FOTO: Kolora ožila zábavou i nostalgií

02.10.2011 16:42:02 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

FOTO: Kolora ožila zábavou i nostalgií

V továrně, která dříve patřila k symbolům Semil a nyní pozvolna chátrá, se v pátek a sobotu konal „Závod o čas" neboli projekt Kolora 01. Projekt měl připomenout časy, kdy byl zdejší podnik největším výrobcem lůžkovin a plen v republice a zároveň návštěvníky pobavit.

Nejistý projekt studentů DAMU a jejich přátel nečekaně dobře fungoval a přilákal celkem 407 pamětníků i mladých obyvatel Semil, kteří se chtěli do největšího továrního areálu v širokém okolí osobně podívat.

Celý projekt zašťiťovaly koordinátorka Anežka Navrátilová (studentka Katedry dramatické výchovy DAMU), režisérka Mariana Večeríková (studentka Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU) a produkční Lucia Šimášková (studentka Katedry produkce DAMU). „Když jsme se tu poprvé procházeli, tak nás udivil ten obrovský prostor, zaprášený a nevyužitý. Začali jsme materiály sbírat a každý si vybral prostor a téma, na kterém chtěl pracovat," řekla po prohlídce režisérka projektu Mariana Večeríková.

Diváci zhlédli postupně deset zastavení

Čas prohlídky byl rozdělen na deset zastavení, po kterých se návštěvníci pohybovali po menších skupinkách. Již v prvním zastavení Jak pan Schmitt k továrně přišel byli diváci dobře naladěni vtipnou hříčkou a nemohlo je už nic udivit uvnitř areálu.

Kolorit prohlídky pak doplňovala mozaika na dvoře i nainstalované zákoutí na sálech. Vůbec nevadilo, že návštěvníci procházeli pouze částí přádelny, kde se nevyráběly plíny, ale příze, pro laika nitě, protože v celém rozlehlém areálu by se ztratili jak návštěvníci, tak i vyznění mnohých představení.

V předsálí čekalo zastavení na 120%, sprchy a samotné šatny, vše proložené vtipnými scénkami. Rozlehlost haly, kde stávalo čtrnáct BD strojů a několik protahovacích strojů, názorně tanečně ukázaly děvčata ZUŠ Semily za doprovodu bubnů „z konví na prameny" v podání Martina Svatoše a Pavla Zouhara.

Studenti vycházeli ze vzpomínek zaměstnanců

Pobavila i následující scénka BSP PBZ ČSSR o připomenutí socialistických norem a řádů. Funkční kvůli prostřídaní skupinek v areálu byly i obrazové mezičasy a také předposlední zastavení v podobě spustitelných vzpomínek bývalých zaměstnankyň z nainstalovaných sluchátek, ze kterých studenti vycházeli při tvorbě celého projektu.

„Všechno co tady zaznělo, tak vycházelo z nějakých materiálů. Našli jsme tu publikaci 20 let svobodné práce Kolora a hlavně jsme vycházeli z oněch natočených rozhovorů s pamětníky," upřesnila Večeríková.

Mnozí si zavzpomínali, mnozí byli udiveni, že po několika letech od uzavření je areál ještě překvapivě zachovalý a kolik se zde ještě nachází připomenutí starých časů. Nadále však zůstává otázka co s areálem. Někteří návštěvníci své nápady naznačili, tak se snad některého v budoucnu dočkáme.

Nápady návštěvníků co s areálem napsané na tabuli Co sní?

Továrna na čokoládu, lázně pro psychicky nemocné, park, novou fabriku, Ontex na plíny, ohromné kino, komunitní bydlení, muzeum, bazén, bytovka, obchodní centrum, školka, ateliéry, hřiště na paintball a airsoft, továrnu pro lidi, kteří by rádi pracovali a nechat to jako památku nebo se vrátit do starých časů a konečně začít dělat zase kvalitní bavlnu!

Související články:

Poznámka: Jak jsem čekal parodii a nakonec ani nechtěl odejít

Poznámka: Jak jsem čekal parodii a pak ani nechtěl odejít

Režisérka projektu Kolora 01: Předáváme nyní štafetu lidem

Režisérka projektu Kolora 01: Předáváme nyní štafetu lidem

Pozvánka a historie: Kolora na přelomu září a října ožije díky netradičnímu projektu

Kolora na přelomu září a října ožije díky netradičnímu projektu

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 86 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Oceňovaná kapela VANUA2 zahraje v jabloneckém Klubu Na Rampě

Česká pop rocková kapela Vanua2 vystoupí v sobotu 2. března v jabloneckém Klubu Na Rampě. Formace vznikla před šesti lety na základech kapely Blue Effect Radima Hladíka, kde více než deset let společně působili baskytarista Vojtěch Říha (Blue Effect) a bubeník Vašek Zima (Blue Effect, Walk Choc Ice, -123 minut), kteří se po odchodu Radima Hladíka do muzikantského nebe spojili se zpěvákem Yannickem Tevim, pocházejícím z tichomořského souostroví Vanuatu. S kapelou aktuálně působí ještě kytarista Honza Samek. Podrobnosti na Našem Jablonecku

V Mašově vyroste nový vodojem, výstavbě předchází kácení v místě

Před realizací výstavby nového vodojemu Mašov a jeho propojení se stávajícím vodojemem od úterý 27. února v místě proběhne kácení. Jedná se zhruba o desítku vzrostlých stromů (většinou břízy). Dojde také k vykácení pruhu porostu pod stávajícím vodojemem pro propojení stávající a nové stavby. Investorem stavby je VHS Turnov.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Dvě výhry Malé Skály v Chocni po dramatických koncovkách
Naučná stezka provede horním tokem Černé Nisy
Kraj hledá Památku roku pro rok 2023. Nominace přijímá do 30. dubna
Třiceti ředitelům končí funkční období. Kraj proto vyhlašuje konkurzy
Sezonu lomnického muzea otevře Bedřich Smetana

Nejčtenější články

28.02.: Třiceti ředitelům končí funkční období. Kraj proto vyhlašuje konkurzy
27.02.: FOTO: Síla lidskosti podle Věry Kosové v semilské galerii
26.02.: Memorandum k výstavbě IVC v Turnově podepsáno

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT