Turnovsko – kralupská dráha slaví 150 let od vzniku

04.09.2015 10:57:23 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Turnovsko – kralupská dráha slaví 150 let od vzniku

Nadcházející víkend 5. a 6. září patří oslavám 150. výročí vzniku Turnovsko - kralupské dráhy. Města a obce na trase budou po oba dva dny projíždět zvláštní parní a motorové vlaky, ve vybraných stanicích pořadatelé připravili doprovodný program, nejvíce akcí proběhne přímo v Turnově.

Klub přátel železnic Českého ráje připravuje k tomuto významnému výročí dne zvláštní jízdy historických vlaků v trase původní železnice, tedy Kralupy - Neratovice - Mladá Boleslav - Turnov, a to oběma směry, a dále v trase později vzniklé spojnice do Prahy, tedy Praha Hl.n. - Praha Vysočany - Neratovice. Vlaky budou vedeny v parní trakci, a také historickými motorovými vozy.

U příležitosti výročí dojde i k představení nové knihy Zdeňka Šindlbauera „TKPE", kterou v sobotu 5. září, v depu v Turnově, pokřtí v 8.15 i hejtman Libereckého kraje Martin Půta. O dvacet minut později se vydá unikátním protokolárním vlakem směrem do Příšovic, kde vlak přivítají lidé v krojích.

Po oba dva dny bude v turnovském depu přichystán bohatý program. V sobotu začne už v 7.45 a potrvá nejméně do 18 hodin. Přes den zde průběžně vystoupí Taneční a pohybová škola ILMA, dechová hudba Broďanka nebo Big Band ZUŠ Turnov. Těšit se mohou návštěvníci na výstavu lokomotiv, jízdy po úzkorozchodné železnici, projížďky drezínou, na ukázku bude otevřena dopravní kancelář, veřejnost uvidí i modelové kolejiště a výstavu veteránů. Z turnovského nádraží bude po oba dva dny vozit návštěvníky motoráček.

V průběhu obou dnů pak samozřejmě přijede i celá řada vlaků, například historický vlak M131.1 Hurvínek (sobota 10.42), parní vlak, protokolární vlak z Kralup (sobota 13.45) a následně budou průběžně přes den přijíždět další zajímavé vlaky. Zúčastněná hnací vozidla: 310.0134 Kafemlejnek, 354.195 Všudybylka, 434.2186 Čtyřkolák dvojka, 464.102 Bulík, 213.902 Béeska, M131.1081 Hurvínek, M240.0056 Singrovka.

V Depu Turnov bude po oba dva dny doprovodný program v podobě výstavy historických železničních i silničních vozidel, jízdy úzkorozchodné železnice a další. Další program je přichystán pouze na sobotu i v ostatních stanicích na trati - v Loukově u Mnichova Hradiště, Mnichově Hradišti, Bakově nad Jizerou - město, Chotětově, Kropáčově Vrutici, Neratovicích, Kralupech nad Vltavou. Pořadatelem akce jsou Klub přátel železnic Českého ráje a Kolej-klub. Kompletní jízdní řád a přehled akcí v rámci oslav najdete v pdf pod článkem.

Článek o průběhu slavnosti: První zářijový víkend byl v Turnově ve znamení oslav železnice

Kompletní přehled sportovních a zábavných akcí o aktuálním víkendu  

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Obrazem: Jízda Krakonošova letního parního vlaku
Výluka až do října znesnadní cestování na trati Stará Paka - Liberec
Parní vlak bude o prázdninách opět brázdit koleje v Českém ráji
FOTO: Zastávka legiovlaku v Martinicích potěšila místní fanoušky historie
Obrazem: Oslavy 115 let lokálky v Martinicích
Obrazem: Mikulášský parní vlak na turnovském nádraží

Ke stažení

Jízdní řád při oslavách trati Turnov - Kralupy | Kompletní průvodce oslavami

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Tanvaldští hasiči budou jezdit k zásahům novou cisternou

Tanvaldští hasiči budou jezdit k zásahům novou cisternou Tanvaldští hasiči se těší novému přírůstku do své „stáje". Nově budou k mimořádným událostem jezdit novou Scanií P440 B4×4 řady XT o rozvoru 4 550 mm, kterou vyrobila firma KOBIT, spol. s.r.o. Zbrusu nová CAS 20/3500/210 - S2T je provedena v červené barvě v odstínu RAL 3024. Motor je řadový šestiválcový o výkonu 324 kW. Agregát spolupracuje s automatizovanou převodovkou Opticruise s hydrodynamickým retardérem. Přední náprava je odpružena listovými pery, zadní vzduchovými měchy s možností úpravy výšky CAS. Článek s fotogalerií na Našem Jablonecku

V Jablonci ocenili nejlepší orientační běžce za rok 2019

Slavnostní vyhlášení nejlepších orientačních sportovců roku 2019 se uskutečnilo v sobotu 23. listopadu v Jablonci nad Nisou. Vítězové byli vyhlášeni ve čtyřech disciplínách - pěším orientačním běhu, mountain bike orienteering neboli MTBO, v lyžařském orientačním běhu a trail-o čili orientační disciplíně zaměřená na čtení a správnou interpretaci map. V nejsledovanější kategorii, pěším orientačním běhu, zvítězil počtvrté v řadě Vojtěch Král z klubu SK Severka Šumperk, na druhém místě skončila Denisa Kosová z klubu OK 99 Hradec Králové. Více podrobností na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Začalo Vánoční turné Janka Ledeckého. Zavítá i do Jilemnice
Prosincová nabídka Kina Jitřenka v Semilech
Liberecký kraj navýší majetkovou účast v Krajské nemocnici Liberec
Na vánočním koncertu sboru Rosex zazní mše Jaroslava Krčka
V turnovské knihovně pořádali Den pro dětskou knihu

Nejčtenější články

08.12.: FOTO: Mikulášský parní vlak dojel z Jilemnice do Rokytnice i Martinic
09.12.: Z Liberce do Lomnice a z Tanvaldu do Brodu bude jezdit nový dopravce
08.12.: FOTO: První ročník Mikulášského běhu v Semilech se povedl

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Informace z oblasti tvorby, údržby a podpory webových stránek.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT