FOTO: Kolora ožila zábavou i nostalgií

02.10.2011 16:42:02 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

FOTO: Kolora ožila zábavou i nostalgií

V továrně, která dříve patřila k symbolům Semil a nyní pozvolna chátrá, se v pátek a sobotu konal „Závod o čas" neboli projekt Kolora 01. Projekt měl připomenout časy, kdy byl zdejší podnik největším výrobcem lůžkovin a plen v republice a zároveň návštěvníky pobavit.

Nejistý projekt studentů DAMU a jejich přátel nečekaně dobře fungoval a přilákal celkem 407 pamětníků i mladých obyvatel Semil, kteří se chtěli do největšího továrního areálu v širokém okolí osobně podívat.

Celý projekt zašťiťovaly koordinátorka Anežka Navrátilová (studentka Katedry dramatické výchovy DAMU), režisérka Mariana Večeríková (studentka Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU) a produkční Lucia Šimášková (studentka Katedry produkce DAMU). „Když jsme se tu poprvé procházeli, tak nás udivil ten obrovský prostor, zaprášený a nevyužitý. Začali jsme materiály sbírat a každý si vybral prostor a téma, na kterém chtěl pracovat," řekla po prohlídce režisérka projektu Mariana Večeríková.

Diváci zhlédli postupně deset zastavení

Čas prohlídky byl rozdělen na deset zastavení, po kterých se návštěvníci pohybovali po menších skupinkách. Již v prvním zastavení Jak pan Schmitt k továrně přišel byli diváci dobře naladěni vtipnou hříčkou a nemohlo je už nic udivit uvnitř areálu.

Kolorit prohlídky pak doplňovala mozaika na dvoře i nainstalované zákoutí na sálech. Vůbec nevadilo, že návštěvníci procházeli pouze částí přádelny, kde se nevyráběly plíny, ale příze, pro laika nitě, protože v celém rozlehlém areálu by se ztratili jak návštěvníci, tak i vyznění mnohých představení.

V předsálí čekalo zastavení na 120%, sprchy a samotné šatny, vše proložené vtipnými scénkami. Rozlehlost haly, kde stávalo čtrnáct BD strojů a několik protahovacích strojů, názorně tanečně ukázaly děvčata ZUŠ Semily za doprovodu bubnů „z konví na prameny" v podání Martina Svatoše a Pavla Zouhara.

Studenti vycházeli ze vzpomínek zaměstnanců

Pobavila i následující scénka BSP PBZ ČSSR o připomenutí socialistických norem a řádů. Funkční kvůli prostřídaní skupinek v areálu byly i obrazové mezičasy a také předposlední zastavení v podobě spustitelných vzpomínek bývalých zaměstnankyň z nainstalovaných sluchátek, ze kterých studenti vycházeli při tvorbě celého projektu.

„Všechno co tady zaznělo, tak vycházelo z nějakých materiálů. Našli jsme tu publikaci 20 let svobodné práce Kolora a hlavně jsme vycházeli z oněch natočených rozhovorů s pamětníky," upřesnila Večeríková.

Mnozí si zavzpomínali, mnozí byli udiveni, že po několika letech od uzavření je areál ještě překvapivě zachovalý a kolik se zde ještě nachází připomenutí starých časů. Nadále však zůstává otázka co s areálem. Někteří návštěvníci své nápady naznačili, tak se snad některého v budoucnu dočkáme.

Nápady návštěvníků co s areálem napsané na tabuli Co sní?

Továrna na čokoládu, lázně pro psychicky nemocné, park, novou fabriku, Ontex na plíny, ohromné kino, komunitní bydlení, muzeum, bazén, bytovka, obchodní centrum, školka, ateliéry, hřiště na paintball a airsoft, továrnu pro lidi, kteří by rádi pracovali a nechat to jako památku nebo se vrátit do starých časů a konečně začít dělat zase kvalitní bavlnu!

Související články:

Poznámka: Jak jsem čekal parodii a nakonec ani nechtěl odejít

Poznámka: Jak jsem čekal parodii a pak ani nechtěl odejít

Režisérka projektu Kolora 01: Předáváme nyní štafetu lidem

Režisérka projektu Kolora 01: Předáváme nyní štafetu lidem

Pozvánka a historie: Kolora na přelomu září a října ožije díky netradičnímu projektu

Kolora na přelomu září a října ožije díky netradičnímu projektu

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 86 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj daruje obcím a městům pozemky. Podpoří tak rozvoj a bezpečí obyvatel

Téměř 31 tisíc čtverečných pozemků převedl letos Liberecký kraj bezúplatně na obce. Obce a města na nich vybudují chodníky a cyklostezky podél silnic, čímž zvýší bezpečnost chodců a cyklistů na jejich území. Kraj zároveň pracuje na majetkoprávním vypořádání pozemků včetně komunikací, které do budoucna vyřadí z krajské silniční sítě. „Během letošního roku převedl kraj pozemky v účetní hodnotě 2,6 milionu korun na deset obcí a třináct měst v regionu," upřesnil náměstek hejtmana pro řízení rezortu ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky Zbyněk Miklík. „Kraj sice za tyto pozemky peníze nedostane, obce a města v kraji však mohou ušetřené finanční prostředky za nákup pozemků investovat do svého dalšího rozvoje, což je i prioritou Libereckého kraje."

Vodárna Trkač je opravena

Technická památka vodárna v Obřím dole nedaleko Rudného potoka, známá jako Trkač, prošla letos na podzim opravou. Opravili samotnou stavbu, její střechu, venkovní fasádu i vnitřní omítky, které kvůli vlhkosti a drsnému klimatu na tomto místě velmi trpí. Zvláštní péči věnovali samotné turbíně, kterou natřeli. Opravy a nátěru se dočkaly i původní dveře a mříže. Vodárna a 700 metrů dlouhý vodovod sloužily k dopravě vody na Sněžku do České boudy. Postavit ji nechat v roce 1912 hrabě Rudolf Czernin-Morzin. Ukončil tím éru vynášení vody na Sněžku na bedrech nosičů. Toto zařízení sloužilo až do 50. let minulého století, kdy kvůli nedbalé údržbě přestalo fungovat.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Betlémy v lomnickém muzeu již pojednadvacáté
Liberecký kraj vydal ročenku, která hodnotí končící rok 2022
Košťálovští fotbalisté zakončili podzim vítězstvím nad Českou Lípou
Adventní akce se vrací na hrady a zámky
Přednáška o Vladimíru Komárkovi se koná v semilské knihovně

Nejčtenější články

24.11.: Pod vlivem alkoholu skončil v Horních Štěpanicích s autem na boku
24.11.: FOTO: Vyhlášení seriálu ECC 2022 se konalo v Loukově
25.11.: Listopadové Vítání občánků v Turnově s knížkou i drobnými dárky

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Jablonecká Lékárna U Anděla nabízí široký sortiment léků, potravin pro zvláštní výživu, dermokosmetiky, homeopatických přípravků a další.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT