Semily získaly dotaci na revitalizaci náhonu

28.03.2018 11:10:49 | Autor: Renata Coufalová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

Semily získaly dotaci na revitalizaci náhonu

Rozsáhlá revitalizace čeká v roce 2019 náhon protékající parkem Ostrov v Semilech. Po čtyřech letech příprav a jednání město v závěru března obdrželo rozhodnutí o poskytnutí dotace z Operačního programu Životní prostředí ve výši 12 milionů (85 % z celkových nákladů).

„V roce 2014 jsme zahájili práce na studii, která zahrnuje revitalizaci náhonu v centru města. Pro inspiraci k návrhu řešení jsme navštívili i město Chrudim, kde proběhla obdobná revitalizace. Následovalo zpracování projektové dokumentace. Příprava byla poměrně komplikovaná - jsme v chráněné oblasti NATURA 2000, dotýkáme se soukromých pozemků, proběhla jednání s Úřadem pro zastupování státu, museli jsme se vypořádat s likvidací vytěženého materiálu, řešili jsme náklady a životnost opravovaných zdí. Po třech letech jsme získali stavební povolení. Následně proběhlo několik jednání u poskytovatele dotace (SFŽP), kdy bylo třeba doplnit projekt o další podklady a důkazy spojené se zaměřením dotačního fondu. V srpnu 2017 jsme podali žádost o dotaci z Operačního programu Životní prostředí. Rozhodnutí o poskytnutí dotace jsme obdrželi jen před několika dny," řekla starostka města Semily Lena Mlejnková.

Nyní po projednání a schválení zastupitelstvem města bude zahájena příprava výběrového řízení na realizaci tak, aby byla smlouva se zhotovitelem uzavřena do 9 měsíců dle podmínek dotace.

Připravovaný projekt revitalizace náhonu spočívá ve zlepšení stavu koryta v celé délce od České pošty, až po vyústění do řeky Jizery na špičce Ostrova. Realizací dojde k  zprůtočnění koryta odtěžením nežádoucích sedimentů, v horní části budou opraveny nábřežní zdi, u lávky u zámku bude vystavěna nová kamenná zeď, v toku budou umístěny nášlapné kameny pro umožnění přecházení a podél budou vytvořeny rekreační zóny s tůňkami, kameny na sezení, dřevěné schodiště a další prvky.

„Revitalizace náhonu je dalším krokem, který je v souladu se studii Semilské doteky vody a jako taková významně zlepší vzhled této lokality v těsné blízkosti parku Ostrov," doplnila starostka.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

FOTO: V semilském parku Ostrov roste nové zázemí
V Semilech na Ostrově si děti hrají na novém hřišti
FOTO: Stará lávka z parku Ostrov k semilskému zámku už je odvezena

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Do Jizerských hor vysadí tisíce původních stromků

Do Jizerských hor vracejí geneticky původní dřeviny a zachraňují místní rašeliniště. To jsou hlavní cíle projektu s názvem Obnova evropsky významné lokality Jizerské smrčiny, na kterém spolupracuje Jizersko-ještědský horský spolek a Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody. V průběhu tří let bude vysázeno 14 100 sazenic smrků ztepilých, jedlí i listnatých dřevin a vybuduje se 60 přehrážek, které zmírní negativní účinky rychlého odtoku vody. Více podrobností na Našem Jablonecku

Oba turnovské prameny jsou aktuálně pitné

Z posledního rozboru vyhotoveného 11. listopadu 2019 je zřejmé, že pramen Boží voda i pramen pod Valdštejnem vyhovují hygienickým limitům a jsou pitné.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Dlouhá cesta volejbalistů Turnova bez bodové příchuti
Ministerstvo životního prostředí poslalo nesouhlas k těžbě v dole Turów
Miloš Plachta bude v semilské knihovně povídat o Vladimíru Daníčkovi
Liberecký kostel ožije již potřetí třígenerační anglickou oslavou adventu
V Turnově již připravují tradiční adventní trhy

Nejčtenější články

16.11.: Ohlédnutí za sezonou i novinky u mládeže FK Turnov
16.11.: Fotovýstava Body Shadows byla v semilském archivu prodloužena
17.11.: Liberecký kraj chystá silniční projekty na další roky

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Jablonecká Lékárna U Anděla nabízí široký sortiment léků, potravin pro zvláštní výživu, dermokosmetiky, homeopatických přípravků a další.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT