Viktor Kuna o Dechu hor: Myšlenky na festival mi běží hlavou pořád

31.03.2018 16:09:09 | Autor: Jana Mičkalová | Rubrika: KULTURA | Obce: Jilemnice

Viktor Kuna o Dechu hor: Myšlenky na festival mi běží hlavou pořád

V loňském roce proběhl ve Společenském domě Jilm osmý ročník festivalu Dech hor. Město Jilemnice je jeho spolupořadatelem od roku 2016. Už teď je jisté, že Dech hor zakotví v Jilemnici i napotřetí, a to 24. listopadu. Příprava programu je ale podle Viktora Kuny, pořadatele celého festivalu, celoroční záležitostí.

Jak se festival Dech hor vůbec do Jilemnice dostal?

Festival jsme založili v obci na pomezí Krkonoš a Jizerských hor, v Pasekách nad Jizerou. Konalo se zde šest ročníků Dechu hor, ale bylo stále obtížnější překonávat tamní ne zcela vyhovující technické podmínky. S Jilemnicí jsem se blíže seznámil při natáčení celovečerního filmu Krkonoše. Film jsem připravoval s Martinem Králem, profesorem jilemnického gymnázia a vedoucím TV Krkonoše. Při této spolupráci jsem si mohl prohlédnout prostory ve Společenském domě Jilm a tehdy došlo k rozhodnutí, že se festival přesune do Jilemnice.

Pro koho je festival určen?

Festival Dech hor je v současné podobě určen široké veřejnosti. Kromě horolezectví a cestovatelství zahrnuje také řadu dalších témat, jako je například sport nebo ekologie. Není už tedy tak vyhraněn jako první ročníky. Víceméně by měl být Dech hor určen lidem, kteří mají rádi přírodu, cestování a rádi se dozvídají informace, které běžně neuslyší. O jiných krajinách, jiných zemích, odlišné mentalitě. Snažíme se, aby měl festival také nějakou výpovědní hodnotu. Na loňském ročníku byly například v rámci programu promítány i archivní cestovatelské dokumenty.

Program festivalu se ale neskládá jenom z promítání filmů nebo přednášek...

V loňském roce jsme měli dva paralelní workshopy. Jeden se týkal zdravotní prevence. Centrum KP Clinic dělalo zájemcům přímo na místě analýzu stavu organismu z kapky krve. Druhý workshop byl věnován lezeckým a ferratovým kurzům s instruktory Vojtěchem Dvořákem a Zdeňkem Hákem. Skupiny pod jejich vedením vyrážely na viu ferratu v Semilech.

Co je nejtěžší na organizaci takového festivalu?

Nejtěžší je sehnat od sponzorů dost peněz na propagaci, aby se lidé o festivalu vůbec dozvěděli. Od plakátů, bannerů k propagačním tiskovinám... je to zkrátka boj. Když už se lidé o Dechu hor dozvědí a přijdou, tak se jim festival líbí. Častokrát mi ale například Jilemničtí, které potkávám, říkají: „Ale my jsme o tom nevěděli." A já nevím, kde je ten problém.

Jakým způsobem sháníte hosty, kteří na festivalu přednáší?

Sleduju aktuální dění, protože sám často jezdím do hor a cestování mě baví. Chodím na různé přednášky o horolezectví, nebo se o zajímavých lidech dozvídám přes známé. Na základně těchto informací a tipů pak dávám dohromady program.

Jak dlouho se takový program festivalu dává dohromady?

Prakticky hned po skončení jednoho ročníku festivalu už mám nastíněnou představu, jak by měl vypadat další ročník Dechu hor. Samotné ladění programu je pak celoroční záležitostí. Neustále přemýšlím nad tím, jak to udělat, aby byl program co nejlepší. Myšlenky na festival mi zkrátka běží hlavou pořád.

Už vám tedy hlavou běží něco konkrétního na rok 2018?

Určitě budeme pokračovat tématem horolezectví. Uvidíme, co naši horolezci zase nového dokážou. Rád bych taky festival pozvedl na mezinárodní úroveň s účastí zahraničního hosta, což je ale opět finančně náročnější. Kdyby se mi to letos povedlo, tak bych byl velice rád.

Viktor Kuna je také spoluautorem filmu Krkonoše, který se bude promítat v Semilech 10. 4. a znovu ve Vrchlabí 11. 4. a v Jilemnici 3. 5. 2018. Více podrobností

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Tvůrci filmu Krkonoše uvádí do pojizerských kin jeho rozšířenou verzi
Festival Dech hor podruhé zavítá do SD Jilm
Festival Dech hor se při sedmém ročníku přestěhoval do SD Jilm
Festival Dech hor nabídne pošesté bohatý program nejen cestovatelům
Festival Dech hor již popáté potěší příznivce alpinismu a dalekých cest

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Pramen Boží voda není pitný, pramen pod Valdštejnem ano

Odbor životního prostředí MěÚ Turnov informuje, že podle posledních rozborů z října 2019 pramen Boží voda nevyhovuje hygienickým limitům a není pitný. Další turnovský pramen pod Valdštejnem pitný je.

Varování: Na Jablonecku se stále volně pohybuje šelma

Na Jablonecku se stále pohybuje neznámá kočkovitá šelma. Důrazně vyzýváme občany k obezřetnosti při pohybu ve volné krajině, ke zvýšenému dozoru psů a domácích zvířat. Nedoporučujeme vstup do lesů. Předchozí článek o jablonecké šelmě


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Semilské muzeum restauruje své sbírky
Práce v Nádražní ulici a pod viaduktem v Turnově ovlivní počasí
Pohár lyžařů Liberecka měl finále v libereckém Vesci
Důvody vzniku Domácího hospice Duha v Hořicích osvětlí Jana Sieberová
Travesti show Sny ve Vegas zavítá do Rokytnice nad Jizerou

Nejčtenější články

16.10.: Liberecký kraj zvažuje majetkový vstup do jilemnické nemocnice
16.10.: Výstava Sametová revoluce v Semilech připomíná 30 let staré události
17.10.: I.B třída: Semily vyhrály v Jablonečku, zvítězily i Přepeře a Bozkov

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Dedra nabízí širokou řadu nářadí a příslušenství.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT