David Pražák: Opravená silnice do Podbozkova patřila mezi mé cíle

20.12.2020 17:03:39 | Autor: Jana Hajná | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Příkrý,Bozkov,Semily

David Pražák: Opravená silnice do Podbozkova patřila mezi mé cíle

Krajská silnice II/288 Podbozkov - Cimbál je opravená a 9. prosince začala opět sloužit veřejnosti. Uleví se obyvatelům Semilska i desetitisícům návštěvníků Libereckého kraje, kteří tudy míří do Bozkovských dolomitových jeskyní. „Na novou silnici jsme čekali více než patnáct let," řekl poslanec a semilský zastupitel David Pražák (ANO).

Jaký má pro vás rekonstrukce silnice II/288 význam?

Žiji na Semilsku celý život, takže znám každou její zatáčku. Přes dvacet let jsem po ní jezdil i několikrát denně, protože se moje práce v zemědělství odehrává mezi městem Semily a Bozkovem. V posledních letech přibyly časté cesty směrem Liberec. Mohl jsem tedy rok od roku sledovat, jak se její technický stav zhoršoval. Jízda z Cimbálu do Podbozkova a zpět se stala utrpením. Obzvlášť v zimě představovala velký problém, pro řidiče i údržbu.

Proč se na opravu čekalo tolik let?

Nebyly peníze, chyběla vůle, byly jiné projekty. Možná to byla kombinace všech těchto faktorů, ale to už je teď jedno. Hlavní je, že budeme po této silnici zase jezdit bezpečně, což byl jeden z mých cílů, když jsem šel do politiky. Doprava patří se zemědělstvím a životním prostředím mezi moje priority.

Takže přišel Pražák ze Semil a ledy se pohnuly?

Tak jednoduché to určitě nebylo, ale jako semilský zastupitel a poslanec Pražák jsem měl informace a kontakty, které mohly celou věc významně posunout dopředu. Nejhorší bylo vyřešit otázku financování. Silnice je v prudkém svahu a špatně přístupná, všem tedy bylo jasné, že si její rekonstrukce vyžádá ohromné množství peněz.

David Pražák na silnici z Cimbálu do Podbozkova<br />Autor: Archiv Davida Pražáka Peníze se ale nakonec našly.

Ano, díky dotaci Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI). Jinak by do toho kraj asi nikdy nešel. Fond měl ale jednu podmínku, výběrové řízení muselo být vypsáno podle takzvané Žluté knihy FIDIC formou „Vyprojektuj a postav". Mým úkolem bylo všechny oběhat a vysvětlit jim, že tudy vede ta správná cesta.

Panovaly ohledně tohoto způsobu výběrového řízení nějaké obavy?

Obavy asi ne, ale určitá ostražitost ano, protože je to v českých poměrech novinka. Oprava silnice II/288 Podbozkov - Cimbál měla být navíc pilotním projektem. Žádný jiný kraj do té doby tuto formu výběrka nepoužil. O to víc si vážím toho, že jsme našli se zástupci kraje společnou řeč.

Kolik rekonstrukce stála?

Původně se počítalo s bezmála 165 miliony korun včetně DPH, kdy 70% podíl měl jít za SFDI a 30% za Libereckým krajem. Vysoutěžená částka ale činí jen 131 milionů včetně DPH. Skutečná hodnota povinného podílu kraje se tak snížila a zbylé peníze i od SFDI mohl použít na stavbu kruhové křižovatky Ostrý roh v Jablonci nad Nisou. Tomu se říká zabít dvě mouchy jednou ranou.

Stavba probíhala bez problémů?

Jak se to vezme, víc by vám určitě mohl povědět stavbyvedoucí Josef Svedoník. Svoji roli určitě sehrály obtížný terén a počasí, ale pomohly moderní technologie, které stavební firma použila. Když jsem to všechno tak trochu spískal, často jsem se jezdil na stavbu osobně přesvědčit, jak pokračuje. Vše klapalo tak, jak mělo. V létě nám pan Svedoník na kameru slíbil, že se do konce roku bude opravdu jezdit. Tak to bylo uvedené i ve smlouvě. Svůj slib splnil.

A tím to všechno končí?

Určitě ne. Do jara silnici a její okolí čekají ještě nějaké dodělávky. Pak poběží patnáctiletá záruka, která by měla dle mých informací zahrnovat i položení nového koberce. Časem se možná ukáže, že bude třeba něco opravit, tak to ale chodí na všech velkých stavbách. Na opravách by naopak měli ušetřit řidiči, kterým rozbitá silnice roky ničila auta.

Odnesl jste si nějaké ponaučení?

Trpělivost růže přináší. A že jsem té trpělivosti potřeboval opravdu hodně. Utvrdil jsem se ale i v tom, že pokud jde o dobrou věc pro lidi, není podstatné, kdo je z jaké politické strany či hnutí. V Semilech, v Bozkově, v okolních obcích, na kraji i na úrovni státu jsem se setkával se vstřícným přístupem. Jsem rád, že teď můžeme vidět výsledek naší společné práce. Ale je toho víc.

Klidně to dořekněte.

Prostě mě mrzí, že to všechno trvalo tak dlouho. Byla to prakticky taková naše společná akce s bozkovským starostou Standou Doubkem. O to, aby kraj silnici opravil, léta usiloval i jeho táta, který byl v Bozkově také starostou. Bohužel se toho nedožil.

Přesto jste ale asi dostal nejhezčí dárek k Vánocům.

Po pracovní stránce určitě, ale člověk nemůže usnout na vavřínech, těch rozpracovaných úkolů mám ještě hodně. V osobní rovině pro mě bude nejkrásnějším dárkem, když letošní Vánoce strávíme ve zdraví. A to bych chtěl popřát i všem ostatním.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Kraj na rekonstrukci silnice Podbozkov–Cimbál ještě ušetří
Rekonstrukce pokračují: křižovatka v Jablonci i silnice na Podbozkov
Rekonstrukce silnic pokračují, nové připravují v Mimoni či Podbozkově

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Pořadatelé významných sportovních akcí mohou žádat o dotaci do 30. září

Pořadatelé sportovních akcí mezinárodního významu, které se budou v roce 2023 konat na území Libereckého kraje, ale i organizátoři mistrovství světa, mistrovství Evropy nebo světových pohárů, si mohou požádat o poskytnutí dotace z rozpočtu Libereckého kraje. Pro události konané v roce 2023 tak musí učinit nejpozději do 30. září 2022. „Chtěli bychom vyzvat pořadatele, kteří na území našeho kraje v roce 2023 plánují uskutečnit sportovní akci mezinárodního významu a budou na tuto akci žádat o peněžní podporu z rozpočtu Libereckého kraje, aby si žádost o poskytnutí dotace podali nejpozději do konce září letošního roku," uvedl Dan Ramzer, náměstek hejtmana pro školství, mládež, tělovýchovu, sport a zaměstnanost.

Oba sledované turnovské prameny jsou pitné

Odbor životního prostředí MěÚ Turnov informuje, že pramen pod Valdštejnem a pramen Boží voda jsou podle posledních rozborů pitné. Výsledky rozboru pramene pod Valdštejnem proběhly 13. června 2022 a oba prameny na jejich základě vyhovují hygienickým limitům požadovaným vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb., v platném znění, a voda je tak pitná.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 24. až 26. června
Zprovoznili silnici a okružní křižovatku u Ktové
Vratislavická kyselka přichází zpátky na trh
Vědomostní soutěž Poznej turistický region Český ráj má své výherce
Severočeské muzeum uchystalo velkou výstavu fotografa Petra Šimra

Nejčtenější články

22.06.: TJ Sokol Jablonec nad Jizerou pořádá oslavu 100 let místního fotbalu
23.06.: Semilská pouť se po dvou letech koná i s kulturním programem
22.06.: Fichtl MAZEC 24 hodin je tady

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

E-shop se sportovním oblečením a vybavením

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT