Turnovsko – kralupská dráha slaví 150 let od vzniku

04.09.2015 10:57:23 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Turnovsko – kralupská dráha slaví 150 let od vzniku

Nadcházející víkend 5. a 6. září patří oslavám 150. výročí vzniku Turnovsko - kralupské dráhy. Města a obce na trase budou po oba dva dny projíždět zvláštní parní a motorové vlaky, ve vybraných stanicích pořadatelé připravili doprovodný program, nejvíce akcí proběhne přímo v Turnově.

Klub přátel železnic Českého ráje připravuje k tomuto významnému výročí dne zvláštní jízdy historických vlaků v trase původní železnice, tedy Kralupy - Neratovice - Mladá Boleslav - Turnov, a to oběma směry, a dále v trase později vzniklé spojnice do Prahy, tedy Praha Hl.n. - Praha Vysočany - Neratovice. Vlaky budou vedeny v parní trakci, a také historickými motorovými vozy.

U příležitosti výročí dojde i k představení nové knihy Zdeňka Šindlbauera „TKPE", kterou v sobotu 5. září, v depu v Turnově, pokřtí v 8.15 i hejtman Libereckého kraje Martin Půta. O dvacet minut později se vydá unikátním protokolárním vlakem směrem do Příšovic, kde vlak přivítají lidé v krojích.

Po oba dva dny bude v turnovském depu přichystán bohatý program. V sobotu začne už v 7.45 a potrvá nejméně do 18 hodin. Přes den zde průběžně vystoupí Taneční a pohybová škola ILMA, dechová hudba Broďanka nebo Big Band ZUŠ Turnov. Těšit se mohou návštěvníci na výstavu lokomotiv, jízdy po úzkorozchodné železnici, projížďky drezínou, na ukázku bude otevřena dopravní kancelář, veřejnost uvidí i modelové kolejiště a výstavu veteránů. Z turnovského nádraží bude po oba dva dny vozit návštěvníky motoráček.

V průběhu obou dnů pak samozřejmě přijede i celá řada vlaků, například historický vlak M131.1 Hurvínek (sobota 10.42), parní vlak, protokolární vlak z Kralup (sobota 13.45) a následně budou průběžně přes den přijíždět další zajímavé vlaky. Zúčastněná hnací vozidla: 310.0134 Kafemlejnek, 354.195 Všudybylka, 434.2186 Čtyřkolák dvojka, 464.102 Bulík, 213.902 Béeska, M131.1081 Hurvínek, M240.0056 Singrovka.

V Depu Turnov bude po oba dva dny doprovodný program v podobě výstavy historických železničních i silničních vozidel, jízdy úzkorozchodné železnice a další. Další program je přichystán pouze na sobotu i v ostatních stanicích na trati - v Loukově u Mnichova Hradiště, Mnichově Hradišti, Bakově nad Jizerou - město, Chotětově, Kropáčově Vrutici, Neratovicích, Kralupech nad Vltavou. Pořadatelem akce jsou Klub přátel železnic Českého ráje a Kolej-klub. Kompletní jízdní řád a přehled akcí v rámci oslav najdete v pdf pod článkem.

Článek o průběhu slavnosti: První zářijový víkend byl v Turnově ve znamení oslav železnice

Kompletní přehled sportovních a zábavných akcí o aktuálním víkendu  

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Obrazem: Jízda Krakonošova letního parního vlaku
Výluka až do října znesnadní cestování na trati Stará Paka - Liberec
Parní vlak bude o prázdninách opět brázdit koleje v Českém ráji
FOTO: Zastávka legiovlaku v Martinicích potěšila místní fanoušky historie
Obrazem: Oslavy 115 let lokálky v Martinicích
Obrazem: Mikulášský parní vlak na turnovském nádraží

Ke stažení

Jízdní řád při oslavách trati Turnov - Kralupy | Kompletní průvodce oslavami

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Z radniční věže v Jablonci se letos turisté rozhlédnou až 13. července

Začátek turistické sezony na radniční věži v Jablonci nejprve zbrzdil koronavirus, poté uznaná reklamace. Oblíbená vyhlídka se tak pro veřejnost poprvé letos otevře až nyní. „První návštěvníky na věži přivítáme v pondělí 13. července, což je oproti původním plánům výrazně později. Vyhlídku jsme chtěli zpřístupnit už v dubnu o Velikonočních slavnostech," upozornil Petr Vobořil, ředitel Jabloneckého kulturního a informačního centra, které výstupy zajišťuje. Letošní rok však zamíchal kartami nejen v cestovním ruchu. Více informací na Našem Jablonecku

Prameny vody v Turnově podrobeny kontrole a Boží voda není pitná

Odbor životního prostředí MěÚ Turnov informuje, že podle posledních rozborů, provedených koncem června 2020 pramen pod Valdštejnem vyhovuje, ale pramen Boží vody nevyhovuje parametrům pro pitnou vodu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Krakonošovy letní podvečery pošestnácté ovládnou jilemnické náměstí
Do Tatobit opět míří osobnosti na Hvězdná setkání
Dny lidové architektury opět představí tradiční řemeslnou výrobu
Bratři Ebenové poprvé zahrají na Sedmihorském létě
Lidí s koronavirem v Libereckém kraji je aktuálně 96

Nejčtenější články

09.07.: Libereckým krajem projede o víkendu Rally Bohemia
11.07.: Lidí s koronavirem v Libereckém kraji je aktuálně 96
10.07.: Parní vlaky o prázdninách opět vyjíždí na koleje v Českém ráji

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

E-shop topení, solární ohřev a sanita - vše pro Váš dům.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT