Co se dělo na turnovské hvězdárně v roce 2016

23.04.2017 11:50:55 | Autor: TZ města Turnov | Rubrika: VOLNÝ ČAS | Obce: Turnov

Co se dělo na turnovské hvězdárně v roce 2016

Turnovská hvězdárna byla uvedena do provozu po dlouhých letech nečinnosti a chátrání v listopadu 2013. Základní rekonstrukce budovy s následným vybavením pozorovací technikou umožnila od té doby více než tisícovce návštěvníků včetně školních exkurzí nahlédnout do tajů vesmíru.

Hvězdárna je jediným veřejnosti přístupným zařízením svého druhu v Libereckém kraji. Mohou ji navštívit školy, školky, organizované skupiny i jednotlivci. O program se starají členové Klubu astronomů Liberecka, pobočky České astronomické společnosti. Spolupracuje s okolními hvězdárnami v Mladé Boleslavi a v Jičíně.

Nájemce a investice

Provozovatelem hvězdárny je na základě prodloužení smlouvy s městem Turnov jablonecká společnost SUNDISK s.r.o., která mimo jiné rozvíjí sportovně-rekreační a volnočasové aktivity zaměřené na rodiny s dětmi v oblasti Pojizeří pod hlavičkou SUNDISK Family (www.sundiskfamily.cz).

SUNDISK v roce 2016 zajistil ve spolupráci s turnovskou firmou TOPTEC retuš objektivu původního historického dalekohledu vyrobeného v tehdejší Optické a vývojové dílně. Byla odstraněna spojná čočka z tmeleného dubletu, která vykazovala největší vady a nahrazena novou čočkou vyrobenou v laboratořích TOPTEC z kvalitního optického skla odpovídajícího indexu lomu. Objektiv byl osazen do původního tubusu v létě 2016. Od té doby se pozoruje hlavně tímto přístrojem, který po opravě objektivu skýtá velmi kvalitní obraz. Cena tohoto objektivu se nyní pohybuje kolem 50 000 Kč. SUNDISK následně zajistil inovaci okulárové části dalekohledu nahrazením původního okulárového výtahu typu helical na staré, již nevyráběné okuláry 0,96", novým hřebenovým okulárovým výtahem 2" standardu (v ceně 5 000 Kč), který umožňuje použítí moderních okulárů s 1,25" a 2" barelem.

Na jaře 2016 bylo dokončeno oplocení areálu a vstup na pozemek je tudíž uzamykatelný. Stále trvá nabídka na cenově velmi výhodné odkoupení velkého čočkového objektivu vyrobeného kdysi ve VOD Turnov, ke kterému by bylo nutné dovyrobit tubus a poté by to byl 2. největší refraktor v ČR. 

Činnost a významné akce v roce 2016

Na hvězdárně probíhají pravidelné akce pro veřejnost každou první neděli v měsíci. Od 14 hodin je možná prohlídka přístrojového vybavení a pozorování Slunce případně Venuše s odborným výkladem. V 15 hodin následuje přednáška o zajímavých úkazech na obloze v nadcházejícím měsíci. Večerní pozorování je možné po individuální dohodě a to jak pro skupiny tak pro jednotlivce. Hojně navštěvovány jsou rovněž pořady pro školy, které sestávají z ukázky techniky, vlastního pozorování dalekohledy (za jasného počasí Slunce, jinak pozemní cíle) a prezentace zvoleného tématu v posluchárně.

Hvězdárna je otevřena pro veřejnost také v případě mimořádných astronomických úkazů jako například zatmění Slunce a Měsíce, významné konjunkce nebo jasné komety. Zázemí hvězdárny pro svoji činnost využívá také místní astronomický kroužek pod vedením Vladimíra Kafky z Gymnázia Turnov.

Návštěvnost v roce 2016 odhaduje provozovatel na zhruba 500 osob. Mezi akce s největší návštěvností patřily dva zajímavé úkazy - přechod Merkuru přes Slunce v květnu a takzvaný Superúplněk v listopadu. Neopadl ani zájem ze strany médií, v průběhu roku bylo na hvězdárně natočeno několik reportáží pro lokální média i celoplošnou veřejnoprávní Českou televizi a Český rozhlas.

V souvislosti s plánovanou výstavbou rodinných domů na poli u hvězdárny by bylo dobré řešit s projektantem a investorem osazení vhodných lamp VO (teplota chromatičnosti, stínění), aby okolí hvězdárny nebylo zatíženo zbytečně nadměrným světelným znečištěním. 

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Rodinným dnem oslavili 40 let turnovské hvězdárny
Kometa století přichází, turnovská hvězdárna otevírá
Turnov připravuje projekt na obnovu hvězdárny se saským partnerem

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Josef Šimek v krajském zastupitelstvu za zesnulého Josefa Horinku

Složením slibu na zasedání zastupitelstva se stal oficiálně novým krajským zastupitelem současný starosta Lomnice nad Popelkou Josef Šimek za Starosty pro Liberecký kraj. Šimek nahradil zesnulého starostu Hrádku nad Nisou Josefa Horinku.

Jabloneckým tónům je deset let

Roky se čtyřkou na konci jsou Roky české hudby. A ten minulý - 2014 - byl tím, který položil základ dnes už tradičnímu letnímu festivalu hudby i slova Jablonecké tóny (JT). Každé léto si tak mohou Jablonečané a návštěvníci města i několikrát v týdnu zajít na nějakou hudební lahůdku probíhající pod klenbou některého z kostelů či pod širým nebem. Letošní novinkou jsou hned tři doprovodné výstavy. Podrobnosti na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V lomnickém muzeu zavzpomínají koncertem na Jiřího Šlitra
Plyšové štěstíčko na hradě Rotštejn
Firma Brex podala návrh na insolvenci. Má zakázky za půl miliardy
Turnovský fotograf Břetislav Jansa převzal ocenění od ministra kultury
V našem kraji proběhne Cvičení Zdroje 2024

Nejčtenější články

28.05.: Firma Brex podala návrh na insolvenci. Má zakázky za půl miliardy
27.05.: Turnovský fotograf Břetislav Jansa převzal ocenění od ministra kultury
27.05.: V našem kraji proběhne Cvičení Zdroje 2024

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT