Obrazem: Ve Vrchlabí otevřeli unikátní ekocentrum nazvané Krtek

11.01.2014 11:00:36 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Vrchlabí

Obrazem: Ve Vrchlabí otevřeli unikátní ekocentrum nazvané Krtek

Krkonoše získaly novou významnou vzdělávací instituci Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání Správy KRNAP ve Vrchlabí. Otevření se osobně účastnil ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka, starosty města Jan Sobotka, hlavní architekt Petr Hájek i mnoho hostů a obyvatel města.

Originální budova, jejímž autorem je známý architekt Petr Hájek, vznikla vedle stávající administrativní budovy Správy KRNAP a rozšíří nabídku vzdělávacích aktivit pro veřejnost. Dům má již i svou přezdívku KRTEK, kterou mu vybrali lidé ve veřejném hlasování. Projekt podpořila Evropská unie v rámci Operačního programu životní prostředí.

Návštěvníci si se zájmem prohlédli posluchárnu, laboratoř, knihovnu, učebnu a také technické zázemí s tepelnými čerpadly, které zajišťují vytápění celého objektu. Kromě prohlídky interiéru se zde konala také první akce - výstava makrofotografií s přednáškou Petra J. Juračky na téma popularizace vědy. 

„Od první myšlenky až do současnosti trval projekt pět let. Samotná stavba začala v létě 2011 a nyní ji otevíráme školám a široké veřejnosti. Začínáme tím také novou etapu v ekologické výchově Správy KRNAP. Od požáru objektu v klášterní zahradě jsme neměli odpovídající prostory pro programy ekologické výchovy," řekl ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka.

Dům je navržen s ambicí vytvořit stavbu, která by mohla být příkladem ekologického přístupu k architektuře a trvale udržitelného využívání krajiny. Bude místem osvěty a diskusí nad ekologickou problematikou, místem pro vzdělávání a výchovu dětí, mládeže i dospělých, kteří tak získají hlubší povědomí o přírodě a krajině a respekt k hodnotám přírodního bohatství.

Tvar budovy má připomínat Krkonoše 

Slavnostní otevření Krkonošského centra environmentálního vzdělávání<br />Autor: Jiří Novák „Tvar domu vychází z geometrie pohoří Krkonoš a slouží jako nástroj ke studiu a pochopení jejich jedinečné topografie. Stavba je zapuštěná do země a prostřednictvím zelené střechy z horských rozchodníků je harmonicky napojena na krajinu zámeckého parku " popisuje dům jeho architekt Petr Hájek. Kromě jedinečného tvaru je dům unikátní i v řadě dalších prvků. Světovým unikátem jsou prosklené části fasády. Původní požadavek na 4,3 metru vysoké nedělené protipožární sklo se ukázal jaké téměř neproveditelný. Dodavatel proto vyvinul technologii na výrobu takového skla. Nyní je v Evropě jediný, kdo to dokáže.

Nový objekt bude místem k pořádání veřejných přednášek a konferencí. K tomu bude sloužit přednáškový sál s kapacitou 76 míst + 2 bezbariérová místa pro imobilní posluchače. Díky použití širokoúhlého plátna a prostorového zvuku má parametry malého kinosálu. K samotné výuce bude sloužit laboratoř a učebna. Přímý kontakt teoretické a praktické části výuky hraje při vzdělávání důležitou roli. Proto je laboratoř součástí prostoru učebny. Do laboratoře se vejde 16 studentů a do učebny 30. V objektu je dále také výstavní prostor, knihovna, ekoporadna a parkovací stání pro klienty.

Díky zapuštění do terénu je objekt energeticky nenáročný s velmi malými tepelnými ztrátami. Pro vytápění je využita technologie tepelného čerpadla. Hlavní nosné konstrukce a stěny podzemní části jsou z pohledového betonu. Vnitřní dělicí příčky a nábytek jsou z překližkových desek.

Pro Krtka vytvořila Správa KRNAP osmero speciálních programů:

Geoprogram - yužívá geoexpozice v Klášterní zahradě a zabývá se geologií Krkonoš;

Pedoprogram - představuje vybrané vlastnosti půd;

Pomoprogram - se zabývá odrůdami starých ovocných odrůd z klášterní štěpnice;

Aquaprogram - voda, její vlastnosti a to co v ní plave;

Botanoprogram - o rostlinách, které pomáhají dělat KRNAP národním parkem;

Herbaprogram - o bylinách, kterými se naši předci léčili;

Manuprogram - o tom, že pracovat se dá nejen hlavou, ale také rukama;

Parkoprogram - o dendrologických unikátech vrchlabského zámeckého parku.

Slavnostní otevření Krkonošského centra environmentálního vzdělávání<br />Autor: Jiří Novák „V Krtkovi budeme ovšem nabízet školám všech stupňů i programy, které má Správa KRNAP ve své nabídce již dnes," poznamenal mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Připraven je i cyklus programů pro veřejnost. Probíhat budou každý čtvrtek od 18 hodin. Z dalšího programu vybíráme Souboj černých titánů (ředitel ZOO Dvůr Králové Přemysl Rabas, 23. ledna), krkonošská premiéra filmu Jana Svatoše divoČINY (13. února), Dobrovolníky v Ladakhu (Martin Bursík a Kateřina Jacques, 20. února), vernisáž výstavy fotografií Ctibora Košťála a povídání s autorem (6. března), Colours of Australia (Radovan Vlček, 20. března). Střídat se budou obvykle besedy s projekcemi dokumentárních i hraných filmů. Základní vstupné na tyto programy bude 30 Kč.

Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání má ambice stát se skutečným centrem nejen pro obyvatele Krkonoš, ale také jedním z obdobných evropských center zaměřených na environmentální vzdělávání, výchovu a osvětu. Celkové náklady na projekt byly plánovány ve výši 99 milionů korun. Výsledná cena, která zahrnuje kompletní stavbu i vnitřní vybavení stavby, činila 85,5 milionu. Projekt byl podpořen z Operačního programu Životní prostředí, Prioritní osa 7.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Záchranář Přemysl Kovařík zavzpomínal na činnost Horské služby
Posledním dvanáctým živočichem letošní kampaně KRNAP je člověk

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 77 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Muž v Semilech lezl na komín

V noci z pátku 5. na sobotu 6. června byla nahlášena osoba na komíně v Semilech. Po příjezdu hasičů na místo muž slezl níže, ale dále nepokračoval. Operátorce linky 112 se s ním povedl navázat kontakt a muž sestup sám bezpečně a v pořádku dokončil. Byl poté předán do péče zdravotníků a dále na záchytnou stanici.

Mimořádná linka 123 bude v Jablonci jezdit do listopadu

V Jablonci nad Nisou bude dočasně jezdit nová linka MHD č. 123. Ta vyplní chybějící dopravní spojení, které zmizelo kvůli stavbě na křižovatce ulic Poštovní a Budovatelů. Jezdit bude jen do ukončení stavby, tedy nejdéle do listopadu letošního roku. Podrobnosti na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V Libereckém kraji má Covid-19 už pouze sedm lidí, uvolňují se hranice
Jubilejní desátý ročník ankety Alej roku je zahájen
Ze zdí hradu Jestřebí si lidé v okolí stavěli domky
Policie žádá o pomoc při pátrání po dvojčatech ze Železného Brodu
Obrazy Ze života hmyzu a rostlin uvidíte v jilemnickém muzeu

Nejčtenější články

06.06.: Policie žádá o pomoc při pátrání po dvojčatech ze Železného Brodu
04.06.: Sedmihorské léto 2020 bude!
05.06.: Obrazem: Jak pokračuje stavba pumptracku v Turnově

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Vyrobíme pro Vás webové stránky nebo eshop.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT