí za svůj rozvoj sklářům
Otázky k pohybu mezi okresy i s formuláři ke stažení
Místo bruslařů dorazila na zimní stadion v Turnově stavební firma

Nejčtenější články

26.02.: V Libereckém kraji znovu více pozitivních, očkování už se naplno rozjíždí
25.02.: Jilemnice má nového starostu. Richtera střídá Hlaváč
27.02.: Otázky k pohybu mezi okresy i s formuláři ke stažení

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Dodávky dílčích výrobních celků, tak i plně automatizovaných strojů, dopravníkových a polohovacích systémů.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT