Víkend otevřených zahrad zavede k trvalkám i na skalku

05.06.2019 17:28:14 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Lomnice nad Popelkou,Liberecký kraj

Víkend otevřených zahrad zavede k trvalkám i na skalku

K tradiční celoevropské akci Víkend otevřených zahrad se o nadcházejícím víkendu 8. a 9. června připojí také Liberecký kraj. Umožní tak zájemcům navštívit místa, která nejsou běžně přístupná.

„Zahrady z rukou osvícených zahradnických nadšenců, ale samozřejmě také od profesionálů bývají skutečnými uměleckými díly. Zahrada vás může uklidňovat, může provokovat nebo být místem inspirace i nečekané krásy. V uspěchané době hledáme místo, kde vypneme hlavu a také často místo, kde si kompenzujeme duševní práci tou fyzickou. To všechno nám může zahrada poskytnout. Věřím, že máme v kraji mnohem více zahrad, které stojí za návštěvu a které by majitelé byli ochotni o jednom víkendu v roce zpřístupnit," uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Ve zdejším regionu se do projektu zapojilo pět zahrad. Bude tak možno vypravit se například na Květinovou chaloupku v Syřenově. Na soukromé zahradě u roubené chalupy ve vesnické památkové zóně je k vidění asi 100 keřů růží, 600 kultivarů fuchsií, balkónové rostliny, některé exotické rostliny, okrasné keře a trvalky, ovocné stromy, rozkvetlá louka i zvířata.

Dalším místem je skalkové miniarboretum Velký Grunov, kde se nachází pět set druhů rostlin běžných, ale i vzácných druhů převážně ze středomoří, Malé Asie, ale i Alp či Himálaje.

Pozoruhodnou podívanou nabídne Venkovská zahrada Dřevčice s Bylinkovou zahradou Levandule. Jde o soukromou rodinnou zahrada u malé rodinné firmy v Dřevčicích u Dubé na Českolipsku s trvalkovými záhony, koupacím jezírkem, ovčí pastvinou a ovocným sadem se starými odrůdami stromů. Prezentuje se tu například 11 druhů popínavých rostlin, malá vinice, vodní rostliny a za plotem se pasou jehňata. Bylinková zahrada pak čítá přes sto druhů léčivých rostlin.

Zhruba deset minut chůze od vlakové zastávky Vesec u Liberce se nalézají takzvané Vesecké trvalky, malá zahrada s množstvím trvalek neustále obletovaných hmyzem. Majitelé zahrady experimentují a zjišťují, co vše je v kraji pod Ještědem možné pěstovat.

Státní zámek Lemberk pak pozve své návštěvníky do Bredovské zahrady, která je unikátní památkou pozdně manýristického až raně barokního zahradního umění, zejména pro své terasovité založení s bohatou sochařskou výzdobou. Od roku 2008 spravuje celý prostor liberecké územní pracoviště Národního památkového ústavu, jež v roce 2011 zahájilo přípravné práce pro jeho budoucí celkovou obnovu.

Více o projektu se nalézá na webu www.vikendotevrenychzahrad.cz.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Slavnostně otevřeli opravenou silnici mezi Tanvaldem a Albrechticemi

Slavnostní otevření nově zrekonstruované silnice III/29042 mezi městem Tanvald a obcí Albrechtice v Jizerských horách se konalo v pondělí 24. června. Tato silnice je důležitou turistickou tepnou vedoucí podél řeky Kamenice do Jizerských hor a především do sportovního areálu Tanvaldský Špičák. V rámci rozsáhlé investiční akce došlo k opravě opěrné zdi včetně vybudování ochranných prvků a především položení nového asfaltového povrchu. Podrobnosti a fotografie na Našem Jablonecku

Prameny Valdštejn a Boží voda jsou aktuálně pitné

Odbor životního prostředí informoval o pravidelné kontrole pramenů vody na území města Turnova. Oba turnovské prameny jsou pitné! Prameny vody byly podrobeny pravidelnému laboratornímu přezkoumání kvality dne 20. června 2019. Splněny byly všechny hygienické limity požadované vyhláškou Ministerstva zdravotnictví České republiky.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Železniční doprava na Frýdlantsku se vrací do normálu
Smart akcelerátor Libereckého kraje II podpoří vznik inovací
Video: Zahájení olympiády dětí a mládeže v Liberci
Nová výstava představí v Semilech díla mistrů 1. poloviny 20. století
Fotbalisté Přepeř budou hrát v příští sezoně třetí nejvyšší ligu

Nejčtenější články

23.06.: Škatulata aneb Jaké bude složení fotbalových soutěží?
24.06.: Zemřel trenér nejlepších českých skokanů Zdeněk Remsa
22.06.: Letní kino v Jilemnici bude letos promítat na celkem šesti místech

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Tepelná čerpadla, solární ohřev TUV a vytápění, fotovoltaika, podlahové vytápění

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT