Život a myšlenky Jana Patočky oslavil vzpomínkový večer

25.06.2017 14:46:19 | Autor: TZ města Turnov | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Život a myšlenky Jana Patočky oslavil vzpomínkový večer

Jan Patočka byl jedním z nejvýznamnějších českých filozofů 20. století. Na počest 110. výročí narození a zároveň 40. výročí úmrtí Jana Patočky město Turnov připravilo vzpomínkový večer k uctění jeho života, myšlenek a odkazu dalším generacím. Slavnostní večer s hudbou i panelovou diskuzí prožilo plné městské divadlo.

Pro všechny, kteří se na večer nedostali, přinášíme rozhovor s Ondřejem Halamou.

Byl jste moderátorem vzpomínkového večera na Jana Patočku, co Vám osobně večer zprostředkoval?

Velmi si vážím toho, že jsem byl pověřen moderování takového večera. Výjimeční hosté, výjimeční muzikanti, premiéra skladby turnovského skladatele M. Hyblera, naplněné divadlo. Je pro mne velmi milým překvapením, že osoba Jana Patočky a soudobá hudba přitáhla tolik návštěvníků.

Vzpomínkový večer k uctění jeho života, myšlenek a odkazu Jana Patočky<br />Autor: Pavel Charousek Mohl byste zhodnotit, jakou měl večer celkově atmosféru?

Atmosféra byla důstojná a odpovídající celé události. Na druhou stranu, bezprostřednost diskutujících i netradiční pojetí Hyblerovy skladby - orchestr Berg seděl či stál mezi diváky - přispěly k potřebné „uvolněnosti" celého večera.

Jedna část večera byla věnovaná panelové diskuzi s filozofy a signatáři Charty 77 a historikem Ústavu pro studium totalitních režimů. Jaká informace či formulace během diskuze zazněla a podle Vás vystihuje osobu Jana Patočky nejlépe?

To byla vlastně moje závěrečná otázka pro diskutující. Čím nás i dnes Jan Patočka inspiruje? Ve zkratce zazněly tři odpovědi. 1. KRITICKÉ MYŠLENÍ. Člověk by měl vše řádně a kriticky promýšlet. To rozšiřuje prostor lidské svobody a je obranou proti manipulovatelnosti. Jak je to aktuální právě dnes, kdy jsme vystaveni trvalé a systematické manipulaci s informacemi, není třeba dodávat. 2. LIDSKÁ PRÁVA. To bylo téma, které nadřadil Jan Patočka všem ostatním. To ho také vedlo k jeho podílu na vzniku Charty 77 a obraně „Plastiků" (skupiny Plastic peoples of the universe), ač jejich hudba i poezie mu byla na hony vzdálena. 3. ODVAHA. Možná bychom mohli říci nebojácnost. Jak křehký akademik Patočka čelil nátlaku Stb je obdivuhodné. Podrobně se to dovídáme z nově vydaných dokumentů, které mapují aktivity státní policie a výslechy v posledních týdnech Patočkova života. Stejně tak i v dnešní době je důležité nepodléhat strachu a uchovat si odvahu. I v těchto třech bodech se nám ukazuje obdivuhodná aktuálnost Patočkova myšlení a života.

Jak ovlivnil Jan Patočka přímo vás?

Nikdy jsem se s Janem Patočkou nesetkal osobně. Chodíval jsem až na semináře jeho žáka Ladislava Hejdánka. Ale někdy na konci 70. let jsem dostal samizdatový výtisk Patočkova spisu „Kacířské eseje o filosofii dějin". Dodnes ho opatruji a ukazuji studentům, aby věděli, jak se také vydávaly a přepisovaly knihy. Nejprve ale pro mne byl Patočka statečným kritikem totalitního režimu. Až později jsem začal oceňovat jeho myšlenkový přínos.

Vzpomínkový večer k uctění jeho života, myšlenek a odkazu Jana Patočky<br />Autor: Pavel Charousek Vzpomínkový večer byl protkán hudbou, kterou zprostředkoval pražský orchestr Berg. Ten také přednesl skladbu In Memoriam Jan Patočka, op. 40, kterou složil Martin Hybler. Co si myslíte o této volbě?

Řekl bych výborná volba. Snad se nikoho nedotknu, když řeknu, že se domnívám, že některé účastníky večera přitáhl právě orchestr Berg a Hyblerova skladba. Komorní orchestr Berg je ojedinělé hudební uskupení, které se věnuje současné hudbě a na tomto poli už si získalo značný věhlas. A Martin Hybler? Právě pro tento slavnostní večer zkomponoval, nacvičil a nakonec také oddirigoval originální skladbu. Co k tomu dodat. Jsme moc rádi, že takovou osobnost jako je Martin v Turnově máme. Musím se přiznat, že nepatřím k nadšeným " fanouškům" moderní hudby, ale Hyblerova skladba si mě získala. Jako bych v ní slyšel ozvuky všech českých klasiků.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Červnový program Kulturního centra Střelnice Turnov
Program turnovské knihovny Antonína Marka v červnu

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Lze žádat o příspěvek na péči o trvalé travní porosty

V letošním roce je opět možné žádat o finanční příspěvek na péči o trvalé travní porosty. Tento příspěvek je určen na podporu cenných lučních společenstev a jeho zdrojem je Program péče o krajinu Ministerstva životního prostředí. Nově je tato finanční podpora dostupná i pro žadatele s menší výměrou lučního porostu - je možné žádat na podporu porostů o výměře 0,3-5 ha (3 000-50 000 m2). Příspěvek nelze kombinovat s příspěvky z Agroenviromentálně-klimatických programů Ministerstva zemědělství. Příspěvek slouží jako podpora péče o trvalé travní porosty, a to správnými a šetrnými způsoby, ať už se jedná o seč s úklidem travní hmoty nebo pastvu. Za seč není považováno mulčování. Výše příspěvku na posekané a sklizené pozemky bude určena jako podíl přidělených finančních prostředků a počtu hektarů travních porostů, zjištěných na základě přijatých žádostí. Uzávěrka příjmů všech žádostí je 31. května 2021.

Zrušení plánovaných květnových akcí na hradě Valdštejně

Z důvodu současných vládní nařízení a s nimi spojených opatření v naší republice jsou do konce května zrušeny všechny připravené kulturní akce na hradě Valdštejně. Uzavřeny pro návštěvníky zatím zůstávají kulturní památky hrad Valdštejn i Synagoga Turnov.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

U obce Paceřice došlo k nehodě, dvě zraněné osoby převezli do Liberce
KRNAP slaví Den Země letos tak trochu jinak
Rytkyně Pavlína Čambalová představuje výrobky ve vlastním ateliéru
Obrazem: Stovky lidí podpořily ředitele Waldorfské školy v Semilech
Postup kraje při výrobě prvních nanofiltrů řešil SÚKL jako přestupek

Nejčtenější články

19.04.: Obrazem: Stovky lidí podpořily ředitele Waldorfské školy v Semilech
18.04.: FOTO: Ve Studenci rekonstruovali kabiny a zázemí fotbalistů
17.04.: Hasiči zasypali rozsáhlou olejovou skvrnu v Horních Mísečkách

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Dedra nabízí širokou řadu nářadí a příslušenství.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT