Tisíc diváků a sto závodníků si připomnělo lyžování Po staru

17.03.2011 10:46:05 | Autor: Zdeněk Seidl | Rubrika: SPORT | Obce: Vysoké nad Jizerou

Tisíc diváků a sto závodníků si připomnělo lyžování Po staru

Letošní již 18. ročník závodů Po staru ve Vysokém nad Jizerou se uskutečnil 5. března. Po dopoledním uctění památky vysockých závodníků a pořadatelů na místním hřbitově, akce pokračovala již tradičně, průvodem účastníků i s kapelou do běžeckého areálu.

Do roku 2003 se tyto závody konaly v původním areálu „V loučkách" směrem na Tříčské vrchy. Součástí závodiště byl sněhový hrad na občerstvení přihlížejících diváků a závodníků. Později  pozemek pro závod ve skoku byl využit pro lyžařský areál Větrov a také z důvodu měnících  se životních podmínek bylo závodiště přesunuto do běžeckého areálu, kde se přece jen nachází potřebné prostředí pro konání tak velké akce jako jsou závody Po staru. Pořadatelé letošního ročníku zde navíc posílili prostory pro diváky a také věnovali potřebnou pozornost občerstvení.

Po příchodu průvodu do areálu, nejprve proběhl závod horské mládeže do 12 let „kupky". Děti v určené trase hledají v kupkách sněhu ukryté dobroty. V některé dobroty jsou a v jiné naopak. Zde se však ukazuje, že čím dále, tím řádně oblečených dětí do historického oblečení ubývá.

Tuhé boje v závodu ve sprintu

Zato k závodu ve sprintu krokem telemarským se nám přihlásilo více jak šedesát závodníků ve dvou kategoriích. Závodí se v rozbězích po pěti nebo šesti závodnících na trati zhruba 90 metrů dlouhé a nejlepší závodníci postoupí přes semifinále až do finále. Šlo velmi tuhé boje a převážně se dařilo domácím závodníkům, kteří vyhráli obě kategorie. Mladší do 40 let vyhrál Radek Vašíček a nad 40 let Gunnar Havel oba členové pořádajícího Českého Ski klubu Vysoké nad Jizerou.

K jízdě dam na 1000 metrů se na start postavilo 26 závodnic převážně v krásném historickém oblečení. Dlouhé sukně a parádní kloboučky. V juniorkách zvítězila Zuzana Marková z Vysokého. V ženách  do 35. let Eliška Zemanová -Riegerová z Jablonce nad Nisou a nad 35 let Alena Jindřišková z Horní Branné.

Běžcem dne Gunnar Havel, skokanem Milan Jiřič

Muži závodili na stejné trati, ale okruh jeli dvakrát. V juniorech na 2000 metrů zvítězil domácí závodník Štěpán Ševčík. Do 40 let zvítězil Josef Krejčí z Vrchlabí a v kategorii nad 40 let již druhý úspěch dne slevil Gunnar Havel z pořádajícího klubu.

Po běžecké části se diváci přesunuli na svah nad běžeckým reálem a zde na malém sněhovém můstku závodili ve skoku.  Opět se dařilo domácím závodníkům a v kategorii do 40 let zvítězil Milan Jiřič.  Nad čtyřicet let zvítězil současný trenér vysockých běžců Pavel Šalda.

Letošnímu závodu dle laického odhadu přihlíželo více jak 1000 diváků. Přálo nám počasí a vše vhodně doplňoval o informacích z historie závodů „Po staru" ale i o vzniku lyžování v Čechách od roku 1903 již tradiční hlasatel Jan Vaverka. A když se všechny tyto skutečnosti sejdou dá se tento ročník hodnotit jako jeden z nejúspěšnějších. Z výsledků je přece jasné, že „Vysočáci od jakstěživa na perkýnkách uměli a patřili i k nejlepším pořadatelům lyžařskejch závodů". Na příští závod „Po staru"  s pravým „Skijáckým bálem" si však budete muset počkat až do roku 2013,  kdy náš klub bude slavit 110 let svého založení.

Další zpravodajství z lyžařských závodů v rubrice Lyžování

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Pramen Boží voda není pitný, pramen pod Valdštejnem ano

Odbor životního prostředí MěÚ Turnov informuje, že podle posledních rozborů z října 2019 pramen Boží voda nevyhovuje hygienickým limitům a není pitný. Další turnovský pramen pod Valdštejnem pitný je.

Varování: Na Jablonecku se stále volně pohybuje šelma

Na Jablonecku se stále pohybuje neznámá kočkovitá šelma. Důrazně vyzýváme občany k obezřetnosti při pohybu ve volné krajině, ke zvýšenému dozoru psů a domácích zvířat. Nedoporučujeme vstup do lesů. Předchozí článek o jablonecké šelmě


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V Turnově chystají tradiční oslavy 28. října
Hašek a Martinec vstoupili mezi legendy hokeje i na mincích
Kontrolní akce policie probíhala u hraničního přechodu v Harrachově
FOTO: Do Bozkova přijela i na podzim 2019 zahrát kapela Tři sestry
Přehled fotbalových výsledků 11. podzimního kola

Nejčtenější články

17.10.: FOTO: KTM Enduro cross country 2019 zakončil závod v Benešově
19.10.: FOTO: Do Bozkova přijela i na podzim 2019 zahrát kapela Tři sestry
17.10.: I.B třída: Semily vyhrály v Jablonečku, zvítězily i Přepeře a Bozkov

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

KP Papír -papírnictví a kancelářské potřeby nabízí široké spektrum papírnických potřeb pro Vaši kancelář, domácnost i do školy.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT