FOTO: Výstavou Páni kluci vzdávají hold režisérce Plívové-Šimkové

05.03.2012 07:09:08 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

FOTO: Výstavou Páni kluci vzdávají hold režisérce Plívové-Šimkové

V neděli 4. března proběhlo v Muzeu a Pojizerské galerii v Semilech slavnostní zahájení výstavy Páni kluci!, jenž mapuje tvorbu legendární režisérky dětských filmů Věry Plívové-Šimkové, která bydlí v Chuchelně u Semil.

Výstavu otevřeli úvodním slovem ředitelka muzea Jana Hájková a také vedoucí kina Jitřenka Ondřej Šír, protože semilské kino se k výstavě připojilo promítáním retrospektivy filmů režisérky. „Promítat v kině začínáme od 31. března a budeme uvádět filmy Věry Plívové Šimkové každý druhý víkend. Jako vstupenka na tyto filmy poslouží jednorázově také vstupenka z muzea, která byla zakoupena v době konání výstavy a zároveň vstupenka do kina obráceně poslouží i jako vstupenka do kina," upřesnil Ondřej Šír.

Poté přítomní zhlédli v Pojizerské galerii dokument o režisérce z roku 2001 Něžný buldozer, ve kterém na ni vzpomínají například herci Jan Kraus a Miroslav Vladyka, ale také jej průpovídkami prokládá sama režisérka při natáčení svého posledního filmu Kruh. V dalším dnech výstavy se bude návštěvníkům promítat jiný dokument o režisérce z dílny semilských autorů Vladimíra Kubíka a Romana Friese. 

Výstavu ještě v pátek 16. března od 18 hodin doplní program pod názvem Historky z natáčení. Půjde o unikátní promítání jinak nedostupných dvou studentských filmů Věry Plívové - Šimkové a debutu Chlapci, zadejte se spojené s besedou s místními pamětníky a amatérskými herci z jejích filmů. Film Než se rozhrne opona zase zachycuje peripetie ochotnického divadla v Chuchelně. Výstava bude probíhat až do 27. května, s výjimkou období od 13. do 29. dubna.

Věra Šimková-Plívová se narodila v květnu 1934 v Lomnici nad Popelkou, dětství a většinu života prožila v Chuchelně u Semil. Do svých filmů obsazovala populární režisérka i zdejší obyvatele a také zdejší kraj. Do její filmografie patří například filmy Lišáci, Myšáci a Šibeničák (1970), Přijela k nám pouť (1973), Páni kluci (1975), Jak se točí rozmarýny (1977), Krakonoš a lyžníci (1980), Mrkáček Čiko (1982), Veverka a kouzelná mušle (1988), Nefňukej Veverko (1988), Houpačka (1990), Artuš, Merlina prchlíci (1995), Kruh (2001).

Související články o semilském muzeu:

Kompletní program semilského muzea v březnu

Smrt obcházela v Olbrachtově rodném domě

Obrazem: Zahájení třicáté výstavy Malíři Pojizeří

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 27 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Sběrný dvůr Vesecko bude z technických důvodů uzavřen!

Turnovské odpadové služby, s. r.o. informují, že od středy 24. listopadu 2021 do středy 8. prosince 2021 bude zcela uzavřen Sběrný dvůr Vesecko. „Důvodem uzavření sběrného dvora je instalace nové mostní váhy. Váhu je nutné vyměnit za novou, budou se odbourávat betonové nájezdy a betonovat nové, které musí vytvrdnout. Omlouváme se za způsobené komplice a děkujeme za pochopení," uvedl jednatel TOS Turnov Libor Preisler.

Rozsvícení vánočního stromu v Semilech bude online

Tradiční rozsvícení vánočního stromu v Semilech vzhledem k novým vládním opatřením proběhne online. Můžete jej sledovat v sobotu 27. listopadu od 16.30 na facebooku Města Semily.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Liberecký kraj opět vyhlašuje dotační program na podporu kultury
Adventní čas v turnovské knihovně bude plný příběhů
V návrhu rozpočtu může Liberecký kraj počítat s vyššími příjmy
Nová opatření ruší kulturní akce v Turnově. Nebudou ani vánoční trhy!
Hospic sv. Zdislavy a Technická univerzita se připojují ke dni štědrosti

Nejčtenější články

26.11.: Hasiče zaměstnal požár domu v Horní Branné - Valteřicích
26.11.: Nemocnice v kraji kvůli covidu odkládají plánované operace
27.11.: Další krok přiblížil stavbu nové stanice HZS Jilemnice

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Mramorový efekt s.r.o. umyvadla a umyvadlové desky z umělého mramoru

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT