FOTO: Výstavou Páni kluci vzdávají hold režisérce Plívové-Šimkové

05.03.2012 07:09:08 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

FOTO: Výstavou Páni kluci vzdávají hold režisérce Plívové-Šimkové

V neděli 4. března proběhlo v Muzeu a Pojizerské galerii v Semilech slavnostní zahájení výstavy Páni kluci!, jenž mapuje tvorbu legendární režisérky dětských filmů Věry Plívové-Šimkové, která bydlí v Chuchelně u Semil.

Výstavu otevřeli úvodním slovem ředitelka muzea Jana Hájková a také vedoucí kina Jitřenka Ondřej Šír, protože semilské kino se k výstavě připojilo promítáním retrospektivy filmů režisérky. „Promítat v kině začínáme od 31. března a budeme uvádět filmy Věry Plívové Šimkové každý druhý víkend. Jako vstupenka na tyto filmy poslouží jednorázově také vstupenka z muzea, která byla zakoupena v době konání výstavy a zároveň vstupenka do kina obráceně poslouží i jako vstupenka do kina," upřesnil Ondřej Šír.

Poté přítomní zhlédli v Pojizerské galerii dokument o režisérce z roku 2001 Něžný buldozer, ve kterém na ni vzpomínají například herci Jan Kraus a Miroslav Vladyka, ale také jej průpovídkami prokládá sama režisérka při natáčení svého posledního filmu Kruh. V dalším dnech výstavy se bude návštěvníkům promítat jiný dokument o režisérce z dílny semilských autorů Vladimíra Kubíka a Romana Friese. 

Výstavu ještě v pátek 16. března od 18 hodin doplní program pod názvem Historky z natáčení. Půjde o unikátní promítání jinak nedostupných dvou studentských filmů Věry Plívové - Šimkové a debutu Chlapci, zadejte se spojené s besedou s místními pamětníky a amatérskými herci z jejích filmů. Film Než se rozhrne opona zase zachycuje peripetie ochotnického divadla v Chuchelně. Výstava bude probíhat až do 27. května, s výjimkou období od 13. do 29. dubna.

Věra Šimková-Plívová se narodila v květnu 1934 v Lomnici nad Popelkou, dětství a většinu života prožila v Chuchelně u Semil. Do svých filmů obsazovala populární režisérka i zdejší obyvatele a také zdejší kraj. Do její filmografie patří například filmy Lišáci, Myšáci a Šibeničák (1970), Přijela k nám pouť (1973), Páni kluci (1975), Jak se točí rozmarýny (1977), Krakonoš a lyžníci (1980), Mrkáček Čiko (1982), Veverka a kouzelná mušle (1988), Nefňukej Veverko (1988), Houpačka (1990), Artuš, Merlina prchlíci (1995), Kruh (2001).

Související články o semilském muzeu:

Kompletní program semilského muzea v březnu

Smrt obcházela v Olbrachtově rodném domě

Obrazem: Zahájení třicáté výstavy Malíři Pojizeří

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 27 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

V lomnickém muzeu zahájili cyklus podzimních přednášek

Jako v letech minulých, navázali v lomnickém muzeu opět na úspěšný cyklus takzvaných podzimních přednášek. První ze série se uskutečnila v úterý 20. září, kdy se zde představila Eva Ulrychová z Jičína a pohovořila na téma Nejcennější archeologické nálezy a jejich historická hodnota. Následovat bude o týden později, taktéž v úterý 27. září od 17 hodin, v pořadí druhá historická přednáška PhDr. Evy Ulrychové nazvaná Kronikář Kosmas a jeho Kronika Čechů.

Kraj přispěje Mikroregionu Frýdlantsko na odkup nemovitostí

Celkem 3 400 000 korun poskytne kraj dobrovolnému svazku obcí Mikroregion Frýdlantsko na pořízení nemovitostí v rámci projektu Heřmanička - nádraží Frýdlant. Objekty v současné době slouží jako zázemí pro činnost spolku Frýdlantské okresní dráhy a Frýdlantsko je proto bezplatně spolku převede. „Dotace bude využita výhradně na pořízení nemovitostí v rámci projektu Heřmanička - nádraží Frýdlant. Objekty poté dostane k bezplatnému užívání Spolek Frýdlantské okresní dráhy, který je má prozatím pouze v pronájmu. Budou sloužit pro provoz železničního muzea, jež má v regionu mnohaletou tradici. Lze si tam prohlédnout několik zajímavých, převážně úzkorozchodných vozidel včetně provozuschopné motorové lokomotivy. Považuji za důležité připomínky historických dopravních a technických zajímavosti zachovávat i pro budoucí generace," uvedl hejtman Martin Půta.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Za příkladnou službu byli oceněni policisté Územního odboru Semily
Žitavská úzkokolejka zve ve svátek české fanoušky železnice
Přehled fotbalových výsledků a tabulek osmého podzimního kola
Nejvýše položená přehrada v Čechách je na Černé Nise u Bedřichova
Novinky v plaveckém bazénu na Výšince v Turnově

Nejčtenější články

22.09.: Fotbalové přípravky odehrály úvodní turnaj nového ročníku
23.09.: Okresní přebor: Plný počet bodů má stále Turnov B, druhý Stružinec
23.09.: I.B třída: Harrachov dotáhl na čele tabulky Pěnčín B

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Jablonecká Lékárna U Anděla nabízí široký sortiment léků, potravin pro zvláštní výživu, dermokosmetiky, homeopatických přípravků a další.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT