Policisté u Harrachova zadrželi zahraniční překupníky luxusních BMW

01.12.2017 13:28:30 | Autor: redakce | Rubrika: KRIMI | Obce: Rokytnice nad Jizerou,Harrachov,Liberecký kraj

Policisté u Harrachova zadrželi zahraniční překupníky luxusních BMW

V průběhu dvou dnů zadrželi policisté na Semilsku a Českolipsku tři luxusní vozidla i s jejich řidiči. Šlo o vozidla BMW odcizená v Rakousku, dvě auta i s řidiči se podařilo dostihnout díky zátarasům a spolupráci policistů mezi Harrachovem a Rokytnicí.

V úterý 28. listopadu kolem poledne zaznamenali policisté v Harrachově průjezd dvou odcizených luxusních osobních vozidel tovární značky BMW 530, která byla v tomto týdnu z pondělí na úterý odcizena z autosalónu v rakouském Grazu. Okamžitě proto přijali opatření s cílem nedovolit jim opustit naše území a BMW zajistit. Nejbližší motorizovaná hlídka se pokusila obě BMW zastavit ještě v Harrachově. Když ji cizinci zaregistrovali, vozidla otočili a začali ujíždět směrem na Rokytnici nad Jizerou. Rychlou jízdu nezvládl 17letý řidič cizí státní příslušnosti, který s kradeným černým BMW havaroval najetím do skály u silniční komunikace. Ten vozidlo okamžitě opustil a nasedl jako spolujezdec do bílého BMW, které řídil jeho o dva roky starší krajan a společně pak pokračovali velmi agresivní jízdou, která ohrožovala bezpečnost všech účastníků silničního provozu, více jak stokilometrovou rychlostí na Rokytnici.

V obci Paseky nad Jizerou se je pokusila zastavit další přivolaná hlídka zátarasem ze služebního vozidla, které policisté postavili napříč silničním pruhem, kterým se do obce BMW blížilo. Přitom zapli výstražné světelné a zvukové zařízení na vozidle a dávali řidiči signál k zastavení. Vzhledem k tomu, že BMW rychlost ještě významně zvýšilo, použili současně proti řidiči hrozbu namířenou střelnou zbraní. Ten však zareagoval tak, že si rukou zakryl obličej, přidal plyn a rozjel se přímo proti zakročujícímu policistovi, který byl nucen před vozidlem uskočit. Z dané situace bylo zřejmé, že je řidič BMW připraven ujet z místa za každou cenu, i kdyby měl proto "obětovat" život policisty. Řidič BMW pak směřoval do obce Poniklá, kde v místě zvaném Rybárna další hlídky využily toho, že se tu silnice v důsledku stavebních prací zužuje do jednoho jízdního pruhu a postavily přes ni zátaras ze dvou služebních vozidel a z nákladního popelářského vozu. Zde policisté dvoučlennou posádku BMW za využití donucovacích prostředků hmatů a chvatů zadrželi.

„V této souvislosti po provedení nezbytných procesních úkonů obvinili ve středu 17letého cizince z provinění na podílnictví spáchaném formou spolupachatelství. Starší z dvojice si převzal téhož dne usnesení o zahájení trestního stíhání pro zločin podílnictví ve formě spolupachatelství a zločin násilí proti úřední osobě. Za oba skutky je možné pachateli uložit až šestiletý trest odnětí svobody. Každé z odcizených vozidel má hodnotu zhruba 1 800 000 korun. Cizinci se nyní nacházejí v policejní cele a čekají na vazební rozhodnutí Okresního soudu v Semilech. Podnět na jejich vzetí do vazby podal vyšetřovatel územního odboru v Semilech a následně se s ním ztotožnil i státní zástupce," sdělila tisková mluvčí Policie ČR Ivana Baláková.

Dalšího řidiče s BMW zadrželi u Cvikova

Další luxusní kradené BMW se objevilo v Libereckém kraji hned ve středu ráno, tentokrát na Českolipsku. Policista, který projížděl od obce Kunratice u Cvikova na Cvikov po silnici I/13 si všiml, že v protisměru v koloně stojí BMW s německou registrační značkou, které řídí poměrně mladý řidič. Vzhledem k tomu, že policisté na Cvikovsku v nedávné minulosti zadrželi již několik luxusních vozidel odcizených v Německu, která často řídili mladší řidiči, rozhodl se, že ho zkontroluje. Se zapnutým zvukovým a světelným signalizačním zařízením proto otočil svůj vůz a BMW v koloně dojel. Nic zlého netušící řidič se choval ukázněně a zajel ke krajnici, aby mu umožnil bezpečný průjezd, pak pokračoval dál v pomalé jízdě v koloně. Moment překvapení pro něj nastal až ve chvíli, kdy policista za jeho vozem zapnul signál STOP a jeho kolegyně mu dala pokyn k zastavení. Řidič se v BMW uzamkl a na výzvy k vystoupení z vozidla nereagoval. Ve chvíli, kdy sáhl na řadicí páku a BMW poskočilo, se ho policista snažil přimět k uposlechnutí výzvy použitím donucovacího prostředku hrozby namířenou střelnou zbraní. Ta se ale jevila jako zjevně neúčinná. Proto se rozhodl vniknout do auta násilím a udeřil hlavní služební zbraně do okna dveří u řidiče. Teprve potom šofér vozidlo odemkl, nicméně nevystoupil. Policista ho z auta vyvlekl za užití hmatů a chvatů a nasadil mu pouta.

„Jedná o 24letého cizince. V době zadržení byl pod vlivem amfetaminu a metamfetaminu, což potvrdil orientační test. Lékařské vyšetření k upřesnění množství drog v jeho těle odmítl. Prověrkou vozidla vyšlo najevo, že ho někdo odcizil v noci z úterý na středu v Německu. Podle policejního protokolu jeho krádež majitel oznámil tamním policistům ve středu v 9.24. Přesně o 6 minut později toto vozidlo zadržel i s řidičem policista na Českolipsku. Hodnota odcizeného BMW činí jeden milion korun. Vyšetřovatel ho ve čtvrtek obvinil ze zločinu podílnictví a hned poté podal státnímu zástupci podnět k jeho vzetí do vyšetřovací vazby," dodala Baláková.

Policisté ze Semilska a Českolipska tak svými úspěšnými zásahy nejen udělili lekci zahraničním překupníkům kradených luxusních vozidel, ale svou profesionalitou i významně přispěli k prestiži Policie České republiky u našich sousedů v Rakousku a Německu. Vyšetřování podle policejní mluvčí již ukázalo, že všichni tři zadržení cizinci jsou řidiči, které si někdo najal na to, aby vozidla odcizená v zahraničí dopravili do cílové stanice.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Ztraceného seniora z Turnova objevil vrtulník u Raisovy vyhlídky
Zloděj s vrtákem opět udeřil, v Turnově navštívil dva domy
Muž kradl v Turnově i Jablonci a ještě napadl pracovníka ostrahy
Turnovské strašidlo je 26letý recidivista. Po zadržení zůstává ve vazbě
Polský kurýr do kraje přivezl přes kilo pervitinu, chytili ho v Příšovicích

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch vyhlásí čtyři dotace

Zastupitelstvo Libereckého kraje na svém zasedání koncem minulého roku schválilo vyhlášení čtyř dotačních programů v oblasti kultury, památkové péče a cestovního ruchu. Konkrétně Kulturní aktivity v Libereckém kraji, program Záchrana a obnova památek, dále Stavebně historický průzkum a Podpora rozvoje cestovního ruchu v Libereckém kraji. Celkem je ve všech čtyřech programech k rozdělení připraveno přes 17 milionů korun. Více podrobností

Kvůli sněžení je pro kamiony i ve středu uzavřena silnice na Harrachov

Na základě vydané výstrahy ČHMI č. PVI 2018/05 a zhoršující se sjízdnosti komunikace byl ve středu ve 13.30 opět omezen provoz na silnici I/10 z Tanvaldu do Harrachova a dále na hraniční přechod s Polskem, pro nákladní vozidla nad 3,5 tuny (s výjimkou autobusů). Aktuálně se na území celého Libereckého kraje vyskytují velmi intenzivní sněhové srážky, při kterých může za relativně krátkou dobu napadnout i několik centimetrů nového sněhu. Ve vyšších polohách se díky větru mohou vytvářet sněhové jazyky a závěje. Sněhové srážky budou ve středu a v průběhu čtvrtka komplikovat dopravu ve vyšších polohách na celém území Libereckého kraje (zejména nákladní dopravu). Více informací o dopravě


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Silný vítr přinesl výpadky proudu i kácí stromy. Přesně 11 let po Kyrillu
Veronika Vítková potřetí třetí
První občánek Jilemnice roku 2018 se jmenuje Jiří Podlipný
Obrazem: Myslivecký bál v Bozkově 2018
FOTO: O výrobě a historii vánočních ozdob přednášel Jiří Jákl

Nejčtenější články

16.01.: Na Spálově se střetl vlak s osobním autem
18.01.: Sníh komplikuje nadále dopravu v Libereckém kraji
16.01.: Kvůli sněžení je pro kamiony opět uzavřena silnice na Harrachov

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

termodynamické a solární systémy pro ohřev teplé vody

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT