Co se dělo na turnovské hvězdárně v roce 2016

23.04.2017 11:50:55 | Autor: TZ města Turnov | Rubrika: VOLNÝ ČAS | Obce: Turnov

Co se dělo na turnovské hvězdárně v roce 2016

Turnovská hvězdárna byla uvedena do provozu po dlouhých letech nečinnosti a chátrání v listopadu 2013. Základní rekonstrukce budovy s následným vybavením pozorovací technikou umožnila od té doby více než tisícovce návštěvníků včetně školních exkurzí nahlédnout do tajů vesmíru.

Hvězdárna je jediným veřejnosti přístupným zařízením svého druhu v Libereckém kraji. Mohou ji navštívit školy, školky, organizované skupiny i jednotlivci. O program se starají členové Klubu astronomů Liberecka, pobočky České astronomické společnosti. Spolupracuje s okolními hvězdárnami v Mladé Boleslavi a v Jičíně.

Nájemce a investice

Provozovatelem hvězdárny je na základě prodloužení smlouvy s městem Turnov jablonecká společnost SUNDISK s.r.o., která mimo jiné rozvíjí sportovně-rekreační a volnočasové aktivity zaměřené na rodiny s dětmi v oblasti Pojizeří pod hlavičkou SUNDISK Family (www.sundiskfamily.cz).

SUNDISK v roce 2016 zajistil ve spolupráci s turnovskou firmou TOPTEC retuš objektivu původního historického dalekohledu vyrobeného v tehdejší Optické a vývojové dílně. Byla odstraněna spojná čočka z tmeleného dubletu, která vykazovala největší vady a nahrazena novou čočkou vyrobenou v laboratořích TOPTEC z kvalitního optického skla odpovídajícího indexu lomu. Objektiv byl osazen do původního tubusu v létě 2016. Od té doby se pozoruje hlavně tímto přístrojem, který po opravě objektivu skýtá velmi kvalitní obraz. Cena tohoto objektivu se nyní pohybuje kolem 50 000 Kč. SUNDISK následně zajistil inovaci okulárové části dalekohledu nahrazením původního okulárového výtahu typu helical na staré, již nevyráběné okuláry 0,96", novým hřebenovým okulárovým výtahem 2" standardu (v ceně 5 000 Kč), který umožňuje použítí moderních okulárů s 1,25" a 2" barelem.

Na jaře 2016 bylo dokončeno oplocení areálu a vstup na pozemek je tudíž uzamykatelný. Stále trvá nabídka na cenově velmi výhodné odkoupení velkého čočkového objektivu vyrobeného kdysi ve VOD Turnov, ke kterému by bylo nutné dovyrobit tubus a poté by to byl 2. největší refraktor v ČR. 

Činnost a významné akce v roce 2016

Na hvězdárně probíhají pravidelné akce pro veřejnost každou první neděli v měsíci. Od 14 hodin je možná prohlídka přístrojového vybavení a pozorování Slunce případně Venuše s odborným výkladem. V 15 hodin následuje přednáška o zajímavých úkazech na obloze v nadcházejícím měsíci. Večerní pozorování je možné po individuální dohodě a to jak pro skupiny tak pro jednotlivce. Hojně navštěvovány jsou rovněž pořady pro školy, které sestávají z ukázky techniky, vlastního pozorování dalekohledy (za jasného počasí Slunce, jinak pozemní cíle) a prezentace zvoleného tématu v posluchárně.

Hvězdárna je otevřena pro veřejnost také v případě mimořádných astronomických úkazů jako například zatmění Slunce a Měsíce, významné konjunkce nebo jasné komety. Zázemí hvězdárny pro svoji činnost využívá také místní astronomický kroužek pod vedením Vladimíra Kafky z Gymnázia Turnov.

Návštěvnost v roce 2016 odhaduje provozovatel na zhruba 500 osob. Mezi akce s největší návštěvností patřily dva zajímavé úkazy - přechod Merkuru přes Slunce v květnu a takzvaný Superúplněk v listopadu. Neopadl ani zájem ze strany médií, v průběhu roku bylo na hvězdárně natočeno několik reportáží pro lokální média i celoplošnou veřejnoprávní Českou televizi a Český rozhlas.

V souvislosti s plánovanou výstavbou rodinných domů na poli u hvězdárny by bylo dobré řešit s projektantem a investorem osazení vhodných lamp VO (teplota chromatičnosti, stínění), aby okolí hvězdárny nebylo zatíženo zbytečně nadměrným světelným znečištěním. 

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Rodinným dnem oslavili 40 let turnovské hvězdárny
Kometa století přichází, turnovská hvězdárna otevírá
Turnov připravuje projekt na obnovu hvězdárny se saským partnerem

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Omezená provozní doba sběrného dvora na Vesecku

Pozor na omezenou páteční provozní dobu sběrného dvora, 9. června se uzavře už v 15 hodin. „Informujeme občany, že z technických důvodů bude provoz sběrného dvora na Vesecku omezen, a to v pátek 9. června 2023, otevřeno bude pouze do 15:00. Děkujeme za pochopení," sdělily Turnovské odpadové služby, s. r. o.

Červnové uzavírky v Jablonci nad Nisou

Rekonstrukce tramvajové trati s sebou nesou uzavírky jabloneckých ulic. S postupem stavby se uzavírky mění. Aktuální změny od 7. června se dotknou jabloneckých ulic Tovární, Rýnovická, Liberecká, Poštovní, U Nisy, Vodní a Na Vršku. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Na Vesecku začne rekonstrukce silnice u křižovatky s I/10
Vyhlídka v 17. patře krajského úřadu je opět otevřená pro veřejnost
Den dětí s Ponorkou opět v turnovském parku
Krkonoše jsou opět čistější
Víkend otevřených zahrad zve na statek, bylinky i do arboreta

Nejčtenější články

06.06.: Kino Jitřenka uvede dokument o režisérce Věře Plívové - Šimkové
05.06.: Nekrmte krkavce!
05.06.: V soutěži Kniha roku bodovali sudetští Němci i fotograf z místních novin

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT