Policisté u Harrachova zadrželi zahraniční překupníky luxusních BMW

01.12.2017 13:28:30 | Autor: redakce | Rubrika: KRIMI | Obce: Rokytnice nad Jizerou,Harrachov,Liberecký kraj

Policisté u Harrachova zadrželi zahraniční překupníky luxusních BMW

V průběhu dvou dnů zadrželi policisté na Semilsku a Českolipsku tři luxusní vozidla i s jejich řidiči. Šlo o vozidla BMW odcizená v Rakousku, dvě auta i s řidiči se podařilo dostihnout díky zátarasům a spolupráci policistů mezi Harrachovem a Rokytnicí.

V úterý 28. listopadu kolem poledne zaznamenali policisté v Harrachově průjezd dvou odcizených luxusních osobních vozidel tovární značky BMW 530, která byla v tomto týdnu z pondělí na úterý odcizena z autosalónu v rakouském Grazu. Okamžitě proto přijali opatření s cílem nedovolit jim opustit naše území a BMW zajistit. Nejbližší motorizovaná hlídka se pokusila obě BMW zastavit ještě v Harrachově. Když ji cizinci zaregistrovali, vozidla otočili a začali ujíždět směrem na Rokytnici nad Jizerou. Rychlou jízdu nezvládl 17letý řidič cizí státní příslušnosti, který s kradeným černým BMW havaroval najetím do skály u silniční komunikace. Ten vozidlo okamžitě opustil a nasedl jako spolujezdec do bílého BMW, které řídil jeho o dva roky starší krajan a společně pak pokračovali velmi agresivní jízdou, která ohrožovala bezpečnost všech účastníků silničního provozu, více jak stokilometrovou rychlostí na Rokytnici.

V obci Paseky nad Jizerou se je pokusila zastavit další přivolaná hlídka zátarasem ze služebního vozidla, které policisté postavili napříč silničním pruhem, kterým se do obce BMW blížilo. Přitom zapli výstražné světelné a zvukové zařízení na vozidle a dávali řidiči signál k zastavení. Vzhledem k tomu, že BMW rychlost ještě významně zvýšilo, použili současně proti řidiči hrozbu namířenou střelnou zbraní. Ten však zareagoval tak, že si rukou zakryl obličej, přidal plyn a rozjel se přímo proti zakročujícímu policistovi, který byl nucen před vozidlem uskočit. Z dané situace bylo zřejmé, že je řidič BMW připraven ujet z místa za každou cenu, i kdyby měl proto "obětovat" život policisty. Řidič BMW pak směřoval do obce Poniklá, kde v místě zvaném Rybárna další hlídky využily toho, že se tu silnice v důsledku stavebních prací zužuje do jednoho jízdního pruhu a postavily přes ni zátaras ze dvou služebních vozidel a z nákladního popelářského vozu. Zde policisté dvoučlennou posádku BMW za využití donucovacích prostředků hmatů a chvatů zadrželi.

„V této souvislosti po provedení nezbytných procesních úkonů obvinili ve středu 17letého cizince z provinění na podílnictví spáchaném formou spolupachatelství. Starší z dvojice si převzal téhož dne usnesení o zahájení trestního stíhání pro zločin podílnictví ve formě spolupachatelství a zločin násilí proti úřední osobě. Za oba skutky je možné pachateli uložit až šestiletý trest odnětí svobody. Každé z odcizených vozidel má hodnotu zhruba 1 800 000 korun. Cizinci se nyní nacházejí v policejní cele a čekají na vazební rozhodnutí Okresního soudu v Semilech. Podnět na jejich vzetí do vazby podal vyšetřovatel územního odboru v Semilech a následně se s ním ztotožnil i státní zástupce," sdělila tisková mluvčí Policie ČR Ivana Baláková.

Dalšího řidiče s BMW zadrželi u Cvikova

Další luxusní kradené BMW se objevilo v Libereckém kraji hned ve středu ráno, tentokrát na Českolipsku. Policista, který projížděl od obce Kunratice u Cvikova na Cvikov po silnici I/13 si všiml, že v protisměru v koloně stojí BMW s německou registrační značkou, které řídí poměrně mladý řidič. Vzhledem k tomu, že policisté na Cvikovsku v nedávné minulosti zadrželi již několik luxusních vozidel odcizených v Německu, která často řídili mladší řidiči, rozhodl se, že ho zkontroluje. Se zapnutým zvukovým a světelným signalizačním zařízením proto otočil svůj vůz a BMW v koloně dojel. Nic zlého netušící řidič se choval ukázněně a zajel ke krajnici, aby mu umožnil bezpečný průjezd, pak pokračoval dál v pomalé jízdě v koloně. Moment překvapení pro něj nastal až ve chvíli, kdy policista za jeho vozem zapnul signál STOP a jeho kolegyně mu dala pokyn k zastavení. Řidič se v BMW uzamkl a na výzvy k vystoupení z vozidla nereagoval. Ve chvíli, kdy sáhl na řadicí páku a BMW poskočilo, se ho policista snažil přimět k uposlechnutí výzvy použitím donucovacího prostředku hrozby namířenou střelnou zbraní. Ta se ale jevila jako zjevně neúčinná. Proto se rozhodl vniknout do auta násilím a udeřil hlavní služební zbraně do okna dveří u řidiče. Teprve potom šofér vozidlo odemkl, nicméně nevystoupil. Policista ho z auta vyvlekl za užití hmatů a chvatů a nasadil mu pouta.

„Jedná o 24letého cizince. V době zadržení byl pod vlivem amfetaminu a metamfetaminu, což potvrdil orientační test. Lékařské vyšetření k upřesnění množství drog v jeho těle odmítl. Prověrkou vozidla vyšlo najevo, že ho někdo odcizil v noci z úterý na středu v Německu. Podle policejního protokolu jeho krádež majitel oznámil tamním policistům ve středu v 9.24. Přesně o 6 minut později toto vozidlo zadržel i s řidičem policista na Českolipsku. Hodnota odcizeného BMW činí jeden milion korun. Vyšetřovatel ho ve čtvrtek obvinil ze zločinu podílnictví a hned poté podal státnímu zástupci podnět k jeho vzetí do vyšetřovací vazby," dodala Baláková.

Policisté ze Semilska a Českolipska tak svými úspěšnými zásahy nejen udělili lekci zahraničním překupníkům kradených luxusních vozidel, ale svou profesionalitou i významně přispěli k prestiži Policie České republiky u našich sousedů v Rakousku a Německu. Vyšetřování podle policejní mluvčí již ukázalo, že všichni tři zadržení cizinci jsou řidiči, které si někdo najal na to, aby vozidla odcizená v zahraničí dopravili do cílové stanice.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Ztraceného seniora z Turnova objevil vrtulník u Raisovy vyhlídky
Zloděj s vrtákem opět udeřil, v Turnově navštívil dva domy
Muž kradl v Turnově i Jablonci a ještě napadl pracovníka ostrahy
Turnovské strašidlo je 26letý recidivista. Po zadržení zůstává ve vazbě
Polský kurýr do kraje přivezl přes kilo pervitinu, chytili ho v Příšovicích

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj poskytne dotaci horské službě na nákup ochranných pomůcek

Rada Libereckého kraje na svém pravidelném jednání včera rozhodla o poskytnutí neinvestiční dotace pro Horskou službu České republiky ve výši 200 tisíc korun. Za peníze horští záchranáři nakoupí zdravotnický a vakuový materiál či ochranné pomůcky. „Tento objem finančních prostředků již zahrnoval letošní rozpočet, který schválili zastupitelé," poznamenala statutární náměstkyně hejtmana pro resort ekonomiky, správy majetku a informatiky Jitka Volfová s tím, že dotace je poskytována na provoz horské služby v regionu Libereckého kraje.

Uzávěrka turnovské fotosoutěže ke 100. výročí republiky je do konce října

U příležitosti oslav 100 let od založení československého státu byla vyhlášená městem Turnov veřejná fotografická soutěž pro fotografy profesionály i amatéry. Na zaslání snímků zbývá necelých 14 dní! Své snímky zasílejte nejpozději do 1. listopadu 2018 na e-mailovou adresu z.strauchova@mu.turnov.cz. Podrobný článek o soutěži i pravidlech


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

FOTO: V Libštátě nakupovali na Podzimním trhu V lipkách
Město Jilemnice zve na oslavy stého výročí vzniku Československa
Ohlédnutí za otevřením zrekonstruovaného lomnického kina
Výstava Sto let republiky v železnobrodské galerii
Liberecký kraj ukončil další rekonstrukce krajských silnic

Nejčtenější články

18.10.: Od 21. října se bude zase jezdit z Brodu do Semil přes Mlýnský potok
20.10.: Po napadení před diskotékou v Koberovech leží mladý muž v nemocnici
18.10.: FOTO: Vítězství v Benešovském maratonu obhájil Tomáš Šťastný

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Aktuální zpravodajství z regionu Jablonecka.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT