Cimbál rozezvučel Synagogu Turnov

23.07.2020 16:06:06 | Autor: rm, pjs | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Cimbál rozezvučel Synagogu Turnov

V neděli v podvečer 19. července vystoupila v turnovské synagoze před více jak 30 posluchači pražská akustická skupina Vousy. Jejich koncert židovské hudby, od tradičně pojatých starých klezmerů po židovské čardáše, byl jedinečný i co do složení hudebních nástrojů.

Je to poprvé za 11 let, co zde zazněl cimbál od té doby, co byla synagoga nákladně rekonstruována a otevřena pro veřejnost. Skupina čtyř interpretů (housle a zpěv, akordeon a housle, basa, cimbál) byla po hodinovém koncertu odměněna dlouhotrvajícím potleskem. Zájemci si po skončení koncertu mohli zakoupit i jejich CD.

„Synagoga je pro zájemce otevřena v červenci a srpnu každý den a to od 9 do 17 hodin. Zároveň jsou každé úterý pořádány v rámci projektu Turnovské léto navíc prohlídky bývalé židovské čtvrti a hřbitova. Další zajímavý koncert v prostorách synagogy proběhne v neděli 23. 8. 2020 od 18 hodin a představí se houslová virtuoska Silvie Hessová, kterou slovem doplní spisovatelka Zuzana Dostálová.Všichni jste srdečně zváni," uvedla za příspěvkovou organizaci Turnovské památky a cestovní ruch Eliška Gruberová.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Valdštejn a Synagoga Turnov se zapojily do soutěže Objevuj památky
Prázdninový program Turnovské léto 2020
V turnovské synagoze probíhá výstava Hvězda pod tíhou hvězdy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Měření prachu v okolí Turów pokračují. Loni nedošlo k překročení limitů

Součástí vloni podepsané mezistátní dohody mezi Českou republikou a Polskem bylo i pravidelné měření koncentrací prachových částic PM10 na deseti vybraných bodech v okolí dolu Turów na území Polska. Z měření vyplývá, že hodnoty nepřekročily limity stanovené legislativou. „V rámci provedeného měření byly sledovány průměrné denní koncentrace prachových částic PM10, přičemž na každém bodě bylo 24hodinové měření provedeno opakovaně vždy ve 2 po sobě jdoucích dnech. Celé měření probíhalo na jednotlivých bodech postupně od 23. května do 12. června 2022. Dle výsledků provedeného měření se průměrné denní koncentrace prachových částic PM10 v blízkém okolí dolu Turów v době měření pohybovaly v rozmezí cca 9-43 μg/m3 a ve sledovaném období tak nebyla překročena hodnota stanovená legislativou pro denní imisní limit 50 μg/m3," uvedl Václav Židek, člen rady kraje pro resort životního prostředí a zemědělství.

Oba sledované turnovské prameny jsou aktuálně pitné

Odbor životního prostředí informuje o kvalitě vody v pramenech Boží voda a pod Valdštejnem. Oba prameny jsou v současné době pitné. Výsledky rozboru pramene pod Valdštejnem ze dne 16. ledna vyhovují hygienickým limitům požadovaným vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb., v platném znění. Voda je pitná. Výsledky rozboru pramene Boží voda ze dne 19. ledna také vyhovují hygienickým limitům.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Dlaskův statek v Dolánkách znovu ožije masopustním rejem
Rada kraje schválila programy požární ochrany a prevence kriminality
V Turnově vyroste další Centrum odborného vzdělávání
Turistické oblasti v kraji obdrží 10 milionů, dvakrát víc než vloni
Putování za minerály pošesté čili geologicko-cestopisné přednášky

Nejčtenější články

28.01.: Novým českým prezidentem bude příštích pět let Petr Pavel
27.01.: ODM zakončily štafety. Liberecký kraj je celkový vítěz podle medailí!
27.01.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 27. až 29. ledna

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT