Jak jsme volili do Europarlamentu

10.06.2024 18:08:52 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Jablonec nad Jizerou,Paseky nad Jizerou,Bělá,Vyskeř,Stružinec,Nová Ves nad Popelkou,Libštát,Košťálov,Benecko,Horka u Staré Paky,Vítkovice,Víchová nad Jizerou,Studenec,Roztoky u Jilemnice,Poniklá,Mříčná,Martinice,Kruh,Horní Branná,Vysoké nad Jizerou,Slaná,Příkrý,Jesenný,Chuchelna,Bozkov,Benešov u Semil,Všeň,Tatobity,Sychrov,Svijany,Rovensko pod Troskami,Příšovice,Pěnčín u Turnova,Mírová pod Kozákovem,Karlovice - Sedmihorky,Kacanovy,Jenišovice,Hrubá Skála,Dolánky,Železný Brod,Vrchlabí,Malá Skála,Český ráj,Radvánovice,Hostinné,Přepeře,Záhoří,Kundratice,Háje nad Jizerou,Líšný,Železnice,Jilemnice,Semily,Turnov,Lomnice nad Popelkou,Rokytnice nad Jizerou,Harrachov,Liberecký kraj,Krkonoše,Pojizeří

Jak jsme volili do Europarlamentu

Volby do Evropského parlamentu se konaly v celé České republice v pátek 7. a v sobotu 8. června. Výsledky víceméně potvrdily předvolební průzkumy, když zvítězilo hnutí ANO před SPOLU a do Evropského parlamentu se za Česko dostalo ještě dalších pět stran a hnutí.

Výsledky jsme se dozvěděli až ve 23 hodin v neděli 9. června kvůli uzavření všech volebních místností v Evropě. V Česku zvítězilo hnutí ANO 2011, které se ziskem 26,14% o pět procent a jeden mandát vylepšilo svůj zisk z roku 2019, takže jich má nyní 7. Druhé SPOLU získalo 22,27% hlasů a 6 mandátů.

Do Evropského parlamentu se za Česko dostalo ještě dalších pět stran a hnutí, které mezi sebe rozdělily 8 zbývajících mandátů. Překvapením je zisk nad 10% a hlavně celkové třetí místo Motoristů a Přísahy, ale jejich progres byl patrný už z posledních průzkumů. Čtvrté je seskupení Stačilo! kolem komunistické europoslankyně Kateřiny Konečné. Zklamáním jsou určitě menší zisky pro Starosty, SPD a Piráty, jenž mají jen polovinu procent a o dva mandáty méně než před pěti lety.

V Libereckém kraji se výsledky mírně liší - hnutí ANO získalo 26,72% hlasů, druhé SPOLU dostalo 17,92%, třetí Starostové 12,74%, čtvrtí Přísaha a Motoristé 11,39%, páté Stačilo! má 8,66%, šesté SPD a Trikolora 6,27% a pětiprocentní hranici ještě těsně překročili Piráti se ziskem 5,42%.

Volby se v Evropské unii konají každých pět let a v současné době má Evropský parlament 751 poslanců, Česko bude v následujících pěti letech reprezentovat 21 zástupců. V Česku se ucházelo o váš hlas v těchto volbách celkem 30 stran a hnutí!

K volbám u nás přišlo 36,45% oprávněných voličů, což je nejvíce za existenci eurovoleb u nás a velký rozdíl oproti dříve běžným 20 procentům. Určitě za to může nástup nových stran, ale také pocit voličů, kteří dosud nevolili, že konečně mohou i v Europarlamentu něco změnit.

Obecně mezi lidmi převládá skepse k evropským institucím, které nereflektovaly názory většiny Evropanů a spustili šílenství zvané Green Deal, jenž má za následek současnou ekonomickou krizi. Stejně bude o důležitých věcech rozhodovat Evropská rada a další instituce, které nikdo nevolí, ale aktuální volby v celé Evropě nástupem protigreendealových stran dávají minimálně vzkaz vládnoucím politikům.

Odpuzující pro voliče jsou také proslulé vysoké odměny pro europoslance, včetně šestimístných důchodů od 63 let, bez ohledu na jejich nárok v Česku. Velká část lidí nechodí k volbám do Evropského parlamentu právě kvůli tomu všemu, ale zřejmě jich tentokrát bylo méně než při všech dosavadních Eurovolbách.

Celostátní výsledky:

1. ANO 2011 26,14% - 7 mandátů
2. SPOLU 22,27% - 6 mandátů
3. Přísaha a Motoristé 10,26% - 2 mandáty
4. Stačilo! 9,56% - 2 mandáty
5. Starostové a osobnosti 8,70% - 2 mandáty
6. Piráti 6,20% - 1 mandát
7. SPD a Trikolora 5,73% - 1 mandát

Bez mandátu:
8. PRO J. R. 2,15%
9. SOCDEM 1,86%
10. Svobodní 1,76%
11. Strana zelených 1,55%

Všechny ostatní strany (celkem kandidovalo 30) měly méně než 0,6%.
Volební účast 36,45% oprávněných voličů.

Jak jste hlasovali ve větších městech Pojizeří (zdroj ČSÚ - volby.cz):

Semily

Turnov

Jilemnice

Lomnice nad Popelkou 

Rokytnice nad Jizerou

Další města v Pojizeří

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V pátek 7. a v sobotu 8. června volíme do Evropského parlamentu
Jak jste volili do Europarlamentu v městech Pojizeří

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Průvodce regionem jsou opět nové turistické noviny Český ráj 2024

Sdružení Český ráj opět připravilo oblíbené Turistické noviny pro návštěvníky Českého ráje, stejně jako minulý rok jsou jejich součástí noviny Turnovska. Na 48 stranách na vás čekají aktuální informace o cyklostezce Greenway Jizera, o oblíbených turistických hrách Za pověstmi Českého ráje či Po stopách Albrechta z Valdštejna. Nemůže chybět ani rozhovor, tentokrát s místním rodákem, hercem a komikem Petrem Vydrou. V novinách najdete pozvánky a tipy na výlety na Jičínsko, Novopacko, Semilsko a Železnobrodsko, na Kopidlensko a další oblasti či města regionu. Samozřejmostí jsou žádané jízdní řády turistických autobusů s přepravou kol a s přehlednou mapou. Nechybí přehled nositelů značky Regionální produkt Český ráj a pozvánky na kulturní akce včetně kulturního léta v Turnově.

Krkonošská pivní stezka startuje

Putování za pivním mokem zahájeno 1. června 2024. Až do konce září můžete ochutnávat skvělé speciály s příchutí krkonošských hor, sbírat razítka, soutěžit a těšit se na losování o super ceny. Udělejte si čas, zarezervujte si termín ve svém diáři a užijte si jedinečné spojení aktivního odpočinku uprostřed vzácné krkonošské přírody a luxusního gastronomického zážitku.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V Maloskalské galerii zahájí výstavu nazvanou Mařka
Přehled fotbalových výsledků a tabulek 13. jarního kola
V Chuchelně uvízl na stromě paraglaidista
Obrazem: 19. ročník Spanilé jízdy Cyklostezkou Járy Cimrmana
Hořela skládka odpadu v Košťálově

Nejčtenější články

16.06.: Hořela skládka odpadu v Košťálově
16.06.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek 13. jarního kola
14.06.: V Bělé oslaví 80 let klubu zápasem proti Slovanu Liberec

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT