Spálovskou kapli vzkřísili z ruin. Stala se domovem umělců
29.09.2021 10:36:02 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

Osud mnoha dalších církevních památek po celém Česku kopíruje i příběh evangelické kaple na Spálově, postavené roku 1888. Za dob socialismu se o ni lidé přestali starat, kaple zpustla a uvažovalo se i o její demolici. Na lepší časy se začalo blýskat po roce 1989. Místní tu dokonce založili milou kulturní tradici.
Pražský akademický malíř Vladimír Veselý, spálovský chalupář, uspořádal na počátku 90. let ve zruinovaném interiéru první výstavu a položil základ ke každoročnímu výtvarně hudebnímu setkání přátel a milovníků umění, Spálovskému babímu létu. Společnými silami se podařilo připravit každý další rok výstavy obsáhlejší.
„Čím dál víc spolků, ale i jednotlivců se dívá kolem sebe a není jim lhostejný stav kostelů, ale i drobnějších památek ve městech a obcích, kde žijí nebo třeba chalupaří. Vzniká řada iniciativ na jejich záchranu a myslím, že je to tak správné. Lidé si tvoří i tímto způsobem vztah k místu, kde žijí a místní komunita má společný cíl," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Výtěžky z dobrovolného vstupného putovaly na postupnou rekonstrukci kaple, na jejíž záchranu přispělo také významně město Semily. To od 7. ročníku Spálovského babího léta převzalo nad kulturním setkáním záštitu společně s občanským sdružením Cervus Semilensis.
Jejich přičiněním byla kaple nemalým nákladem uvedena do původního stavu. Spálovské babí léto se za dobu svého trvání stalo akcí známou a vyhledávanou; počátkem září se do Spálova sjíždějí příznivci umění z celého regionu.
Modlitebna je dnes kazatelnou farního sboru Českobratrské církve evangelické v Libštátě. Na tamní faře je uložen oltářní obraz Cyrila Kutlíka Nanebevstoupení z roku 1888 určený původně pro spálovskou kapli.
Související články
Lesopark Na Sluneční představuje příběhy stromů i příchovického hada
Hrubý Rohozec má novou kastelánku s vizí na oživení zámku
Nejvýš položené golfové hřiště v Česku obklopují lesy Krkonoš
Boží muka v Nové Vsi postavili synové na památku svého zesnulého otce
Skalní vyhlídka i vodopád. Vlakem do Hejnic za oslnivou přírodou
Spálovské babí léto 2021 je věnováno vzpomínce na Vladimíra Veselého
Boží muka u Anastázového Tondy se stěhovala kvůli lehkým děvčatům
Ráj v Pekle, to je rybník Petr v klidném zákoutí Jizerských hor
Vlakem po Turnovsku: Kopanina, Frýdštejn i Malá Skála
Na stavbu kaple Panny Marie v Hamru posloužily kameny z hradu Děvín
Novozámecký rybník láká na ptačí koncert
Lázně Libverda lákají na památkově chráněnou kolonádu
Vydejte se vlakem na Harrachovskou naučnou stezku
Rybníky v Podtroseckém údolí se jmenují Nebák, Krčák, Věžák a Vidlák
Vlakem do Zákup za barokem, karnevalovými maskami i koupáním
Radnici v Hodkovicích sužovaly po staletí požáry
Jak žijí lišky? Odpověď dá Liščí stezka v Harrachově
Blatný rybník patří k tváři Jizerských hor
Výlet vlakem z Lípy do Jablonného přiblíží zámek i chrám
Hraběcí čekárna v Doksech: když ještě šlechtici jezdili vlakem
Mravenčí stezku v Jizerských horách lemují zajíc, divočák, tetřívek i rys
Radvanecký rybník potěší rybáře i horolezce
Kde zažít báječný víkend? Na severu Čech
Zámeček Pachtů z Rájova navštívili Josef II. i Napoleon
Na kole územím nikoho – i to nabízí Geopark Ralsko
Hamr na Jezeře láká k vodě, vyjížďkám na kole i pěším výletům
Máchův kraj je českým mořem zábavy pro malé i velké
Ducháčkův dům v Turnově je zdařilým příkladem kubistického zenitu
Vydejte se na kole krajinou malebných vesniček a pískovcových skal
Krkonoše lákají nejen na zimní sporty, ale i tradiční horská řemesla
Den v Českém ráji? S pohádkami, historií a přírodou
Lužické hory lákají náročné cyklisty i poklidné jezdce
Cyklovýlet provede přes Jelení vrch do Psího kostela
Lužické hory lákají na sklo, pivo i odpočinek
Rodný dům Ivana Olbrachta v Semilech je dnes sídlem muzea
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Web kraje nabízí komunikaci pro klienty se sluchovým postižením
Klienti se sluchovým postižením, kteří navštíví webové stránky Libereckého kraje, mají možnost nově využít tlačítko Tiché linky. Díky němu se mohou snadno spojit s tlumočníkem českého znakového jazyka či přepisovatelem mluvené češtiny a domluvit si vše, co je potřeba. Nemusí se tedy fyzicky dostavit, což bývá komfortnější a méně stresující.
Liberecký kraj opět podpoří mateřská centra. Připravil pro ně dva miliony
Dva miliony korun. Přesně takovou částkou podpoří Liberecký kraj činnost mateřských center v regionu prostřednictvím dotačního programu. O příspěvek mohou žádat zástupci mateřských center od 15. do 30. ledna příštího roku. „Díky tomuto programu opět podpoříme základní činnost mateřských center, a to především komunitní setkávání s různými programy, vzdělávání pracovníků center i jejich návštěvníků, přípravu a pořádání mezigeneračních programů či poradenství a konzultace. Chceme tyto organizace, kterých je v našem kraji celá řada, podpořit v jejich práci a v tom, co nabízí rodinám. Jejich práce si já osobně velice vážím," uvedl Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.
Nejnovější články
Rada mladších ukázala v Liberci názory studentů i otevřený přístup
Deváťáci semilské ZŠ F. L. Riegra si připomněli 17. listopad
Kraj navýší spolufinancování projektu rekonstrukce Lidových sadů
Hasiči po novém sněžení nejčastěji odstraňovali stromy ze silnic
Florbal Turnov: Doma se představili starší žáci. Bojovala i další družstva
Nejčtenější články
28.11.: Hasiči po novém sněžení nejčastěji odstraňovali stromy ze silnic
27.11.: Žoky se štěpkou hořely v průmyslovém objektu ve Zlaté Olešnici
27.11.: Podzim v Krkonoších láká na Zapadlé vlastence i Pojizerský Pacifik
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.