Kraj a Turnov pokračují ve spolupráci. Vymění si školní areály

01.11.2023 21:37:23 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov,Liberecký kraj

Kraj a Turnov pokračují ve spolupráci. Vymění si školní areály

Liberecký kraj si z organizačních, vlastnických a ekonomických důvodů vymění s městem Turnov školní areály. Konkrétně se jedná o směnu areálu ve Zborovské ulici čp. 519 a části gymnázia v ulici Jana Palacha 804, které jsou ve vlastnictví města Turnov, za areál v Alešově ulici čp. 1723, který je ve vlastnictví Libereckého kraje.

„Liberecký kraj je zřizovatelem turnovské Obchodní akademie, Hotelové školy a Střední odborné školy ve Zborovské 519, která historicky sídlí ve dvou areálech v Turnově (v Alešově a Zborovské ulici) a patří městu. Cílem kraje je proto přestěhování školy do jednoho areálu s tím, že se zjednoduší řízení celé instituce, a to zejména po stránce organizační i ekonomické. Z pohledu investic proto také usilujeme o zisk areálu Gymnázia Turnov v ulici Jana Palacha," uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

„Naplněnost základních škol v Turnově začne být během následujících dvou až tří let skutečný problém. Na to nás upozorňují nejenom starostové okolních obcí s rozšířenou působností Turnov, kteří se domáhají stanovení školských obvodů, ale i pracovníci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Turnov je přirozeným spádovým územím, kam v rámci dojíždění za prací vozí rodiče děti do základních škol. Na vzdělávací proces navazuje velká škála mimoškolních aktivit. V rámci modernizací základních škol dochází k navyšování odborných učeben (jazykové, přírodovědné, polytechnické), čímž přirozeně ubývá míst pro kmenové třídy. Navíc již dnes máme od Libereckého kraje pronajato jedno celé podlaží v areálu střední školy v Alešově ulici a jedno křídlo objektu střední školy ve Zborovské ulici. Aktuální situace vedla v posledních dvou letech k řadě jednání, v rámci kterých jsme se snažili vyjasnit přístup ministerstva, kraje a dalších partnerů. Výsledky těchto jednání směřují k záměru majetkové výměny areálů škol v Turnově, spojený se vznikem plnohodnotné základní školy v Turnově 2. Nad rámec memoranda by mohl pro střední školu vzniknout venkovní sportovní areál a další parkovací kapacity," sdělil Tomáš Hocke, starosta Turnova.

Jednání hejtmana Libereckého kraje se starostou města Turnov<br />Autor: Archiv KÚ Libereckého kraje „Směna, na které jsem se shodli v rámci memoranda, zahrnuje dostavbu plnohodnotného areálu střední školy ve Zborovské ulici i v areálu Alešova. Na dokončení celého záměru bychom se podíleli s městem Turnov finančně v poměru 2:1. Předpokládané finanční náklady na dostavbu plnohodnotného areálu v Alešově ulici jsou zhruba 240 milionů korun, na areál ve Zborovské ulici pak přibližně 230 milionů. Kraj by se na tom podle prvotních odhadů bez dotací z jiných zdrojů mohl podílet 270 miliony a Turnov 130 miliony korun," dodal Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

„Vyměnit si s městem areály považuji za logický krok. Město Turnov se dlouhodobě potýká s nedostatečnou kapacitou míst v základních školách, a to nejen pro žáky z Turnova, ale i celé obce s rozšířenou působností Turnov. Proto chápu zájem města o vybudování plnohodnotné základní školy s dostatečnou kapacitou. Je to důležité pro všestranný rozvoj spádového území a pro potřeby svých občanů v oblasti školství," dodal Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Projektové dokumentace k záměru by měly být dokončeny v příštím roce s ohledem na to, aby mohli všichni žáci Obchodní akademie, Hotelové školy a Střední odborné školy zahájit výuku v areálu Zborovská v roce 2026 a na základní škole v areálu Alešova začala výuka v roce 2027.

Záměr směny školských areálů deklarovaly Liberecký kraj a město Turnov ve svém memorandu, které platí do konce roku 2027. Jeho znění schválila také obě zastupitelstva.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Vedení Libereckého kraje jednalo s vedením města Turnov

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Web kraje nabízí komunikaci pro klienty se sluchovým postižením

Klienti se sluchovým postižením, kteří navštíví webové stránky Libereckého kraje, mají možnost nově využít tlačítko Tiché linky. Díky němu se mohou snadno spojit s tlumočníkem českého znakového jazyka či přepisovatelem mluvené češtiny a domluvit si vše, co je potřeba. Nemusí se tedy fyzicky dostavit, což bývá komfortnější a méně stresující.

Liberecký kraj opět podpoří mateřská centra. Připravil pro ně dva miliony

Dva miliony korun. Přesně takovou částkou podpoří Liberecký kraj činnost mateřských center v regionu prostřednictvím dotačního programu. O příspěvek mohou žádat zástupci mateřských center od 15. do 30. ledna příštího roku. „Díky tomuto programu opět podpoříme základní činnost mateřských center, a to především komunitní setkávání s různými programy, vzdělávání pracovníků center i jejich návštěvníků, přípravu a pořádání mezigeneračních programů či poradenství a konzultace. Chceme tyto organizace, kterých je v našem kraji celá řada, podpořit v jejich práci a v tom, co nabízí rodinám. Jejich práce si já osobně velice vážím," uvedl Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kino Varšava bude hostit přednášku k tématu rodin v digitálním světě
Podzim v Krkonoších láká na Zapadlé vlastence i Pojizerský Pacifik
Žoky se štěpkou hořely v průmyslovém objektu ve Zlaté Olešnici
Turnov bronzový v soutěži Přívětivý úřad 2023
Stovky návštěvníků přišly na den otevřených dveří turnovské Špéry

Nejčtenější články

25.11.: Kraj rozšíří nabídku na železnici o nové noční vlaky
26.11.: Stovky návštěvníků přišly na den otevřených dveří turnovské Špéry
25.11.: Kolem Dubé: mokřady, staré chalupy a svatý Jan z kamene vytesán

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT