Kam na vozíku? K Sejkorské kapličce a na Masarykovu vyhlídku
16.11.2021 07:08:13 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Bozkov,Semily
Velmi pohodlná cesta téměř bez převýšení - takový je výlet Semilskem, který přiblíží například Sejkorskou kapličku či Masarykovu vyhlídku. Trasa je ideální pro seniory a osoby pohybující se s holemi. Je sjízdná pro kočárky, stejně jako mechanické i elektrické invalidní vozíky.
„Výlet je samozřejmě určen komukoliv, kdo se chce vydat jen na krátkou procházku. Je to ale také tip pro seniory nebo návštěvníky s omezenou možností pohybu," řekla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Cesta začíná na parkovišti ve vesnici Cimbál. Následuje asfaltová cesta směr Bozkov po modrém turistickém značení, před i za Sejkorskou kapličkou je mírné stoupání po asfaltovém povrchu. Zhruba po 100 metrech se odbočí na polní kamenitou cestou, která vede až k Masarykově vyhlídce. Délka trasy v jednom směru je 1,1 kilometru, převýšení činí pouze 40 metrů. Totožnou trasou se pak jde, popřípadě jede zpět.
Sejkorská kaplička
Barokní sejkorská kaplička neboli kaplička Panny Marie Bolestné dostala název podle místa, kde stojí. Slovo sejk totiž znamená cíp. Čtvercová kaplička se zvonicí a skromným oltářem se sousoším Piety pochází z roku 1693. Brzy se stala poutním místem a byla i oblíbeným místem T. G. Masaryka, podle kterého byla pojmenována i nedaleká vyhlídka.
Masarykova vyhlídka
Masarykova vyhlídka se nachází nad městem Semily ve výšce 497 metrů. První československý prezident zavítal do Semil 17. září 1922. Do programu návštěvy byl zařazen i výlet nad město k Sejkorské kapličce. Klub českých turistů se na počest státníkovy návštěvy rozhodl vyhlídkový bod ve výšce 497 m n. m. nazvat jeho jménem. Po úpravách prostranství, zřízení skalky z přírodních kamenů s pamětní deskou a rozmístění laviček byla Masarykova vyhlídka v roce 1925 zpřístupněna. Dnes je již kvůli vzrostlým stromům nemožný někdejší výhled na Krkonoše, přesto však vyhlídka slouží jako cíl vycházek a výletů s pohledem na vrch Kozákov.
Semily
Město ležící v údolí při soutoku Jizery a Olešky proslavili tamní rodáci - spisovatelé Antal Stašek, Ivan Olbracht a Pavel Tigrid. První písemná zpráva o Semilech pochází z roku 1352. Mezi zajímavosti města patří Muzeum a Pojizerská galerie se dvěma stálými expozicemi. Novorománský kostel sv. Petra a Pavla či roubené chalupy v Jílovecké ulici jsou posledními dochovanými památkami na původní zástavbu města. Nedaleko Semil se nalézá největší komplex dolomitových jeskyní v Libereckém kraji: Bozkovské jeskyně.
Související články
Pozdravy z minulosti: malebné roubenky uprostřed drsných Jizerek
Naučná stezka připomíná zavražděné hajné i vypálenou myslivnu
Voda z Klikvové louky dříve poháněla brusírnu skla v Bedřichově
Bezednice. Studánka, která prý pohltila rytíře i s koněm
Rezervaci Břehyně-Pecopala si oblíbili vodní ptáci
Safírový potok, Rašeliniště Jizery i Bukovec: na vozíčku na Jizerku
Záchrana a stěhování. Jilemnický Šaldův statek unikl zkáze
Vzácnou Měsíčnici hledejte na přírodní památce Líska
Konec léta v kraji láká na výhledy, zvířata i romantiku
Klenoty kousek za hranicemi: ZOO, skvělé koupání i staleté památky
Za dívkou z hájovny a lukem z tisového dřeva na Dračí vrch
Prameny, sokoli i pažitka. Vrch Klíč je symbolem Lužických hor
Bukovec je rájem květin a odmění turisty výhledem
Besedické skály lákají na vytesaný kalich i sluj exulanta
Hrady a zámky v říjnu zvou na pohádky, do muzea i na lampiony
Tajemno v kraji: bludný šlechtic, horský duch i brána do pekel
Za drahokamy na Rašeliniště Jizerky
Dřevěná zvonice ve Vlastibořicích přišla o zvony hned dvakrát
Spálovskou kapli vzkřísili z ruin. Stala se domovem umělců
Lesopark Na Sluneční představuje příběhy stromů i příchovického hada
Hrubý Rohozec má novou kastelánku s vizí na oživení zámku
Nejvýš položené golfové hřiště v Česku obklopují lesy Krkonoš
Boží muka v Nové Vsi postavili synové na památku svého zesnulého otce
Skalní vyhlídka i vodopád. Vlakem do Hejnic za oslnivou přírodou
Boží muka u Anastázového Tondy se stěhovala kvůli lehkým děvčatům
Ráj v Pekle, to je rybník Petr v klidném zákoutí Jizerských hor
Vlakem po Turnovsku: Kopanina, Frýdštejn i Malá Skála
Na stavbu kaple Panny Marie v Hamru posloužily kameny z hradu Děvín
Novozámecký rybník láká na ptačí koncert
Lázně Libverda lákají na památkově chráněnou kolonádu
Vydejte se vlakem na Harrachovskou naučnou stezku
Rybníky v Podtroseckém údolí se jmenují Nebák, Krčák, Věžák a Vidlák
Vlakem do Zákup za barokem, karnevalovými maskami i koupáním
Radnici v Hodkovicích sužovaly po staletí požáry
Jak žijí lišky? Odpověď dá Liščí stezka v Harrachově
Blatný rybník patří k tváři Jizerských hor
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Adventní koncert nejen pro seniory z Turnova
Odbor sociálních věcí Městského úřadu Turnov srdečně zve seniory a osoby se zdravotním postižením na tradiční adventní koncert pěveckého sboru Musica Fortuna. Začíná v úterý 9. prosince 2025 v 18 hodin v Městském divadle Turnov.
Kácení i sázení lip se chystá v turnovské ulici Žižkova
Kácení a následná výsadba nových stromů, se kterými se počítá v týdnu od 1. prosince 2025, se dotkne ulice Žižkova v úseku od křižovatky se Zborovskou ulicí k ulici Alej legií. Dojde ke kácení osmi kusů lip srdčitých, ve stejném týdnu proběhne dosadba nových stromů. Jedná se o jeden strom u budovy OAHŠ u křižovatky se Zborovskou ulicí, jeden strom u vchodu do obchodu ZŠ Žižkova a šest stromů u bytových domů na konci ulice Žižkova. Kácení je plánováno za provozu se začátkem v pondělí 1. prosince (pokud klimatické podmínky dovolí). Při kácení jednotlivých stromů vždy dojde ke krátkodobé uzavírce komunikace za asistence poučených osob, které přechodně zastaví dopravu. Strom bude rychle odklizen a provoz znovu uvolněn. Kácení bude provedeno vždy v čase, kdy tudy neprojíždí autobus na pravidelné lince.
Nejnovější články
Prosincové akce pod patronací Sportovního centra Semily
Prosincový program v turnovské Náruči
Po výhrách v Hronově volejbalisté Malé Skály v čele tabulky!
Liberecký kraj opět vydal ročenku, která hodnotí končící rok 2025
Hejtman Martin Půta zavítá do Mříčné
Nejčtenější články
03.12.: Silnice I/14 mezi Rokytnicí a Jablonečkem po první fázi rekonstrukce
03.12.: Obrazem: Rozsvícení vánočního stromu v Semilech 2025
02.12.: Fúze liberecké a českolipské nemocnice nabyla konkrétní podoby
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.