Semilské muzeum se mění zvenku i zevnitř

17.08.2013 08:59:22 | Autor: TZ města Semily | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

Semilské muzeum se mění zvenku i zevnitř

Muzeum a Pojizerská galerie v Semilech se v posledních letech více či méně nápadně proměňuje. Minulý rok byl především „rokem ducha", ten letošní je pak „okem hmoty".

V uplynulém roce se muzeum snažilo především více otevřít svým návštěvníkům. Součástí této „proměny ducha muzea" byly změny hmotné i nehmotné. V hmotné rovině se zrušily zabouchnuté vstupní dveře muzea se zvonkem a byly nahrazeny novými dveřmi, které jsou návštěvníkům otevřeny po celý rok. Byla sjednocena otevírací doba, z níž byla nejprve vynechána polední pauza a později se muzeum otevřelo návštěvníkům každý den včetně pondělí. Tento krok byl provázán s přestěhováním Turistického informačního centra do budovy muzea, což otevřelo budovu muzea doslova všem. Muzeum začalo připravovat každý měsíc doprovodné programy k výstavám, které zahrnují komentované prohlídky výstav, přednášky z cyklu Semilské toulky o historii města a z cyklu Střípky z dějin umění.

„Každé město má svou hodnotnou historii. Pokud o ní ale lidé nic netuší, těžko si mohou historie vážit. Na výstavách i doprovodných programech se semilským snažíme ukázat, že součástí bohaté historie města jsou i oni sami. I oni pamatují proměny města. Památná v tomto byla výstava ČSAD Semily, kde si v albu česaďáckých portrétů našel příbuzného skoro každý," přiblížila ředitelka muzea Jana Hájková.

V letošním „roce hmoty" jde především o revitalizaci a rekonstrukci muzejních interiérů i exteriérů. Budova muzea je technicky sice v pořádku, ale především její interiéry byly dlouhodobě neměnné, plné nábytku všech různých stylů, barev a stáří. Opravu budovy odstartovala nová fasáda muzea a nové vstupní dveře muzea. Muzeum pokračovalo výměnou osvětlení ve výstavní síni, což značně zlepšilo světelné podmínky při výstavách. Během letních měsíců došlo k obnově vstupní chodby muzea. Byly odstraněny 40 let staré vitríny a nevyhovující zářivkové osvětlení. Vstupní chodba dnes návštěvníky uvítá stylovými skříněmi v klasicistním duchu od profesionálního truhláře, zabývajícího se rekonstrukcemi historických interiérů. Světla nasvěcují pozdně barokní klenbu, která dříve nebyla v podstatě vidět. Novým doplňkem jsou i grafiky od Vladimíra Komárka.

„Snažili jsme se především nechat vyniknout krásu pozdně barokního interiéru. Klenutá vstupní chodba, jejíž půvab dříve zanikal pod množstvím různorodého nábytku a kancelářského osvětlení, se nyní ukazuje v čisté podobě. I světla jsme volili s ohledem na nasvícení klenby," vysvětlila Jana Hájková.

Muzeum se letos chystá pokračovat v opravách. Na plánu je vybroušení dřevěné parketové podlahy ve výstavní síni, instalace pohybových čidel pro automatické rozsvěcení a zhášení světel ve stálých expozicích nebo rekultivace muzejní zahrádky na ukázkovou bylinkovou zahrádku Podkrkonoší ve spolupráci s žáky waldorfské školy. Nezapomíná se ani na roubenky v Jílovecké ulici, kde vedle pravidelných revizí a nástřiků proti dřevokazným broukům proběhne odvlhčení zdi takzvané Červené roubenky.

Program semilského muzea o prázdninách

Aktuální a nedávné výstavy v semilském muzeu:

O prázdninách se v Jíloveckých roubenkách konají Řemeslné soboty

FOTO: Půdu semilského muzea nyní okupují hračky

FOTO: Výstavu vystřihovacích panenek uvedla krabičková pohádka

FOTO: Dílo výtvarníka Pavla Hlavy představují v Pojizerské galerii

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy 

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Nová stezka dětem ukáže Zelené putování za tajemstvím stromů

V Bedřichově se v úterý 7. července otevírá nová stezka pro děti, která vznikla na základě tradovaných pověstí, jež se uchovaly až do dnešních časů, a zavede nás na místa pro mnohé známá, ale přitom jiná a propojená tajemnem. Nová stezka se skládá ze dvou částí, dvou tajenek a provází ji jedna nová hrací karta. Podrobnosti na Našem Jablonecku

Státní svátek uzavře turnovský sběrný dvůr a kompostárnu

V pondělí 6. července 2020 bude z důvodu státního svátku uzavřen Sběrný dvůr Vesecko a také Kompostárna na Malém Rohozci. Služby tedy můžete využít opět až v úterý 7. července.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Během prodlouženého víkendu policisté zkontrolovali téměř 800 řidičů
Skryté skvosty přináší zážitky i soutěž o exkluzivní ceny
Náročný začátek týdne v Krkonoších. Horská služba zasahovala pětkrát
Fotbalisté Přepeř hráli alespoň přáteláky, nyní začne příprava na sezonu
Program semilského muzea o prázdninách

Nejčtenější články

05.07.: Tragická nehoda u Horní Branné. Po střetu s autem zemřel motocyklista
06.07.: FOTO: Turn-off rock fest přinesl popáté nálož ostřejší muziky
05.07.: FOTO: Lomničtí fotbalisté si pozvali na oslavu starou gardu Sparty

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Dodávky dílčích výrobních celků, tak i plně automatizovaných strojů, dopravníkových a polohovacích systémů.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT