Slavnému Metelkovu betlému je letos 100 let

11.12.2013 19:43:15 | Autor: redakce | Rubrika: KULTURA | Obce: Jilemnice

Slavnému Metelkovu betlému je letos 100 let

V letošním roce si připomínáme hned tři významná výročí: 160 let od narození Jáchyma Metelky, 130 let od chvíle, kdy začal pracovat na svém životním díle, unikátním mechanickém betlému, a zároveň 100 let od jeho dokončení. Dobře na tyto oslavy je připraveno i Krkonošské muzeum v Jilemnici, které je s touto osobou spojeno více než jen slavným mechanický betlémem.

„Dne 17. prosince si připomeneme 100. výročí od dokončení slavného Metelkova jednoho z nejlepších pohyblivých betlémů v Evropě. Součástí oslav bude téhož dne výstavka jen z malé části dochovaných plánů a rozšířené komentáře k betlému. V 15 hodin položíme kytice na Metelkův hrob na jilemnickém hřbitově (17. prosinec je výročním dnem Metelkova úmrtí.). Na celé období od 17. prosince do 6. ledna jsou pro děti připraveny zajímavé pracovní listy a omalovánky s tématikou betléma," upřesnil mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Jáchym Metelka se narodil na konci zimy roku 1853 v kraji zapadlých vlastenců ve Sklenařicích, v rolnické rodině se silnou muzikantskou i betlémářskou tradicí. Studoval na reálce v Liberci a v Novém Bydžově a poté na učitelském ústavu v Praze, kde roku 1872 maturoval. Od 6. října 1872 do 12. března 1877 působil na obecné škole ve středočeském Neveklově. Při ročním služném 350 zlatých a při počtu až 180 dětí ve třídě neměl jistě na růžích ustláno, ale okamžitě se stal neobyčejně oblíbenou a výraznou pedagogickou osobností. Charakterizuje to skutečnost, že se k němu neveklovští (stejně jako později jilemničtí) žáci po celý život rádi s nevšedním vděkem hlásili. Z Neveklova odešel zpět do Krkonoš a dlouhá léta žil a působil v Jilemnici - nejprve jako učitel, od roku 1888 jako řídící učitel a posléze od roku 1897 až do odchodu do výslužby jako ředitel obecné a měšťanské školy dívčí. Učil češtinu, zpěv, zeměpis a na pokračovací průmyslové škole kreslení a rýsování. Měl výjimečné technické i hudební schopnosti. Jeho hlavní zásluhou - vedle skvělé pedagogické dráhy a postavení zcela jedinečného mechanického betlému - zůstane Krkonošské muzeum v Jilemnici. První soukromé sběry zahájil již v osmdesátých letech 19. století a shromažďoval je ve skříni ve škole. Budovatelem a v těžkých dobách i obětavým ochráncem muzea zůstal i v dalších letech. Postupně k sobě přitáhl spolupracovníky zvučných jmen - konzervátora a městského tajemníka Jindřicha Ambrože (1878-1955), učitele a fundovaného historika Jaromíra Horáčka (1900-1978) a v neposlední řadě i řídícího učitele Jana Buchara (1859-1932), mimo jiné vynikajícího organizátora turistiky, lyžování a velkého znalce i propagátora Krkonoš. V roce 1911 se muzeum dočkalo první veřejné expozice a na přelomu 20. a 30. let minulého století se dokonce zrodily zárodky historicko-etnografického, lyžařského a galerijního bloku. V té době nemohla chybět ani sbírka přírodovědná. I když mnohdy zůstalo spíše u zbožných přání, podařilo se v pěkných klenutých prostorách ve staré radnici otevřít v roce 1932 na svou dobu dobrou a bohatou expozici Krkonošského muzea, a Metelkovo dílo tak bylo korunováno zaslouženým a všestranně oceňovaným úspěchem.

V té době se již dostával do širšího povědomí také jedinečný Metelkův mechanický betlém, zatím uchovávaný v jeho domácnosti. Svědčí o tom dvě žádosti o zapůjčení: první z 25. února 1895 pro Národopisnou výstavu českoslovanskou (betlém v té době byl podstatně skromnější než dnes) a z 9. prosince 1914, kdy měl být vystaven v Obecním domě či na Žofíně a výtěžek ze vstupného byl určen sirotkům po padlých vojínech a strádajícím dětem. Vše však nasvědčuje tomu, že betlém Jilemnici nikdy neopustil.

Obrazem: Zahájení výstavy betlémů a kreseb Marie Fischerové-Kvěchové

Kulturní akce v Pojizeří a v Krkonoších od adventu až do Nového roku

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj převezme úsek silnice mezi libereckou Zhořeleckou a Klášterní ulicí

Liberecký kraj převezeme do své správy od Ředitelství silnic a dálnic České republiky komunikaci I. třídy vedoucí přes Šaldovo náměstí v Liberci po křižovatku ve Zhořelecké ulici. Důvodem je ztráta významu pozemní komunikace v závislosti na výstavbu nových přeložek státních silnic. V budoucnu kraj úsek předá městu, jehož cílem je zklidnit dopravu přes centrum Liberce. „Převzetí úseku mezi Klášterní a Zhořeleckou ulicí od Ředitelství silnic a dálnic České republiky bude bezplatné. Naším úkolem je ve spolupráci se statutárním městem Liberec provést rozsáhlejší rekonstrukci v několika po sobě jdoucích etapách. Kraj se bude podílet na vyhotovení projektové dokumentace. Celkové náklady odhadujeme na 25 milionů korun, přičemž je chceme uhradit po rekonstrukci inženýrských sítích ve vozovce," uvedl statutární náměstek hejtmana pro resort dopravy Jan Sviták.

Na Střelnici v Jablonci otevřeli odběrové centrum pro antigenní testy

Na Střelnici v Jablonci otevřeli odběrové centrum pro antigenní testy Od pondělí 19. dubna je na jablonecké Střelnici v provozu velkokapacitní veřejné odběrové centrum v multifunkčním zařízení Střelnice pro antigenní testování. V provozu je každý všední den od 8 do 16 hodin. Podrobnosti na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Stromy vrchlabského zámeckého parku se představují
Cyklovýlet provede krásami frýdlantského výběžku
Krajská informační linka bude fungovat už jen ve všední dny
Obrazem: Jak pokračuje stavba školky Treperka v Semilech
S návratem do škol si děti připomněly dopravní pravidla

Nejčtenější články

20.04.: Rada města Semily odvolala ředitele waldorfské školy Ivana Semeckého
21.04.: V Semilech hořela venkovní sauna
22.04.: Nebezpečné stromy podél cest v Krkonoších musí k zemi

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

E-shop se sportovním oblečením a vybavením

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT