Do škol v Libereckém kraji se vrací výuka první pomoci

04.01.2017 21:41:46 | Autor: Marta Vokurková | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Do škol v Libereckém kraji se vrací výuka první pomoci

Více než třetina obyvatel Libereckého kraje by v případě nouze neposkytla první pomoc. Bojí se nákazy a nevěří svým schopnostem. Vyplynulo to z reprezentativního výzkumu, který provedla společnost Sanofi. I proto se úvodní hodinou na liberecké škole rozběhl vzdělávací program, který do škol v Libereckém kraji vrací výuku první pomoci.

V tomto školním roce by se výukových kurzů mělo zúčastnit na 5000 dětí z regionu. Odborným garantem programu, který připravila společnost Sanofi, je Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje. Projekt zaštítil krajský hejtman Martin Půta.

Přímou zkušenost se záchranou člověka má v Libereckém kraji třetina lidí. Ostatní zatím první pomoc poskytovat nemuseli. A jsou za to rádi. Z průzkumu, který provedla společnost Sanofi ve spolupráci s agenturou ppm factum na reprezentativním vzorku populace ČR, vyplynulo, že 89 % lidí z Liberecka má strach, že pomoc nezvládnou a pacientovi ještě více uškodí. 77 % dotazovaných také přiznalo obavy, že se od pacienta samo nakazí. 38 % respondentů z regionu dokonce přiznalo, že by se o záchranu raději nepokoušelo ze strachu, že stav pacienta ještě více zhorší.

Většina lidí by se naštěstí postavila k záchraně člověka čelem. Šest z deseti obyvatel regionu by se snažilo první pomoc poskytnout. „Necelá polovina (44 %) dotazovaných tvrdí, že by se o poskytnutí první pomoci pokusila, ale zároveň si nejsou jistí svými schopnostmi. Jen 15 % věří, že by to zvládlo," přibližuje Filip Hrubý, tiskový mluvčí Sanofi v ČR.

A jak to potom vypadá ve skutečnosti? Lidé, kteří se do kritické situace již dostali, se podle svých slov o záchranu v naprosté většině případů pokusili. 5 % respondentů to zvládlo bez pomoci záchranářů (v celé ČR to bylo 22 %). Téměř tři čtvrtiny lidí v regionu pak současně s poskytnutím první pomoci zavolalo záchranku.

„Pokud je člověk postižen náhlou zástavou oběhu na veřejnosti, je ve většině případů odkázán na pomoc kolemjdoucích. Není-li prováděna resuscitace, klesá jeho šance na přežití až o 12 % za minut," říká Barbora Zuchová, záchranářka Zdravotnické záchranné služby. „Pokud člověk třeba na ulici potřebuje resuscitaci, je ve většině případů odkázán na pomoc kolemjdoucích. Mozek totiž vydrží bez kyslíku pouze tři až pět minut. A sanita přijíždí zhruba po deseti minutách od zavolání," doplnila Zuchová. Čím více lidí tedy ví, jak poskytnout první pomoc, tím lépe. Včetně dětí.

I dítě může zachránit život

Společnost Sanofi proto spustila projekt, v němž učí prvňáky principy první pomoci. „Plošné vzdělávání žáků základních škol v této oblasti chybělo. Proto jsme se rozhodli připravit kurzy, které je se zásadami první pomoci seznámí," vysvětluje Filip Hrubý. Pilotní projekt zrealizovala Sanofi v roce 2014 ve Středočeském kraji, kurzy tam tehdy prošlo více než 7000 prvňáků. V následujících letech se projekt rozšířil na Jižní Moravu a Plzeňsko. Liberecký kraj je v pořadí čtvrtý.

Mezi zdejšími prvňáky poběží kurzy až do konce školního roku. Profesionální školitelé za tu dobu zvládnou navštívit na 200 prvních tříd základních škol v regionu. Celkem by se v letošním roce měla výuka týkat zhruba 5000 dětí. Záštitu nad projektem převzal hejtman Libereckého kraje Martin Půta, odbornou stránku výuky zajišťuje Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje.

„Po zkušenostech z předchozích projektů a z praxe víme, že malé děti jsou velice vnímavé a naučené dovednosti v poskytování první pomoci, nebo při volání na tísňovou linku, dokážou správně využít," říká MUDr. Jan Lejsek, náměstek přednemocniční neodkladné péče a vzdělávání Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje.

I senioři těží ze školních znalostí

Právě školy jsou pro mnoho lidí hlavním zdrojem informací o první pomoci. Většina dotazovaných z průzkumu se totiž se základy první pomoci setkala naposledy jako dítě nebo dospívající. Z průzkumu vyplynulo, že 59 % obyvatel Libereckého kraje získalo stěžejní informace o poskytování první pomoci ve věku do dvaceti let. „Potvrdilo to i 40 % seniorů nad 60 let. Jejich znalosti jsou tedy více než 40 let staré," upozorňuje Filip Hrubý.

Z výzkumu, který pro Sanofi provedla společnost ppm factum mezi 2096 respondenty staršími 15 let, dále vyplynulo:

  • Obyvatelé Libereckého kraje se ve srovnání s celou populací ČR výrazně častěji ocitli v situaci, že bylo třeba poskytnout první pomoc (32 %, v ČR jen 22 %).
  • Nenašel se zde nikdo, kdo by neposkytl pomoc ani nezavolal záchranku (v celé ČR šlo o 1 % dotazovaných na Vysočině 6 %).
  • Jen 14 % občanů Libereckého kraje starší 15 let se domnívá, že jejich znalosti jsou dostatečné k poskytnutí kvalitní první pomoci; 56 % lidí z této oblasti, tj. o 14 procentních bodů (p.b.) více, než je průměr ČR, má jakési znalosti o pravidlech poskytování první pomoci, ale hodně již toho zapomněli.
  • 30 % populace Liberecka má minimální či žádné znalosti o poskytování první pomoci, čímž se Liberečtí výrazně liší od populace ČR, v které je to téměř polovina (47 %), Liberečtí jsou tedy výrazně lépe k poskytnutí první pomoci připraveni.
  • Celkem 70 % obyvatel Liberecka si uvědomuje, že se za posledních 20 let nějakým způsobem změnila pravidla poskytování první pomoci. Liberečtí jsou v této znalosti na prvním místě v republice a výrazně se odlišují od průměru, celkem o 22 p.b. Zásadní změny ve změnách pravidel si je však vědomo 26 % lidí, což je o 10 p.b. více, než je průměr ČR.
  • Obyvatelé Libereckého kraje výrazně častěji než průměrná populace uvádějí jako zdroj informací o pravidlech poskytování PP svého zaměstnavatele (LibK 33 %, ČR 17 %).
  • Naprostá většina (87 %) obyvatel Liberecka souhlasí s tím, aby výuka pravidel první pomoci byla součástí základního vzdělávání. Čtyři pětiny (82 %) populace jsou přesvědčeny, že by tato výuka měla být povinná (v ČR to je 71 %). Jen 6 % by ji nechalo jako nepovinný předmět (v ČR 18 %, např. Královéhradecký kraj 26 %). 7 % lidí v regionu je přesvědčeno, že výuka první pomoci do škol nepatří (v ČR 6 %, Královéhradecký kraj 12 %)

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Již pátým rokem podporuje Liberecký kraj aktivity pro rodiny s dětmi

Od roku 2020 mohou nestátní neziskové organizace získat od Libereckého kraje finanční podporu na aktivity pro rodiny s dětmi. Žádost o individuální dotaci v oblasti rodinné politiky je možné podávat od 30. dubna do 20. května letošního roku prostřednictvím internetových stránek Libereckého kraje. Celkem kraj na tyto účely vyčlenil 800 000 korun. „Organizace budou moci finanční prostředky použít na vzdělávací aktivity zaměřené na posílení partnerských a manželských vztahů, na zvyšování rodičovských kompetencí a na podporu slaďování rodinného a pracovního života," uvedl Petr Tulpa, náměstek pro resort sociálních věcí.

Zdravotnické memorandum umožní spolupráci na simulační výuce

Cvičení za pomoci modelů a využití nahraných situací v praxi - to je simulační výuka. Fakulta zdravotnických studií Technické univerzity v Liberci, Krajská nemocnice Liberec a Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje podepsaly memorandum, v němž se zavazují ke spolupráci v této oblasti. Záštitu memorandu udělili rektor Technické univerzity Miroslav Brzezina a hejtman Libereckého kraje Martin Půta. „Je to další krok k tomu, aby byli absolventi univerzity a pracovníci v nemocnici a na záchrance ještě lépe připravení a vyškolení na řadu situací, jež mohou v jejich praxi nastat. Díky zkušenostem, které nasbírají při simulační výuce, budou schopni poskytnout odbornou a účinnou pomoc tam, kde to bude potřeba," vysvětlil hejtman Martin Půta.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Přehled fotbalových výsledků a tabulek sedmého jarního kola
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 3. do 8. května
V Bystré nad Jizerou hořel les
Žákovský florbalový tým Semil si z republikového finále přivezl stříbro
Turnovští hasiči vysvobodili jezevce uvízlého v plotě

Nejčtenější články

03.05.: Turnovští hasiči vysvobodili jezevce uvízlého v plotě
02.05.: Jaro v Českém ráji: romantika u řeky i pískovcoví svatí
04.05.: V Bystré nad Jizerou hořel les

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT