Viktor Kuna o Dechu hor: Myšlenky na festival mi běží hlavou pořád

31.03.2018 16:09:09 | Autor: Jana Mičkalová | Rubrika: KULTURA | Obce: Jilemnice

Viktor Kuna o Dechu hor: Myšlenky na festival mi běží hlavou pořád

V loňském roce proběhl ve Společenském domě Jilm osmý ročník festivalu Dech hor. Město Jilemnice je jeho spolupořadatelem od roku 2016. Už teď je jisté, že Dech hor zakotví v Jilemnici i napotřetí, a to 24. listopadu. Příprava programu je ale podle Viktora Kuny, pořadatele celého festivalu, celoroční záležitostí.

Jak se festival Dech hor vůbec do Jilemnice dostal?

Festival jsme založili v obci na pomezí Krkonoš a Jizerských hor, v Pasekách nad Jizerou. Konalo se zde šest ročníků Dechu hor, ale bylo stále obtížnější překonávat tamní ne zcela vyhovující technické podmínky. S Jilemnicí jsem se blíže seznámil při natáčení celovečerního filmu Krkonoše. Film jsem připravoval s Martinem Králem, profesorem jilemnického gymnázia a vedoucím TV Krkonoše. Při této spolupráci jsem si mohl prohlédnout prostory ve Společenském domě Jilm a tehdy došlo k rozhodnutí, že se festival přesune do Jilemnice.

Pro koho je festival určen?

Festival Dech hor je v současné podobě určen široké veřejnosti. Kromě horolezectví a cestovatelství zahrnuje také řadu dalších témat, jako je například sport nebo ekologie. Není už tedy tak vyhraněn jako první ročníky. Víceméně by měl být Dech hor určen lidem, kteří mají rádi přírodu, cestování a rádi se dozvídají informace, které běžně neuslyší. O jiných krajinách, jiných zemích, odlišné mentalitě. Snažíme se, aby měl festival také nějakou výpovědní hodnotu. Na loňském ročníku byly například v rámci programu promítány i archivní cestovatelské dokumenty.

Program festivalu se ale neskládá jenom z promítání filmů nebo přednášek...

V loňském roce jsme měli dva paralelní workshopy. Jeden se týkal zdravotní prevence. Centrum KP Clinic dělalo zájemcům přímo na místě analýzu stavu organismu z kapky krve. Druhý workshop byl věnován lezeckým a ferratovým kurzům s instruktory Vojtěchem Dvořákem a Zdeňkem Hákem. Skupiny pod jejich vedením vyrážely na viu ferratu v Semilech.

Co je nejtěžší na organizaci takového festivalu?

Nejtěžší je sehnat od sponzorů dost peněz na propagaci, aby se lidé o festivalu vůbec dozvěděli. Od plakátů, bannerů k propagačním tiskovinám... je to zkrátka boj. Když už se lidé o Dechu hor dozvědí a přijdou, tak se jim festival líbí. Častokrát mi ale například Jilemničtí, které potkávám, říkají: „Ale my jsme o tom nevěděli." A já nevím, kde je ten problém.

Jakým způsobem sháníte hosty, kteří na festivalu přednáší?

Sleduju aktuální dění, protože sám často jezdím do hor a cestování mě baví. Chodím na různé přednášky o horolezectví, nebo se o zajímavých lidech dozvídám přes známé. Na základně těchto informací a tipů pak dávám dohromady program.

Jak dlouho se takový program festivalu dává dohromady?

Prakticky hned po skončení jednoho ročníku festivalu už mám nastíněnou představu, jak by měl vypadat další ročník Dechu hor. Samotné ladění programu je pak celoroční záležitostí. Neustále přemýšlím nad tím, jak to udělat, aby byl program co nejlepší. Myšlenky na festival mi zkrátka běží hlavou pořád.

Už vám tedy hlavou běží něco konkrétního na rok 2018?

Určitě budeme pokračovat tématem horolezectví. Uvidíme, co naši horolezci zase nového dokážou. Rád bych taky festival pozvedl na mezinárodní úroveň s účastí zahraničního hosta, což je ale opět finančně náročnější. Kdyby se mi to letos povedlo, tak bych byl velice rád.

Viktor Kuna je také spoluautorem filmu Krkonoše, který se bude promítat v Semilech 10. 4. a znovu ve Vrchlabí 11. 4. a v Jilemnici 3. 5. 2018. Více podrobností

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Tvůrci filmu Krkonoše uvádí do pojizerských kin jeho rozšířenou verzi
Festival Dech hor podruhé zavítá do SD Jilm
Festival Dech hor se při sedmém ročníku přestěhoval do SD Jilm
Festival Dech hor nabídne pošesté bohatý program nejen cestovatelům
Festival Dech hor již popáté potěší příznivce alpinismu a dalekých cest

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj schválil strategický dokument pro podporu podnikání a výzkumu

Krajský dokument staví na odborných kapacitách místní výzkumné základny a firem v oblasti strojírenství, sklářství, optiky, nanotechnologií, robotiky či umělé inteligence. Své priority opírá o nejpokročilejší znalosti a technologické trendy a formuluje opatření pro jejich maximální využití v regionu. Je úzce propojen s nastavením finančních zdrojů v oblasti výzkumu, vývoje a inovací v období 2021+ na evropské, národní i regionální úrovni. „Jsme si vědomi, že síla nápadů a inovací, na kterých můžeme stavět ekonomickou prosperitu našeho regionu, není závislá ani na počtu obyvatel ani na velikosti území," uvedl Michal Kříž, člen rady kraje pro resort regionálního rozvoje, evropských projektů a rozvoje venkova.

TU Liberec přišla s projektem mapujícím historické zdroje vody

Návrh projektu, jehož cílem je vyhledávání zaniklých vodních prvků v krajině a nalézání metod jejich případné obnovy, představila letos v červnu Libereckému kraji Technická univerzita v Liberci. Celkové odhadované náklady jsou zhruba 6 milionů korun. Výstupy by měly být známy nejpozději v prosinci 2022. „Pokud by projekt uspěl ve vyhlášené výzvě, měl by se do něj zapojit i Krajský úřad Libereckého kraje. Výstupy můžeme v budoucnu použít i pro možné hodnocení žádostí o dotaci z dotačního programu Podpora zadržování vody v krajině, ale také pro plánování toho, jak pečovat o maloplošná chráněná území ve správě úřadu," uvedl Jiří Löffelmann, člen rady kraje pro resort životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova. Hlavními výstupy projektu budou zejména určení polohy zaniklých vodotečí, rybníků, tůní a mokřadů, stopování meliorací a využití těchto dat při posuzování efektivity zamýšlených úprav krajiny. Projekt je v přípravné fázi a čeká na souhlasné stanovisko.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hasiči vyprošťovali tatrovku v Mašově
Bozkovská pouť nabízí opět bohatý program
V Přepeřské ulici v Turnově se pracuje na propojení mostek - viadukt
Na zákupském zámku se vedení ujímá nový kastelán
Dětské a noční prohlídky na Valdštejně zahájí prázdninovou sezonu!

Nejčtenější články

01.07.: V Košťálově někdo střílí na domácí kočky. Dvě jsou zraněné
01.07.: V Libereckém kraji je aktuálně 60 lidí nakažených nemocí Covid-19
03.07.: Lidí s koronavirem je v kraji už 81, nejvíc zahraničních dělníků v Liberci

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

E-shop se sportovním oblečením a vybavením

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT