Co se dělo na turnovské hvězdárně v roce 2016
23.04.2017 11:50:55 | Autor: TZ města Turnov | Rubrika: VOLNÝ ČAS | Obce: Turnov

Turnovská hvězdárna byla uvedena do provozu po dlouhých letech nečinnosti a chátrání v listopadu 2013. Základní rekonstrukce budovy s následným vybavením pozorovací technikou umožnila od té doby více než tisícovce návštěvníků včetně školních exkurzí nahlédnout do tajů vesmíru.
Hvězdárna je jediným veřejnosti přístupným zařízením svého druhu v Libereckém kraji. Mohou ji navštívit školy, školky, organizované skupiny i jednotlivci. O program se starají členové Klubu astronomů Liberecka, pobočky České astronomické společnosti. Spolupracuje s okolními hvězdárnami v Mladé Boleslavi a v Jičíně.
Nájemce a investice
Provozovatelem hvězdárny je na základě prodloužení smlouvy s městem Turnov jablonecká společnost SUNDISK s.r.o., která mimo jiné rozvíjí sportovně-rekreační a volnočasové aktivity zaměřené na rodiny s dětmi v oblasti Pojizeří pod hlavičkou SUNDISK Family (www.sundiskfamily.cz).
SUNDISK v roce 2016 zajistil ve spolupráci s turnovskou firmou TOPTEC retuš objektivu původního historického dalekohledu vyrobeného v tehdejší Optické a vývojové dílně. Byla odstraněna spojná čočka z tmeleného dubletu, která vykazovala největší vady a nahrazena novou čočkou vyrobenou v laboratořích TOPTEC z kvalitního optického skla odpovídajícího indexu lomu. Objektiv byl osazen do původního tubusu v létě 2016. Od té doby se pozoruje hlavně tímto přístrojem, který po opravě objektivu skýtá velmi kvalitní obraz. Cena tohoto objektivu se nyní pohybuje kolem 50 000 Kč. SUNDISK následně zajistil inovaci okulárové části dalekohledu nahrazením původního okulárového výtahu typu helical na staré, již nevyráběné okuláry 0,96", novým hřebenovým okulárovým výtahem 2" standardu (v ceně 5 000 Kč), který umožňuje použítí moderních okulárů s 1,25" a 2" barelem.
Na jaře 2016 bylo dokončeno oplocení areálu a vstup na pozemek je tudíž uzamykatelný. Stále trvá nabídka na cenově velmi výhodné odkoupení velkého čočkového objektivu vyrobeného kdysi ve VOD Turnov, ke kterému by bylo nutné dovyrobit tubus a poté by to byl 2. největší refraktor v ČR.
Činnost a významné akce v roce 2016
Na hvězdárně probíhají pravidelné akce pro veřejnost každou první neděli v měsíci. Od 14 hodin je možná prohlídka přístrojového vybavení a pozorování Slunce případně Venuše s odborným výkladem. V 15 hodin následuje přednáška o zajímavých úkazech na obloze v nadcházejícím měsíci. Večerní pozorování je možné po individuální dohodě a to jak pro skupiny tak pro jednotlivce. Hojně navštěvovány jsou rovněž pořady pro školy, které sestávají z ukázky techniky, vlastního pozorování dalekohledy (za jasného počasí Slunce, jinak pozemní cíle) a prezentace zvoleného tématu v posluchárně.
Hvězdárna je otevřena pro veřejnost také v případě mimořádných astronomických úkazů jako například zatmění Slunce a Měsíce, významné konjunkce nebo jasné komety. Zázemí hvězdárny pro svoji činnost využívá také místní astronomický kroužek pod vedením Vladimíra Kafky z Gymnázia Turnov.
Návštěvnost v roce 2016 odhaduje provozovatel na zhruba 500 osob. Mezi akce s největší návštěvností patřily dva zajímavé úkazy - přechod Merkuru přes Slunce v květnu a takzvaný Superúplněk v listopadu. Neopadl ani zájem ze strany médií, v průběhu roku bylo na hvězdárně natočeno několik reportáží pro lokální média i celoplošnou veřejnoprávní Českou televizi a Český rozhlas.
V souvislosti s plánovanou výstavbou rodinných domů na poli u hvězdárny by bylo dobré řešit s projektantem a investorem osazení vhodných lamp VO (teplota chromatičnosti, stínění), aby okolí hvězdárny nebylo zatíženo zbytečně nadměrným světelným znečištěním.
Související články
Rodinným dnem oslavili 40 let turnovské hvězdárny
Kometa století přichází, turnovská hvězdárna otevírá
Turnov připravuje projekt na obnovu hvězdárny se saským partnerem
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Liberecký kraj podporuje udržitelný rozvoj
Zastupitelstvo Libereckého kraje schválilo podporu z Dotačního fondu Libereckého kraje směřující k naplňování zásad udržitelného rozvoje. V programu na podporu místní Agendy 21 je připraveno 600 tisíc korun. Žádosti o dotace mohou podávat obce a jejich dobrovolné svazky, obecně prospěšné společnosti, právnické osoby vykonávající činnost školy nebo školského zařízení, podnikatelské subjekty, spolky, nadace a ústavy v termínu od 28. dubna do 19. května 2025. „Naším cílem je podpořit konkrétní projekty, které uvedou principy udržitelného rozvoje do praxe - tedy do našich měst, obcí, mikroregionů, místních akčních skupin, neziskových organizací a mezi podnikatele v Libereckém kraji. Důležité je pro nás také aktivní zapojení veřejnosti do plánování rozvoje regionu," uvedl Edvard Kožušník, statutární náměstek hejtmana pro resort hospodářského a strategického rozvoje.
S dvěma zákazy řízení už jabloneckým policistům neujel
Ve vazbě skončil muž, který se snažil se dvěma zákazy řízení ve vysoké rychlosti ujet policistům v ulicích Jablonce nad Nisou. Ve vysoké rychlosti navíc ohrožoval ostatní účastníky silničního provozu. Více podrobností na Našem Jablonecku
Nejnovější články
Školní fórum se konalo v ZŠ Zborovská Turnov
Cenu ředitele Správy KRNAP za rok 2024 získalo devět oceněných
Obrazem: Rezerva Turnova vyhrála na Smržovce
Jaro láká na vycházky k rybníku, do muzea i za výhledy
Druhá lomnická přednáška připomíná osvobození Československa
Nejčtenější články
15.04.: Obrazem: Semilský stadion přivítal první sportovce
16.04.: Řemeslné trhy pořádají v Roprachticích
15.04.: Špéra zahájila spolupráci s předním českým výrobcem 3D tiskáren
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.