FOTO: Bílá místa konce války odkrývají v semilském muzeu

23.07.2020 22:30:40 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

FOTO: Bílá místa konce války odkrývají v semilském muzeu

V Muzeu a Pojizerské galerii Semily v pátek 17. července vernisáž otevřela výstavu Bílá místa konce války 1944-45. Po zahájení v Pojizerské galerii za přítomnosti zástupce z ministerstva kultury i pamětnice paní Siebertové následoval přesun do 1. patra muzea, kde už návštěvníci mohli vidět zajímavé kulisy představující vývoj válečných dní, ale hlavně spoustu zajímavostí o semilské továrně Zittwerke.

„V roce 1944 se do Semil přesunula část tajné válečné výroby leteckých motorů Junkers. V továrně pracovalo několik tisíc nuceně nasazených českých dělníků," odhalil nepříliš známou skutečnost autor výstavy Tomáš Chvátal.

Hledání podrobností o samotné výrobě a osudech dělníků trvalo muzejnímu historikovi několik let a podle něj se nepotvrdila výroba tajných raket V2, tedy prvních bojově nasazených kapalinově balistických střel s inerciální navigací, kterými chtěl Hitler zvrátit vývoj války. Přesto zde výroba byla tajná, protože vývoj letadel nebyl dostatečně rychlý a motory byly poruchové, takže bylo třeba je vyrábět ve velkém množství a mimo území Německa, které už v té době bylo bombardované spojenci.

Vernisáž výstavy Bílá místa konce války 1944-45<br />Autor: Petr Ježek V semilském závodě se vyráběly třeba i motory Junkers Jumo 004, u kterých byla odstraněna pomalá vrtule a namísto toho se k pohybu letounu poprvé využila reaktivní síla horkých spalin. Zažehnutím směsi se uvolnila tepelná energie a ve výstupní trysce se pak změnila na kinetickou, která dokázala dodat letadlu tehdy nepřekonatelnou rychlost. Dále i úspěšné motory Jumo 213 E, kterých se vyrobilo 9000 kusů a byly jedněmi z nejvýkonnějších pístových motorů 2. světové války.

Tomáš Chvátal se věnoval i jednotlivým lidem, jejichž osudy za války šly dohledat v archivech. Ale leccos návštěvník zjistí o vývoji továrny po válce, když je poměrně známé, že se nacházela v areálu pozdější Kolory 01, ale navázala na ni i pozdější Technometra výrobou kovových součástí do letadel.

Dále si pamětníci mohou připomenout také osud osvoboditele Semil poručíka Olega Penkovského, který byl později jako špion upálen zaživa pro výstrahu ostatním, protože v době Karibské krize předal Američanům informace o přesunu sovětských raket na Kubu. Návštěvníci se dozví i jména nuceně nasazených a podmínky jejich ubytování, děti určitě zaujmou efektní kulisy projíždějícího tanku.

„Pro muzeum je to jeden z nejvýznamnějších výstavních počinů nejen v rámci letošního výstavního plánu," dodal ředitel muzea Miroslav Šnaiberk. Na realizaci výstavy získalo muzeum grant Ministerstva kultury ČR, díky kterému se připravuje také dokumentární film v režii Jana Chlebouna, který bude nabídnut k licencování České televizi. Výstava vznikla ve spolupráci s Česko-německým fondem budoucnosti a Státním okresním archivem v Semilech a za podpory města Semily.


Výstavu Bílá místa konce války 1944-45 můžete v semilském muzeu navštívit do 15. ledna 2021. Na výstavu bude muzeum zvát návštěvníky filmovým trailerem vysílaným v místním kině, který je již vložen do našeho článku. Součástí projektu je i podrobná kniha Tomáše Chvátala, která vychází v muzejní edici Paměti Semilska v nákladu 500 kusů a už od května je ke koupi v semilském muzeu a knihkupectví Křižovatka.

Související články: 

Semilské muzeum natočilo film o tajném válečném projektu

FOTO: Takto dnes vypadá areál Kolora 01, o němž se chystá výstava

Semilské muzeum chystá výstavu o konci války

Výstava v semilském muzeu získala záštitu ministra kultury

Program semilského muzea o prázdninách

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 50 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj opět podpoří statisíci obnovu kulturních památek

Obnovu kulturních památek dlouhodobě a systematicky podporuje Liberecký kraj. Proto opět krajské zastupitelstvo schválilo vyhlášení dotačního programu s názvem 7.3 Stavebně historický průzkum. Je zaměřený na komplexní poznání historie, stavebního vývoje a současného stavu kulturních památek na území regionu. Zpracovaný stavebně historický průzkum poslouží jako výchozí podklad pro obnovu dané kulturní památky. „Je to vlastně předstupeň stavební obnovy památky a my se snažíme tímto dotačním programem motivovat další vlastníky památek, aby si stavebně historický průzkum nechali zpracovat a chápali ho jako výchozí podklad pro kvalitní péči či obnovu objektu," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Z Fondu Turów podpoří výstavbu vodovodů v H. Vítkově a Václavicích

Vybudování nového vodovodu pro Horní Vítkov za přibližně 68 milionů korun a také pro obec Václavice za 172 milionů. To jsou dva projekty, které finančně podpoří Liberecký kraj z Fondu Turów. Začít by měly ještě letos a dokončeny budou v roce 2025. „Obě města - Chrastava a Hrádek nad Nisou - vloni podala na tyto projekty žádost o dotaci na Státní fond životního prostředí v rámci 44. výzvy Operačního programu Životní prostředí. Rozhodnutí ministerstva zatím neobdržela. Nicméně, nechceme otálet s výstavbou, a tak podpoříme oba projekty z Fondu Turów individuálními dotacemi," uvedl Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Investice v turnovských městských budovách přinesou úsporu energií
Turnovská kapela Mackie Messer Klezmer Band hrála v Senátu
Budoucnost výzkumného centra TOPTEC má reálné obrysy
Mysleme na svůj sluch. Tichý svět připomíná tři mezinárodní dny
Čtvrtá výstava v Original Gallery ukáže obrazy Věry Kosové

Nejčtenější články

22.02.: Odpočívadla, stojany, nabíječky. Kraj opět podpoří zázemí pro cyklisty
22.02.: Čtvrtá výstava v Original Gallery ukáže obrazy Věry Kosové
22.02.: Soutěž o 3x 2 vstupenky na Viléma Veverku

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT