FOTO: V bývalé Koloře hořelo v garážích, škoda se odhaduje na milion

23.07.2012 17:58:39 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: KRIMI | Obce: Semily

FOTO: V bývalé Koloře hořelo v garážích, škoda se odhaduje na milion

V pondělí ráno hořelo v zadním traktu bývalé textilní továrny Hybler (dříve Kolora) v Semilech - Řekách. Požár vypukl v části, kde na sebe navazuje několik garáží s dílnami. Předběžně odhadnutá škoda činí 1 milion korun na shořelé dodávce i poškozené hale.

„Požár byl ohlášen přes tísňovou linku 112 v 8:21 hodin. Jelikož jde o jeden z největších továrních objektů na Semilsku, sjely se na místo jednotky i z druhého stupně poplachu - PS Semily, Semily, Benešov u Semil, Košťálov. Pět cisteren provázela též automobilová plošina," upřesnila tisková mluvčí HZS Libereckého kraje Zdenka Štrauchová. 

Již při příjezdu viděli hasiči stoupat z pod střechy hustý dým. Proto zasahovali v dýchací technice a s určením ohniska požáru jim v silně zakouřeném prostředí pomohla termokamera. „Ohnisko požáru bylo zjištěno v jedné z hal, kde hořela dodávka. Tu jsme částečně uhasili a poté ji pomocí cisterny s lanem vytáhli ven, kde proběhlo dohašení," popsal velitel zásahu Petr Kučera.

FOTO: V bývalé Koloře hořelo v garážích, škoda se odhaduje na milionJiná skupina hasičů se soustředila na hašení mezistropních prostorů v halách. „Až když jsme si byli jistí, že se požár nerozšíří nad další garáže, použili jsme k odvětrání přetlakovou ventilaci," doplnil Petr Kučera.

Před poškozením hasiči uchránili dva zaparkované vozy, které vytáhli z další haly ven. Hasiči dostali plameny pod kontrolu velmi rychle a zhruba po hodině byl požár zlikvidován. „Předběžně odhadnutá škoda činí 1 milion korun. Příčina je v šetření, hasičský vyšetřovatel příčin požáru se přiklání k tomu, že za požár může technická závada v motorové části dodávky," dodala mluvčí Štrauchová.

Kolora a poté Hybler, bývalý největší textilní závod v okrese, již jen vzpomíná na zašlou slávu a garáže jsou jedním z mála obývaných objektů. Kromě firmy Hybler zde parkují své vozy i dvě další firmy. V areálu naposledy hořelo v květnu 2011, když v bývalé šlichtovně dělníci neopatrně manipulovali s autogenem, do rozsáhlého areálu byl poté volný vstup v říjnu 2011 při kulturně zábavném happeningu Kolora 01 - Závod o čas a úplně naposledy se dalo dostat do části areálu při výstavě v malé vodní elektrárně v prosinci 2011.

Související články o areálu Kolora - Hybler v Semilech:

FOTO: V areálu bývalé textilky pořádají unikátní prohlídku vodní elektrárny

FOTO: Kolora ožila zábavou i nostalgií

FOTO: V Semilech hořelo v areálu bývalé tkalcovny 

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 30 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj daruje obcím a městům pozemky. Podpoří tak rozvoj a bezpečí obyvatel

Téměř 31 tisíc čtverečných pozemků převedl letos Liberecký kraj bezúplatně na obce. Obce a města na nich vybudují chodníky a cyklostezky podél silnic, čímž zvýší bezpečnost chodců a cyklistů na jejich území. Kraj zároveň pracuje na majetkoprávním vypořádání pozemků včetně komunikací, které do budoucna vyřadí z krajské silniční sítě. „Během letošního roku převedl kraj pozemky v účetní hodnotě 2,6 milionu korun na deset obcí a třináct měst v regionu," upřesnil náměstek hejtmana pro řízení rezortu ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky Zbyněk Miklík. „Kraj sice za tyto pozemky peníze nedostane, obce a města v kraji však mohou ušetřené finanční prostředky za nákup pozemků investovat do svého dalšího rozvoje, což je i prioritou Libereckého kraje."

Vodárna Trkač je opravena

Technická památka vodárna v Obřím dole nedaleko Rudného potoka, známá jako Trkač, prošla letos na podzim opravou. Opravili samotnou stavbu, její střechu, venkovní fasádu i vnitřní omítky, které kvůli vlhkosti a drsnému klimatu na tomto místě velmi trpí. Zvláštní péči věnovali samotné turbíně, kterou natřeli. Opravy a nátěru se dočkaly i původní dveře a mříže. Vodárna a 700 metrů dlouhý vodovod sloužily k dopravě vody na Sněžku do České boudy. Postavit ji nechat v roce 1912 hrabě Rudolf Czernin-Morzin. Ukončil tím éru vynášení vody na Sněžku na bedrech nosičů. Toto zařízení sloužilo až do 50. let minulého století, kdy kvůli nedbalé údržbě přestalo fungovat.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Betlémy v lomnickém muzeu již pojednadvacáté
Liberecký kraj vydal ročenku, která hodnotí končící rok 2022
Košťálovští fotbalisté zakončili podzim vítězstvím nad Českou Lípou
Adventní akce se vrací na hrady a zámky
Přednáška o Vladimíru Komárkovi se koná v semilské knihovně

Nejčtenější články

24.11.: Pod vlivem alkoholu skončil v Horních Štěpanicích s autem na boku
24.11.: FOTO: Vyhlášení seriálu ECC 2022 se konalo v Loukově
25.11.: Listopadové Vítání občánků v Turnově s knížkou i drobnými dárky

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

KP Papír -papírnictví a kancelářské potřeby nabízí široké spektrum papírnických potřeb pro Vaši kancelář, domácnost i do školy.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT