Přehled masopustů v Libereckém kraji

10.02.2019 17:33:56 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Poniklá,Rovensko pod Troskami,Dolánky,Železný Brod,Vrchlabí,Hostinné,Rokytnice nad Jizerou,Liberecký kraj,Pojizeří

Přehled masopustů v Libereckém kraji

Blíží se období masopustů, v minulosti oficiálního svátku hodování, během kterého bylo potřeba se dosyta najíst. Po tomto hodování pak následoval čtyřicetidenní půst. I v obcích a městech Libereckého kraje se bude masopust slavit.

Veselé maskované průvody jsou připraveny v Novém Boru, kde se koná masopust v duchu brazilského karnevalu. Do masopustního veselí se zapojily i některé příspěvkové organizace. Můžete navštívit například Masopustní rej na Dlaskově statku nebo Masopust na Vísecké rychtě.

„Poznávání tradic a návrat k nim je důležitou součástí kultury národa. Lidové tradice byly v historii spjaty s ročními cykly, úzce spojeny s přírodou a jejími zákonitostmi nebo například s vírou. Je dobře, že se k nim dnes vracíme, a myslím, že bychom se měli snažit nakouknout pod povrch a poznávat jejich podstatu. Etnografové v našich muzeích jsou v tomto ohledu skutečnou studnicí znalostí," uvedla Květa Vinklátová, členka rady kraje pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

Svátek Masopustu je doložený již ve 13. století. Slavil se od středověku jak v nejchudších vrstvách, tak na panských dvorech, na vesnicích i ve městech. Byl to čas zabíjaček, vepřových hodů, nejrůznějších vesnických zábav a bálů, čas nevázané veselosti. Konalo se i mnoho svateb, protože v komorách byl dostatek zásob masa na pořádnou svatební hostinu a na výslužku pro celou vesnici.

Masopust je spojen průvodem maškar, kterého vedl Laufr, za ním pak s muzikou šel Medvěd s Medvědářem, Slaměný, Bába s Dědkem, Žid, Turek, Cikánka, Klibna a další.

MASOPUST V DUCHU BRAZILSKÉHO KARNEVALU Nový Bor
Netradiční masopustní veselí je připraveno 9. - 10. února v Novém Boru. Páteční program se odehrává v Městském kině Nový Bor. Přednášky, vernisáže fotografií či projekci filmu doplní ochutnávka kulinářských specialit a ukončí koncert ve foyer v podání Devanil a Marie dos Santos. Stejně jako v předchozích ročnících se pátkem i sobotou ponesou tóny známé skupiny TAM TAM BATUCADA, které v sobotu v rámci masopustního průvodu doprovodí brazilské tanečnice. Masopustní průvod a doprovodný program v podobě recesistických závodů na lyžích, vystoupení mažoretek či kejklířů na náměstí Míru bývá tradičně nejoblíbenější částí novoborského Masopustu. Pro všechny návštěvníky je pak připraveno jak české, tak brazilské občerstvení. Jste všichni srdečně zváni (především v maskách!).

MASOPUST V OKNECH
Srdečně zveme na tradiční Masopustní průvod v Oknech v sobotu 9. února od 13:00 hod.. Připravili jsme pro vás vystoupení kejklířů a šermířské skupiny Golemhej. Sladké pohoštění během průvodu, zabijačkové pochoutky, svařáček, slivovička, vše bude připraveno pro maškary i ostatní občany. Na závěr vyhodnocení nejlepších maškar v dospělých i dětských kategoriích.

2. HRUBOSKALSKÝ MASOPUST
V sobotu 9. února spěchejte do Borku na parkoviště. Od 13:00 se můžete těšit na: průvod masek, veselici na zámku Hrubá Skála. Průvod půjde z Borku přes Rokytnici, Doubravici a Žantov na Hrubou Skálu.

MASOPUST „PO STARU" Železný Brod
Pojďte si letos udělat masopust trochu jinak. Chcete se vrátit v čase a zažít masopust, tak jak se konal na Železnobrodsku dříve?Tak přijďte 10. února do Železného Brodu. Průvodem masek vyjde z Malého náměstí ve 14.30 hodin za doprovodu hudební skupiny Lehotaj, projde památkovou rezervací Trávníky a zakončí na Bělišti. Na Trávníkách bude průvod čekat spoustu zastavení po chalupách, kde se masopustně občerstvíte. Ten, kdo nechce jít do průvodu, tak nemusí, a může jít přímo na Běliště. Program na Bělišti: pohřeb basy, svatba nevěsty a ženicha, dílničky pro děti, masopustní veselení a tanečky, folklorní vystoupení, soutěže a aktivity, mlýn pro „pro staré báby" a módní přehlídka masek. Každá maska vítána, fantazii se meze nekladou a děti v maskách dostanou navíc malý dárek. Chybět nebude tradiční masopustní občerstvení (klobásky, koblihy, jitrnice...). Pokud máte zájem, napečené buchty, koláče nebo preclíky můžete na akci přinést i vy a s ostatními se podělit.

SJEZD PAŠERÁKŮ Rokytnice nad Jizerou
Již tradiční akce plná masopustního veselí a zábavy se koná 15.-16. února na Dolním náměstí a v lyžařském areálu na Studenově. Těšit se můžete i na pašerácký jarmark či vepřové hody s řadou pochoutek. Nebude chybět ani kulturní program pro dospělé i pro děti. A rozhodně si nenechte ujít sjezd pašeráků v dobovém oblečení na historických lyžích ze Studenova dolů.

DOKSKÝ A STAROSPLAVSKÝ MASOPUST
Připravte si masky, tradiční masopustní rej v Doksech vypukne již 16. února! Průvod masek se za doprovodu hudby vydá po 10:00 hodině z náměstí směrem k centrálnímu parkovišti Máchova jezera a odtud po Jarmilině stezce do Starých Splavů. Cestou mohou maškary ochutnat z masopustních dobrot, které pro ně již tradičně připravují místní občané. U hasičské zbrojnice ve Starých Splavech vypukne pravé masopustní veselí, připraveny budou i soutěže a pravé zabíjačkové pochoutky!

MASOPUSTNÍ REJ Dlaskův statek v Turnově
Můžete tak spolu s turnovskými muzejníky, folklórním souborem Horačky, hudebníky z kapely Mackie Messer Šraml Band a dalšími hosty prožít tradiční lidový svátek 23. února na Dlaskově statku u Turnova, kterým se uzavírá masopustní období. Povolení k Masopustní obchůzce předá ve dvoře Dlaskova statku maškarám starosta města Turnova v 13.00 hodin. Poté budou následovat krátké masopustní hry a taškařice. Následně průvod masek vykročí do Dolánek pozdravit sousedy a zatančit si s nimi obřadní kolečko. Po návratu z obchůzky se masky i diváci shromáždí k závěrečnému obřadu - Pochování basy. Po celé odpoledne mohou návštěvníci nahlédnout do expozice Dlaskova statku, která bude otevřena od 12.30 hodin, občerstvit se zabíjačkovými dobrotami, horkými moky, koblihami i jinými sladkými pochoutkami. V hospodářské části statku v přízemí pak bude pro děti i dospělé připravena výtvarná dílna, ve které si vyrobí masopustní masku. Spolu s Laufrem se na vás těší Slaměný, Žid, Charpa, Cikánka s Cikánem, Medvěd s Mědvědářem, Nevěsta se ženichem a další a další maškary. Dlaskův statek otevřen od 12.00 hod. Vstupné: dospělí 50,-/děti 30,- Kč

HRÁDECKÝ MASOPUST
V sobotu 23. února zahájí v 10:00 masopust i v Hrádku nad Nisou. Masopustní průvod se vydá centrem města a k tomu bude uspořádán prodej zabijačkových specialit před hrádeckou hasičárnou.

HOSTINNSKÝ MASOPUST
Dne 23. února v Hostinném v Podkrkonoší vypukne průvod masek, masopustní dílničky pro děti, folklórní soubor HORAL - lidové písně a tance. Občerstvení zajištěno.

MASOPUST V HORNÍM MARŠOVĚ
Masopustní hody a dílnička na výrobu masek, žertovné hry Průvod s živou hudbou se vydá obchůzkou poobci, závěrečná masopustní veselice na náměstí, dětský maškarní karneval v budově ZŠ Horní Maršov. To vše 23.února.

HEJNICKÝ MASOPUST´
Tradiční akce spojená s masopustním průvodem masek po městě a večerní veselicí u Cimpla je připravená na 23. února.

MASOPUST RADIMOVICE
Masopustní průvod se uskuteční v sobotu 23. února. Sraz a zahájení bude na návsi v 15.00 hod. Průvod bude pokračovat večerním hudebním programem v Hospodě U Šulců.

MASOPUST V KAMENICKÉM ŠENOVĚ
Posezení s hudbou a zabijačkové hody se konají 23.února.

LIBERECKÝ MASOPUST
I v Liberci mají svůj masopust. Dne 24. února je připraven Průvod masek městem (10:30 hod.), zabijačkové hody, pivo, guláš, sladkosti a další dobroty od místních trhovců, dechovka a další.

MASOPUSTNÍ HODOVÁNÍ V KLÁŠTEŘE Hejnice
Od 28. 2. do 3. 3. 2019 budou v Klášteře Hejnice probíhat masopustní hody. Přijďte ochutnat jitrnici, jakou svět neviděl a spoust dalších masopustních specialit, které s chutí zapijete klášterním pivem Anastas.

MASOPUST NA RYCHTĚ v Kravařích
V sobotu 2. března otevře opět svou bránu Vísecká rychta v Kravařích (od 10:00 do 16:00). V tento den můžete nahlédnout pod šikovné ruce řemeslníků a odnést si domů jejich výrobky. Zkusit si můžete i pečení masopustních kotoučů nebo si vyrobíte svojí masku. Nebudou chybět domácí zabíjačkové výrobky, ale také koblížky, teplé oplatky, frgály, domácí marmelády a samozřejmě i něco na zahřátí. Dobrou náladu určitě podpoří i hudebníci a divadelní ochotníci na rychtářském dvoře. Není třeba připomínat, že více masek znamená více legrace.

MASOPUSTNÍ DÍLNY Ekoncentrum Brniště
„Masopustní dílny" v duchu masopustních tradic jsou připraveny na 2. března, od 11:00 do 14:00 v Ekocentru Brniště. K masopustu patří také masky, které si při vyslovení vybaví každý.Přijďte si vytvořit masopustní masku do odpoledního průvodu. Mimo tvoření na návštěvníky čeká také pečení masopustních koláčů a masopustní vaření.

OSTAŠOVSKÝ MASOPUST
Dne 2. března se bude hodovat, slavit a bavit se i Ostašov u Liberce, kde od 13:00 vypukne masopustní veselí. Po celodenní obchůzce průvod zakončí svou cestu na předem domluveném místě (Park u kostela), kde „porazí" Kobylu nebo pochová basu (symbolizuje konec tanečních a hudebních veselic).

ZÁKUPSKÝ MASOPUST
V sobotu 2. března vypukne XI. Zákupský masopust s jarmarkem spojený se soutěží v pojídání plněných knedlíků, v hodu polenem a kládou, masopustním veselím i průvodem a vyhlášením nejlepší masky. K tomu v Eduard Held Muzeu ještě výstava masopustních masek a figurín.

BZOVSKÝ MASOPUST
Dne 2. března vezměte pohárky na pití a hudební nástroj do Bzí u Železného Brodus sebou! Občerstvení zajištěno. Po ukončení průvodu posezení v teple sokolovny. Začátek od 10:00.

PONIKELSKÝ MASOPUST
Tuláčkova náves, Poniklá. Krkonošský masopust se odehraje 2. března.

MASOPUST V ROVENSKU POD TROSKAMI
Dne 2. března vypukne tradiční rovenský masopust od 14:00.

SLOUPSKÝ MASOPUST
Masopustní průvod a muzika, cimbálovka, tanec, flašinetář, masopustní soutěže, jízdy na masopustních koních, Pepova domácí zabíjačka, sváteční koláče a bramborové placky od Sloupských Sokolek, tvůrčí dílna tvorby papírových masek PVO Zákupy, opékání buřtů, prodejní stánky s řemeslnými výrobky.

MASOPUSTNÍ VESELICE Vlastivědné muzeum a galerie, Česká Lípa
Dne 3. března vypukne masopustní veselice v České Lípě. Je nachystán průvod masek, živá hudba, divadlo pro děti i dospělé, zabijačkové hody, charitní palačinka, českolipské pivo, káva, limonáda, čaj.

MASOPUST - rej v maskách na sjezdovce Pomezky
Sjezdovka Pomezky, Malá Úpa, SKIMU House. Masopust, masopust, koblížky a masa kus! Masopustní veselice pro děti je připravená 5. března. Odpoledne plné soutěží. Karneval, závody na lyžích, soutěže pro děti. Výroba masek den předem v Galerii Celnice mezi 14. a 16. hodinou!!

VRCHLABSKÝ MASOPUST
Vrchlabí, čtyři historické domky na náměstí Míru, 15:00. Dne 5. března vypukne již šestý ročník obnovených masopustních tradic, který naše muzeum pořádá se společností No limits! Vezměte masky, zapojte se do průvodu, za doprovodu řízné muziky půjdeme za starostou vyzvednout klíče od města a poté nás na náměstí čeká satirické divadelní představení a spousta dalšího veselí!

MASOPUSTNÍ PRŮVOD S JABLÍČKEM Jablonec nad Nisou
Dne 5. března se bude slavit masopust v Jablonci nad Nisou. Průvod masek, ke kterému se můžete vesele přidat, začíná v 16 hodin u Spolkového domu a městem projde za doprovodu živé muziky až k obchodnímu domu Central. Tam se děti mohou zúčastnit soutěží a her i vyhlášení nejlepších masek.

Přehled plesů, bálů a karnevalů v Pojizeří

Akce Kulturního centra Golf Semily v únoru

Únorový program Kulturního centra Střelnice Turnov

Přehled kulturních akcí v Železném Brodě v únoru

Další kulturní nabídka v rubrice KULTURA

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Zdravotní potvrzení od lékaře musí uchazeč o studium doložit i nyní

Žáci devátých tříd, kteří se rozhodli pokračovat ve studiu na střední škole, kde je požadována talentová zkouška, mají termín odevzdání přihlášek do 30. listopadu 2020. Jedná se o všechny umělecké školy a sportovní gymnázia. Podmínkou přijetí ke vzdělání na tyto školy zpravidla bývá také potvrzení dětského lékaře, že je uchazeč ke studiu na vybrané škole zdravotně způsobilý. Tento postup je třeba dodržet i v době, kdy je vyhlášen nouzový stav. Ačkoliv je teprve listopad, děti v posledním ročníku základních škol a jejich rodiče již nyní stojí před nelehkou volbou, jakému studijnímu oboru se bude žák nadále věnovat. Pokud se rozhodli pro střední uměleckou školu nebo sportovní gymnázium, je třeba si pospíšit a přihlášku podat již do 30. listopadu 2020.

Hejtmani pověřili dočasným vedením Rady Asociace krajů Martina Půtu

Stávající místopředseda Rady Asociace krajů ČR Martin Půta povede Radu Asociace krajů do jejího ustavujícího zasedání, na kterém bude zvoleno nové vedení tohoto orgánu. Během dnešní hejtmanské videokonference to odsouhlasilo všech 11 online zúčastněných hejtmanů. Ustavující zasedání Rady Asociace krajů se uskuteční až poté, kdy bude zvolen hejtman v Karlovarském kraji, kde zatím stále probíhá povolební vyjednávání. Představitelé českých a moravských krajů se také shodli na ustavení čtyřčlenné skupiny, která bude jednat s ministerstvem financí, případně s premiérem o kompenzaci propadu příjmů krajů v souvislosti s možným zrušením superhrubé mzdy.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hrad Roimund u Jítravy získal jméno po králi Karlu IV.
Kraje pro bezpečný internet: projekt varuje studenty před nebezpečím
Kvůli ledovce a předpovědi počasí uzavřeli silnici kolem přehrady Souš
Klára Kůželová: Je potřeba pečovat o duši, to nás waldorf učil
Nepřipoutaného řidiče bez řidičáku zastavili policisté v Turnově

Nejčtenější články

21.11.: Řídil nákladní auto v Turnově opilý a narazil do kruhového objezdu
22.11.: Klára Kůželová: Je potřeba pečovat o duši, to nás waldorf učil
22.11.: Kopicův statek doplňují osobité plastiky ve skalách

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

E-shop topení, solární ohřev a sanita - vše pro Váš dům.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT