Kraj a Turnov pokračují ve spolupráci. Vymění si školní areály

01.11.2023 21:37:23 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov,Liberecký kraj

Kraj a Turnov pokračují ve spolupráci. Vymění si školní areály

Liberecký kraj si z organizačních, vlastnických a ekonomických důvodů vymění s městem Turnov školní areály. Konkrétně se jedná o směnu areálu ve Zborovské ulici čp. 519 a části gymnázia v ulici Jana Palacha 804, které jsou ve vlastnictví města Turnov, za areál v Alešově ulici čp. 1723, který je ve vlastnictví Libereckého kraje.

„Liberecký kraj je zřizovatelem turnovské Obchodní akademie, Hotelové školy a Střední odborné školy ve Zborovské 519, která historicky sídlí ve dvou areálech v Turnově (v Alešově a Zborovské ulici) a patří městu. Cílem kraje je proto přestěhování školy do jednoho areálu s tím, že se zjednoduší řízení celé instituce, a to zejména po stránce organizační i ekonomické. Z pohledu investic proto také usilujeme o zisk areálu Gymnázia Turnov v ulici Jana Palacha," uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

„Naplněnost základních škol v Turnově začne být během následujících dvou až tří let skutečný problém. Na to nás upozorňují nejenom starostové okolních obcí s rozšířenou působností Turnov, kteří se domáhají stanovení školských obvodů, ale i pracovníci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Turnov je přirozeným spádovým územím, kam v rámci dojíždění za prací vozí rodiče děti do základních škol. Na vzdělávací proces navazuje velká škála mimoškolních aktivit. V rámci modernizací základních škol dochází k navyšování odborných učeben (jazykové, přírodovědné, polytechnické), čímž přirozeně ubývá míst pro kmenové třídy. Navíc již dnes máme od Libereckého kraje pronajato jedno celé podlaží v areálu střední školy v Alešově ulici a jedno křídlo objektu střední školy ve Zborovské ulici. Aktuální situace vedla v posledních dvou letech k řadě jednání, v rámci kterých jsme se snažili vyjasnit přístup ministerstva, kraje a dalších partnerů. Výsledky těchto jednání směřují k záměru majetkové výměny areálů škol v Turnově, spojený se vznikem plnohodnotné základní školy v Turnově 2. Nad rámec memoranda by mohl pro střední školu vzniknout venkovní sportovní areál a další parkovací kapacity," sdělil Tomáš Hocke, starosta Turnova.

Jednání hejtmana Libereckého kraje se starostou města Turnov<br />Autor: Archiv KÚ Libereckého kraje „Směna, na které jsem se shodli v rámci memoranda, zahrnuje dostavbu plnohodnotného areálu střední školy ve Zborovské ulici i v areálu Alešova. Na dokončení celého záměru bychom se podíleli s městem Turnov finančně v poměru 2:1. Předpokládané finanční náklady na dostavbu plnohodnotného areálu v Alešově ulici jsou zhruba 240 milionů korun, na areál ve Zborovské ulici pak přibližně 230 milionů. Kraj by se na tom podle prvotních odhadů bez dotací z jiných zdrojů mohl podílet 270 miliony a Turnov 130 miliony korun," dodal Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

„Vyměnit si s městem areály považuji za logický krok. Město Turnov se dlouhodobě potýká s nedostatečnou kapacitou míst v základních školách, a to nejen pro žáky z Turnova, ale i celé obce s rozšířenou působností Turnov. Proto chápu zájem města o vybudování plnohodnotné základní školy s dostatečnou kapacitou. Je to důležité pro všestranný rozvoj spádového území a pro potřeby svých občanů v oblasti školství," dodal Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Projektové dokumentace k záměru by měly být dokončeny v příštím roce s ohledem na to, aby mohli všichni žáci Obchodní akademie, Hotelové školy a Střední odborné školy zahájit výuku v areálu Zborovská v roce 2026 a na základní škole v areálu Alešova začala výuka v roce 2027.

Záměr směny školských areálů deklarovaly Liberecký kraj a město Turnov ve svém memorandu, které platí do konce roku 2027. Jeho znění schválila také obě zastupitelstva.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Vedení Libereckého kraje jednalo s vedením města Turnov

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Pokácí lípu v ulici Alej legií v Turnově

V úterý 21. května 2024 bude pokácena lípa zelená v ulici Alej legií (pozemek p. č. 3875/7 v kat. území Turnov). Kácení bude provedeno v režimu tzv. krajní nouze, neboť hrozí riziko z prodlení. Lípa je velmi silně poškozena rozsáhlou hnilobou dřeva kotevních kořenů a báze kmene, jež je způsobena agresivní dřevokaznou houbou dřevomor kořenový. Kácení bude provedeno na základě výsledku tahových zkoušek, které prokázaly velmi nízkou odolnost lípy vůči vývratu z kořenů.

Na životní prostředí a zemědělství vyčlenil kraj 8 milionů korun

Podpora ochrany přírody a krajiny, pomoc včelařům, ale také předcházení vzniku odpadů, využití bioodpadů a odděleného sběru kovových odpadů. To jsou tři dotační programy v oblasti životního prostředí a zemědělství, jejich prostřednictvím Liberecký kraj rozdělí 8 milionů korun. V rámci programu 8.2, který se zaměřuje na podporu ochrany přírody a krajiny, je navrženo podpořit všech 34 formálně správných žádostí o dotaci v celkové výši 2.811.112 korun; dvě žádosti byly pro formální nesoulad vyřazeny. Navrhuje se doplnit rezervu programu 8.2 do této výše o 288.312 korun z volných prostředků programu 8.6, zaměřeného na podporu retence vody v krajině a adaptace sídel na změnu klimatu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Přehled fotbalových výsledků a tabulek 10. jarního kola
Chráněná území jsou drahokamy v koruně české přírody a krajiny
Chystají Týden čtení v Turnově
Festival Karoliny Světlé poosmé pořádá spolek Stopy v krajině
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 24. do 26. května

Nejčtenější články

23.05.: Studenecké míle startují již posedmnácté
24.05.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 24. do 26. května
23.05.: Krajské kolo soutěže ve vyprošťování u dopravních nehod zná své vítěze

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT