Hrad Kumburk je v Programu záchrany architektonického dědictví

21.02.2022 07:11:41 | Autor: TZ NPÚ Liberec | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Lomnice nad Popelkou

Hrad Kumburk je v Programu záchrany architektonického dědictví

Z řady probíhajících obnov kulturních památek v Libereckém kraji jsou některé významnější projekty financovány z Programu záchrany architektonického dědictví (PZAD), jenž je každý rok vypisován Ministerstvem kultury České republiky. Mezi takové památky patří i hrad Kumburk v obci Syřenov nacházející se v okresu Semily.

Kumburk patří mezi nejvíce dochované hradní objekty vrcholného středověku v regionu. První písemná zmínka o hradu je datována k roku 1325. Vlastní založení objektu je spojené s rodem Markvarticů. Avšak dle archeologických průzkumů lze usuzovat, že se objekt řadí mezi tzv. strážné hrady, tudíž by jeho založení mohlo být i dřívější. Od patnáctého století Kumburk disponoval kvalitním dělostřeleckým vnějším opevněním, které se pak stalo i podstatnou záminkou pro celkové zboření hradu na příkaz císaře Leopolda I.

Hradní zřícenina s dochovanými zbytky vnějšího opevnění, branami, válcovou věží, budovou a baštami je po celý rok volně přístupná veřejnosti.

„Obec Syřenov získala zříceninu hradu Kumburk do svého vlastnictví v roce 2000 a od té doby až dodnes se ve spolupráci se Sdružením pro záchranu hradu Kumburk snaží o jeho pravidelnou údržbu. Mezi lety 2000 až 2005 byly prostředky na nezbytné záchranné práce získávány z nejrůznějších zdrojů, například z Okresního úřadu města Semily nebo z Havarijního programu MK ČR, od roku 2006 se však podařilo akci zařadit do Programu záchrany architektonického dědictví a dát jí tím pravidelný časový rytmus a lépe organizovaný řád. Po náročných opravách tzv. Panenské věže (2006) a fragmentů okružní hradby (2008-2012) bylo přistoupeno k opravám věží (2013-2017) a od roku 2017 až dosud probíhá oprava dalších úseků okružní hradby," informoval o průběhu PZAD za územní odborné pracoviště v Liberci Tomáš Kesner.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Viděli jste Valdštejn v modrém?
Lomnice nad Popelkou je historickým městem 2021 v Libereckém kraji
Milovníkům zámků se otvírají tři památky na Liberecku a Pardubicku
Na hradech a zámcích turistů méně, správci realizovali více obnov
Zřícenina hradu Kumburk přináší krásný výhled na krajinu Českého ráje
Střípky historie a záhad z Českého ráje 2: Kumburk očima archeologie
Střípky historie a záhad z Českého ráje: Kumburk

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Na životní prostředí a zemědělství vyčlenil kraj 8 milionů korun

Podpora ochrany přírody a krajiny, pomoc včelařům, ale také předcházení vzniku odpadů, využití bioodpadů a odděleného sběru kovových odpadů. To jsou tři dotační programy v oblasti životního prostředí a zemědělství, jejich prostřednictvím Liberecký kraj rozdělí 8 milionů korun. V rámci programu 8.2, který se zaměřuje na podporu ochrany přírody a krajiny, je navrženo podpořit všech 34 formálně správných žádostí o dotaci v celkové výši 2.811.112 korun; dvě žádosti byly pro formální nesoulad vyřazeny. Navrhuje se doplnit rezervu programu 8.2 do této výše o 288.312 korun z volných prostředků programu 8.6, zaměřeného na podporu retence vody v krajině a adaptace sídel na změnu klimatu.

Hladina podzemních vod v okolí dolu Turów za poslední dva roky vzrostla

Česká geologická služba předložila výsledky měření hladin podzemních vod v okolí dolu Turów na českém území a v okolí podzemní těsnící stěny. Vyplývá z nich, že roste jejich hodnota podél těsnící stěny na polském území, v hlubších kolektorech mezi stěnou a státní hranicí Polské a České republiky a také mezi podzemní stěnou v samotném dole Turów. Oproti tomu od září 2020 až do dubna 2024 hladiny podzemních vod v hlubších kolektorech na českém území nadále klesaly a na konci dubna 2024 jsou na nejnižší úrovni. V okolí Uhelné od srpna 2023 hladiny podzemní vody převážně stagnují a od února 2024 nepatrně rostou. „Výsledky jsou nyní mírně pozitivní. Stoupání hladin vrtů za těsnící stěnou má setrvalou tendenci a propisuje se již do několika hlubinných vrtů na českém území," uvedl Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství. „Jsem rád, že se také připravuje nový hydrogeologický model, který pohyb podzemních vod podrobně zmapuje. Budeme tak mít kromě čísel z měření i konkrétnější přehled vývoje a chování podzemních vod."


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kultura v Železném Brodě v květnu
Odpolední zastavení s neziskovým sektorem v Turnově
Harrachové ve službách Habsburků: Po celé Evropě
Přehled fotbalových výsledků a tabulek devátého jarního kola
Den otevřených dveří hasičů v kraji přilákal 2500 fanoušků

Nejčtenější články

19.05.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek devátého jarního kola
18.05.: Pohádkový les v Semilech bude letos O ohni a vodě
19.05.: Krkonošskému národnímu parku je 61 let, obhájil certifikát FSC

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT