FOTO: Ve státním archivu zahájili výstavu Mezi 2ma skly

15.03.2018 20:10:51 | Autor: Petr Ježek s využitím materiálů KSSF | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

FOTO: Ve státním archivu zahájili výstavu Mezi 2ma skly

Zahájení výstavy Mezi 2ma skly se konalo ve Státním okresním archivu v Semilech v pátek 9. března. Výstava propojuje dva různé světy, když přibližuje dvě různé výtvarné techniky a představuje dva různé výtvarníky - broušené sklo Kateřiny Jínové a obrazy Patrika Rutkovského.

Na výstavě se podílí semilský spolek KSSF z.s. a samotnou vernisáž pojal tak trochu netradičně. Ještě před úvodním slovem kunsthistoričky Jany Farské Hájkové se výstavním sálem rozezněly bubny Bandy L´grandy Jakuba Hlobila. Trojice vynikajících hudebníků zapojila také návštěvníky, kterým rozdala nejrůznější chrastítka. „Bylo úžasné, jak se díky tomuto spontánnímu a pro mnohé nečekanému kroku, podařilo propojit návštěvníky, prostor i díla v jeden celek," dodala Kateřina Jínová.

Vernisáž výstavy Mezi dvěma skly ve Státním okresním archivu v Semilech<br />Autor: Petr Ježek Hned na začátku vernisáže tak byla podpořena snaha obou autorů se skrze svá díla sjednotit v jednom prostoru. Vzápětí po úvodní řeči a děkovných proslovech byla výstava zahájena a hosté si mohli díla prohlížet za jazzového doprovodu. Muzikanti hráli více jak hodinu, a postarali se tak o příjemnou a uvolněnou atmosféru. Podle slov ředitele semilského archivu Pavla Jakubce se díky tomuto nestandardnímu scénáři otevírá nová éra zahajování výstav.

Oba autoři vystavují díla z posledních let. Některá z nich se veřejnosti představila úplně poprvé. Fauvisticky laděné barvy rozměrných pláten vtahují diváka do dění na obraze. Překrásně korespondují s blížícím se jarem. Protipólem k obrazům je užitnost vystaveného broušeného skla. I když vychází z užitnosti, tak se v jeho zpracování odráží autorčin pohled na svět - vše záleží na úhlu pohledu.

Výstavu Mezi 2ma skly můžete ve Státním okresním archivu v Semilech navštívit až do 13. dubna 2018.

Bc. Kateřina Jínová

(*1983, Turnov) je sklářkou brusičkou, sklářskou výtvarnicí a aktivistkou v kultuře

 Žije a pracuje v Semilech. Vystudovala VOŠMO a OA v Jablonci nad Nisou (zaměření cestovní ruch), SUPŠ sklářskou v Železném Brodě (zaměření výtvarné zpracování skla - broušení skla) a TU v Liberci (bakalářské studium návrhářství skla a šperku). Prakticky od studií na „sklandě" se pohybuje ve sklářské výrobě, kde její řemeslný um nejvíce ovlivnila práce na huti Martina Štefánka v Desné. Nyní pracuje pro sklářskou firmu Jaroš Glass Works a současně vede ateliér broušeného skla - Ateliér Vrátnice, který vznikl v Semilech v roce 2017 pod zášťitou KSSF z.s.

Vernisáž výstavy Mezi dvěma skly ve Státním okresním archivu v Semilech<br />Autor: Petr JežekJejí autorské sklo je zastoupeno v depozitářích Severočeského muzea v Liberci, města Jablonec nad Nisou, sklářské školy v Železném Brodě a v soukromých sbírkách u nás i v zahraničí.

Vedle sklářství je jejím velkým zájmem osvěta a podpora kulturních tradic i kultury jako takové. V roce 2009 spoluzakládala dnes již zaniklou Galerii XY. Od té doby se velmi aktivně podílí na kulturním dění v Semilech nejen jako člen Kulturního spolku Semily Femily (KSSF z.s.). Aktivně i pasivně podporuje řemeslné tradice, výtvarné umění a umělecká řemesla Českého ráje a česko-polského Podkrkonoší a Krkonoš.

Po ukončení bakalářských studií šla její vlastní tvorba několik let do ústraní, o to intenzívněji se věnovala osvojování si brusičského řemesla. U Štefánků na brusírně měla možnost se setkat s výrobou replik vzácných kusů, restaurováním, zušlechťováním luxusního skla pro české i zahraniční designéry a spoustou dalších řemeslných výzev. Tato praxe jí utvrdila v jejím silném respektu k preciznosti, která je pro sklářské řemeslo tak důležitá. Nové možnosti se otevřely po založení Ateliéru Vrátnice - zejména v seberealizaci.

Kateřiny projev ve sklářské tvorbě vždy vychází z užitnosti. Objektů - plastik bez prvotního

praktického využití najdeme v její tvorbě minimum. Sama o sobě říká, že „umění dělat neumí". Ale i když tedy v jejích rukou vzniká užitné sklo, určitě se nejedná o sklářský design jako takový. Přestože v současnosti pracuje na několika autorských nápojových soupravách, což vyžaduje složitý návrhářský proces, je její přístup spíše spontánní.

Většina děl vzniká vcelku impulsívně. Naskýtající se „střep" si sám říká jakou cestou se vydat. Může se stát solitérem. Může také být první v řadě cyklu. Jindy se stane předlohou pro vzorování nebo inspirací pro další rozvíjení myšlenky. Dekorování tvarů probíhá se sochařským přístupem. Přesto pro výsledný efekt struktury Kateřina často využívá střídání rytmů a geometrie. Na konci tohoto procesu jsou vázy či mísy, které lze považovat za sochařské objekty. Autorka ale jistě potěší i příznivce čistě užitkového skla.

Patrik Rutkovský

(*1993, Jilemnice) patří k mladé generaci představitelů expresívní a fauvistické malby

Vernisáž výstavy Mezi dvěma skly ve Státním okresním archivu v Semilech<br />Autor: Petr Ježek Žije v Chuchelně u Semil. Vystudoval turnovskou „Šperkárnu", obor kovolitectví. V současné době studuje na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni. Zde se věnuje malbě pod vedením doc. akad. mal. Aleše Ogouna. Mimo jiné absoloval sympozium blahoslaveného Hroznaty v klášteře Teplá a sympozium ve výtvarných atelierech v Bubci, v Praze. Je zastoupen v několika soukromých sbírkách v Praze, Plzni a v Podkrkonoší.

Patrik se řadí mezi koloristické malíře, ve svých obrazech se snaží vyjádřit emoce skrze barevnost, ale tak, aby nenarušila charakter obrazu. Jeho obrazy jsou v mnohém energické, ačkoliv jako osobnost je velmi přehnaný introvert.

Patrik studuje funkčnost barev mezi sebou. Pokouší se je umisťovat dle působnosti na diváka, a jeho vnímatelnosti barevného a emočního prostoru. Většina děl umožňuje divákovi vnímat prostor, a rozšířit tak jeho fantazii a emoční vnímání.

Jak Patrik říká: „Můj obraz má daná pravidla, je konstruován dle mého charakteru, ale také nechávám divákovi volnost, aby se pokusil najít jisté významy, které pečlivě skrývám.´´ V každém z jeho obrazu můžeme tedy vnímat osobní pohledy a pocity.

Pomocí barevného spektra, tak nechává i prostor okrajové vnímání obrazu, které není jednoznačně uvedeno. Zde si divák musí najít jednu z mnoha cest.

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 34 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Webové stránky kraje získaly novou podobu

Přívětivější vizuální zpracování, snadnější dostupnost informací, strukturované stránky krajských odborů, formuláře na jednom místě či přehledné aktuality. To vše a mnoho dalšího přináší nová podoba webových stránek Libereckého kraje. Adresa zůstává neměnná, a to https://www.kraj-lbc.cz/. „Vzhled, funkčnost a přehlednost webu kraje již potřebovaly výraznou změnu. Jsem rád, že můžeme nyní spustit novou verzi stránek. Běžný uživatel samozřejmě najde veškeré informace stále na stejném místě tak, jak je zvyklý, a to na https://www.kraj-lbc.cz/," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Kraj hledá Památku roku pro letošek. Nominace přijímá do 30. dubna

Již jen několik dní je možné přihlásit se do devátého ročníku soutěže Památka roku 2023 Libereckého kraje; termín vyprší 30. dubna. Soutěž, jejímž cílem je upozornit na úspěšné obnovy kulturních památek a poukázat na ojedinělé stavby v našem regionu, vypisuje Liberecký kraj. „Skutečně velice stojíme o to, aby se nám hlásilo co nejvíce majitelů úspěšných obnov památek. Jejich obnovy jsou inspirací příkladem pro ostatní majitele," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovního ruchu Libereckého kraje. Předchozí článek


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Stoleté jubileum oslavil v turnovském domově Pavel Cerha
Jaro v Českém ráji: romantika u řeky i pískovcoví svatí
Hasiči měli na čarodějnice trojnásobně více výjezdů než minulý rok
Tradiční muzejní prvomájová lomnická výstava v podání Jana Dingy
Do lomnického klubu opět zavítá Znouzectnost

Nejčtenější články

01.05.: Hasiči měli na čarodějnice trojnásobně více výjezdů než minulý rok
30.04.: Jak probíhal Speed Marathon 2024 v Libereckém kraji
30.04.: Pálení čarodějnických ohňů? Ne na místech s nebezpečím požárů

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT