Maloskalský Boučkův statek se za dvě stě let téměř nezměnil

18.12.2020 10:52:18 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Malá Skála

Maloskalský Boučkův statek se za dvě stě let téměř nezměnil

Expozice o historii regionu, galerie moderního umění, kavárna, prodejna regionálních produktů i půjčovna koloběžek. To vše se nalézá v Boučkově statku na Malé Skále. Venkovská usedlost, která si do dnešních časů zachovala starobylý ráz, je ukázkou zdejší lidové architektury.

V prvním patře se nachází historická expozice z dějin Maloskalska, která vznikla podle návrhu Josefa Jíry. Společnost Arva Patria zřídila v budově lidovou hospůdku, ale vybudovala zde i rozsáhlou galerii moderního umění, ve které se skví díla 120 českých umělců.

„Je to místo, které nejde na Malé Skále minout. Míří sem milovníci lidové architektury, výtvarného umění, návštěvníci z regionu i z daleka. Od jara je Boučkův statek doslova v obležení. Tak přitažlivé místo to je," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

V někdejším výměnku pak vznikl jako sezonní infocentrum takzvaný Infoshop Vejměnek. Je tu také kavárna, prodejna regionálních produktů a půjčovna koloběžek. Stodola slouží jako technické zázemí pro statek a obecní úřad.

Stavení se nalézá ve středu obce. V areálu se nachází patrový dům, z větší části roubený, v jehož zděné části se nacházely chlévy a další hospodářské prostory. Přízemní roubenou část lemuje podstávka. Na protější straně areálu je velká stodola, zepředu prostranství uzavírá malý roubený výměnek. Kulturní i historická hodnota celého statku je zejména v autenticitě. Od přestavby v roce 1813 se totiž dochovala původní podoba až dosud; prakticky bez změn.

Majitelé, rodina Boučkových, patřili k nejstarším selským rodům ve Vranovém, obci, která byla přičleněna k Malé Skále v roce 1953. Josef Bouček nechal v roce 1826 ve Vranovém postavit sochu sv. Josefa a jeho syn Jaroslav se stal v roce 1922 prvním starostou obce. Poslední majitelka, která na statku žila, po sobě nenechala žádné dědice. Dokonce se uvažovalo o zbourání usedlosti. V 80. letech 20. století se nakonec statek dočkal rozsáhlé rekonstrukce a od roku 1988 je přístupný veřejnosti.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Divadlo, zvony, cukrovar a demolice. Hrad Lipý má pestrou minulost
Roubenky v Jílovecké ulici v Semilech stojí za návštěvu
Po stopách Karoliny Světlé: do přírody stezkou ve Světlé pod Ještědem
Hrad Rotštejn pamatuje i Přemyslovce, jeho zřícenina vybízí k návštěvě
Rozhledna, pizza, pivo a veverka Berta. Okolí Rádla zaujme děti i rodiče
Tuláčkův statek zachránilo České vysoké učení technické
Hrad Svojkov: skála, pískovec a přítel Mistra Jana Husa
Krkonošský výlet nabídne výhledy, lezení ve stromech i závody motokár
Lovecký zámeček na Nové Louce proslavil prezidentův kancléř Šámal
Hrad Roimund u Jítravy získal jméno po králi Karlu IV.
Kopicův statek doplňují osobité plastiky ve skalách
Výlet po hřebenech Krkonoš zakončí odměna u Mumlavských vodopádů
Šolcův dům: kulturní památka unikla demolici, sídlí v ní ochranáři
Jilemnický zámek: kdysi sídlo Harrachů, dnes sídlo Krkonošského muzea
Márinkův kříž i hrad Nístějka. Za krásnými výhledy kolem Vysokého
Sídlem panství Berků z Dubé měl být Chudý hrádek
Suchary i bláznivá voda. Výlet přiblíží pochoutky Českého ráje
Zámek Vartenberk býval vězením i nemocnicí
Středověk i baroko. Výlet údolím Kamenice umožní cestovat v čase
Dům řemesel v Kryštofově údolí je ukázkou lidové architektury
Zřícenina hradu Frýdštejn je perlou Maloskalska
FOTO: Podzimní procházka Palackého sady a parkem Ostrov v Semilech
Podzimní výlety: na Skalní stezku reliéfů i do Oldřichovských bučin
Palackého stezka láká na romantický výlet k jeskyním i vodní elektrárně
Krajinou na pomezí Jizerských hor a Českého ráje provede doktor Kittel
Zámek v Lomnici nad Popelkou vlastnil i Albrecht z Valdštejna
Nejnižší Cimrmanova rozhledna na Nouzově slaví 15 let
Nejhezčími místy Českého ráje provede Zlatá stezka
Zámek v Horní Branné přežil i třicetiletou válku. Dnes je v něm muzeum
Po stopách Nesmrtelné tety do Mnichovské průrvy
Výlet do nebe i pekla nabízí vodopády a naučná stezka v Josefově Dole
Za hrady a zámky Libereckého kraje: Hamrštejn
Tajemný hrad Zbiroh má svého Černého rytíře

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

V Jablonci nad Nisou shořela kůlna

Hasiči v neděli odpoledne vyjížděli k požáru kůlny v Jablonci nad Nisou. K jeho likvidaci nasadili dva vodní proudy C. Lokalizace byla nahlášena 7 minut po příjezdu první jednotky na místo, do hodiny byl zásah ukončen. Událost se obešla bez zranění.

Liberecký kraj posiluje péči o duševní zdraví i u dětí

Díky projektu Podpora a rozvoj sociálních služeb v Libereckém kraji uskutečněném v rámci Operačního programu Zaměstnanost plus vzniklo v Liberci v roce 2024 Centrum duševního zdraví (CDZ). Centrum, které zajišťuje FOKUS Liberec poskytuje multidisciplinární podporu dospělým lidem s duševním onemocněním přímo v jejich přirozeném prostředí - doma, v rodině i v běžném životě, se nyní rozšíří právě i o pomoc pro děti a dospívající.  V prostorách sídla FOKUSu Liberec se nyní zaměří i na včasnou pomoc dětem a mladým lidem s psychickými obtížemi a jejich rodinám. Spolupracovat bude se školami, zdravotnickými službami i dalšími organizacemi v regionu. Vznik dětského centra reaguje na rostoucí potřebu dostupné a specializované péče o duševní zdraví mladé generace. „Jedná se o komplexní působení zdravotní i sociální služby, kdy se propojuje celý tým odborníků a specialistů, kteří dětem ve věkovém rozmezí od narození až do osmnácti let poskytují pomoc při řešení potíží v rodině či ve škole a následně řeší i somatické nebo psychické obtíže," řekla Jana Horáková ředitelka FOKUSu Liberec.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Letošní čarodějnice Na Lukách v Turnově se chystají
Moldavská delegace navštívila Liberecký kraj
Slavnostně poklepali na základní kámen nové stanice hasičů v Jilemnici
Defibrilátory zachraňují lidské životy. Kraj opět podpoří jejich nákup
Ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch končí ve funkci

Nejčtenější články

10.03.: Ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch končí ve funkci
11.03.: Slavnostně poklepali na základní kámen nové stanice hasičů v Jilemnici
10.03.: Vlajka pro Tibet opět visí na krajském úřadu

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT