Císařská koruna Svaté říše římské doputovala do turnovského muzea

01.03.2014 09:06:52 | Autor: redakce | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Císařská koruna Svaté říše římské doputovala do turnovského muzea

Unikátní zlatnické skvosty - císařská koruna Svaté říše římské a parléřovská monstrance ze Sedlce u Kutné Hory budou od 3. do 30. března vystaveny v Muzeu Českého ráje v Turnově.

Právě tyto dva ojedinělé mistrovské kusy, díky vstřícnosti majitelů výjimečně zapůjčené ze stálých expozic v Sedlci a na Karlštejně, budou vrcholem první části výstavy Jiřího Urbana, autora kopií těchto exponátů. Vernisáž výstavy šperků, šperkařských objektů a kopií středověkých klenotů uspořádané k životnímu jubileu zlatníka a šperkaře Jiřího Urbana se uskuteční 3. března v 16 hodin v Klenotnici muzea. Úvodní slovo přednese Miroslav Cogan.

Připomínám, že jsou to unikáty velmi cenné, a tak je možnost jejich vystavení velmi omezená - výstava potrvá pouze od 6. do 30. března 2014.

Jiří Urban, šperkař, klenotník, restaurátor

Jiří Urban (*1954) se v průběhu uplynulých pěti let stal mediálně nejfrekventovanějším zlatníkem v Čechách.

Pozornost televize, tisku a tím i veřejnosti přitáhly především dvě významné realizace - kopie koruny Svaté říše římské a kopie sedlecké monstrance. Poněkud stranou tak zůstala jeho vlastní šperkařská tvorba, která ale v jeho řemeslném, uměleckém a osobním vývoji hraje neméně důležitou roli.

„Obě sféry Urbanovy uměleckořemeslné činnosti chceme proto vyváženě připomenout výstavou k jeho šedesátinám, kterou v Muzeu Českého ráje připravujeme do exkluzivních prostor Klenotnice," uvedla Marcela Beranová, z oddělení propagace muzea, s tím, že kopii říšské koruny mohla turnovská veřejnost krátce vidět před jejím odevzdáním při výstavě Turnovské stříbro před pěti lety.

S podobně působivou kopií proslulé parléřovské monstrance ze Sedlce se ale mohl v průběhu jejího vzniku seznámit jen málokdo, proto bude nepochybně magnetem této komorní výstavy. Jistě se ale vyplatí věnovat dostatek času i vitrínám s vlastní Urbanovou tvorbou, do kterých autor vybírá to nejlepší ze své bohaté tvorby včetně málo známých unikátních šperků a solitérních objektů ze soukromých sbírek.

„Přestože obě pozoruhodné kopie jsou součástí stálých expozic na Karlštejně a v Sedlci u Kutné Hory, jejich majitelé nám je k této příležitosti mistrova životního jubilea ochotně zapůjčili, i když na omezenou dobu," vysvětlila Beranová a upozornila, že výstava proto potrvá pouze tři týdny, od 6. do 30. března 2014.

Jedinečnou expozici historických prací z turnovské šperkařské školy vystřídá v muzejní Klenotnici na začátku března neméně zajímavá a rovněž drahocennými exponáty naplněná výstava k šedesátinám Jiřího Urbana. Těžko bychom hledali jiného zlatnického mistra, který se tak často v uplynulých letech objevil ve veřejných médiích jako právě tento autor náročných kopií středověkých zlatnických klenotů - císařské koruny Svaté říše římské a parléřovské monstrance ze Sedlce u Kutné Hory. Právě tyto dva unikáty, díky vstřícnosti majitelů výjimečně zapůjčené ze stálých expozic v Sedlci a na Karlštejně, jsou vrcholem první části výstavy.

Druhou část instalace muzeum věnovalo vlastní šperkařské a klenotnické tvorbě turnovského umělce. „Chceme totiž ukázat Urbanovu zlatnickou a designérskou všestrannost, a přestože přes metr vysoká, architektonicky bohatě členěná a pozlacená monstrance bere dech, měl by si každý návštěvník ponechat dostatek času i na pozornou prohlídku ostatních exponátů," zdůraznil spoluautor výstavy Miroslav Cogan.

Také mezi nimi jsou totiž podle něj v podobě autorských replik vystavena díla Urbanových rukou, která ve své době vzbudila značný ohlas, a sice pacifikál pro papeže Jana Pavla II. (1992 realizováno v DUV Granát), nebo granátová souprava pro anglickou královnu Alžbětu. „V Urbanově vlastním autorském šperku uplynulých třiceti let pak můžeme sledovat jeho postupný výtvarný rozvoj a stoupající řemeslné mistrovství, které mu otevřelo dveře k již zmíněným velkým realizacím. Na druhé straně ve své tvorbě nachází umělec, ovlivněný roky práce a denního kontaktu s artefakty nesmírného duchovního významu, možnost vrátit se k sobě samému, k vlastní invenci a výtvarnému cítění," míní Cogan.

Vedle nejlepších šperků a objektů, včetně těch z mezinárodních sympozií v Turnově i zahraničí, tu budou také veřejnosti méně známé, ale stejně zajímavé práce ze soukromých sbírek. Trvání výstavy je bohužel omezeno na tři týdny, maximum doby, na kterou mohou vlastníci kopie koruny a monstrance, Farní úřad v Sedlci a Středočeský kraj, na začátku turistické sezóny oba skvosty postrádat.

„Přesto si troufáme tvrdit, že se výstava k životnímu jubileu turnovského zlatníka, klenotníka a šperkaře Jiřího Urbana stane jedním z vrcholů letošní kulturní sezóny v regionu," zve Miroslav Cogan.

Další výstavy v Muzeu Českého ráje Turnov:

Svědectví pamětníků odhalují v turnovském muzeu Příběhy 20. století

Turnovské muzeum zahájí novou výstavu Dekorační kameny

Více o výstavách v Pojizeří v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Noc v jabloneckém muzeu přináší bohatý program

V pátek 17. května se navečer otevřou brány muzeí a galerií v Liberci, Jablonci nad Nisou a Vratislavicích a otevřené zůstanou až do 23 hodin. Proběhne oblíbená Muzejní noc! Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou připravilo odhalení výtvarného díla na fasádě Pelantova schodiště a další doprovodný program. Podrobná pozvánka

Hladina podzemních vod v okolí dolu Turów za poslední dva roky vzrostla

Česká geologická služba předložila výsledky měření hladin podzemních vod v okolí dolu Turów na českém území a v okolí podzemní těsnící stěny. Vyplývá z nich, že roste jejich hodnota podél těsnící stěny na polském území, v hlubších kolektorech mezi stěnou a státní hranicí Polské a České republiky a také mezi podzemní stěnou v samotném dole Turów. Oproti tomu od září 2020 až do dubna 2024 hladiny podzemních vod v hlubších kolektorech na českém území nadále klesaly a na konci dubna 2024 jsou na nejnižší úrovni. V okolí Uhelné od srpna 2023 hladiny podzemní vody převážně stagnují a od února 2024 nepatrně rostou. „Výsledky jsou nyní mírně pozitivní. Stoupání hladin vrtů za těsnící stěnou má setrvalou tendenci a propisuje se již do několika hlubinných vrtů na českém území," uvedl Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství. „Jsem rád, že se také připravuje nový hydrogeologický model, který pohyb podzemních vod podrobně zmapuje. Budeme tak mít kromě čísel z měření i konkrétnější přehled vývoje a chování podzemních vod."


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Pohádkový les v Semilech bude letos O ohni a vodě
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 17. do 19. května
Co se hraje o víkendu za fotbaly?
Hořela elektroprodejna v Semilech
Na Pohádkový les do Rovenska pojede z Turnova opět parní vlak

Nejčtenější články

17.05.: Hořela elektroprodejna v Semilech
16.05.: Policie hledá svědky a druhého účastníka dopravní nehody v obci Všeň
15.05.: Hasiči cvičili záchranu osob v oblasti Riegrovy stezky

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT