Turnov slavil 28. říjen velkolepě hned několika akcemi

02.11.2015 21:59:49 | Autor: TZ města Turnov a Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Turnov slavil 28. říjen velkolepě hned několika akcemi

Letošní oslavy 97. výročí vzniku samostatného československého státu se v Turnově uskutečnily ve středu 28. října 2015, a to na třech místech ve městě. Uctili zde pietní vzpomínku, otevřeli nový zimní stadion, ale také ucenili dva nositele ceny obce a pět medailistů.

 

Skálova ulice si připomněla pietní vzpomínku

V 10 hodin se otevřely brány areálu zimního stadionu nesoucí název Ludvíka Koška - turnovského rodáka, hokejisty, letce RAF, pro veřejné bruslení. Mezitím se vedení města spolu s hejtmanem Libereckého kraje Martinem Půtou, zastupiteli a dalšími občany sešlo ve Skálově ulici u vzpomínkového setkání. Přítomní si vyslechli státní hymnu, projev místostarostky města Petry Houškové a položili květiny k pomníku padlých.

„Sešli jsme se před pomníkem padlých, abychom si připomněli události spojené s výročím vzniku Českoslo-venské republiky a společně oslavili svátek 28. října. Vznik samostatné Československé republiky byl výsledkem mnohaleté usilovné práce několika výrazných osobností - T. G. Masaryka, Rastislava Štefánika, Edvarda Beneše a dalších. Vznik republiky byl zásluhou vynikajících osobností, které do dnešní doby jsou za tento čin ctěny, jsme na ně hrdi a máme k nim patřičnou úctu. Má Česká republika po 97. letech své samostatnosti osobnosti, které takto významnou měrou přispívají k jejímu rozvoji, rozkvětu a suverenitě? I dnes je třeba se učit z historie, z tradic, ze zkušeností. Generace našich dětí, již bere jako samozřejmost, že žije ve svobodné zemi, může studovat, cestovat, svobodně se vyjadřovat, nebojí se vystoupit, pokud tomu tak není. Nezapomínejme ale, že získanou svobodu a možnost smysluplného života můžeme snadno ztratit, návraty jsou vždy komplikované a přináší i oběti," uvedla Petra Houšková.

Zimní stadion nadchl diváky

Slavnostní otevření Zimního stadionu Ludvíka Koška v Turnově<br />Autor: Petr Ježek Na 13 hodinu se do zimního stadionu vměstnalo na tisíc lidí, dychtících po jedinečné atmosféře hokejového zápasu Veteráni ČR proti HC Turnov 1931, který sice pro domácí skončil nelichotivě 1:12, ale i tak to byla skvělá podívaná a turnovské áčko se rozhodně nemělo za co stydět. Přestávky zápasů vyplnila jízda liberec-kých krasobruslařů BK Variace Liberec. Po zápase následovala autogramiáda hokejistů a večer opět návštěvníci nazuli brusle a užívali si mrazivé jízdy.

Všichni návštěvníci si také chtěli prohlédnout nový zimní stadion s netradiční střechou ve tvaru listu, který vznikl jako součást Sportovního a rekreačního areálu Maškova zahrada za 96 milionů korun bez daně z přidané hodnoty. Stavba byla zahájena v lednu letošního roku a kolemjdoucí mohli růst stavby pozorovat den co den. V první etapě celé investiční akce byl realizován zimní stadion s ledovou plochou 59 x 26 metrů, lemující 350 sedadel na tribuně a skýtající 7 šaten. Dále bylo vybudováno parkoviště pro 134 míst a stání pro 4 autobusy, zpevněné plochy v okolí stadionu, inženýrské sítě a venkovní osvětlení. Starosta města i jednatel Městské sportovní Turnov Jindřich Kořínek vyjádřili poděkování všem, kteří na stavbě usilovně pracovali. Architektem celé stavby je Ing. arch. Antonín Buchta a Ing. arch. Miloš Mlejnek, generálním projektantem firma CODE, spol. s r. o. z Pardubic, a generálním dodavatelem sdružení Společnost SYNER + BAK. Podrobný článek z otevření s rozsáhlou fotogalerií

Byly uděleny dvě ceny obce a pět medailí starosty

Slavnostní večer se uskutečnil v Městském divadle v Turnově. Moderace se skvěle zhostila Eva Kordová, která v úvodu vyzvala starostu města Turnova k projevu, ve kterém se zaměřil na myšlenky Václava Havla o domově.

„Co je to tedy domov? Snad by se dalo velmi obecně říct, že domovem rozumíme prostě to, co je nám bližší než něco jiného. Chceme-li být o něco konkrétnější, pak asi řekneme, že domov je místo, kde žijeme. Náš byt či dům je nám bližší než třeba dům našeho souseda či starosty. Ulice, v níž náš dům stojí, je nám zajisté bližší než nějaká neznámá ulice na druhém konci města; v té své jsme prostě zakotvenější, lépe ji známe, zvykli jsme si na ni, lépe rozumíme jejímu životu. Bližší než jiné končiny naší země je nám pochopitelně vesnice, město či kraj, v nichž jsme se narodili či vyrostli nebo kde delší dobu pobýváme. A posléze i celá naše země - byť bychom ji neměli ani pořádně procestovánu a milovali naopak cestování po světě - je nám přeci jen nakonec bližší než nějaká vzdálená země, kde je velmi jiná krajina, velmi jiné podnebí i velmi jiný život," řekl mimo jiné Tomáš Hocke.

Oslavy 28. října v Turnov 2015 - předání ceny obce a medailí starosty<br />Autor: Klára Preislerová Poté dodal, že nás v nadcházejícím roce 2016 čekají velké výzvy - uprchlická krize, krajské volby, dopravní problémy, investice ve městě. „Jsem hrdý na to, že mým domovem je Turnov, jsem hrdý na ty své spoluobčany, kteří dokázali v minulosti čelit totalitním režimům, i na ty, kteří svými úspěchy v nejrůznějších oblastech života, poznání a tvorby obohacují náš společný život a šíří dobrou pověst našeho města. Všem občanům Turnova blahopřeji k dnešnímu státnímu svátku České republiky - našeho domova!," zaznělo na závěr z úst starosty.

Oceněné osobnosti

Během slavnostního večera byly uděleny dvě ceny obce a pět medailí starosty. První cenu obce obdržela akademická malířka Eva Mastníková, která v oblasti výtvarného umění, knižní výtvarné tvorby a ilustrace dokázala nejen významně pozvednout tuto oblast tvorby zvláště směrem k dětskému čtenáři a naše město Turnov vešlo jejím jménem do povědomí nejen odborné veřejnosti na celostátní úrovni. Za svou především ilustrátorskou činnost získala řadu ocenění jako například Zlatá stuha a další. Ocenění si zasloužila též za svou pedagogickou práci ve výtvarném oboru Základní umělecké školy v Turnově, kde vychovala celou řadu zajímavých osobnostní. Výrazně ovlivnila podobu učebnic pro základní školy a za tuto práci je také velmi dobře hodnocena nejen z řad odborné pedagogické veřejnosti, ale také z řad výtvarníků a ilustrátorů.

Oslavy 28. října v Turnov 2015 - předání ceny obce a medailí starosty Druhou cenu obce obdržel Ing. MgA. Pavel Holas in memoriam, za kterého cenu převzal Josef Uchytil. Pavel Holas patřil k nejzajímavějším malířům české výtvarné scény. Jeho nefigurativní malířský projev byl výjimečný svou schopností zachycovat prostor, který má mnohoznačný až imaginativní charakter přesto, že je jeho základ v prostém reálném světě, který se nachází kolem nás. Výtvarné vzdělání získal u profesora Zdeňka Berana v ateliéru klasických malířských technik na Akademii výtvarných umění v Praze. Pavel Holas se zabýval primárně malbou a závěsným obrazem. Dlouhodobě působil jako asistent na AVU, kde vyučoval talentované posluchače. Mimo to se věnoval hře na varhany a klavír a byl autorem drobných kompozic pro oba tyto nástroje. Od roku 2000 byl varhaníkem v Turnovských kostelích.

Starosta města Tomáš Hocke udělil medaili Josefu Ulrichovi za vynikající celoživotní práci s dětmi a mlá-deží, které vychoval jako cvičitel, daliměřický dobrovolný hasič a turnovský lyžař. Dále Aloisi Drahokoupilovi za vynikající celoživotní práci s dětmi a mládeží, díky které vychoval stovky mladých leteckých a lodních modelářů, za kterého cenu převzal jeho syn Tomáš. Ladislavě Grundové za vynikající pedagogickou činnost na poli hudební nauky, klavíru a především sborového zpěvu, zakladatelce a dlouholeté sbormistryni pěveckého sboru Carmina.

Čtvrtou medaili starosta města udělil Vladimíru Kohoutovi za osobní odvahu, se kterou vzdoroval komunistickému režimu v 80. letech, signatáři a organizátorovi pochodů Nezávislého mírového sdružení, vše za činnost, která přinesla jeho osobě persekuci a nám všem ukázala cestu k demokracii. Poslední medaile patří Monice Kristiánové za osobní odvahu, se kterou vzdorovala komunistickému režimu v 80. letech, signatářce a organizátorce pochodů Nezávislého mírového sdružení, vše za činnost, která přinesla její osobě persekuci a nám všem ukázala cestu k demokracii. Večer zazněl školní smyčcových orchestr žáků Základní umělecké školy Turnov, projev starosty města a na závěr si diváci vychutnali divadelní představení Čtyři ženy Karla IV. s Janem Potměšilem v hlavní roli.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

FOTO: Čeští hokejoví veteráni pokřtili turnovský stadion tuctem gólů
Poctu hejtmana získalo šest osobností, jedna z cen udělena in memoriam
FOTO: Za pomoci hokejových legend otevřeli v Turnově zimní stadion
Otevření stadionu, pietní akt i ceny města – to je 28. říjen v Turnově
Kampaň Vlajka pro Masaryka už potřetí v Turnově

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Z radniční věže v Jablonci se letos turisté rozhlédnou až 13. července

Začátek turistické sezony na radniční věži v Jablonci nejprve zbrzdil koronavirus, poté uznaná reklamace. Oblíbená vyhlídka se tak pro veřejnost poprvé letos otevře až nyní. „První návštěvníky na věži přivítáme v pondělí 13. července, což je oproti původním plánům výrazně později. Vyhlídku jsme chtěli zpřístupnit už v dubnu o Velikonočních slavnostech," upozornil Petr Vobořil, ředitel Jabloneckého kulturního a informačního centra, které výstupy zajišťuje. Letošní rok však zamíchal kartami nejen v cestovním ruchu. Více informací na Našem Jablonecku

Prameny vody v Turnově podrobeny kontrole a Boží voda není pitná

Odbor životního prostředí MěÚ Turnov informuje, že podle posledních rozborů, provedených koncem června 2020 pramen pod Valdštejnem vyhovuje, ale pramen Boží vody nevyhovuje parametrům pro pitnou vodu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hasiči zasahovali u požáru tújí blízko domu na Všeni
Léto v Semilech 2020
Českou petici k těžbě v dole Turów projednal výbor Europarlamentu
Začaly výkopové práce v Hluboké ulici v Turnově
Židovský hřbitov v Liberci pomáhá opravit i Liberecký kraj

Nejčtenější články

11.07.: Lidí s koronavirem v Libereckém kraji je aktuálně 96
12.07.: Krakonošovy letní podvečery pošestnácté ovládnou jilemnické náměstí
13.07.: Obrazem: Rally Bohemia 2020

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

KP Papír -papírnictví a kancelářské potřeby nabízí široké spektrum papírnických potřeb pro Vaši kancelář, domácnost i do školy.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT