Tisíc diváků a sto závodníků si připomnělo lyžování Po staru

17.03.2011 10:46:05 | Autor: Zdeněk Seidl | Rubrika: SPORT | Obce: Vysoké nad Jizerou

Tisíc diváků a sto závodníků si připomnělo lyžování Po staru

Letošní již 18. ročník závodů Po staru ve Vysokém nad Jizerou se uskutečnil 5. března. Po dopoledním uctění památky vysockých závodníků a pořadatelů na místním hřbitově, akce pokračovala již tradičně, průvodem účastníků i s kapelou do běžeckého areálu.

Do roku 2003 se tyto závody konaly v původním areálu „V loučkách" směrem na Tříčské vrchy. Součástí závodiště byl sněhový hrad na občerstvení přihlížejících diváků a závodníků. Později  pozemek pro závod ve skoku byl využit pro lyžařský areál Větrov a také z důvodu měnících  se životních podmínek bylo závodiště přesunuto do běžeckého areálu, kde se přece jen nachází potřebné prostředí pro konání tak velké akce jako jsou závody Po staru. Pořadatelé letošního ročníku zde navíc posílili prostory pro diváky a také věnovali potřebnou pozornost občerstvení.

Po příchodu průvodu do areálu, nejprve proběhl závod horské mládeže do 12 let „kupky". Děti v určené trase hledají v kupkách sněhu ukryté dobroty. V některé dobroty jsou a v jiné naopak. Zde se však ukazuje, že čím dále, tím řádně oblečených dětí do historického oblečení ubývá.

Tuhé boje v závodu ve sprintu

Zato k závodu ve sprintu krokem telemarským se nám přihlásilo více jak šedesát závodníků ve dvou kategoriích. Závodí se v rozbězích po pěti nebo šesti závodnících na trati zhruba 90 metrů dlouhé a nejlepší závodníci postoupí přes semifinále až do finále. Šlo velmi tuhé boje a převážně se dařilo domácím závodníkům, kteří vyhráli obě kategorie. Mladší do 40 let vyhrál Radek Vašíček a nad 40 let Gunnar Havel oba členové pořádajícího Českého Ski klubu Vysoké nad Jizerou.

K jízdě dam na 1000 metrů se na start postavilo 26 závodnic převážně v krásném historickém oblečení. Dlouhé sukně a parádní kloboučky. V juniorkách zvítězila Zuzana Marková z Vysokého. V ženách  do 35. let Eliška Zemanová -Riegerová z Jablonce nad Nisou a nad 35 let Alena Jindřišková z Horní Branné.

Běžcem dne Gunnar Havel, skokanem Milan Jiřič

Muži závodili na stejné trati, ale okruh jeli dvakrát. V juniorech na 2000 metrů zvítězil domácí závodník Štěpán Ševčík. Do 40 let zvítězil Josef Krejčí z Vrchlabí a v kategorii nad 40 let již druhý úspěch dne slevil Gunnar Havel z pořádajícího klubu.

Po běžecké části se diváci přesunuli na svah nad běžeckým reálem a zde na malém sněhovém můstku závodili ve skoku.  Opět se dařilo domácím závodníkům a v kategorii do 40 let zvítězil Milan Jiřič.  Nad čtyřicet let zvítězil současný trenér vysockých běžců Pavel Šalda.

Letošnímu závodu dle laického odhadu přihlíželo více jak 1000 diváků. Přálo nám počasí a vše vhodně doplňoval o informacích z historie závodů „Po staru" ale i o vzniku lyžování v Čechách od roku 1903 již tradiční hlasatel Jan Vaverka. A když se všechny tyto skutečnosti sejdou dá se tento ročník hodnotit jako jeden z nejúspěšnějších. Z výsledků je přece jasné, že „Vysočáci od jakstěživa na perkýnkách uměli a patřili i k nejlepším pořadatelům lyžařskejch závodů". Na příští závod „Po staru"  s pravým „Skijáckým bálem" si však budete muset počkat až do roku 2013,  kdy náš klub bude slavit 110 let svého založení.

Další zpravodajství z lyžařských závodů v rubrice Lyžování

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Upozornění na odtlakování části plynovodu v Přepeřích

Ve středu 19. června v době od 8 do 11 hodin dojde z provozních důvodů k odtlakování části VTL plynovodu DN 500 Přepeře - Paceřice, na kterém bude probíhat plánovaná oprava. Odtlakování bude probíhat řízeně odfukem na trasovém uzávěru v katastru obce Čtveřín na parcele č. 265/1 (u rychlostní silnice R10 směr Turnov - Praha). Odtlakování probíhá za trvalého dozoru pracovníků Gridservices s.r.o. Odtlakování je doprovázeno zvýšeným hlukem v okolí a může být cítit zápach zemního plynu v ovzduší, který není nijak nebezpečný

Horská služba opět proškolila strážce KRNAP

Strážci Krkonošského národního parku jsou v terénu každý den a mohou být prvními, kteří se dostanou ke zraněnému nebo lékařskou pomoc vyžadujícímu turistovi. Proto Správa KRNAP již poněkolikáté požádala kolegy z Horské služby Krkonoše o školení první pomoci. Takové školení proběhlo v minulých dnech na Vosecké boudě. „Během dvoudenního školení se čeští i polští strážci zaměřili na základní první pomoc," řekl vedoucí Terénní služby Správy KRNAP Jiří Marek. „Nacvičili jsme postupy při úrazu v horách, udržení základních životních funkcí, zastavení masivního krvácení, resuscitaci, postupy při alergických reakcích, diagnostiku hypoglykemie, ale také na správnou komunikaci s Horskou službou a záchranáři obecně," doplnil.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Výstavba stacionáře v turnovském MŠ a ZŠ Sluníčko probíhá za provozu
Soutěž ve sběru papíru a baterií v Turnově znovu vyhrála ZŠ Mašov
I.A třída: Lomnice, Semily i Horní Branná na závěr vyhrály
Hrad Valdštejn opět oblehli husité
FOTO: Amfora hrála se Železným Brodem smírně 7:7

Nejčtenější články

16.06.: Přehled fotbalových výsledků 14. jarního kola
18.06.: FOTO: Amfora hrála se Železným Brodem smírně 7:7
16.06.: SDH Semily I mají další zápis v knize rekordů

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT