Život a myšlenky Jana Patočky oslavil vzpomínkový večer

25.06.2017 14:46:19 | Autor: TZ města Turnov | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Život a myšlenky Jana Patočky oslavil vzpomínkový večer

Jan Patočka byl jedním z nejvýznamnějších českých filozofů 20. století. Na počest 110. výročí narození a zároveň 40. výročí úmrtí Jana Patočky město Turnov připravilo vzpomínkový večer k uctění jeho života, myšlenek a odkazu dalším generacím. Slavnostní večer s hudbou i panelovou diskuzí prožilo plné městské divadlo.

Pro všechny, kteří se na večer nedostali, přinášíme rozhovor s Ondřejem Halamou.

Byl jste moderátorem vzpomínkového večera na Jana Patočku, co Vám osobně večer zprostředkoval?

Velmi si vážím toho, že jsem byl pověřen moderování takového večera. Výjimeční hosté, výjimeční muzikanti, premiéra skladby turnovského skladatele M. Hyblera, naplněné divadlo. Je pro mne velmi milým překvapením, že osoba Jana Patočky a soudobá hudba přitáhla tolik návštěvníků.

Vzpomínkový večer k uctění jeho života, myšlenek a odkazu Jana Patočky<br />Autor: Pavel Charousek Mohl byste zhodnotit, jakou měl večer celkově atmosféru?

Atmosféra byla důstojná a odpovídající celé události. Na druhou stranu, bezprostřednost diskutujících i netradiční pojetí Hyblerovy skladby - orchestr Berg seděl či stál mezi diváky - přispěly k potřebné „uvolněnosti" celého večera.

Jedna část večera byla věnovaná panelové diskuzi s filozofy a signatáři Charty 77 a historikem Ústavu pro studium totalitních režimů. Jaká informace či formulace během diskuze zazněla a podle Vás vystihuje osobu Jana Patočky nejlépe?

To byla vlastně moje závěrečná otázka pro diskutující. Čím nás i dnes Jan Patočka inspiruje? Ve zkratce zazněly tři odpovědi. 1. KRITICKÉ MYŠLENÍ. Člověk by měl vše řádně a kriticky promýšlet. To rozšiřuje prostor lidské svobody a je obranou proti manipulovatelnosti. Jak je to aktuální právě dnes, kdy jsme vystaveni trvalé a systematické manipulaci s informacemi, není třeba dodávat. 2. LIDSKÁ PRÁVA. To bylo téma, které nadřadil Jan Patočka všem ostatním. To ho také vedlo k jeho podílu na vzniku Charty 77 a obraně „Plastiků" (skupiny Plastic peoples of the universe), ač jejich hudba i poezie mu byla na hony vzdálena. 3. ODVAHA. Možná bychom mohli říci nebojácnost. Jak křehký akademik Patočka čelil nátlaku Stb je obdivuhodné. Podrobně se to dovídáme z nově vydaných dokumentů, které mapují aktivity státní policie a výslechy v posledních týdnech Patočkova života. Stejně tak i v dnešní době je důležité nepodléhat strachu a uchovat si odvahu. I v těchto třech bodech se nám ukazuje obdivuhodná aktuálnost Patočkova myšlení a života.

Jak ovlivnil Jan Patočka přímo vás?

Nikdy jsem se s Janem Patočkou nesetkal osobně. Chodíval jsem až na semináře jeho žáka Ladislava Hejdánka. Ale někdy na konci 70. let jsem dostal samizdatový výtisk Patočkova spisu „Kacířské eseje o filosofii dějin". Dodnes ho opatruji a ukazuji studentům, aby věděli, jak se také vydávaly a přepisovaly knihy. Nejprve ale pro mne byl Patočka statečným kritikem totalitního režimu. Až později jsem začal oceňovat jeho myšlenkový přínos.

Vzpomínkový večer k uctění jeho života, myšlenek a odkazu Jana Patočky<br />Autor: Pavel Charousek Vzpomínkový večer byl protkán hudbou, kterou zprostředkoval pražský orchestr Berg. Ten také přednesl skladbu In Memoriam Jan Patočka, op. 40, kterou složil Martin Hybler. Co si myslíte o této volbě?

Řekl bych výborná volba. Snad se nikoho nedotknu, když řeknu, že se domnívám, že některé účastníky večera přitáhl právě orchestr Berg a Hyblerova skladba. Komorní orchestr Berg je ojedinělé hudební uskupení, které se věnuje současné hudbě a na tomto poli už si získalo značný věhlas. A Martin Hybler? Právě pro tento slavnostní večer zkomponoval, nacvičil a nakonec také oddirigoval originální skladbu. Co k tomu dodat. Jsme moc rádi, že takovou osobnost jako je Martin v Turnově máme. Musím se přiznat, že nepatřím k nadšeným " fanouškům" moderní hudby, ale Hyblerova skladba si mě získala. Jako bych v ní slyšel ozvuky všech českých klasiků.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Červnový program Kulturního centra Střelnice Turnov
Program turnovské knihovny Antonína Marka v červnu

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Nová radnice v Turnově bude pro občany 4. srpna uzavřena

Městský úřad Turnov informuje občany, že v úterý 4. srpna 2020 bude z důvodu přerušení dodávky elektrické energie v budově Nové radnice ve Skálově ulici uzavřen úřad. Zrušení úředního dne se týká odboru správního - občanské průkazy, pasy a matrika, odboru dopravního, odboru školství, kultury a sportu, odboru sociálních věcí, Obecního živnostenského úřadu a odboru přestupků.

Autobusová linka 691 propojí Trojzemí

Autobusová linka 691 propojí Trojzemí V sobotu 1. srpna 2020 v 7.40 vyjede z Hrádku nad Nisou první spoj nové autobusové linky číslo 691. Na své 66 km dlouhé trase celkem pětkrát překročí státní hranice Česka, Německa a Polska. Celkem tři páry spojů nabídnou možnost cestovat od vlaků ze Zittau přes Bogatyniu, Frýdlant, Raspenavu, Nové Město pod Smrkem až do letoviska Świeradów Zdrój na polské straně Jizerských hor. Více informací


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hráči Přepeř nečekaně zdolali v přípravě Slovan Liberec!
Děti z příměstského tábora navštívily semilské policisty
V letním kině Turnov opět přichystali Filmový víkend 2020
Hasiči vzpomínají na bleskové povodně z roku 2010
Křehká krása 2020 bude!

Nejčtenější články

02.08.: Na semilském fotbalovém memoriálu obhájil vítězství Železný Brod
01.08.: Až 150 milionů ze Státního fondu půjde do oprav krajských silnic
02.08.: Krkonoše Amerikou 2020 objektivem Zdeňka Horáka

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

E-shop se sportovním oblečením a vybavením

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT