Dny lidové architektury se konají o víkendu 22. a 23. července

19.07.2023 07:19:51 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Dolánky,Železný Brod,Lomnice nad Popelkou,Liberecký kraj

Dny lidové architektury se konají o víkendu 22. a 23. července

Ukázky řemesel, řemeslné dílny, folklórní a divadelní vystoupení, odborné přednášky, lidová hudba, zábava, smích a netradiční zážitky. Takové budou Dny lidové architektury, které se konají o víkendu 22. a 23. července v kraji. Své brány otevře dvanáct objektů.

„Jako každý rok, i letos předpokládáme velký zájem ze strany návštěvníků. Mimo možnost navštívit často běžně nepřístupné objekty, budou mít příležitost vyzkoušet si nejrůznější řemesla a také si užít kulturní program, který pro ně bude na mnoha místech připraven," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Za italskými plážemi se bude možno zastavit v rodném domě malíře Josefa Führicha v Chrastavě. Beranův hostinec v Trávníčku představí novou výstavu s názvem Roubenky na skle a nabídne zábavu s folkórním souborem Horačky a hereckou kapelou Péro za kloboukem.

Letošním nováčkem v programu je zvonice na hřbitově v Lomnici nad Popelkou, která je nejstarší stavbou ve městě. Nabídne výrobu plechových lisovaných zvonečků, vystoupí také lomnické hudební těleso Musica Cecilia. Za barvířským řemeslem nebo za broušením drahých kamenů se bude možné vypravit na Běliště do Železného Brodu. Lidé si tam vyzkouší šlapání na chůdách, honění obruče, praní na valše a výrobu lodičky z kůry nebo skřítka z klacíku.

O rozvoji tkalcovství v Podkrkonoší se bude hovořit na přednášce Dany Grabcové v roubené chalupě Vlastivědného muzea a galerie v Železnici. Nově nabyté vědomosti si budou moci posluchači hned vyzkoušet na kolíkovém stavu nebo u kolovratu.

Bez práce nejsou placky. O tom se přesvědčí návštěvníci Doleního mlýna v Bradlecké Lhotě. Pod vedením mistra tradiční rukodělné výroby Jaroslava Fiegera si vyzkouší mletí obilí a z vlastnoručně namleté mouky si upečou obilnou placku.

Za unikátní konverzí vodního mlýna na papírnu poháněnou Francisovou turbínou se lze vydat do papírny v Hamru na Jezeře a za pojednáním o roku hospodáře od jara do zimy na Dlaskův statek v Dolánkách. Organizátoři uchystali řemeslné workshopy předení na kolovratu, mykání vlny, plstění, tkaní, kování hřebů a podkov nebo ukázky opracování trámů.

Vísecká rychta v Kravařích láká na práci s koňmi, kováře, kameníka, tesaře a kousky potulných kejklířů. V Památníku K. H. Máchy v Doksech si bude možné vyrobit aromaterapeutický parfém, jednoduché rytmické nástroje, lapače snů nebo různé talismany. Ve Staré škole v Křižanech budou k vidění akrobatické vystoupení skupiny Squadra Sua a koncert lesních rohů v podání Prague Philharmonia Horn Tria. Na Zemanově statku, rodném domu spisovatele Antala Staška, si zájemci vyzkouší tkaní na stoletém tkalcovském stavu, vytvoří šperk z bižuterie a poslechnou písně z Podkrkonoší.

Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 21. do 23. července

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Dny lidové architektury 2023 proběhnou na Bělišti 22. a 23. července
Vlastníte památku? Představte ji na Dnech lidové architektury
Dny lidové architektury zaujaly, nejvíce Beranův hostinec v Trávníčku
Dny lidové architektury v kraji nabízí pytlácké náčiní i tkalcovský stav
Dny lidové architektury se konají i na Bělišti v Železném Brodě
Kraj nabízí majitelům památek účast na Dnech lidové architektury
Dny lidové architektury zaujaly, rekordmanem byl Beranův hostinec
Dny lidové architektury otevírají dveře patnácti objektům v kraji
Program Jilemnického léta 2021
Na kole za architektonickými skvosty Jilemnicka
Hodující král i věčně spící šlechtic. Města v kraji známá neznámá
Památková rezervace Karlov představuje vrchol dřevěného urbanismu
Maloskalský Boučkův statek se za dvě stě let téměř nezměnil
Lovecký zámeček na Nové Louce proslavil prezidentův kancléř Šámal
Kopicův statek doplňují osobité plastiky ve skalách
Šolcův dům: kulturní památka unikla demolici, sídlí v ní ochranáři
Dům řemesel v Kryštofově údolí je ukázkou lidové architektury
O Dny lidové architektury stoupá zájem: památky navštívily tisíce lidí

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Na životní prostředí a zemědělství vyčlenil kraj 8 milionů korun

Podpora ochrany přírody a krajiny, pomoc včelařům, ale také předcházení vzniku odpadů, využití bioodpadů a odděleného sběru kovových odpadů. To jsou tři dotační programy v oblasti životního prostředí a zemědělství, jejich prostřednictvím Liberecký kraj rozdělí 8 milionů korun. V rámci programu 8.2, který se zaměřuje na podporu ochrany přírody a krajiny, je navrženo podpořit všech 34 formálně správných žádostí o dotaci v celkové výši 2.811.112 korun; dvě žádosti byly pro formální nesoulad vyřazeny. Navrhuje se doplnit rezervu programu 8.2 do této výše o 288.312 korun z volných prostředků programu 8.6, zaměřeného na podporu retence vody v krajině a adaptace sídel na změnu klimatu.

Hladina podzemních vod v okolí dolu Turów za poslední dva roky vzrostla

Česká geologická služba předložila výsledky měření hladin podzemních vod v okolí dolu Turów na českém území a v okolí podzemní těsnící stěny. Vyplývá z nich, že roste jejich hodnota podél těsnící stěny na polském území, v hlubších kolektorech mezi stěnou a státní hranicí Polské a České republiky a také mezi podzemní stěnou v samotném dole Turów. Oproti tomu od září 2020 až do dubna 2024 hladiny podzemních vod v hlubších kolektorech na českém území nadále klesaly a na konci dubna 2024 jsou na nejnižší úrovni. V okolí Uhelné od srpna 2023 hladiny podzemní vody převážně stagnují a od února 2024 nepatrně rostou. „Výsledky jsou nyní mírně pozitivní. Stoupání hladin vrtů za těsnící stěnou má setrvalou tendenci a propisuje se již do několika hlubinných vrtů na českém území," uvedl Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství. „Jsem rád, že se také připravuje nový hydrogeologický model, který pohyb podzemních vod podrobně zmapuje. Budeme tak mít kromě čísel z měření i konkrétnější přehled vývoje a chování podzemních vod."


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kultura v Železném Brodě v květnu
Odpolední zastavení s neziskovým sektorem v Turnově
Harrachové ve službách Habsburků: Po celé Evropě
Přehled fotbalových výsledků a tabulek devátého jarního kola
Den otevřených dveří hasičů v kraji přilákal 2500 fanoušků

Nejčtenější články

19.05.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek devátého jarního kola
18.05.: Pohádkový les v Semilech bude letos O ohni a vodě
19.05.: Krkonošskému národnímu parku je 61 let, obhájil certifikát FSC

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT