V lomnickém muzeu otevřeli novou expozici loveckých trofejí
19.10.2011 20:43:37 | Autor: Jan Drahoňovský | Rubrika: KULTURA | Obce: Lomnice nad Popelkou
První říjnová neděle byla pro pracovníky lomnického muzea svátečním dnem, když byla zpřístupněna zcela nová stálá expozice. Jedná se o lovecké trofeje z unikátní celoživotní sbírky pana Oldřicha Horáka, lesníka v. v. ze Žďáru u Kumburku, pocházející z celého světa.
Kromě České republiky jsou exponáty například z Polska, z africké Namíbie, Aljašky, Mongolska, Rumunska nebo Kanady. Vystaveny jsou zde různé druhy srnců, jelenů, daňků, muflonů, prasata divoká, dále siky japonské, losy americké či aljašské, buvolce stepní, antilopy skákavé, kudy velké, pakoně běloocasého atd. Samostatnou kapitolu tvoří vystavené kůže z medvěda, lišky, prasete a jezevce, a kompletní vycpaná hlava zubra.
Část prostor byla věnována instalaci stylizovaného dobově zařízeného loveckého pokoje s nábytkem z paroží, vykládanou a vyřezávanou truhlou a příborníkem se zvířecími motivy. Z obrazů jsou po stěnách rozvěšeny jednak Riedingerovy rytiny z 18. století se zvířecími anomáliemi a portrét pana Oldřicha Horáka od místního výtvarníka Daniela Jiřičky - Geremuse.
Jedná se o čtvrtou největší sbírku trofejí v republice
Z daného počtu trofejí vyplývá, jedná se o největší prezentovanou sbírku v severovýchodních Čechách a minimálně jde, co do rozsahu, o čtvrté místo v celé republice - za zámkem Konopištěm, Oborou u Hluboké nad Vltavou a Úsovem na Moravě.
Za účasti osmi desítek přátel myslivosti úvodním slovem akci zahájil 2. října jeden z největších znalců dané problematiky Josef Tesař z Turnova. V kulturní části vystoupil lovecký kvartet „Trubači z Valdštejna", v jehož podání nejprve zazněly slavnostní fanfáry na venkovním schodišti Hrubého domu, a poté přímo v expozici. Následovalo oficiální předání darovací listiny, kterou muzeum získává celou sbírkovou kolekci mimořádné hodnoty čítající přibližně 900 kusů.
Na závěr se posluchači dočkali malého překvapení v podobě hry na harmoniku a zpěvu hudebního skladatele a dirigenta Jaroslav Krčka, v jehož podání zaznělo několik písní s mysliveckou tematikou.
Nová expozice se nachází v rekonstruovaných prostorách muzea
Zcela novou stálou expozici návštěvníci najdou v nedávno rekonstruovaných půdních prostorách lomnického muzea na ploše téměř 200 metrů čtverečních. Za původních majitelů textilních průmyslníků Šlechtů zde byla pod členitým, osm metrů vysokým trámovým barokního typu, barvírna a sušírna pláten a také ubytována část zaměstnanců.
Do dnešní doby se dochovala pouze sušírna pláten ze začátku 19. století - jediná technická památka tohoto druhu v širokém regionu. Od 50. do 90. let 20. století zde měli půdní kóje nájemníci domu; v posledních dvou letech se zde uskutečnily čtyři krátkodobé výstavy obrazů a plastik. Prostory také po dobu rekonstrukce radnice sloužily jako obřadní síň. Náročná rekonstrukce probíhala postupně a s přestávkami plných dvanáct let a podílela se na ní s výraznou a rozhodující podporou města celá řada subjektů.
Tvůrci expozice doufají, že rozšíření lomnického muzea o výše uvedenou sbírku, přiláká pozornost turistů směřujících do Lomnice nad Popelkou a stane se také vítaným příspěvkem k výuce a poznání myslivosti. Expozice je vhodně doplněna o nábytek a drobné předměty z paroží. Muzeum je otevřeno vždy od úterý do pátku od 8 do 16 hodin, v sobotu a v neděli od 9 do 16 hodin.
Nedávné akce lomnického muzea:
Libor Drahoňovský bude v Lomnici vyprávět o Gruzii
Výstavou v muzeu připomenou 100 let rozhledny na Táboře
Předchozí akce muzea v Lomnici nad Popelkou
Náhled fotogalerie
OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Platby na Nové radnici v Turnově pouze hotově
Městský úřad Turnov upozorňuje na omezení plateb na Nové radnici, na odboru správním a dopravním lze aktuálně platit pouze v hotovosti. Z technických důvodů na Nové radnici ve Skálově ulici aktuálně není možné hradit poplatky platební kartou, a to konkrétně na agendách odborů správního a dopravního. Radnice prosí klienty, aby si vzali s sebou nezbytnou hotovost.
Krajský stipendijní program podporuje žáky ve vybraných oborech
Rozhodování o studiu na střední škole není pro řadu žáků ani jejich rodičů jednoduché. Vedle zájmu a schopností často vstupují do hry i praktické otázky - dojíždění, náklady na studium nebo nejistota, zda má vybraný obor perspektivu. Právě v těchto situacích hrají roli stipendia, kterými Liberecký kraj dlouhodobě podporuje vzdělávání v důležitých oblastech. Rada kraje nyní schválila pokračování stipendií pro žáky středních škol ve vybraných oborech vzdělávání i pro druhou část školního roku 2025/2026. Jde o obory, které jsou pro region zásadní, ale dlouhodobě o ně není mezi uchazeči takový zájem - například technické, stavební, zemědělské, zdravotnické nebo tradiční řemeslné obory. „Stipendia vnímáme jako praktickou pomoc žákům i jasný signál, že si určitých oborů vážíme. Nejde jen o finanční podporu, ale také o podporu rozhodování v oblastech, které jsou pro Liberecký kraj dlouhodobě důležité," uvedla radní pro oblast školství a sportu Jitka Skalická.
Nejnovější články
Déšť a tání sněhu zvýšily hladinu Olešky i Jizery v Semilech
Rok 2026 v lomnickém muzeu zahajuje modelářská výstava
Sdružení Český ráj zahajuje svou 34. sezonu
Olympijskou medaili získala i biatlonistka Tereza Voborníková
Kam za sportem a zábavou o víkendu 20. až 22. února
Nejčtenější články
22.02.: Olympijskou medaili získala i biatlonistka Tereza Voborníková
22.02.: Sdružení Český ráj zahajuje svou 34. sezonu
23.02.: Rok 2026 v lomnickém muzeu zahajuje modelářská výstava
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.