FOTO: Bílá místa konce války odkrývají v semilském muzeu

23.07.2020 22:30:40 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

FOTO: Bílá místa konce války odkrývají v semilském muzeu

V Muzeu a Pojizerské galerii Semily v pátek 17. července vernisáž otevřela výstavu Bílá místa konce války 1944-45. Po zahájení v Pojizerské galerii za přítomnosti zástupce z ministerstva kultury i pamětnice paní Siebertové následoval přesun do 1. patra muzea, kde už návštěvníci mohli vidět zajímavé kulisy představující vývoj válečných dní, ale hlavně spoustu zajímavostí o semilské továrně Zittwerke.

„V roce 1944 se do Semil přesunula část tajné válečné výroby leteckých motorů Junkers. V továrně pracovalo několik tisíc nuceně nasazených českých dělníků," odhalil nepříliš známou skutečnost autor výstavy Tomáš Chvátal.

Hledání podrobností o samotné výrobě a osudech dělníků trvalo muzejnímu historikovi několik let a podle něj se nepotvrdila výroba tajných raket V2, tedy prvních bojově nasazených kapalinově balistických střel s inerciální navigací, kterými chtěl Hitler zvrátit vývoj války. Přesto zde výroba byla tajná, protože vývoj letadel nebyl dostatečně rychlý a motory byly poruchové, takže bylo třeba je vyrábět ve velkém množství a mimo území Německa, které už v té době bylo bombardované spojenci.

Vernisáž výstavy Bílá místa konce války 1944-45<br />Autor: Petr Ježek V semilském závodě se vyráběly třeba i motory Junkers Jumo 004, u kterých byla odstraněna pomalá vrtule a namísto toho se k pohybu letounu poprvé využila reaktivní síla horkých spalin. Zažehnutím směsi se uvolnila tepelná energie a ve výstupní trysce se pak změnila na kinetickou, která dokázala dodat letadlu tehdy nepřekonatelnou rychlost. Dále i úspěšné motory Jumo 213 E, kterých se vyrobilo 9000 kusů a byly jedněmi z nejvýkonnějších pístových motorů 2. světové války.

Tomáš Chvátal se věnoval i jednotlivým lidem, jejichž osudy za války šly dohledat v archivech. Ale leccos návštěvník zjistí o vývoji továrny po válce, když je poměrně známé, že se nacházela v areálu pozdější Kolory 01, ale navázala na ni i pozdější Technometra výrobou kovových součástí do letadel.

Dále si pamětníci mohou připomenout také osud osvoboditele Semil poručíka Olega Penkovského, který byl později jako špion upálen zaživa pro výstrahu ostatním, protože v době Karibské krize předal Američanům informace o přesunu sovětských raket na Kubu. Návštěvníci se dozví i jména nuceně nasazených a podmínky jejich ubytování, děti určitě zaujmou efektní kulisy projíždějícího tanku.

„Pro muzeum je to jeden z nejvýznamnějších výstavních počinů nejen v rámci letošního výstavního plánu," dodal ředitel muzea Miroslav Šnaiberk. Na realizaci výstavy získalo muzeum grant Ministerstva kultury ČR, díky kterému se připravuje také dokumentární film v režii Jana Chlebouna, který bude nabídnut k licencování České televizi. Výstava vznikla ve spolupráci s Česko-německým fondem budoucnosti a Státním okresním archivem v Semilech a za podpory města Semily.


Výstavu Bílá místa konce války 1944-45 můžete v semilském muzeu navštívit do 15. ledna 2021. Na výstavu bude muzeum zvát návštěvníky filmovým trailerem vysílaným v místním kině, který je již vložen do našeho článku. Součástí projektu je i podrobná kniha Tomáše Chvátala, která vychází v muzejní edici Paměti Semilska v nákladu 500 kusů a už od května je ke koupi v semilském muzeu a knihkupectví Křižovatka.

Související články: 

Semilské muzeum natočilo film o tajném válečném projektu

FOTO: Takto dnes vypadá areál Kolora 01, o němž se chystá výstava

Semilské muzeum chystá výstavu o konci války

Výstava v semilském muzeu získala záštitu ministra kultury

Program semilského muzea o prázdninách

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 50 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Pokácí lípu v ulici Alej legií v Turnově

V úterý 21. května 2024 bude pokácena lípa zelená v ulici Alej legií (pozemek p. č. 3875/7 v kat. území Turnov). Kácení bude provedeno v režimu tzv. krajní nouze, neboť hrozí riziko z prodlení. Lípa je velmi silně poškozena rozsáhlou hnilobou dřeva kotevních kořenů a báze kmene, jež je způsobena agresivní dřevokaznou houbou dřevomor kořenový. Kácení bude provedeno na základě výsledku tahových zkoušek, které prokázaly velmi nízkou odolnost lípy vůči vývratu z kořenů.

Na životní prostředí a zemědělství vyčlenil kraj 8 milionů korun

Podpora ochrany přírody a krajiny, pomoc včelařům, ale také předcházení vzniku odpadů, využití bioodpadů a odděleného sběru kovových odpadů. To jsou tři dotační programy v oblasti životního prostředí a zemědělství, jejich prostřednictvím Liberecký kraj rozdělí 8 milionů korun. V rámci programu 8.2, který se zaměřuje na podporu ochrany přírody a krajiny, je navrženo podpořit všech 34 formálně správných žádostí o dotaci v celkové výši 2.811.112 korun; dvě žádosti byly pro formální nesoulad vyřazeny. Navrhuje se doplnit rezervu programu 8.2 do této výše o 288.312 korun z volných prostředků programu 8.6, zaměřeného na podporu retence vody v krajině a adaptace sídel na změnu klimatu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kluci z Prahy zamířili do Českého ráje za veterány i ke granátům
Jubilejní ročník Fokus Festu se ponese v duchu retro
Akce Zdravě v Turnově probíhala už podruhé
Na krkonošských cestách bude provázet 15 nových podmaleb na skle
Podstávkové domy otevřou své dveře. Od Šluknovska až po Frýdlantsko

Nejčtenější články

19.05.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek devátého jarního kola
19.05.: Jezdíme okolo - pozůstatky historického silničního značení na Lomnicku
20.05.: Harrachové ve službách Habsburků: Po celé Evropě

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT