Slavnost Údolím dvou řek připomene výročí Riegrovy a Palackého stezky

01.09.2014 19:33:23 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Železný Brod,Semily

Slavnost Údolím dvou řek připomene výročí Riegrovy a Palackého stezky

Pořadatelé již pilně připravují na sobotu 20. září turistické slavnosti nazvané Údolím dvou řek na oslavu 100 let Palackého stezky a 105 let Riegrovy stezky. Na obou stezkách se budou po celý den konat soutěže pro děti i dospělé.

Do Podspálova se dostanete turistickými cestami ze Semil přes Bítouchov, z Tanvaldu, Velkých Hamrů, Plavů, Navarova, Jesenného nebo ze Železného Brodu. Každý si může vybrat podle svých představ a schopností a tuto cestu zkombinovat vlakovými spoji. Proto můžete využít i výjimečného nasazení parního vláčku, který bude vyjíždět z Turnova přes Železný Brod do Velkých Hamrů a zpět do Podspálova, Železného Brodu a odtud do Semil a zpět do Podspálova kolem 13 hodiny (ze Semil). Jízdní řád parního vláčku najdete v příloze.

Na obou stezkách bude připravena soutěž pro účastníky akce, kde obdrží každý malý dáreček. V Podspálově pak účastníci obdrží upomínkový diplom a odznak. Kdo hledá adrenalinové zážitky, může vylézt  na ferratu Vodní brána naproti galerii na začátku Riegrovy stezky (převýšení 110 metrů, obtížnost C, doba lezení necelá hodina).

Samotnou slavnost v Podspálově bude moderovat Standa Chatrč Chaloupka. Turisté budou moci využít k přiblížení k začátku stezky v Semilech nebo k Železnému Brodu i parní vlaky na trase Turnov - Železný Brod - Semily a Železný Brod - Velké Hamry. Akci pořádá KČT Semily, KČT Tanvald a KČT Liberecký kraj, účast v dobovém oblečení je vítána!

Podrobný program slavnosti v Podspálově (20. 9. 2014):

11.00: Severák country z Desné
průběžně bude vystupovat Klub kouzel Liberec
12.00: Pukoviny aneb Ochotnické noci sen (Divadlo V Roztocké Jilemnice)
12.30: František Lamač a Jana Heryánová Ryklová - skladby V. Trojana, A. Dvořáka, B. Smetany a dalších
13.00: Slavnostní zahájení
13.30: Černá rodinka - pouliční chůdařské představení (Divadlo Kvelb České Budějovice)
14.15: Severák country z Desné
15.00: Rozpustilý kabaret - veselé pohádky podle Ezopových bajek (Liduščino divadlo Roztoky u Prahy)
15.45: Těsně Vedle - pop-rock ze Železného Brodu

Z historie obou stezek:

(Napsala předsedkyně KČT Semily Zdenka Marková)

O Riegrově stezce podél Jizery ze Semil do Podspálova bylo už mnoho napsáno. Přesto musíme dnes vyzdvihnout nadšení tehdejších členu KČT Semily, kteří se pustili do tak velkého díla s nadšením a pracovním nasazení. Tak rozsáhlou stavbu dokázali dokončit za necelé čtyři měsíce (19. června 1909 byla stavba zahájena a 10. října 1909 se konalo slavností otevření). Což by v dnešní době nikdo za tak krátkou dobu nedokázal.

Palackého stezka vznikla po vzoru Semilských turistů, kdy KČT Velké Hamry po svém založení v roce 1911 rozhodl vybudovat podobnou stezku kolem říčky Kamenice a nazvaly ji Palackého stezka. Celá stezka se stavěla na několik etap. Nejdříve to bylo z Velkých Hamrů do Navarova, tato část byla slavnostně otevřena 6. 8. 1912. Druhá část byla v roce 1914 budována od kamenného mostu v Navarově do Jesenného a předána 7. 6. 1914. Mezi tím provedly odbory KČT v Semilech a Železném Brodě pokračování Palackého stezky z Jesenného až k potoku Vošmendě a pod Spálov k Riegrově stezce, tato část byla zkolaudována 9. 11. 1913.

Palackého stezka se tak stala důležitou spojkou na turistické trase mezi Ještědem a Sněžkou s rozchodem buď na Krkonoše nebo Muchov a Jizerské hory. Bohužel ani Palackého stezka nebyla ušetřena zásahu člověka, který ji vtiskl jinou podobu než jakou měla po dostavbě v roce 1914. Část původní Palackého stezky v roce 1937 zmizela. Pokryla ji tehdy nově postavená silnice Spálov-Bozkov. Stejně tak i na části Riegrovy stezky, která vedla z Podspálova  do Železného Brodu, nezbylo nic než  jedna vyhlídka. 

Kompletní přehled sportovních akcí, včetně turistických, o aktuálním víkendu  

Článek a fotogalerie z proběhlé slavnosti:

FOTO: Nejméně tisíc turistů uctilo výročí Riegrovy a Palackého stezky

Slavnost Údolím dvou řek se vydařila - fotogalerie Antonína Běložníka

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Na slavnost k výročí Riegrovky vás v sobotu přiblíží i parní vlak
Záchranáři na Riegrově stezce nacvičovali transport osob
Semilští hasiči zachraňovali chlapce, který spadl na Riegrově stezce
U Semil čeká na zdatné jedince via ferrata Vodní brána
Riegrovka se dočká opravy nejdříve v létě

Ke stažení

Jízdní řád parního vlaku 20. 9. 2014

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Lídrem TOP 09 v Libereckém kraji bude Zdeněk Chmelík

Výkonný výbor TOP 09 schválil kandidáty pro volby do Poslanecké sněmovny. Lídrem TOP 09 v Libereckém kraji se stal zastupitel města Liberec a technický ředitel výrobní firmy Zdeněk Chmelík. Na dalších místech kandidátky najdeme lékaře Miloše Rejmonta, krajinného inženýra Jiřího Klápštěho nebo ředitele jazykové školy Jiřího Vondráčka. TOP 09 bude kandidovat v koalici SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09). „Česká republika potřebuje plán pro cestu z krize, musíme konečně rozsvítit světlo na konci tunelu. Jako podnikatel sám moc dobře vím, jak těžké to dnes podnikatelé mají. Řadě z nich koronavirová krize zničila podnikání, jiní se drží zuby nehty a docházejí jim síly. Stát se bohužel na některé z nich úplně vykašlal a jiným poskytl jen nedostatečnou podporu. To jsou problémy, které musíme začít řešit co nejdřív,“ řekl lídr TOP 09 Zdeněk Chmelík.

Tipy na výlety po Českém ráji v nové podobě

Období jara a s ním spojené výletování se blíží. Pro snazší orientaci v nabídce regionu Sdružení Český ráj pro zájemce připravuje tipy na výlety v nové formě elektronického flipbooku. Aktuálně jsou k dispozici první z nich, a to je Český ráj ve filmu a pohádkách. „V katalogu najdete deset tipů na pohádkové výlety, v rámci kterých se můžete vypravit například na zámek Sychrov za princeznou Zlatovláskou, za čerty do Klokočských skal nebo loupežníkem Rumcajsem do Jičína. Flipbook si můžete pohodlně otevřít ve svých počítačích i telefonech, tipy jsou doplněny o fotogalerie a také trasu výletu na portálu mapy.cz," přiblížila Jitka Kořínková, ředitelka Sdružení Český ráj.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Sklářský gigant Crystalex přežil vlastní smrt
Podkrkonošská uzenina z Bělé sklízí úspěchy celá léta
Hořel dům ve Frýdštejně, jednu osobu ošetřili záchranáři
Všímavý semilský hasič uspíšil záchranu zraněné sousedky
Data ze sčítačů potvrzují výjimečnost turistického roku 2020

Nejčtenější články

02.03.: Všímavý semilský hasič uspíšil záchranu zraněné sousedky
01.03.: ORP Turnov dostala výjimku z omezení pohybu osob
01.03.: Policisté kontrolovali mezi Turnovem a Svijany dálniční známky

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Prodej úsporných zářivek a svítidel. Světla pod kuchyňské linky.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT